neprihlásený Utorok, 31. januára 2023, dnes má meniny Emil
Ceny slovenských domén sa zmenia

Značky: doménySlovenskoceny

DSL.sk, 22.3.2016


S novými pripravovanými pravidlami pre registráciu slovenských domén s koncovkou .sk sa má pre nezanedbateľnú časť z nich zmeniť aj ročný poplatok za tieto domény.

Vyplýva to z návrhu nových pravidiel, ktoré by mali začať platiť od budúceho roka.

Zmenený ročný poplatok

V súčasnosti správca národnej domény SK-NIC účtuje za každú doménu registrátorom ročný poplatok, ktorý je závislý od množstva domén spravovaných registrátorom.

Registrátor následne svojim zákazníkom, držiteľom domén, účtuje ním zvolený poplatok.

Ceny ročných poplatkov pre registrátorov sa naposledy menili v roku 2010. Od tohto času sa poplatok pohybuje od 11.40 eur bez DPH pre najväčších registrátorov po 19.9 eur pre najmenších.

Nové pravidlá počítajú s jednotnou cenou pre všetkých registrátorov.

Tá je v návrhu SK-NIC-u nastavená na 11.40 eur, teda na úrovni súčasnej ceny pre najväčších registrátorov. Táto zmena nemusí byť ale konečná, keď ju bude definitívne schvalovať až Komisia pre správu národnej domény .sk. A na stole sú v súčasnosti návrhy na jej zmenu.

"Veľkí registrátori navrhujú nižšiu cenu," potvrdil pre DSL.sk riaditeľ SK-NIC-u Peter Bíro.


Porovnanie ročných poplatkov SK-NIC-u za domény .sk do a od septembra 2010 v euráchV každom prípade nová cena bude znamenať zmenu ceny pre časť domén, minimálne pre domény registrované menšími ako najväčšími registrátormi. Pre tieto domény by cena mala klesnúť.

Viac ako 10 tisíc domén spravuje v súčasnosti osem registrátorov, ktorí spolu spravujú rádovo dve tretiny domén.

Zmeny pre menších registrátorov

Niektorí registrátori pre DSL.sk vyjadrili obavy z ďalších zmien v pravidlách, ktoré môžu podľa nastavení eliminovať menších registrátorov.

Menší registrátori majú v súčasnosti vyššie nevýhodnejšie ceny. Nové pravidlá túto nevýhodu eliminujú, zároveň ale počítajú so stanovením ročného poplatku pre registrátorov iba za prístup do systému a zároveň so stanovením minimálnej zálohy, ktorú registrátori musia ročne minúť na domény. Neminutá časť zálohy má prepadnúť.

Podľa nastavenia týchto poplatkov to môže teoreticky znamenať elimináciu menších registrátorov. Napríklad v Českej republike je takáto záloha nastavená na 140 tisíc Kč a ročný fixný poplatok na 60 tisíc Kč, v prepočte cca 5.2 tisíc a 2.2 tisíc eur.

SK-NIC ale takýto krok neplánuje a podľa jeho vyjadrení by slovenské poplatky mali znevýhodniť maximálne najmenších registrátorov s pár doménami. Účelom poplatkov má byť vytvorenie bariéry pre podvodných registrátorov zo zahraničia.

"Poplatky sú predmetom schvaľovania na Komisii pre správu národnej domény .sk, takže ich výšky zatiaľ nie sú uzavreté, avšak v súčasnosti sa predpokladajú buď minimálne alebo žiadne. Jedným z hlavných dôvodov však nie je eliminácia malých registrátorov, ale vytvorenie určitej bariéry pre vznik podvodných registrátorov zo zahraničia, keďže tam je overiteľnosť existencie právnických osôb omnoho komplikovanejšia ako v našom prostredí. Sekundárnym dopadom môže byť síce aj znevýhodnenie situácie pre "samoregistrátorov" s niekoľko málo doménami, avšak je nutné skonštatovať aj to, že v počte registrátorov sme v oblasti ccTLD pravdepodobne celosvetový unikát, pretože počet registrátorov v jednotlivých ccTLD iba veľmi vzácne prekračuje počet 1000, zatiaľ čo u nás ich je aktuálne vyše 5500," uviedol pre DSL.sk Bíro.

Komisia pre správu domény .sk

Komisia pre správu domény .sk je zastrešovaná Ministerstvom financií SR, ktoré má na Slovensku na starosť informatizáciu spoločnosti.

Do decembra minulého roka mala šesť členov, Juraja Ondriša a Miroslava Strečanského z telekomunikačnej skupiny Danubiatel vlastniacej SK-NIC, troch zástupcov komunity, Michala Hrabovca za registrátorov, Jána Galla za poskytovateľov internetových služieb a Milana Csaplára za používateľov, a jedného zástupcu ministerstva, Jána Hochmanna.

Podľa zápisu z decembrového zasadania by mal Hrabovca nahradiť Michal Truban a ministerstvo donominovalo druhého člena, Milana Kokavca.

Komisia o svojich rozhodnutiach hlasuje, pričom rozhodnutia prijíma hlasmi nadpolovičnej väčšiny všetkých členov. Uznášaniaschopná je, ak je prítomných najmenej päť členov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Údajne až 75% samospráv vyplo verejné osvetlenie na protest proti neriešeniu cien energií
Samsung na sťažnosti na životnosť drahého SSD odkazuje, že si stojí za kvalitou
O2 sa pokúša lákať na nové drahšie paušály Netflixom, je zahrnutý v cene
Pokračovanie Avatara The Way of Water filmom so 4. najväčším zárobkom, atakuje Titanic
V predaji prvý SSD pre PCI Express 5.0, s aktívnym chladením a v Japonsku
Predstavená desktopová doska s RISC-V procesorom, vyrábať ho bude Intel
Ani Apple sa nedarí všetko, mala zastaviť vývoj čipu pre WiFi
Až polovica samospráv vypne verejné osvetlenie na protest proti neriešeniu cien energií
Seagate sa darí s HAMR, 30+ TB disk už v Q2 a v laboratóriách má 50 TB
Microsoft vo Windows 11 opäť začal automaticky upgradovať operačný systém


Diskusia:
                               
 

lebo nebudú...alebo budú drahšie... TFUJ hnusoby!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Neboj sa zrobia tak aby dobre bolo! Ceny dvihnu a pomastia penazenky. Jura na nich!


Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Co sa hnevas? Za tie peniaze nie je sice nic nove ako to robi CZ NIC, ale uradne overovanie podpisu pri vyplnani formularov F1, F6 a F7 je na nezaplatenie.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

...ja ich v noci oblejem benzinom, zhoria!
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Pockaj na pondelok a hlavne korbac(z krutenej dvojlinky) nezabudni
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

eh?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pan je z Kanady?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

vytvaram novu domenu: .dopice
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Beriem prvu sobdomenu sk.dopice
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ja si rezervujem domenu napochoduj.dopice
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a ja chod.dopice (ta tvoja vyzera ze je urcena pre kotleby)
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

asi nebudes Csaky
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Rezervujem chodte.dopice
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

cotijebe.dopice
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

poyebani. Mali registratori su v qici, kto im zaplati poplatky ako v cechach?
Tak pridem ako registrator o par desiatok domen, lebo nenazranci si ich buzerantskym zakonom privlastnia.
Mali znizit ceny a odfajcit spekulantov. Iba si hrabu pre seba hajzli poyebani. Nach ich panboh skara Bandu nenazrancov !!!Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Michal T. bude urcite hrat pre malych registratorov, ked to nijako nepomaha jeho biznisu. Je to len nastupca Pekarovica, trosku prezleceny a s inymi tahmi. Bojte sa, M.T. vas znici. PS: potom urcite napise blog.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Brate, dobre si to napisal. M.T. je a bude iba posluhovac, vsetci pozname tie jeho kinderoyeby a kindervyhovorky. F*ck M.T. & WS
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Pytat 19,90 za sk domenu je zlodejina, inak sa to nazvat neda.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

a preto poznam mnoho ludi, co bud kupuje .cz alebo rovno .com
srat na slovensky domenovy trh, ten je mrtvy u pred rokom Pana
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Uvidime, ake daju ceny. Vsetko je ready na podanie na protimonopolny urad. Uvidime. A Trubanko ty uz chodievaj radsej kanalmi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

omg, dobre vam to jebe na tom Slovesku. Chudak bezny Slovak zarobi 350E/pm a vy si pytate 20E za prasivu .sk domenu. Ogrcat vas vsetkych doradu buzeranti vypatlani. Teraz som kupoval 2 .it domeny za 3E/ks + mam .uk domenu za £1.99 a vy si pytate 20E za .sk??? Aby ste skapali dorana... Vsak toto si uz pyta normalne prevrat v tom state chorom. Fuj, jak ste ma nasrali takto na vecer. Velky respekt pred vami co zijete na SK... ja uz by som to asi psychicky nezvladol...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

the truth has been spoken
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ja to nezvladam. Na vycestovanie nemam peniaze, pracu neviem zohnat uz rok, pretoze na juhu to proste nejde, ojebavaju tu na kazdom rohu. Za cely rok sa mi podarilo chytit 3 brigady kde som zarobil dokopy 30eur...a este aj dan si z toho Fico zoberie. Rodicia ma dost podporuju a naozaj nemam unikovu cestu odtialto.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no toto je pici
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár