neprihlásený Piatok, 12. augusta 2022, dnes má meniny Darina
Linus Torvalds vyvíja nový nástroj na správu kernelu

Po oznámenom ukončení dostupnosti free klienta pre vývojárov Linuxového kernelu BitMoverom Linus Torvalds oznámil, že na správu linuxového jadra bude používaný nový nástroj, ktorý práve, spolu s ďaľšími softvérovými inžiniermi vyvíja. Nástroj nesie pomenovanie Git.

DSL.sk, 21.4.2005


Skôr tento mesiac Larry McVoy, predstaviteľ firmy BitMover, tvorcu SCM (Source Code Management) softwaru BitKeeper oznámil, že BitMover končí s podporou free nástroja pre prístup k BitKeeper serveru spravujúcemu open source software - bkbits.net. Toto platí aj pre projekt vývoja linuxového kernelu.

Medzičasom rozvírila hladinu ostrá diskusia medzi Larry McVoyom, Andrewom Tridgellom, Linusom Torvaldsom a zvyškom open source sveta. Andrew Tridgell, okrem iného autor Samby, vyvinul plnohodnotný open source klient na prístup k propietárnemu BitKeeper serveru, čo kritizoval Larry McVoy a obnivil Tridgella z dekompilácie BitKeeper klienta. Tridgell neskôr demonštroval, že všetky potrebné informácie získal z helpu samotného BitKeepera dostupného po pripojení sa telnetom na konkrétny TCP port BitKeeper servera. Torvalds sa jednoznačne postavil na stranu McVoya, za čo ho odmenil celý open source svet výraznou kritikou. Andrew Tridgell a Linus Torvalds sú zamestanci tej istej organizácie - Open Source Development Labs.

Linuxový kernel bol spravovaný BitKeeperom od roku 2002, svojou kvalitou, funkciami ktoré poskytuje a najmä škálovateľnosťou aj na projekty rozmerov linuxového jadra značne pomohol zefektívniť vývoj. K prechodu na BitKeeper sa Linus odhodlal, keď ostatné SCM nástroje neposkytovali dostatočný výkon pre správu tak obrovského projektu, napriek početnej kritike, keďže nešlo o open source nástroj a dokonca server BitKeeperu, spravujúceho kernel, je pod správou BitMoveru.

Od oznámenia o skončení poskytovania free klienta BitKeepera pre kernel vývojárov si Linus zobral čas na rozmyslenie na výber nového riešenia pre správu kernelu. Po tento čas akceptoval patche zaslané emailom a manuálne ich spracúval, pričom počas tohto obdobia sa updatovala oficiálna verzia kernelu - momentálne je k dispozícii 2.6.12-rc3 publikovaná dnes.

Včera Linus oznámil, že sa rozhodol vyvinúť nástroj vlastný, keďže žiadny z dostupných open source nástrojov nesĺňa požadované nároky. Nový nástroj bude niesť pomenovanie Git a jeho vývoj prebieha už od minulého rýždňa. Git je SCM špeciálne upravený na požiadavky správy kernelu a nie o všeobecne použiteľný nástroj. Na použitie na ľubovoľný projekt bude mať niekoľko nevýhod, napr. podľa Larryho McVoya nevie premenovať súbor alebo tiež po zmene jedného bytu súboru o veľkosti 1 MB bude potrebovať Git 2 MB na uloženie tejto zmeny, zatiaľ čo BitKeeper potrebuje len o byte naviac. Pre vývoj linuxu to ale nie sú obmedzujúce vlastnosti.

Podľa slov Torvaldsa, hlavným konštrukčným pravidlom pri konštruovaní Gitu je, že každá činnosť, ktorú treba vykonávať denne, nemôže trvať dlhšie ako sekundu, narozdiel od dnes dostupných open source SCM, kde aplikovanie patchu na súčasnom kerneli trvá niekoľko desiatok sekúnd. Podľa Torvaldsa Git nebude konštruovaný ako náhrada a kópia BitKeepera, ale cieľom je, aby Git umožňoval taký spôsob práce, akým spôsobom Torvalds používal BitKeeper.


      Zdieľaj na Twitteri


Akú dlhú dobu bude ešte Linus Torvalds sám spravovať jadro Linuxu a sám rozhodovať o jeho osude? (hlasov: 96)

Maximálne 2 roky      20%
Maximálne 5 rokov      22%
Maximálne 15 rokov      35%
Viac ako 15 rokov      23%


Najnovšie články:

AMD opäť zvýšila svoj podiel na úkor Intelu
Česko chce aj domácnostiam stanoviť nízku maximálnu teplotu vykurovania
Samsung predstavil 128 TB SSD
Telekom rozšíril pokrytie 5G v Košiciach
Začala medzinárodná olympiáda v informatike, Slovenka priebežne smeruje na striebornú medailu
Samsung predstavil nové skladateľné smartfóny, stále sú drahé
Dokončený prvý satelit pre veľký vesmírny teleskop
4ka dokončuje plošné zdražovanie, zdražuje paušály a dáta
Vo Windows 11 veľmi vážna chyba, šifrovanie mohlo poškodiť dáta
Telekom má nové balíčky pre predplatenky, zákazníci si ich ale nebudú môcť objednať


Diskusia:

Pridať komentár