neprihlásený Piatok, 4. júla 2025, dnes má meniny Prokop
Linus Torvalds vyvíja nový nástroj na správu kernelu

Po oznámenom ukončení dostupnosti free klienta pre vývojárov Linuxového kernelu BitMoverom Linus Torvalds oznámil, že na správu linuxového jadra bude používaný nový nástroj, ktorý práve, spolu s ďaľšími softvérovými inžiniermi vyvíja. Nástroj nesie pomenovanie Git.

DSL.sk, 21.4.2005


Skôr tento mesiac Larry McVoy, predstaviteľ firmy BitMover, tvorcu SCM (Source Code Management) softwaru BitKeeper oznámil, že BitMover končí s podporou free nástroja pre prístup k BitKeeper serveru spravujúcemu open source software - bkbits.net. Toto platí aj pre projekt vývoja linuxového kernelu.

Medzičasom rozvírila hladinu ostrá diskusia medzi Larry McVoyom, Andrewom Tridgellom, Linusom Torvaldsom a zvyškom open source sveta. Andrew Tridgell, okrem iného autor Samby, vyvinul plnohodnotný open source klient na prístup k propietárnemu BitKeeper serveru, čo kritizoval Larry McVoy a obnivil Tridgella z dekompilácie BitKeeper klienta. Tridgell neskôr demonštroval, že všetky potrebné informácie získal z helpu samotného BitKeepera dostupného po pripojení sa telnetom na konkrétny TCP port BitKeeper servera. Torvalds sa jednoznačne postavil na stranu McVoya, za čo ho odmenil celý open source svet výraznou kritikou. Andrew Tridgell a Linus Torvalds sú zamestanci tej istej organizácie - Open Source Development Labs.

Linuxový kernel bol spravovaný BitKeeperom od roku 2002, svojou kvalitou, funkciami ktoré poskytuje a najmä škálovateľnosťou aj na projekty rozmerov linuxového jadra značne pomohol zefektívniť vývoj. K prechodu na BitKeeper sa Linus odhodlal, keď ostatné SCM nástroje neposkytovali dostatočný výkon pre správu tak obrovského projektu, napriek početnej kritike, keďže nešlo o open source nástroj a dokonca server BitKeeperu, spravujúceho kernel, je pod správou BitMoveru.

Od oznámenia o skončení poskytovania free klienta BitKeepera pre kernel vývojárov si Linus zobral čas na rozmyslenie na výber nového riešenia pre správu kernelu. Po tento čas akceptoval patche zaslané emailom a manuálne ich spracúval, pričom počas tohto obdobia sa updatovala oficiálna verzia kernelu - momentálne je k dispozícii 2.6.12-rc3 publikovaná dnes.

Včera Linus oznámil, že sa rozhodol vyvinúť nástroj vlastný, keďže žiadny z dostupných open source nástrojov nesĺňa požadované nároky. Nový nástroj bude niesť pomenovanie Git a jeho vývoj prebieha už od minulého rýždňa. Git je SCM špeciálne upravený na požiadavky správy kernelu a nie o všeobecne použiteľný nástroj. Na použitie na ľubovoľný projekt bude mať niekoľko nevýhod, napr. podľa Larryho McVoya nevie premenovať súbor alebo tiež po zmene jedného bytu súboru o veľkosti 1 MB bude potrebovať Git 2 MB na uloženie tejto zmeny, zatiaľ čo BitKeeper potrebuje len o byte naviac. Pre vývoj linuxu to ale nie sú obmedzujúce vlastnosti.

Podľa slov Torvaldsa, hlavným konštrukčným pravidlom pri konštruovaní Gitu je, že každá činnosť, ktorú treba vykonávať denne, nemôže trvať dlhšie ako sekundu, narozdiel od dnes dostupných open source SCM, kde aplikovanie patchu na súčasnom kerneli trvá niekoľko desiatok sekúnd. Podľa Torvaldsa Git nebude konštruovaný ako náhrada a kópia BitKeepera, ale cieľom je, aby Git umožňoval taký spôsob práce, akým spôsobom Torvalds používal BitKeeper.


      Zdieľaj na Twitteri


Akú dlhú dobu bude ešte Linus Torvalds sám spravovať jadro Linuxu a sám rozhodovať o jeho osude? (hlasov: 96)

Maximálne 2 roky      20%
Maximálne 5 rokov      22%
Maximálne 15 rokov      35%
Viac ako 15 rokov      23%


Najnovšie články:

97% nových áut v Nórsku je čistých elektromobilov, dominuje Tesla
O2 mierne zlepšilo pokrytie 5G, už má byť pre 93% ľudí
Časť smartfónov Pixel 6a má problémy s batériou, Google ju bude obmedzovať a vymieňať
Microsoft oznámil ďalšie väčšie prepúšťanie, chce znížiť počet vrstiev manažmentu
SpaceX zničila v poslednom období stovky Starlink satelitov
Tesla stagnuje, opäť vyrobila a dodala menej vozidiel ako na nedávnom vrchole
Štát a železnice začínajú riešiť signál vo vlakoch, v Česku to riešia už dekádu
Ceny DDR4 pamätí sa zvýšili a majú opäť narásť
České dráhy inštalovali na vlak špeciálny Starlink, začínajú cez neho testovať WiFi
Návštevnosť v slovenských kinách opäť výrazne narástla


Diskusia:

Pridať komentár