neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Sondu dnes uložíme na kométu, začala posielať foto z približovania

Značky: ESAvesmírveda a výskum

DSL.sk, 30.9.2016


Sonda Rosetta európskej vesmírnej agentúry ESA odštartovala rýchly zostup k povrchu kométy 67P / Čurjumov-Gerasimenko a pristane na nej krátko po obede.

V súlade s avizovaným plánom ESA uviedla sondu, ktorá obiehala túto kométu viac ako dva roky, na zostupovú trajektóriu.

Posledný manéver upravujúci trajektóriu bol uskutočnený vo štvrtok v noci o 22:50, posledné príkazy na sondu boli odoslané dnes cca o 10:00.

Podľa dnešných aktualizovaných informácií agentúry k pristátiu sondy na povrchu kométy príde o 12:38:32 stredoeurópskeho letného času, plusmínus dve minúty. Podľa skorších informácií by sonda mala pristáť na povrchu kométy rýchlosťou 50 cm za sekundu. Pristátie bude signálom potvrdené na Zemi o cca 13:18.

V hodinách pred pristátím sa sonda začala výraznejšie približovať k povrchu kométy a odosielať fotografie vyhotovené kamerou OSIRIS z čoraz menšej výšky. K dispozícii sú snímky z výšky 16 km aj 8.9 km.


Kométa z výšky 16 km o 3:20 CEST, jeden pixel reprezentuje cca 30 cm a celá scéna má 614 m, kliknite pre zväčšenie (foto: ESA / Rosetta / MPS for OSIRIS Team MPS / UPD / LAM / IAA / SSO / INTA / UPM / DASP / IDA)



ESA bude vysielať živý prenos počas pristátia zo svojich priestorov na rosetta.esa.int Jeho začiatok bol kvôli neskoršiemu plánovanému pristátiu naplánovaný na 12:30, kvôli skoršiemu pristátiu zrejme príde ale k jeho posunu.

Hlavnou misiou sondy bolo skúmať práve kométu 67P obiehajúcu Slnko po výrazne elipsovitej trajektórii s dobou obehu 6.45 roka, ku ktorej sa dostala v auguste 2014.


Kométa z výšky 8.9 km o 8:53 CEST, jeden pixel reprezentuje cca 17 cm a celá scéna má 350 m, kliknite pre zväčšenie (foto: ESA / Rosetta / MPS for OSIRIS Team MPS / UPD / LAM / IAA / SSO / INTA / UPM / DASP / IDA)



Sonda bola vypustená už pred dvanástimi rokmi a v súčasnosti sa spolu s kométou, ktorú obieha, vzďaluje od Slnka. Prichádza tak z znižovaniu rýchlosti odosielania dát na Zem ale najmä k výraznému znižovaniu množstva elektrickej energie generovanej solárnymi panelmi.

Riešením nebolo ani sondu uviesť do stavu hibernácie, keď nie je isté či by panely pri ešte väčšom vzdialení od Slnka generovali dostatok energie na udržanie dostatočnej teploty pre prežitie sondy. ESA sa tak rozhodla radšej so sondou bezpečne pristáť na povrchu kométy a pristávanie využiť na uskutočnenie posledných zaujímavých meraní z výrazne menšej vzdialenosti.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

Posielam sondu
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Pošli vyššie rozlíšenie a spektrálny analyzátor.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Tak keď už tak plynový chromatograf
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Tak ked uz, tak multidimenzionalny transfunkcionator
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Tak, ked uz, tak chemomorfny jonizacny galvanizator
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pred pol rokom si mal posielat elektrinu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

unikova rychlost je len 1m/2 - famozne, keby sa clovek naozaj snazi, asi aj vyskocenim ometu opusti, resp jej gravitaciu..
neuveritelna foto zo 16km vysky, kometa vyzera obrovsky, ale aj tak, priemer ma len 4x3x2km cca.. cakal som dlzku vacsiu, ale asi len objektiv nie je sirokouhly...
v roku 1959 sa takmer stretla s Jupiterom, ktou ju vychilil tam, kde je dnes :)
ojoooj, kedy ma strasne bavilo citat cokolvek o vesmire.. no ked som vyrastol (aspon fyzicky, tak trochu), tak je ten vesmir ovela viac nedosiahnutelnejsi..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

1 m/s zodpovedá na Zemi výskoku do výšky 5 cm. Teda aj Rosetta narazila s takou energiou, ako keby spadla na Zemi z výšky asi 3 cm.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zhruba v case ked tam tu Roszetu vystrelili ja som mal Olympus C4000 s genialnym sklom a 4 Mpx. Kua to som vtedy machroval :-D
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Tak na ten Olympus si veľmi dobre pamätám. Hlavne na to aký bol ukrutne pomalý v porovnaní napr. s Canon PowerShot A80. A ako na tie dávne časy spomínam, chytá ma nostalgia... :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Posielam dalsie komety na preskumanie
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

dufam, ze tu sondu neparkuje zena.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/ijU
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

https://livestream.com/ESA/rosettagrandfinale
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz som bola nestastna, ze som nestihla pozerat to pristatie live, ale potom mi docvaklo, ze video z toho asi nebolo a fotky dojdu az neskor. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Adobe Flash Player v10.1 or above is required for you to watch this video."

Tak, to je krasna ironia... Ludstvo pristane na komete a sucasne stale pouziva Flash player.
Facepalm...
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

každé jedno video tam je taká primitívna propaganda, že už to ani vtipné nie je. Dozvieš sa, že sa v centre nachádzajú Heinrich, Volker, Gertrude a Ulrike, len akurát nou faking fútidž. Koho zaujímajú nejakí hovorcovia. To je fakt problém urobiť video 1-3 minútové s nejakým obsahom (aby to dlhé video ostalo len pre masochistov a frikulínov). Fakt hodina a pol bullšitu a počítačových animácií je priveľa na môj žalúdok. Už len koláčové grafy chýbajú, že o koľko viac financií potrebujú na novú vilu, teda výskum, aby si vymysleli ďalší fantastický bullšit.
Verejnosť má právo kontrolovať, kam sa míňajú VEREJNÉ zdroje (nie vládne - vláda žiadne peňáze nemá). Tak nech ukážu ten "úžasný" výskum a nie nudných panákov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si tak prijebany, ze to je pre teba kompliment. 
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rosetta prave pristala!
Dufam ze teraz bude aspon chlieb lacnejsi.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Zatial ten povrch vyzera ako cesty prvej triedy na SR :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je dokaz toho, ze pouzivame vesmirne technologie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak si nezlámala nohy alebo rovno nejaké životne dôležité orgány pri tom pristátí, tak ju čaká smrť hladom. RIP Rosetta.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Asi si znova precitam Tretiu vesmirnu odyseu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A preco nie druhu ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

2016 : ESA Sonda Rosetta plánovane pristála, kontrolovaným pádom, na komete čurimov-Gerasimenko, kde bude spolu so sondou Phillae už na večnost odpočívat "na veky vekov"

2263 : ESA-Sonda Rosetta je (spolu s komplet kométou čurimov-Gerasimenko) zachytená za vonkajším aféliom,(apoapsidou) obežních dráh Neptúna a Pluta, a dopravená hliadkovou-průzkumnou lodou Podkletnov konzorcia Aramco-HBC-IBM-TchiBo Trust,
na práve otváraný pamatník,memoriál Pionierov Kosmonautiky Aliancie Země a pridruženích,nezávislích členu E.A. (Mars, Venuša, Europa, Ió),
ktorého slávnostná vernisáž sa bude konat v Neo-Mogadhisso (ktoré sa po úplnom potopení celého rozšíreného Afrického Rohu, celého Sahelu, a častí Sahary, /Arábie, stalo po jej kompletnom znovuvybovaní ultramoderným vesmírním prístavem, druhým Misom cap-Canaveral, kozmodromem, a centom hitech,-kozmického průmyslu a vývoja, výzkumu..priamo na míeste pamatníku (Oblačné, "Plující Město, *Flying Sky City)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Margita si to ty ? :)

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár