neprihlásený Nedeľa, 14. apríla 2024, dnes má meniny Justína
EÚ chce výrazne prepracovať energetické triedy spotrebičov

Značky: spotreba a výdrž

DSL.sk, 23.3.2017


Európska únia plánuje výrazné prepracovanie systému energetických tried a tým pádom aj štítkov elektrických spotrebičov.

Cieľom je systém viac sprehľadniť pre spotrebiteľov. Otázne je ale či nový navrhovaný systém nebude v niektorých ohľadoch naopak viac mätúci.

Súčasné triedy

Únia a postupne aj obyvatelia sa začali viac sústrediť na spotrebu elektrickej energie približne pred dvadsiatimi rokmi, kedy sa postupne začali používať pre jednotlivé typy spotrebičov energetické triedy a štítky. V 2010 bol systém mierne upravený, v zásade zostali ale rovnaké energetické triedy s rovnakými úrovňami efektívnosti.

Pôvodne systém poznal triedy efektívnosti označené postupne veľkými písmenami anglickej abecedy, začínajúc A pre najefektívnejšie a končiac podľa typu spotrebiča maximálne pri G. Do tried sa spotrebiče zaraďujú podľa presne vypočítaného indexu energetickej efektívnosti, spôsobom definovaným pre jednotlivé typy spotrebičov.

Hodnoty spotreby pri počítaní efektívnosti typicky vychádzajú zo štandardizovaných testov.


Ukážka energetického štítku pre TV, kliknite pre zväčšenie (obrázok: LG)S príchodom nových efektívnejších technológií a produktov EÚ nemenila hranice efektívnosti jednotlivých tried ale pridávala nové efektívnejšie triedy s pluskom, A+, A++ a A+++.

Rovnako označená trieda spotrebiča znamenala tak dvadsať rokov približne rovnakú spotrebu. Spotrebitelia sa postupne ale najmä v posledných rokoch museli prispôsobiť skutočnosti, že trieda A už nie je najlepšou, a byť informovaní o existencii lepších tried.

Nový systém

Európsky parlament a Rada EÚ sa teraz dohodli na zmene tohto systému, ktorá má jednak jednorazovo zaviesť nové úrovne efektívnosti pre jednotlivé typy spotrebičov a jednak zaviesť systém ako v budúcnosti automaticky tieto triedy upravovať. Návrh podporila aj Európska komisia.

Podľa nového návrhu sa pre jednotlivé typy spotrebičov uvedú nové triedy A až G, ktoré budú prísnejšie ako doterajšie triedy a tým sa eliminuje potreba tried A+, A++ a A+++. Jednotlivé triedy podľa nového označenia tak samozrejme budú znamenať lepšiu efektívnosť ako rovnaké triedy podľa doterajšieho označenia.

Návrh zatiaľ neobsahuje konkrétne plánované úrovne efektívnosti pre jednotlivé nové triedy.

Zároveň chce EÚ ale zaviesť aj metódu, akou sa budú triedy meniť v budúcnosti aby nebolo potrebné zavádzať znovu triedy s pluskami.

Konkrétne vždy ak minimálne 30% predávaných spotrebičov už bude z triedy A, má sa pristúpiť k prehodnoteniu tried. Zároveň sa k nemu pristúpi ak 50% predávaných spotrebičov je v triede A alebo B.

Hoci spotrebitelia nebudú musieť vnímať aká trieda je aktuálne najlepšia v danej kategórii spotrebičov, budú naopak musieť sledovať najmä u rýchlejšie sa zlepšujúcich typov spotrebičov sledovať tiež podľa akej verzie kategorizácie bol daný model hodnotený. Je otázne, či kvôli tomu nebude pre nich nový systém naopak viac mätúci.

Ďalšie zmeny

Návrh počíta aj s ďalšími zmenami. Mala by vzniknúť centrálna internetová databáza spotrebičov, ktorá by umožnila zákazníkom porovnávať spotrebu daného modelu s konkurenciou.

Na štítkoch by sa mohli objaviť tiež QR kódy, ktoré by odkazovali do tejto databázy.

Návrh musí byť ale ešte formálne schválený parlamentom a Radou EÚ a platiť podľa oznámenia začne najskôr na konci roku 2019.

Čo s manipulovaním testov

Podľa oznámenia inštitúcie zvažujú aj prípadné postihy respektíve kompenzácie pre spotrebiteľov ak sa zistí, že spotreba je horšia ako uvádza energetický štítok.

Či je to legislatívne možné posúdi ale ešte EK. Zároveň nie je jasné, či by sa do takýchto prípadov počítalo aj preukázané umelé optimalizovanie produktov pre používané testy.

Z takéhoto optimalizovania boli v poslednom období obvinení niektorí výrobcovia napríklad TV a vysávačov. V prípade TV americká organizácia NRDC zverejnila výsledky pomerne presvedčivého detailného testu, ktorý demonštruje rozdiely spotreby TV nameranej v testoch a pri reálnom používaní napríklad televízorov od Samsungu a LG.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu
Česi vydali nový OS pre ich routery Turris
Predaje PC konečne prestali klesať
Nový ARM CPU pre notebooky od Qualcommu má byť výrazne výkonnejší ako Intel CPU
Sprístupnený očakávaný seriál Fallout podľa počítačovej hry


Diskusia:
                               
 

Ďalšia životne dôležitá téma, ktorá potrebuje okamžité riešenie...
EP as musí hrozne nudiť.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Sa ti zda ze dana komisia by mala riesit nieco prioritnejsie? A co take, napr.?
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Prioritne zrejme minimalne zmenu 128-bit SHA na https://europa.eu, v zaujme overitelnosti pravdivosti oficialneho zdroja zakladnych informacii.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

mali by sme hlasovat za vystup z unie. a este aj za rozpustenie parlamentu. bol by pokoj svaty
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Keby radsej investovali do budovania elektrarni z obnovitelnych zdrojov tak by urobili lepsie... co im brani postavit fotovoltaiku, veterne a vodne elektrarne. ano ich ucinnost je nizsia ale setrnejsia k prirode. kym spustia prvy fuzny reaktor my sa toho uz asi nedozijeme
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

Bolo by lepsie si nieco o tej setrnosti k prirode najskor nieco precitat ;) hlavne na SK.
Nehovoriac o cene...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

tiež si myslím, že je lepšie zasrať stovky hektárov článkami, na poliach pestovať biomasu miesto potravín a bude po životnom prostredí.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

a keď príde medardova kvapka, tak budeme o tme čakať na slnko
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mimochodom murko obnovitelne zdroje su tak dotovane, ze by sa ti spravilo zle, keby vidis tie cisla
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A to som si myslel, ze sa tam zaoberaju uplnymi ......
Britanii samozrejme gratulujem a posielam kvety.
Odpovedať Známka: 2.8 Hodnotiť:
 

Nechapem preco nezavedu oznacovanie tried tak aby pre novu efektivnejsiu triedu spotrebicov len pridali vyssie cislo alebo dalsie pismeno v abecede. Ziadne ++++ a ani preznacovanie.

Tazke ziadne GFEDCBA ale ABCDEFGHIJ....Z alebo lepsie I,II,III,IV,V,VI....(ako to je pri napajacich adapterov). Taketo oznacenie bude jednoducho porovnatelne aj s vyrobkami starymi 20 rokov. Teraz sa predava dany spotrebic v energetickej triede V a o 20 rokov si kupim novu verziu spotrebica v energetickej triede IX. Vybavena vec.

Uz ked to chcu prekopat, tak poriadne. Toto len domota zakaznika.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

ťažko to, keď sme celý život učení, že 1 alebo A je najlepšie. Ľudia by mohli kupovať práve najhoršie triedy
Odpovedať Známka: -3.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. To iba odborne nestudovanemu oku moze cislovanie procesorov, modelovych rad aut a podobneho tovaru pripadat ako vynimka.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

nezmysel. A resp 1 je najlepšie v pevne danej stupnici, ale v pohyblivej smerom dole je to hlúposť, práve kvôli tým neskorším úpravám.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Najlepšie na takých ako si ty je, matematiku ako tak zvládate, ale čítanie s porozumením a tak celkovo chápanie vecí okolo seba, nula bodov.
Odpovedať Známka: -8.5 Hodnotiť:
 

Najlepšie na takých kokotoch ako si ty je, že vás je málo
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Keď študuješ v Maďarsku tak je to ok. ;-) Čím viac 5tiek tým lepšie.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

aj v polsku je 5kar kockaty
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo opacne. Jedny z najhorsich produktov budu v triede Z, a dostat sa na A nebude mozne. Samozrejme je predpokladom znalost abecedy. Alebo jednoducho udavat spotrebu v kVA vi kW, spotrebu vody v litroch a vedla toho referencne hodnoty pre prave platiacu kategoriu kvazi A, ak ide o TV s integrovanou fontanou, samozrejme.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

A prečo by Z malo byť diskriminované ako najhoršie? Ešte si niekto Z preloží ako Zigeuner, teda cigánska kvalita a hneď besné mimovládky ťa budú hnať pred trestný tribunál až do Haagu!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

No tak zacne prispievat do diskusii na dsl a nikto si nic nevsimne.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Alebo opacne. Jedny z najhorsich produktov budu v triede Z, a dostat sa na A nebude mozne. Samozrejme je predpokladom znalost abecedy. Alebo jednoducho udavat spotrebu v kVA vi kW, spotrebu vody v litroch a vedla toho referencne hodnoty pre prave platiacu kategoriu kvazi A, ak ide o TV s integrovanou fontanou, samozrejme.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a co tak ABCDEFGH a rok. ides kupovat Chladnicku. A 2015 bude to iste ako B 2017. Cisla si vzdy mozes pozriet. Ked budu novsie, efektivnejsie chladnicky, iba sa posunie trieda.


Triedy sa bude prehodnocovat ked bude treba.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

načo to robiť jednoducho, keď to ide zložito, že?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Presne tak. Kamasutra je priekazne len slaby odvar misionara.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

napis im, je mozne ze necitaju komenty na dsl.sk
a su to ludia, teda nevedia vsetko.
Odpovedať Hodnotiť:
 

typická EU, nastoliť si odveci problém a riešiť ho úplne kokotsky - naopak. keby postupovali abecedne od "A" za najhorší žrút, mali by poriadnu rezervu 26 krokov po "Z" za perpetum mobile, takto budú meniť a upravovať označovanie a stále viac miasť čoraz menej zákazníkov v zostavších muslimských kalifátoch európskych.
Odpovedať Známka: 2.8 Hodnotiť:
 

Ďalší mysliteľ.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

niečo k veci? ahááááá, nič.....
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

sak ma pravdu ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vobec nie, ked sa menia hodnoty pre dane urovne, oznacenie moze ostat to iste forever lebo sa meni samotne zaradenie na zaklade testovanej spotreby, ktora klesa. ak kazdy rok zmenia hodnoty stupnica sa menit nemusi :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

pevná stupnica s meniacimi sa hodnotami má aký vyznam? to akože každých 20 rokov zmeníme etalón kilogramu, metra predefinujeme sekundu a podobne aj ostané jednotky SI a všetky doterajšie merania prepočítame podľa nových? tak nejako to myslíš, he?
Odpovedať Hodnotiť:
 

to bude totalne fasa, takze vysavac/chladnicka/pracka cokolvek napr. A+++ z roku 2017 bude este po miernom vylepseni techlogii a preznackovani tried napr. hned v nasledujucom roku svojimi specifikaciami uz patrit napr. do triedy B ... to budu ludia cumiet ked budu kupovat prave na prelome ze kupil som toto a toto (nejaky konkretny model) a bolo to A+++ a kukne za mesiac a uz ma ten isty model Bcko ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Fuu, fakt strašný problém. Možno keď má človek iq ako ty.
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

vyššie ako tvoje IQ má 99 % populácie Afriky
Odpovedať Hodnotiť:
 

hodnotenie iq by mali tiez prehodnotit
Odpovedať Hodnotiť:
 

som zvedavy ako sa podla tychto novych stitkov naimpoementuje vyhladavanie na eshopoch. 2017 A, 2016 A+++, 2016 A++, 2017 B, 2016 A+, ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Predávaných, nie vyrábaných, čiže:
Pri každom predaji posledného kusu modelu ľubovoľným predajcom v EU dochádza k odoslaniu informácie do centrálnej databázy, kde sa overí dostupnosť modelu u všetkých zvyšných predajcov a, ak už nie je dostupný, dochádza k prepočtu energetických tried podľa stanovených percentuálnych podielov a, a teraz to môže začať byť zaujímavé, v prípade medzitriedneho presunu okamžite vyrážajú do skladov a obchodov húfy zamestnancov preznačkovávať tovar, zatiaľ čo výrobcovia po celom svete, dodávajúci do EU, prepisujú dokumentáciu a prestavujú označovacie a baliace linky.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

A samozrejme, pri urcitych typoch produktov, nasleduje pohybom armady uradnikov, stavebnym zakonom stanoveny, energeticky audit zodpovedajucich budov, eventualne ustiaci do procesu odcitavania a vymeny elektromerov masineriou elektrikarov, zmiesanej s diviziou postarov...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A zasluzna cinnost poskytovatelov poradenstva a sprostredkovania roznych financnych a poistovacich sluzieb samozrejme taktiez neostava opomenuta a napriek objektivne nepochybne opodstatnene pocetnemu vyskytu v priebehu doterajsich faz procesu je legislativna nevyhnutnost ich pritomnosti pocas zaverecnych faz cyklu tvorby zmluvnych dodatkov svojou dolezitostou natolko vyrazne ine predcivajuca, az objektivne zasluhuje venovanie zvysenej pozornosti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co tak, ked uz chcu ist od Z..A pridat dalsie pismeno.
A+ by bolo AZ, A++ by bolo AY... az po AA. Potom pridat dalsie a maju pokoj na xxx rokov.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

mne275 kvh/annus nic nepovei lepsie to nebude!
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Tak nech urobia, že A je nulová spotreba a je to.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

dufam, ze len trollujes:) A moze byt nulova spotreba, ale problem je ked je napr stupnica od A po G, kolko je spotreba na G, podla toho budu odstupnovane intervaly medzi A-B, B-C...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Netrollujem. Však nech je už od Z, kde Z je momentálne A a môžu sa predháňať o každý Watt.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vy v Martine si to predstavujete jag Hurvínek válku, kua!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, my v Martine si to predstavujeme ako válka Hurvínka :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je tak, keď sa niečo robí ako u blbých. Stačilo ísť opačným smerom a pridávať písmená pri zlepšení a nič by nebolo treba meniť. Navyše by to bolo aj prehľadné.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale prehľadnosť je priam nežiadúca pre obchodníkov ktorí ti vedia ponúknuť aj tak ten najsprávnejší tovar
Odpovedať Hodnotiť:
 

"označené postupne veľkými písmenami anglickej abecedy"

???

Na toto sa nedá povedať nič, čo by okamžite nezmazali.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nuz a co takto: ucinnost je v percentach- od 0 do 100... Stovka je perpetum mobile. Takze na oznacenie by som proste pouzil cislo vyjadrujuce efektivnost, bapr na 2desatne miesta...
Cize chladnicka 57,56 a nova 58,32.... Zaroven by clvek hned videl ake to zlepsenie vllastne je a ci sa mu oplati
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ked sa raz k linke nehodi, ani pi s e dokopy to nezachrania.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

:D
syntax je zena!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Popri tom by mohli zaviesť povinné štítky spoľahlivosti. Čo z toho, že ušetrím pár EUR za energie pri spotrebiči triedy A+++ oproti C, keď predražený A+++ po dvoch rokoch odíde pre systém plánovaného zastarávania a také C si veselo frčí o tri roky naviac.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dolezite spotrebice, bez ktorych tazko budes fungovat su chladnicka a pracka. A zatial som nepocul o nikom komu jeden z nich vypovedal sluzbu kratko po zaruke. (pracka mozno ak clovek ignoruje vodny kamen, ale to uz suvisi s inou vecou ako kvalitou spotrebica).
Este ta zaujima umyvacka a susicka z hladiska spotreby. U inych spotrebicov riesis viac funkcionalitu a kvalitu inych parametrov - tam na zaklade spotreby nevyberas a je ti to aj tak nakoniec jedno.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pokiaľ veríš na kurvítka, tak si kupuj len najlacnejšie šroty, tam ťa dvojročná strata nebude tak mrzieť ako pri drahších strojoch
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie na kurvítka, ale na nekvalitu vo výrobe, v technológií, šetrení na nesprávnom mieste a v neposlednom rade zámer, napríklad vyrábať poddimenzované motory do práčiek(pôvodom napr.Askoll v NM) a spolu s ich nevyvážením dochádza do 5 rokov k ich závažnej poruche. No a je to. A Samsung výrobkoch ani nehovoriac.
Samsung je vraj veľmi čistotná firma. Myslím vo výrobnom procese. Prečo teda tak nekvalitné hotové výrobky sú pod ich označením??
Odpovedať Hodnotiť:
 

bude to stáť veľa miliónov eur, veľa "správnych ľudí" sa na tom zahojí a výsledok bude chaos, nielen písmená a pluská ale ešte aj dve stupnice
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cele to znacenie je ajtak len odzub na ludi. Jednoduchym prikladom je taka pracka - trieda A+ program 60'C, dlzka prania cca 1:30hod a spotreba vody cca 50L, trieda A+++ program 60'C, dlzka prania cca 2:40hod a spotreba vody cca 70L. Dakujem za taku usporu !!! Rozdiel vo vykazanaj spotrebe elektriny je minimalny, takze casovy rozdiel dlzky prania (1.5x0.8kWh < 2.5x0.6kWh) a aj spotreba vody to pranie vo finale na novsej pracke, ktora je v "efektivnejsej" triede, predrazuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasne, rovnaky program na horsej pracke o hodinu kratsi a vo vysledku setrnejsi. Keby si aspon nezavadzal a nastavil rovnaky program a rovnake podmienky.

2:40 a 70l to vyzera na program bavlny a prepchatej pracky
1:30 a 60l vyzera na nejaku syntetiku alebo nejaka forma easy care alebo ako to ma vyrobca nazvane a pri mensom mnozstve pradla. Otacky si zamlcal, ale predpokladajme, ze su rovnake.
Tiez neplatia ziadne konstanty o el.energii. Dlhsi program znamena, ze pracka ide sice dlhsi cas, ale nie nutne na vyssi vykon za cenu predlzenia casu. A hlavne energeticky stitok pri prackach je vysledkom dost zloziteho vypoctu, kedy algoritmus takmer 100% nekoresponduje s tvojim uzivanim pracky.

Treba si dat tu namahu a realne odmerat pri rovnakych programoch a zhruba rovnakych pracich varkach niekolko prani, aby clovek zisitl aka kombinacia je pre neho najvyhodnejsia.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár