neprihlásený Utorok, 28. novembra 2023, dnes má meniny Henrieta
V Bratislave osadili solárne lavičky s WiFi a nabíjaním telefónov, sedí sa na paneloch

Značky: Bratislavafotovoltaika

DSL.sk, 2.2.2017


V Bratislave aktuálne osadili dva kusy lavičky so solárnymi panelmi, ktorá umožňuje užívateľom nabíjať ich mobilné zariadenia a zároveň sa pripojiť na Internet cez WiFi.

Jedna lavička bola inštalovaná na Primaciálnom námestí a inštalovalo ju tam mesto, informuje v tlačovej správe. Druhá bola podľa Dnes24 inštalovaná na detskom ihrisku na Jahodnej ulici na Kramároch, pričom v tomto prípade ide zrejme o projekt mestskej časti Nové Mesto.

V oboch prípadoch ide o lavičku Steora od slovenského tvorcu.

Oficiálne oznámenie mesta je strohé na konkrétne informácie o využiteľnosti lavičky, bližšie technické informácie sme zisťovali u tvorcov lavičky.

Lavička má na boku dva USB porty pre nabíjanie s výstupným výkonom 10 Wattov a plochu pre bezdrôtové nabíjanie. Presné podporované štandardy nabíjania sa vo FAQ odpovedajúcich aj na technické parametre neuvádzajú, podľa kompatibilných zariadení ide v prípade bezdrôtového nabíjania zrejme o štandard Qi.

Lavička sa evidentne pripája na Internet cez mobilnú sieť s podporou 4G LTE, služba ktorého operátora s akou rýchlosťou je použitá u lavičiek v Bratislave zisťujeme. WiFi ktorej verzie a akých parametrov je podporované FAQ neuvádza. Podľa vlastností na stránke má byť možné Internet využívať do vzdialenosti štyroch metrov od lavičky.

Lavička má podľa informácií tvorcu pre DSL.sk zabudovanú 12.5-Voltovú batériu s kapacitou 110 Ah, teda 1375 Wh.Solárna lavička Steora na Primaciálnom námestí v Bratislave, kliknite pre zväčšenie (foto: Bratislava.sk)Čo sa týka generovania elektrickej energie solárne, tvorcovia poskytujú zvláštnu informáciu. Vo FAQ aj v odpovediach pre DSL.sk hovoria o produkovaní "zhruba 100 W elektrickej energie za hodinu" respektíve "max 100 w/h v ideálnych podmienkach". To je samozrejme ale nezmyselný údaj, keď Watt je jednotkou výkonu a nie jednotkou množstva vygenerovanej energie.

Na spresňujúcu otázku, či má ísť o 100 Wh za hodinu a inštalovaný výkon solárnych panelov je teda 100 Wattov, zatiaľ tvorcovia neodpovedali.

Z pohľadu generovania elektrickej energie zo solárnej energie je otázna praktickosť zvolenej konštrukcie. Solárne panely sa totiž nachádzajú pod vrstvou plexiskla na ploche lavičky, na ktorej sa sedí. Ak tak na lavičke aj naozaj sedia ľudia, výrazne limitujú generovanie elektrickej energie v tom čase. Či plexisklo dostatočne tepelne izoluje od prípadne zohrievaných solárnych článkov zisťujeme.

"Samozrejme, jedinečnosť našej lavičky je kompletné riešenie (softver aj hardvér). Tento spôsob konštrukcie bol zvolený, aby sa dosiahol dizajn, funkčnosť a odolnosť," obhajujú tvorcovia zvolenú konštrukciu, pri ktorej sa sedí na solárnych paneloch.

Iným dizajnom je mať solárne panely mimo plochy na sedenie, napríklad ako u českej lavičky CapaSitty.

Ďalším problémom tohto návrhu je skutočnosť, že solárne články sú umiestnené v horizontálnej rovine. To v našich zemepisných šírkach znamená najmä v mesiacoch s nízkym množstvom slnečného žiarenia a pri nízkej polohe Slnka výrazné zníženie množstva elektrickej energie generovanej solárnymi panelmi.

Konkrétne informácie o spotrebe vlastných systémov lavičky a reálne generovaného množstva elektrickej energie tvorcovia zatiaľ neposkytli, podľa hrubých odhadov je ale otázne koľko energie lavička v zimných mesiacoch dokáže vygenerovať a koľko a či vôbec jej zostane energia na nabíjanie iných zariadení.

Podľa kalkulačky PVWatts v Bratislave totiž vodorovný panel s inštalovaným výkonom 100 W pri stratách na úrovni cca 15% vygeneruje za mesiac december len cca 1.7 kWh elektrickej energie, respektíve 57 Wh na deň. Aká je spotreba systémov lavičky nie je známe, 57 Wh za deň stačí na sústavný odbere len cca 2.4 Wattov.

V letných mesiacoch je samozrejme situácia výrazne lepšia, napríklad v júli by pri takýchto parametroch malo byť vygenerovaných denne 490 Wh. Ak na lavičke samozrejme nikto celý deň nesedí, inak je to menej. Vodorovné panely zároveň nelimitujú spôsob natočenia lavičky, keď jej panely nemusia byť nasmerované pre čo najväčšiu efektívnosť na juh.


Inštalovaná česká lavička CapaSitty v parku v meste Litoměřice, kliknite pre zväčšenie (foto: mesto Litoměřice)Lavičku je možné zároveň ale pripojiť aj na štandardnú elektrickú rozvodnú sieť. V takom prípade je ale samozrejme od zákazníkov luxus platiť za jej solárnu časť s batériou. Na Slovensku lavičky na sieť nie sú pripojené.

Podľa tvorcov má zmysel použitie takejto lavičky aj uprostred miest, keď napríklad na historických námestiach môže byť nákladné lavičku pripojiť a problém je aj s pamiatkármi.

Lavička bola mestu Bratislava zapožičaná na tri mesiace a mesto za ňu neplatí. Ako je to v prípade lavičky na Kramároch zisťujeme. Na Slovensku sa lavička nachádza ešte v Banskej Bystrici, tam bola mestu tiež zapožičaná, a v Košiciach, kde projekt financovala spoločnosť Košice Dnes a.s.

Na Slovensku sa zatiaľ veľké zákazky na lavičku nepripravujú, pokiaľ "neubehne testovacia lehota". V zahraničí majú mať tvorcovia objednávky na "päť rokov vopred" v hodnote 5.5 miliónov eur.

Cenu lavičky nám zatiaľ tvorcovia neposkytli, podľa niektorých zdrojov má ale presahovať 3 tisíce eur. Štandardná záruka na lavičku je iba dva roky. Niektoré ďalšie informácie je možné nájsť na steora.com.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Telekom má pre predplatené karty 100 GB balíček za 4 eurá
Projekt tabletov pre seniorov má ďalší problém, štát zverejnil ich osobné údaje
Serverov sa predá výrazne menej, sú ale drahšie a častejšie majú akcelerátory
V Česku sa sporia, či zrušiť z občianskych preukazov rodné čísla
Chyba v OpenZFS je komplikovanejšia, poškodzovanie dát stále nie je opravené
EÚ chce stále prehliadačom nanútiť vlastné koreňové certifikáty, odborníci opäť protestujú
Synology opravila chyby v kamerách a routeroch, aktualizujte
Počet nových elektromobilov v EÚ narástol o 53%, na Slovensku o 72%
Markíza dosiahla svoje požiadavky, pri objednaní platených TV bude povinná aj Markíza
LibreOffice znovu sprístupnil Android verziu


Diskusia:
                               
 

zachvilu sa tam objavi "majiteľ lavičky" a bude tam sedieť nonstop, že to je moja lavička
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Stačí usb holiaci strojček a budú bratislavský bezdomovci ako zo škatuľky.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

*bratislavskí
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

... tiez pozeram.... to je ako draatem do voka!
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Neviete kde v BA je zberny dvor solarnych panelov?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

3000 € za toto ... to je zase nejaka kuleha nasich papalasov ....
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

nebude to indukovat prud v sediacom cloveku? Malo by to zase vyhodu, idem na rande, nemusim pouzit kondom, staci ak posedim na lavicke 30 min :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Po rande v gay bare neotehotnieš.
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

ved to .. ... a potom v praci tyzden na stojaka .. az ma zabolelo ked som si pomyslel ...
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

*spomenul
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Obávam sa ako obstoja lavičky pred prvým ožranom s túžbou niečo rozkopať alebo rozbiť. Dajú im ochranku? Alebo samostatnú policajnú hliadku?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

ja by som takychto silnych junakov zatvaral na mesiac do kamenolomu, kde by 12hodin denne dostal kladivo sekac a furik suchy chlieb a vodu. Potom by si rozmyslel, ci bude normalny, alebo pri dalsom incidente 2 mesiace, pri dalsom 3 mesiace...
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

rasista, fasista, nacek, popierac globalneho oteplovania... you dun goofed... protiextremisticka jednotka is on its way...
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

football coach Barry Bennell
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Je nieco zle s pouzivanim slovenciny?
Vyvolava v tebe ciastocne pouzitie slovenciny nejake uspokojenie?
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Odbornici vedia, ze podstatou trollovania je vyrazne zvysovanie odolnosti voci kuzlam, potencialne, pri expertnej urovni, veduce dokonca i k ziskaniu uplnej imunity voci magii.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Presne to som chcel povedať.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme, napriklad absolvovanim skolenia efektivneho vyuzivania zdrojov*, vsak moze u trola namiesto pasivnej imunity dochadzat k vyvinu spatneho reflektovanie kuziel, vytvaraneho alternativnou, mobilnou, verziou osobnej Dysonovej sfery, s odbornou strankou problematiky nedostatocne oboznamenymi pozorovatelmi niekedy povazovane dokonca za zlomyselnost.
*napr. projektove riadenie, varenie, atd.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Tiež som toho názoru.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

všakže to ty píšeš kapitánovi príhovory
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mna nezaujima kto si, nemusis to sem vypisovat
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som volakto
Odpovedať Hodnotiť:
 

akoze velke zviera? Nieco ako Shrekov sivy 4nohy kamarat, ktoremu hlas prepozical Eddie Murphy?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved preto je to pre tych, ktorych predstavenie zaujima, vypisane v predchadzajucom prispevku a moznost vyhradenia si vlastneho priestoru na prezentaciu svojich predstav o dodrziavani k existencii potrebnych pravidiel tym, ktorych nie, prave tym istym prispevkom rovnako stale ostava zachovana.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A čo by si potom urobil zlodejom, ktorí takéto lavičky nakupujú?
Odpovedať Hodnotiť:
 

na primacialnom namesti uz jedna hliadka sluzi, nie? Dokonca 24/7 :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to v skutku dobrý nápad, už vidím tých "umelcov", ktorí sa ta podpisujú svojou centrafixou.

Fandím la(h)vičkám.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zrejme budu musiet pouzit bielu. cierna ci hneda sa na tych paneloch strati.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nema operadlo, dlho tam clovek nevydrzi sediet
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to je asi naschval aby si dostal notifikaciu od chrbtice ze uz mas ist dopice.sk aby sa mohla lavicka nabit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A neviem kto bude sedieť na tom studenom plexiskle, ktoré bude navyše za chvílu doškriabané a nabíjanie bude mať účinnosť 0,nič
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

jj, studene plexisklo je teda argument... Neviem, kto sedi napr. na kovovych alebo dokonca kamennych lavickach...

Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

tam sedia ti co chcu mat zlatu zilu, aby aspon nejake to zlato za zivot ziskali.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

keke: a mlade zaby, co davno neboli na gynde :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kovove aj kamenne lavičky majú sedáky drevené
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naozaj?
http://www.spolsp.net/lavice/bank2_400.jpg
Odpovedať Hodnotiť:
 

najebani kokoti to ocenia, aspon sa na nej bude dat pohodlnejsie rozvalit :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Mali by stopovat, kolko potrva, az niekto odskusa odolonost USB nabijania voci paralyzeru ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dávam lavičke týždeň, maximálne dva.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mam otazku... je to zozvarane? Alebo priklincovane do zeme? :-D ake je to tazke? Staci mi fúrik? Kolko je tych laviciek, alebo aky je plan? Chcem si dat na barak solarne panely :-D :-D
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

No prrr chlape. Tu lavicku si beriem ja.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jebat bankomaty, my sme lavickove gengy.

http://dopice.sk/j3i
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

aká je teplota toho panelu (lavičky) na pravé poludnie v slnečný letný deň v Bratislave?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vysokaa...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

asi taka ako susky, ktora na nej bude sediet a facebookovat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cernosky a mulatky maju vraj o 3C teplejšie :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz si niekedy zazil o 3C viac ? 40 stupnova horucka nie je soplicek.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Posielam fotony...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

stavim sa ze za cenu tej lavicky by ste si mohli zaplatit negra, co by vam vyrobil viac elektriky na bicykli napojem na generator
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

alebo tam skrátka ten bicykel dať a pomocou toho nabiť mobil.. prospelo by to aj peňaženke, aj zdraviu a aj efektivite
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

keby vymysleli dochodcovske lavicky (premienali by bioplyn na el.energiu), vydrzali by podstatne dlhsie a boli uzitocnejsie ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To ano , ale dlho by zase nevydrzal kvoli nasej najpocetnejsej mensine..
Odpovedať Hodnotiť:
 

nebud rasista, ja by som zapojil hoci bezdomovcov na 12hod pracovne smeny a k tomu im dal poctivu nezdanitelnu mzdu ako nukaju niektore firmy pre opratorov vyroby - 2.5eur/hod. Denne by to vyslo 30eur, takze by v sumare zaplnili vyuzitelne teple dni v roku (leto) v rovnakej cene. O zivotnosti lavicky 2 roky nemam ani najmensie iluzie, preto je to prakticky porovnatelne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

za 2,5€ mas skoro 16kWh elektriny, pochybujem, ze by to bezdomovec naslapal. Snad ani Sagan..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stačí zobrať kladivko z autobusu a je po lavičke...
Odpovedať Hodnotiť:
 

dávam boľševikom tak pol roka a je ponich
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len somár dá niekde lavičku bez operadla!
Odpovedať Hodnotiť:
 

su to aspon USB-C lavicky? nech tam napojim svoj mekbucik?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie. Tento standard nie je podporovaný.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prečo v Bratislave a nie v Trebišove , čo je Bratislava niečo extra. Všetci platia rovnaké dane v každom meste. Prečo má byť Bratislava preferovaná, nerozumiem. Ale možno, že sme na Slovensku. A na našej zemeguli podobný štát neexistuje. Slovensko je výnimočné vo všetkom....
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Naozaj?

Dan za zastavane plochy a nadvoria
Bratislava Stare Mesto: 5,97 Eur/m2 * 0,014 = 8,36 c/m2
Trebisov: 4,64 Eur/m2 * 0,004 = 1,86 c/m2

Dan za stavebne pozemky
Bratislava Stare Mesto: 179,22 Eur/m2 * 0,012 = 215,1 c/m2
Trebisov: 46,74 * 0,0035 = 16,4 c/m2

Dan z bytov
Bratislava Stare Mesto: 0,611 Eur/m2 podlahovej plochy
Trebisov: 0,245 Eur/m2 podlahovej plochy

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Preto, ze v bezny pracovny den tu zije cca 1 000 000 ludi. V trebisove +- 20 000. Takze ma ovela vacsie mnozstvo ludi sancu to vyuzit. Preto.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naje*ani vandali ich daju rychlo do smutku ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto by sa v Kežmarku nestalo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"dva kusy lavičky", džízs krajst...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 


Podľa vzoru "dva kusy po papuli".

Odpovedať Hodnotiť:
 

vymyslia a spravia hlupost a nie je toho boha, co by im povedal, ze je to hlupost.
Lavicka prezeniem za 500 eur a za zvysne peniaze mozu nabijat zo siete 10 mobilov po dobu zivostnosti tej lavicky zadarmo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsak to len TESTuju 1ks lavicky. Kazdemu je jasne, ze Bratislava nema dost penazi ani na udrzbu aktualnych laviciek (ale vyrazne sa to zlepsuje). Urcite nebudu kupovat solarne 3.000 Eur lavicky. Je pravda, ze ked k lavicke dostanes 230V tak je to cenovo neporovnatelne.

Ale si nikdy asi neriesil vykop cez historicku stavbu (namestie, mur, areal, ...). Co to stoji casu(=penazi), kolko povoleni potrebujes od uradov, pamiatkarov, vyjadreni majitelov inych sieti a infastruktury, projektovu dokumentaciu, kolkov, poplatkov, ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Odporucam navstevu obchodu. Za 500 Eur nekupis ani zebracku lavicu do zahrady, nie este odolnu a peknu lavicku na verejny priestor. 3k je skvela cena.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aby tú nabíjačku nemuseli napojiť na predlžovačku.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár