neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Google nemusí Oraclu za Java API zaplatiť nič, vyhral súd

Značky: JavaAndroidsúdOracleGoogle

DSL.sk, 27.5.2016


Opakovaný súdny spor medzi spoločnosťami Oracle a Google ohľadne použitia Javy v operačnom systéme Android skončil víťazstvom spoločnosti Google.

Porota sa totiž po troch dňoch radenia jednohlasne rozhodla, že použitie Java API v Androide bolo tzv. férovým využitím podľa autorského zákona a Google tak nemusí spoločnosti Oracle za takéto použitie platiť.

Google kúpil Android vyvíjaný spoločnosťou Andy Rubina v roku 2005. V Androide sa nepoužíva implementáciu virtuálneho stroja od Sunu, ktorý Javu vytvoril, respektíve Oracle, nepoužíva jeho implementáciu štandardných knižníc ani značku Javy.

Používa sa iba Java API, teda definície jednotlivých balíčkov, tried, metód a ich premenných. Pre tieto definície štandardných Java API si Google napísal vlastné štandardné knižnice, generovaný Java bajtkód sa prekladá do vlastného bajtkódu a ten beží vo vlastnom virtuálnom stroji. Definíciu ktorých balíčkov Javy Google prevzal sme informovali detailne v tomto článku. Štandardné Java API samozrejme Google doplnil aj množstvom špecifických API pre programovanie mobilných aplikácií pre Android.

Spoločnosť Oracle po odkúpení Sunu zažalovala Google pre použitie Javy v operačnom systéme pre mobilné zariadenia Android za porušenie jej patentov a copyrightu na Javu v roku 2010. Konkrétne Oracle obvinil Google z porušenia dvoch patentov týkajúcich sa najmä implementácie virtuálneho Java stroja a JIT prekladu a porušenia copyrightu okopírovaním deviatich riadkov kódu a použitím 37 existujúcich Java API.

Prvý súd vyhral Google, najmä keďže súd rozhodol o necopyrightovateľnosti programového rozhrania Javy. Po odvolaní Oracle ale odvolací súd v 2014 rozhodol, že na toto API sa vzťahuje autorskoprávna ochrana, a vrátil prípad prvostupňovému súdu.

Google v opakovanom procese argumentoval tzv. férovým využitím API, keď Java bola otvoreným jazykom. Expert pre Oracle vyčíslil jeho nároky pre opakovaný súd na 9.3 miliárd dolárov, z toho 475 miliónov za ušlé licenčné poplatky za Javu a 8.8 miliárd za časť zisku Google z Androidu.

Jedným z dôležitých svedkov Google bol bývalý CEO Sunu Jonathan Schwartz, ktorý bol na čele spoločnosti v čase vývoja Androidu v rokoch 2005 a 2006 a podľa ktorého Google nepotreboval licenciu na také použitie Java API ako ich použil.

Spoločnosť Oracle vo štvrtok avizovala, že sa proti rozsudku odvolá.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

a teraz by to malo byt opacne, ze ked Oracle prehral, mal by zaplatit pozadovanu sumu googlu!
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Google peniaze nepotrebuje. Dokonca po opakovanom rozhodnutí, že nemusí, môže slobodne zaplatiť aj viac.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

zaplati sudne trovy, a to si bude isty, ze su to zaujimave peniaze v takychto sporoch
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

ešte to narastie keďže sa idú odvolávať
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nezaplati, USA je jedna z mala krajin, kde to takto nefunguje. Prave preto tam funguje patentovy trolling paradne. Ak by google chcel mat zaplatitene trovy, musel by dat separe zalobu o to a dokazovat umysel oraclu apod...
sami amici sa na toto dost stazuju casto, lebo nezriedka aj ked spor vyhras, tak si vlastne prehral (kvoli sudnym trovom)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

u0WeBJ http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto je celkom zaujimave lebo robim s Drupalom ktory je pod GPL a je faktom to ze akykolvek modul ktory napisem musi byt taktiez pod GPL lebo sa berie ako odvodenina Drupalu(prave kvoli nutnosti vyuzivat API Drupalu, co je logicke). Cize ak by som aj chcel predat nejaky modul pod komercnou licenciou, tak tam musi byt aj GPL. Jasne ze porovnavat Drupal CMS s Java jazykom je nezmysel ale ked tu ide o API tak mi to pride celkom podivne.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Na to, aby tvoj modul funguje, potrebuje Drupal.

Keby si napisal aj nahradu za Drupal, ktora publikuje API Drupalu, tak by pod GPL nemuselo byt nic.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

android dodrziava tieto retaze licencii. ved samotny android s tymi API, ktore obsahuju aj povodne java API o ktore sa tu jedna, je open source.

co si google uz licencuje su veci ako market (play store), gmail alebo niektore vyslovene nativne appky co tam musia byt (cojaviem povedzme klasicke vytacanie cisla). takze sa jedna o dve rozne veci.

ty tiez ked nieco vyvynies v drupali, musis to ponechat v ramci tych licencii. ale mozes ryzovat napriklad na tom, ze predavas napriklad nejaky UX prvok ako dusevne vlastnictvo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To ze mas nieco pod GPL este neznamena ze to nemozes predavat. Je tam iba povinnost distribuovat aplikaciu spolu so zdrojakmi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hura, tesim sa, ostavam pri Jave, dufam, ze Google tiez.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

google radsej javu opusti, uz pisu vlastne zdrojove kody noveho API, JAVA strati 30 prc. na trhu a ORACLE konci tomu ver...
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Teraz o com sa bavime?
- Oracle opusta SYNTAX jazyka Java?
- Oracle opusta API jazyka Java?
To druhe az tak programatorovi nevadi. Syntax by vadila viac.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

to je buducnost v kode, vysvetli si to ako chces
Odpovedať Hodnotiť:
 

a kto posle kvety?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ty si tu asi dlhsie nebol, co? Po novom sa uz posielaju qwerty (clanok DSL.sk o qwerty klavesnicke ;)
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Z coho vycisloval oracle zisk google z androidu?
Vsak ho dava zadarmo vsetkym vyrobcom, cize primi zisk nema google ziadny.
A inak pekne svisntvo, nielen ze chceli aby im zaplatil licencne poplatky, ale este aj cast zo zisku(aj ked mi to pride ako celkovy zisk ktory google na androide nepriamo zarobil(apky, reklamy).
Na grcanie mi je z takych firiem, bodaj by skrachoval cely oracle.

Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

plus oracle nic nevymyslel nenaprogramoval, iba ho kupil. Autorske prava by mali byt nepredajne, nie ze zomrie dzekson a ja si kupim prava na jeho hudbu a musia mne platit, to je dobra picovina
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Pekna picovina je leda tak co si napisal. Podla teba by teda ani nemalo byt mozne predat patent. A po smrti by svetko prepadlo statu :)
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

Moze byt ze aj statu, ale s tym ze patent je volne pouzitelny.
Co je na takom rieseni zle?
Praveze pre pokrok ludstva je dolezite aby patenty casom prestali platit a mohol ich kto chce pouzit ako chce bez strachu ze ak sa mu zadari tak bude musiet platit pomaly vsetko co zarobil, nejake blbemu pravnikovi ktory dakedy davno kupil patent za pat korun.
A specialne sa to tyka takychto veci kde ano google pouzil mini cast javy, ktoru vyvinulo par ludi za mesiac, a goole potom insvestoval do celoho OS neskutocne peniaze a cas. A zrazu pride nejky blbecek ze mas tam nasu cast(ktora bola este aj volne siritelna) a teda plat nam sialene prachy. Keby chcel povedzme milion dolarov, tak myslim ze google im ich da bez namietok, ale miliardy? Za nic?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

je na tom zle to, ze ak si zaregistrujes patent a niekto by ho chcel zadarmo, tak mu postaci ak ta zabije...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Paralela na tvoje argumentovanie:

Na to aby som mal luxusne sportove auto staci len ak niekoho, kto take auto ma, zabijem.

Stale je to pravda, ale vrazda je rovnako trestny cin ako kradez, moralne horsia, no bohuzial sadzbou odnatia slobody a udelenie pokuty sa kradez tresta horsie - paradox modernej doby...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

blbe porovnanie, kvoli autu ta nejaka inteligentna spolocnost zabijat nebude. Ale kvoli dusevnemu vlastnictvu - patentu ktory odstrani polena pod nohami nejakej velkej firme, tak mozu na teba nahajrovat assassina zo silk roadu za tisicku bitcoinov, a su bez problemov, ich firma moze prevziat tvoj patent a maju progress...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nic sa nezmenilo. Len si porovnal patent za miliardy so zlym autom. Keby si mal jediny, posledny zberatelsky kusok za taku cenu, mohlo by sa ti stat to iste...
Odpovedať Hodnotiť:
 

stale sa mi to zda ako blbe porovnanie, lebo auto aj tak zdedi nejaky tvoj rodinny prislusnik, nemozes zobrat auto hocikomu kto je mrtvy predsa. Ale ak sa patenty nededia alebo neodovzdavaju rodinnym prislusnikom po smrti, tak v takom pripade je rozumnejsi motiv niekoho zabit aby si ziskal patent.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jane ze nie. Platnost patentu by dnes mala bt obmedzena tak na 2 roky, nieze ritmus cez vikend naskrieka par nadavok do mikrofonu, susedov 7rocny syn mu v pocitaci namiesa bubny a chce za to dostavat peniaze 70 rokov. To je postavenne na hlavu! Tak ja ti nainstalujem windows a chcem 1€ za kazde zapnutie PC, co ty na to?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Velmi zle argumenty.

Jedine sa mozeme bavit o dvojrocnej platnosti na patenty. To je imho strasne malo. Hlavne podla toho v ktorej kategorii sa bavime. Napr. patent na liek by si pri dvoch rokoch na seba nikdy nezarobil a ziadna spolocnost by neinvestovala miliardy do vyskumu a naslednych testov (len ten kolobeh je pri novom liecive 10 - 20 rokov).
Taktiez je kopa hi-tech patentov, ktore boli extremne drahe na vyskum a firmy pocitaju s navratnostou v radovo inych obdobiach...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

davam minusku za patent za liek.
ale zarobil.. pozri vakciny a boom, ziadne netrvaju viac ako 3 mesiace.
vyvoj lieku dajme tomu MAXIMALNE 5 miliard.
rocny obrat je 11 miliard, dvojrocny 22 miliard
22-5 = 17, vyroba max 1, dane 1, zisk 15, 300% cisteho za 2 roky.
a 5 miliard to stoji (vyvoj) preto, aby si znizili danovy zaklad, zvacsa.

Odpovedať Hodnotiť:
 

ano, napriklad apple teraz dostal patent, ze si iphonom mozes odomknut auto. To je kurva co za patent?????????? Preco sa toto da patentovat, ked zuz 5 rokov tu mame NFC a sparovat telefon s autom cez nfc je tak na 2 dni roboty pre 1 programatora a 1 servisneho technika co do auta namontuje nfc. Preco kurva taketo patenty dovolia????
Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo uzasny applepay no zedli mi cicinu, tu na slovensku applepay vzivote nebude, na druhej strane v pokladni platim prilozenim telefnu uz dnes.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a patenty na lieky ani nespominaj, farmaceuticke firmy by mali vsetky zavriet a kompetentnych posadit do vezenia, lebo nevyrabaju lieky co liecia ale lieky co ta na liekoch robia zavisle. A k tym nakladom na vyvoj, chod do lekarne a vypytaj si sprej do nosa s morskou vodou, neviem ako sa to vola, kde pol deci morskej vody predavaju za 7€. Vyrobna cena 0,000 nic.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Coby 70 rokov, to je 70 po smrti
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Súdruh, trepeš pičoviny. A veriť ti budem až keď začneš pracovať zadarmo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslim, ze sa to vycisluje z obratu a nie zo zisku (dsl-aci to uz viackrat napisali IMO zle). Parkrat som uz zachytil, ze android ako taky vlastne neprianasa ziaden cisty zisk googlu
Odpovedať Hodnotiť:
 

ani youtube, ale miliarda uzivatelov je hodnota..
Odpovedať Hodnotiť:
 

"necopyrightovateľnosti" :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Čo sa čuduješ. Prijebaný "priekazný" kokot, hotentótsky autor, zase vyčíňa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

chvalabohu vyhral zdravy rozum
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

8dB9Q0 http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár