neprihlásený Štvrtok, 21. marca 2019, dnes má meniny Blahoslav   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
EÚ zverejnila FUP pre domáce ceny v roamingu - aktualizácia 2

Európska komisia v pondelok zverejnila návrh pravidiel férového používania, ktoré budú obmedzovať využívanie mobilných služieb v zahraničí za rovnaké ceny ako v domovskej krajine. Hlavným limitom je možnosť využívať SIM v zahraničí za rovnakých podmienok ako v domovskej krajine po 90 dní z roka a 30 dní v kuse, využívanie budú ale obmedzovať aj ďalšie podmienky. Ak sa bude priplácať, bude sa priplácať 8.5 eur za GB.

Značky: roaming

DSL.sk, 6.9.2016


Európska komisia v pondelok zverejnila návrh pravidiel férového používania, ktoré budú obmedzovať využívanie mobilných služieb v zahraničí za rovnaké ceny ako v domovskej krajine.

Ako sme informovali už v minulom roku, európske inštitúcie schválili v EÚ zrušenie roamingových poplatkov. To bude znamenať pre mobilných operátorov povinnosť pre svojich zákazníkov poskytovať služby vo všetkých krajinách EÚ za rovnakých cien a podmienok ako ich poskytujú v domovskej krajine.

Zrušenie bude platiť od 15. júna 2017, pričom nová legislatíva počíta s podmienkami férového využívania. Tie ale neboli doteraz zadefinované a stanoviť do konca roka ich má Európska komisia, EK, ktorá práve zverejnila ich návrh.

90 dní ako doma

Návrh je koncipovaný ako zoznam zákazov pre operátorov, čoho sa v účtovaní služieb v zahraničí nesmú dopustiť. Negácia týchto podmienok tak dáva podmienky, na ktoré zákazníci majú nárok.

Podľa návrhu musia operátori umožniť zákazníkovi využívať služby v zahraničí za domáce ceny minimálne po 90 dní v roku a minimálne súvisle po dobu 30 dní.


Ilustračné foto, kliknite pre zväčšenieAk zákazník v jeden deň využije domácu sieť, zahraničnú sieť a opäť sa vráti do domácej siete, tento deň sa do limitov nepočíta. Ľudia pravidelne krátkodobo cestujúci do zahraničia tak budú môcť za týchto podmienok služby využívať viac ako 90 dní do roka.

Operátor musí zákazníkovi umožniť v zahraničí čerpať celý objem jeho zaplatených jednotiek napríklad volaní, SMS a dát. V prípade neobmedzených balíčkov bez limitov môže ale v zahraničí limitovať využitý objem na úroveň jeho priemerného využívania v domácej krajine. Ak tak operátor ponúka napríklad balíček neobmedzených volaní do slovenských sietí a zákazníci tohto balíčka priemerne mesačne prevolajú 140 minút, v zahraničí môže obmedziť objem minút v tomto balíčku práve na 140 minút.

Operátor nemôže dodatočnými podmienkami, napríklad povinnosťou minúť istý objem dát v domovskej krajine, obmedzovať ani zákazníkov predplatených kariet a musí im služby ponúkať ako v domácej krajine.

Dodatočné podmienky

Cieľom zrušenia roamingových poplatkov je podporiť jednotný telekomunikačný trh a zjednodušiť a zlacniť využívanie mobilných služieb obyvateľom EÚ v ostatných krajinách únie pri cestovaní respektíve dočasných pobytoch.

Dodatočné pravidlá tak zabraňujú trvalému využívaniu SIM v zahraničí. Operátor bude môcť SIM klasifikovať za určenú najmä k využívaniu v zahraničí ak za obdobie minimálne 45 dní bude dominantná väčšina telekomunikačných služieb na nej využitá v zahraničí.

Podobne bude môcť SIM klasifikovať ako využívanú predovšetkým na roaming ak je dlhodobo neaktívna a väčšinou sa využíva iba v roamingu.

V kontexte roamingu je explicitne zakázané aj naklonovanie SIM.

U všetkých takýchto SIM môže operátor po upozornení zákazníka bez ohľadu na 90 a 30-dňové limity účtovať dodatočné poplatky za využívané služby.

Zároveň legislatíva dovoľuje operátorom požiadať národný telekomunikačný úrad o výnimku a u niektorých programov v zahraničí vždy účtovať dodatočné poplatky oproti domácim cenám. Výnimku môže operátor dostať ak preukáže, že poskytovanie služby v zahraničí za rovnakých podmienok ako v domácej krajine by bolo preňho stratové.

Aktualizácia 2: Po kritike EÚ návrh stiahla a 21. septembra zverejnila informácie o pripravovanom zmenenom návrhu. V ňom bude podľa oznámenia odstránené obmedzenie domácich cien na 90 dní v roku a 30 dní v kuse, vymenované podmienky v tejto časti článku podľa popisu ale zrejme väčšinou zostanú zachované.

Spoplatnenie navyše

Ak využívanie služieb v zahraničí nebude spadať pod povinnosť ponúkať roaming za domáce ceny, operátor si bude môcť doúčtovať k domácim cenám za poskytované služby poplatky navyše za pretelefonované minúty, poslané SMS a prenesené dáta.

Tieto poplatky navyše navrhuje EK limitovať na 4 centy za minútu hovoru, 1 cent za SMS a 0.85 centov za MB dát, teda 8.5 eur za GB dát.

Tieto ceny majú byť zároveň limitmi na veľkoobchodné ceny, ktoré si operátori účtujú navzájom za zákazníkov využívajúcich cudzie siete.

Súčasný stav

V predchádzajúcich rokoch EÚ stanovovala limity na maximálne ceny mobilných služieb v zahraničí, naposledy od 1. júla 2014 platil limit 19 centov za minútu uskutočneného hovoru, 5 centov za minútu prijatého hovoru a 6 centov za odoslanú SMS. Za 1 MB dát mohli operátori účtovať maximálne 20 centov, všetko bez DPH.

Od 30. apríla tohto roka sa pravidlá zmenili a mobilní operátori v zahraničí v rámci EÚ môžu za svoje služby účtovať maximálne cenu akú účtujú v domovskej krajine plus maximálny limitovaný príplatok. Ten je stanovený na maximálne 5 centov za minútu uskutočneného hovoru, 2 centy za SMS a 5 centov za MB dát.


      Zdieľaj na Twitteri


Koľko dní v roku cca ste v iných krajinách? (hlasov: 411)

0      5%
Do 5      8%
Do 14      19%
Do 30      36%
Do 90      8%
Do 180      3%
Viac ako 180      21%


Najnovšie články:

Na Magio TV cez DSL naraz dva HD kanály, na optike stále tiež
Apple výrazne zvýšila výkon iMacov
USA budú mať exaflopový superpočítač v 2021, od Intelu a Cray
Slovenská Wikipedia je vypnutá, protestuje proti návrhu copyright smernice
Ďalší konkurent v SSD, Micron má svoj vlastný radič
Google dostal tretiu miliardovú pokutu, za reklamy vo vyhľadávaní
Vo viacerých D-Link routeroch vážna chyba, aktualizujte firmvér
Android dá užívateľovi vybrať prehliadač a vyhľadávaciu aplikáciu
Juhokórejci so smartfónmi upozorňovaní na priechodoch pokročilými technológiami
Google ide zmeniť hranie, streamovaním hier z dátového centra


Diskusia:
                               
 

Lobing je svina
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

jj, cela europa by potom nabehla do rakuska a nakupila sim karty.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

bol si v DK typek? 50GB, free hovory+sms v EU, 12€ prepaid
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Daj viac info Casto chodim do dk
Odpovedať Hodnotiť:
 

v Dolnom Kubíne sú také dobré ceny?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

on mal na mysli dom kultury..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vo 4ke stoji minuta hovoru 0,04€. V roamingu si budu moct douctovat +4 centy. To je 0,08€/min. Ovela lacnejsie ako ma O2 doma.
Odpovedať Známka: -3.0 Hodnotiť:
 

4ka umoznuje uz teraz volat v roamingu za 4 centy. preco by si potom mala k tomu este nieco pripocitavat?
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

On to asi myslel tak, ze teoreticky moze (aj teraz, ale zatial to neorbi), ale to by asi stratili dost zakaznikov :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ale to pokrytie štvorky :) pokiaľ nebývaš v Blave alebo Košicoch tak je štvorka totálny odpad...ponúka internet pričom 4G chytíš skôr veľmi sporadicky...ďakujem nepotrebujem
Odpovedať Hodnotiť:
 

potencionalna vulnerabilita:
skopirujem si svoju sim kartu aby som mal 2x sim s tym istym cislom.
jednu necham na slovensku v nejakom "servri"
odstahujem sa dopice.sk mimo slovenska aj na 2 roky.
script mi bude na slovensku na servri vzdy o polnoci aktivovat sim kartu aby sa pripojila do siete k slovenskemu operatorovi.
pripojim sa opat naspat z mojho mobilu do siete.
Takto mozem volat donekonecna za zvyhodnene ceny!
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

Prečo by si chcel platiť slovenské ceny, keď inde EÚ sú služby zvyčajne lacnejšie? Ten server si nechaj v inej krajine...
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Len tam musis dat medzi prihlasenia pauzu inak ti bloknu jednu sim, pauza musi byt dostatocna na preletenie tejto vzilenosti, ako keb si cestoval
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Naklonovanie SIM zákazníkom samé o sebe môže byť zrejme minimálne problematické alebo zakázané. V každom prípade pravidlá pre FUP na možnosť klonovania explicitne pamätajú, informáciu sme doplnili do článku.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

klonovanie asi nebula take easy.... keby ano, tak skylink prichadza uz davno o kseft...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Klonovanie mozno nie, ale zdielanie karty uplne jednoduche. A pri 10ludoch mas balik multi hd za facku na rok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tzv. krycie meno "vyjebanček"
Odpovedať Hodnotiť:
 

oprava: kurvitko
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mam kamosa, ktory ma na predplatenke cca 4x vyssiu cenu za 1 MB na Slovensku nez v roamingu :) Samozrejme bez datoveho balika, ale aj tak.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a co? dobre?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a ako sa inak kamos ma? zdravie poslucha? robota dobra?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

iba dve veci na svete pachnu ako ryba.
jedna z nich je ryba.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

a druha je alojz hlina
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nakoľko všetci operátory sú "nadnárodné" monopoly, tak si napriklad Orange Austria bude účtovať za Slovenskú SIM v Rakúsku maximálne ceny a Slovenský Orangután to preukáže telkom. úradu ako stratovú službu a všetko "skasírujú" od zákazníka v "špecifickom" trhu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ved tie specifika...predtym mali najlacnejsie telefony za 1 korunu, teraz za 1€. ak predtym si vzalo k pausalu 500 000 ludi mobil za korunu, mali zisk 500 000 korun. teraz ak si vezme 500 000 ludi mobil za euro, maju zisk cca 15 000 000 korun.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

no skrátka trhli kasu. bez tohto by bol orange dávno skrachovaný
Odpovedať Hodnotiť:
 

lancaric je predsa poctivy podnikatel
Odpovedať Hodnotiť:
 

a šusta samozrejme tiez...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Orange austria uz davno nie je ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zaujimav,a inspirujaca debata.
Kto chce, nech si trhne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je zvláštne, lebo ceny služieb a tovarov regulovali a určovali iba "tí zasraní komunisti"... žeby som niečo prehliadol v knižkách o teórii kapitalizmu, kde píšu že cenu stanovuje trh, a kde bolo ešte nejaké blá blá o ponuke a dopyte...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Síce nezarábam zle, ale na také domáce zuvanie to stačí. ..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Úžasná regulácia. To sa im teda podarilo. Pracujem ako profi vodič a cez týždeň som iba v zahraničí po celej Európe. To ze nemám prácu doma ma bude klasifikovať do triedy ze využívam služby hlavne v zahraničí? Mam neobmedzený paušál u nemenovanej modrej firmy a vyzývam dáta plus hovory hlavne cz a sk ... tešil som sa ze budem môcť hlasové a dátové služby neobmedzene používať v zahraničí. Vidím že moja radosť bola predčasná ... :(
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Three UK a doma takmer v celej EU aj mimo nej uz teraz, hoci aj v Australii alebo Sri Lanka ? ziadny roaming ta zaujimat nemusi potom.
Nehodi sa iba ak:
- vyssi objem dat ak stacia stovky MB za mesiac tak sa da
- dobijas si kredit, a treba mat UK debetnu kartu pre dobitie
Hodi sa ak:
- cestujes vela
- telefonujes vela v roznych castiach sveta, prichadzajuce hovory zdarma
- lacne sms
- data prilezitostne skor len maily, socialne siete a nejake informacie si zistit na webe.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Citujem: "Tieto poplatky navyše navrhuje EK limitovať na 4 centy za minútu hovoru, 1 cent za SMS a 0.85 centov za MB dát, teda 8.5 eur za GB dát."

Ak je 85 centov za 1MB ako moze byt 1GB 8,50 EUR? 0.85*1000 alebo 0.85*1024 mne vychadza na 850 EUR a lebo 870,40 EUR. Cena za 1MB by pri 8.5 eur za 1GB mala byt cca 0.0085 EUR, t.j. necely jeden cent.

Ja nechapem nieco dobre alebo je to omyl?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

0,85 centa a 0,85 eura je predsa rozdiel
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár