neprihlásený Štvrtok, 25. júla 2024, dnes má meniny Jakub
Spotreba TV v oficiálnych testoch nie je reálna, ukázal test. Ide o úmysel výrobcov?

Po minuloročných informáciách organizácie ComplianTV a laboratórií Švédskej energetickej agentúry upozorňujúcich na rozdiely spotreby TV nameranej v testoch a pri reálnom používaní aktuálne americká organizácia NRDC zverejnila presvedčivú štúdiu, ktorá jasne demonštruje tieto rozdiely. Spotreba TV sa podľa NRDC môžu zvýšiť až na dvojnásobok oficiálne udávanej spotreby.

Značky: TVspotreba a výdržSamsungLG

DSL.sk, 22.9.2016


Po minuloročných nie plne detailných informáciách organizácie ComplianTV a laboratórií Švédskej energetickej agentúry upozorňujúcich na rozdiely spotreby TV nameranej v testoch a pri reálnom používaní aktuálne americká organizácia NRDC zverejnila výsledky pomerne presvedčivého detailného testu, ktorý demonštruje tieto rozdiely.

Oficiálna metodika merania spotreby TV v USA podobne ako v Európe meria spotrebu TV pri prehrávaní 10-minútového videa od organizácie IEC. Výrobcovia následne spotrebu získanú touto metodikou uvádzajú ako priemernú spotrebu svojich TV, respektíve takto odmeraná spotreba je rozhodujúca pri posudzovaní splnenia príslušných noriem o spotrebe respektíve zaraďovaní do energetických tried.

Informácie z minulého roku poukazovali na skutočnosť, že takto odmeraná spotreba sa líši od spotreby pri reálnom používaní. ComplianTV poukazovala na vplyv funkčnosti Motion Lighting u Samsung TV a laboratóriá Švédskej energetickej agentúry značku TV nemenovali, informácie oboch zdrojov neboli ale dostatočne detailné.

Teraz paradoxne organizácia NRDC, Natural Resources Defense Council, zameraná na ochranu životného prostredia v spolupráci s Ecos Research zverejnila detailnú presvedčivú štúdiu demonštrujúcu tieto rozdiely.

Podľa nastavení TV, aj bez explicitnej vedomosti a upozornenia užívateľa, a prehrávaného obsahu môže byť spotreba TV podľa zistení NRDC aj dvojnásobná oproti udávanej spotrebe a to zrejme bez manuálneho nastavenia vyššieho jasu. Keďže TV vzhľadom na priemerné dlhé používanie tvoria často nezanedbateľnú časť nákladov domácnosti na elektrickú energiu, má to dopad na náklady užívateľov.

Technológie znižovania spotreby

V moderných TV sú používané dve základné technológie pre automatickú optimalizáciu ich spotreby, ktorá sa u LCD TV odvíja najmä od spotreby podsvietenia panela a teda jasu.

Technológia detekcie pohyblivých scén, MDD, po detekcii takýchto scén zníži jas a tým spotrebu. Vzhľadom na zmenu obrazu nevníma zrejme divák v takomto prípade obraz ako menej kvalitnejší a dokonca podľa výrobcov to môže znížiť aj jeho únavu očí.

Samsung vo svojich TV takúto technológiu označuje Motion Lighting, LG ako Motion Eye Care.

Druhou technológiou je automatická úprava jasu, ABC, na základe okolitého osvetlenia v miestnosti, keď pri slabšom osvetlení až tme stačí nižší jas.

Televízie sa v oficiálnych testoch testujú s ich štandardnými nastaveniami, v ktorých sú jednotlivé šetriace technológie výrobcami pochopiteľne zapnuté.

Výsledky testov

V aktuálnej štúdii NRDC analyzovala spotrebu štyroch modelov TV, dvoch 55" Samsung LCD TV, jedného 58" LG TV a jedného 65" Vizio LCD. Zároveň doplnila niektoré čiastkové výsledky aj z minuloročných testov na ďalších modeloch od LG, Vizia, Panasonicu a Sony.

Testy NRDC pritom poukázali na viacero závažnych zistení.
Nameraná spotreba u jednotlivých TV v rozličných režimoch šetriacich technológií počas prehrávania oficiálneho IEC klipu (hore) a klipu podľa NRDC lepšie reprezentujúceho dnešný obsah (dole), kliknite pre zväčšenie (tabuľky: NRDC)V prvom rade testy očakávane preukázali, že zapnutie respektíve vypnutie technológií MDD a ABC môže mať a má výrazný dopad na spotrebu TV.

Zároveň ale preukázali, že technológie MDD od LG aj Samsungu sú výrazne účinnejšie pri prehrávaní oficiálnej testovacej frekvencie IEC ako pri prehrávaní porovnateľného bežného obsahu. Za týmto účelom vytvorila NRDC vlastný testovací 10-minútový klip, ktorý podľa organizácie lepšie reprezentuje dnešný obsah.

U LG UF558300 zapnutá technológia MDD znížila spotrebu pri prehrávaní IEC sekvencie až o 58.1%, u vlastnej sekvencie NRDC ale iba o 12.9%. Kým oficiálny test tak nameral tejto TV spotrebu 75.3 Wattov, pri rovnakých nastaveniach ale inom prehrávanom obsahu mala spotrebu 105.3 Wattov, teda o 40% vyššiu.

U Samsung modelov UN55JU7100 a UN55JS9000 je k dispozícii a štandardne zapnutá aj technológia ABC, ktorá má pri nižšom osvetlení miestnosti významnejší vplyv ako MDD. Pri vypnutom ABC alebo najvyššom osvetlení miestnosti 100 luxov bol tiež zaznamenaný výrazný rozdiel v účinnosti MDD na testovacom IEC klipe a klipe NRDC.


Vývoj momentálnej spotreby LG UF558300 podľa priemernej dĺžky scén v klipe IEC, kliknite pre zväčšenie (tabuľky: NRDC)NRDC má zároveň hypotézu, prečo sa účinnosť MDD tak výrazne líšila. Podľa NRDC by rozhodujúcim faktorom mohla byť priemerná dĺžka scén. Kým v testovacom klipe IEC priemerne scény trvajú iba 2.29 sekúnd, v klipe NRDC je to 3.89 sekúnd.

Zároveň porovnanie vývoja spotreby a aktuálnej dĺžky scén v testovacom IEC klipe pri prehrávaní na LG TV ukázalo, že momentálna spotreba sa zvýšila po zvýšení dĺžky scén a znížila pri kratšej dĺžke.

Navyše NRDC zistila, že po zmene niektorých nastavení parametrov obrazu respektíve prepnutí zo štandardného režimu obrazu Samsung aj LG automaticky vypínajú ich technológie MDD a ABC a to aj bez upozornenia užívateľov. Zároveň oficiálne testy nijako nezohľadňujú používanie TV v inom ako štandardnom nastavení a teda s vypnutými šetriacimi technológiami.

Napríklad u UN55JS9000 dosahuje spotreba podľa oficiálnej metodiky 76.1 Wattov, pri vypnutých technológiách MDD a ABC a testovacom klipe NRDC 178.2 Wattov. Pri priemernom sledovaní TV päť hodín denne tak ročné náklady na spotrebu tejto TV pri cene 15 eurocentov za kWh dosahujú pri spotrebe podľa oficiálnej metodiky cca 20.9 eur, v prípade vypnutia šetriacich technológií už 48.8 eur.

Štúdia tiež ukázala, že výrazný vplyv na spotrebu má špecificky aj sledovanie HDR obrazu. Spotreba TV pri sledovaní 4K obrazu s HDR oproti 4K obrazu bez HDR rastie o 30% až 50%.

Ide o úmysel výrobcov?

V prvom rade štúdia ukázala, že súčasné oficiálne testovacie metódy majú rezervy a bolo by ich potrebné aktualizovať minimálne o obsah lepšie zodpovedajúci reálne sledovanému obsahu.

Vyváženie spotreby a kvality obrazu vnímanej vo veľkej miere aj cez jas je samozrejme otázkou kompromisu a technológie ako MDD a ABC sú vo všeobecnosti užitočné. Niektoré zistenia NRDC ale vyvolávajú otázky o motívoch výrobcov ohľadne nastavení týchto šetriacich technológií.

Zistenia o výrazne vyššej účinnosti technológií MDD pri štandardnom testovacom klipe IEC ako klipe NRDC konkrétne vyvolávajú otázky, či nejde o úmyselnú optimalizáciu výrobcov v snahe dosiahnuť umelú lepšiu spotrebu v oficiálnej metodike spotreby. Zistenia NRDC to zatiaľ nedokazujú, keďže technológia MDD má za cieľ detekovať rýchle scény a rýchlo sa striedajúce scény v oficiálnom IEC klipe sa môžu pre použité algoritmy javiť podobne aj bez úmyslu optimalizovať spotrebu na IEC klip.

Otázky vyvoláva tiež postup výrobcov, ktorí automaticky technológie pre šetrenie spotreby vypínajú po zmene iných nastavení obrazu užívateľmi. Užívateľom sa tak bez ich vedomia môže výrazne zvýšiť spotreba TV.

NRDC vo svojom oznámení označuje praktiky napríklad za evidentné obchádzanie nedokonalej metodiky testovania.

Po minuloročných informáciách poukazujúcich na odlišnú spotrebu v testoch a reálnom používaní aj Európska komisia avizovala analýzu detailnejších zistení, zatiaľ ale podľa dostupných informácií nezverejnila ďalšie informácie.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

České mesto zavádza prísny zákaz mobilov v školách, žiaci ich nebudú môcť ani mať pri sebe
Linux Mint 22 postavený na novom Ubuntu dokončený, oficiálne bude vydaný tento týždeň
AMD má problém s kvalitou Ryzenov 9000, sťahuje ich od distribútorov a posúva uvedenie
CrowdStrike partnerom za globálny IT incident zrejme poslala 10-dolárový darčekový kupón
V novom Linuxe výrazne zrýchli šifrovanie použité v TLS
CrowdStrike poskytla nové technické detaily k príčine BSoD, šéfa si predvolal Kongres USA
Uvedený lacnejší WiFi 7 router, s cenou nad 100 eur
Apple napreduje so skladateľným iPhonom, bude konštrukcie véčka a mohol by prísť v 2026
Alza vrátila možnosť zobraziť si iba nové produkty
Nestabilitu niektorých nedávnych Intel CPU spôsobuje mikrokód, sú nenávratne poškodené


Diskusia:
                               
 

Umysel to urcite nebol. Aj majster tesar sa utne!
Odpovedať Známka: 0.4 Hodnotiť:
 

kam sa utne ?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

odjebe si nohu
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

aj majster minister sa niekedy utne a založí účet v TB.
Pozdravujem do Bonaparte ty $+@# !!
Odpovedať Známka: -2.4 Hodnotiť:
 

Ides prec s tou politikou!!
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

life's good
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

mne je jedno, telku nepozeram, len ju mam zapnutu ako pozadie, ked som pri pc
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

tak to si ušetril ;-)
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Ja na elektrinu nepotrebujem vobec, tu telku si pozriem kludne aj pri svieckach.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

to ako ten pan v spravach, ked robili anketu, co hovoria motoristi na zvysenie cien PHM, on povedal, ze jemu je to jedno, ze on aj tak vzdy tankuje iba za 20 Eur :D :D :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja vobec nepouzivam TV ked pozeram TV
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

ja pouzivam tv ako zobrazovadlo k pocitacu, kde cez firefox (lebo v inom horizon.go nejde) pozeram tv :)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Chuck, to si ty?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ked to spravi VW tak je to medzinarodna kauza, ked to spravia vsetci vyrobcovia TV tak sa to necha tak

pre uplnost clanku chuba info o tom kolko stoji primerna prevadzka TV za rok pri vyrobcom udavanej spotrebe a pri realnej
Odpovedať Známka: 0.4 Hodnotiť:
 

tak si skus clanok este raz precitat..
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Fakty uvedene v clanku su len vyhovorky vyrobcov. Ked si kupujes chladnicku alebo zehlicku, tak tam tiez kolisa spotreba podla nastaveni, ale vyrobca musi uvadzat maximalnu spotrebu. Tak isto by to mali robit aj vyrobcovia televizorov, aj vsetkeho ostatneho. Inak ide o odrb.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

jednoznačne metodika je zlá. ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

problem je, ze by sa hodnoty vzdy mali uvadzat podla minimalne 2 roznych metodik. Pretoze ak je iba jedna posudzovacia metodika (je jedno, ci crash testy, energeticke certifikaty elektrospotrebicov, ...), vyrobcovia mozu zamerne prisposobit nastavenia iba pre lepsie vysledky hodnot pre uvedenu metodiku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Doma keď na novom TV pozapínam všeliake ECO hovadiny, tak je ledva niečo vidieť. A pri svetlých a tmavých scénach furt sa mení podsvietenie. Liezlo mi to na nervy a povypínal som to. Na kieho boha tam take hovadiny davaju?
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Aby mohli vypisovat kktiny, ze aki su inovativni!
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Vám mladým lezie na nervy už aj keď ráno vychádza slnko!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ja praveze eco rezim telky pouzivam ked pozeram vnoci bez okoliteho svetla a potrebujem znizit jas panelu, tak aby som sa nemusel hrabat v nastaveniach obrazu zapnem setrenie energiou
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

ja mam jas tiez na minimum.. cim am len jedny, tj jeden par..
nechapem ako moze niekto pozerat na jas vyssi, ako keby som pozeral do slnka priamo
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Vlad si to ty?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja mam este stale eko plazmu. Teraz v chladnejsich dnoch to vykuri aj miestnost. A obraz, ten je fantasticky.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

To je podobne ako počet výtlačkov na tonerovú kazetu či atramentovú náplň, tam to v reále akosi tiež nesedí. A takých vecí čo vôbec nesedia sa nájde podstatne viac. V podstate všetko je klamstvo. Aj Hranol to dobre vie.
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

to že priemerné spotreby nesedia, je aj tým že vačšina používateľom zariadenia využíva viac ako priemerne

u tonerov je počet strán deklarovaných pri 5% pokrytí, to ale znamená riadkovanie 1,5 velkost písma TimesNewRoman 12 a okraje 4cm z kazdej strany a pocita sa s aspoň 1 odsekom na strane

lenze skutocny clovek tlaci s riadkovaním 1, okrajom 1,5cm a písmom velkosti 10 teda pokryje 8% až 10% strany - a teda toner sa minie skor

rovnako pri spotrebe auta, ano da sa jazdit spotrebou v technicaku, ak ides priemernou 80km/h a mas vypnutu klimu a jazdis defenzivne, pridavas dole kopcom a hore kopcom spomalujes, ... ale realny clovek si da tempomat a ide 100 km/h a nastavi si klimu na 22 a nabija notebook pocas jazdy tak ajsne ze ma vyssiu spotrebu

(disclaimer - údaje a hodnoty uvedene v príspevku su zbrucha odhadnute)

to ze vyrobcovia ojebavaju ako mozu aby svoje produkty predali je ale samopzrejmost
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

hlavne ked ta telka stoji 2k eur asi nemas problem s uctom ze elektrinu, rovnako aj s autom alebo tlaciarnou na domace pouzitie. nasi kupili novy mercedes prv 2.2 diesel lenze to bol taky traktor ze radsej kupili 2.5 benzin. co tym chcem povedat, ze ked kupujes tlaciaren.. kupis ju pre funkcie a kvalitu tlace, ekonomickost je mozno az druhe tretie dolezite. to iste ide s telkou, pozeras na porty, funkcie a rozlisenie co za tu cenu mas, spotreba je take plus. a auto ked si vyberam ja tak pozeram na to ako sa v nom citim a ake emocie mi prinesie. takze argument ako spotreba alebo velkost kufra ma netrapia. btw Epson ma nove zasobniky na atrament kde iba dolievas farbu, velke plus po tom co spravilo HP.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

absolutny suhlas

ale ta priemerna spotreba ma opodstatnenie lebo casto sa najdu 2 obdobne produkty (rovnake funkcie, aj vzhlad a pouzitelnost) len jedno je ekonomickejsie ako druhe, tu ale vsetci vyrobcovia ojebavaju rovnako take porovnanie je pouzitelne

ekonoickosť je este dolezita v spodnej cenovej kategorii, ak kupujem tlaciaren do 100€ tak si vyberiem taku ktora podporuje alternativne tonery, ak kupujem multifunkciu do kanclu pre 20 ludi za tisice eur, netrapi ma ci toner stoji 10 alebo 20€ a praveze radsej kupim drahsi original aby som si nedojebabral zariadenia v hodnote maleho auta
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Práve naopak, ak kupujem domov laserovú tlačiareň za 100€, na ktorej vytlačím mesačne 100 strán, tak ma cena prevádzky netrápi. Ak mám v práci tlačiareň, kde sa denne vytlačí viac ako 1000 strán(a takých tlačiarní mám v práci 5), tak tam riešim ako cenu tonerov, tak cenu servisu a servisné intervaly.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

ked niekde vytlacis 1000 stran denne, tak tam neriesis 100€ tlaciaren, ktora by sa ti za tyzden tak ci tak pokazila. No a ked kupis za 1000-2000-3000€ tlaciaren, tak tam su farby relativne lacne..
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ako original myslim.. xerox 9000 stran 30par eur, aj ked je pravda, ze na 8 tonerov musis kupit 1 valec za radovo 200€
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Hovorí ti niečo význam slova priemer? Už? Heh
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

citujem sam seba "to že priemerné spotreby nesedia, je aj tým že vačšina používateľov zariadenia využíva viac ako priemerne"
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tak ešte nie
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Lol, väčšina viac ako priemerne. Ty si hotový mysliteľ.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Ty este vecsi vzhladom k tomu, ze nemas ponatia ako sa vytvara energeticky stitok. Ten nevychadza z nejakeho exaktneho priemeru na nejakej rozumnej vzorke ludi, ale prepocitava sa to vzorcami s urcitym podielom pri danom rezime, ktory sa ziskava zjednodusene velmi "odbornym" postupom a to tzv: cucanim z prstu. Je sice na to metodika, ale stale to nie su presne udaje. Vysledkom mas energeticky stitok. (priklad pracka - 60% si berie pranie na 40ke, 10% si berie pranie na 90ke, 10% na tridsiatke a 20% na 60ke s frekvenciou prania 3x s naplnenim 4,5kg) Z toho ti povedzme vyjde nejaka spotreba vody a elektriny a podla prislusnych zase normovanych tabuliek vyjde konkretna energeticka trieda. Lenze stavim sa s tebou o co chces, ze takto pracku doma nepouzivas a tym padom staci ak peries len na 40ke ale peries 5x a 6kg a uz mas celu deklarovanu spotrebu mimo.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

my perieme 90% casu na 60, 10% 90 a na 40 nikdy :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Čo to je
Odpovedať Hodnotiť:
 

Priemer je čiara prechádzajúca stredom kružnice a pretínajúca ju v dvoch bodoch.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale nie hocaká čiara, lež časť priamky a pretínajúca iba v jednom bode, nakoľko je naviac, vzhľadom k udržaniu platnosti vzorca výpočtu priemeru ako násobku polomeru, potrebné ešte odčítať v ňom duplikovaný stredový bod.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Každá minca má dve strany
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Žiadna nie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Žiadna minca neexistuje.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Z čoho je zrejmé, že nemá dve strany.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

čakal som, kto sa na to chytí (chytám sa za brucho)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď piatok. Klasické bratislavské zápvhy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ber to tiež s humorom
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne ze to sedi, na 6000covu napln som zvykol tlacit 5000-5500 stran. Vtip je v tom, ze tych 6000 je pri 5% pokryti, co zodpoveda normovanej strane (30 riadkov po 60 pismen). Ked vytlacis obrazok, tak to kludne moze byt aj 20 normostran, potom ti 6000stranova napln da 300 plnych A4 obrazkov, ze..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a vysvetli to mamičkám, keď po dvoch týždňoch od zakúpenia volajú,že je pokazená a dokopy nič netlačili. Na mieste zistím, že ich ratolesť si tlačí A4 fotografie, ale deti sa nesmia obmedovať. Na vine sú všetci, okrem ich maznáčika
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No tak by to nemali udávať na nejaké idiotské 5% pokrytie, ale na skutočnú vytlačenú plochu a bude po problémoch...
Odpovedať Hodnotiť:
 

koho trapi, ze vytlacis 300 stran najcernejsou ciernou, ked 99% ludi tlaci bezny text = normostranu???? Ani pri aute ti neudavaju, ze spotreba 14 litrov na 100, lebo ked ides na nurburgring, tak tolko mas, ale ked ides plynulo 90 tak mas 4,2 a tolko je v technickom...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

súhlasím, ale pojem technický (preukaz) legislatíva nepozná :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak je snad jasne ze ak poznam metodiku podla ktorej sa meria spotreba tak vsetko optimalizacne technologie nastavim tak aby mi to pri tom teste vyslo najlepsie

a kedze zaroven chcem aby uzivatel mal lepsi obraz, tak po prepnuti z rezimu default na dynamic/natural/movie/... daktivujem vsetky technologie zhorsujuce kvalitu obrazu

ak by toto vyrobca TV nerobil, musi byt blby a teda pravdepodobne skrachuje a teda uz nie je na trhu (=vsetci to tak robia)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

To kde si na tie bludy prišiel???
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

skusenosti

skus si dat merac spotreby za hociktory domaci spotrebic a potom si nameranu hodnotu porovnaj s energetickym stitkom 20-30% rozdiel je uplne bezny a mrazak mal v zime o takmer 40% vacsiu spotrebu (v lete ho nejdem ani merat) - aj preto ze je nastaveny na nizsiu ako predvolenu teplotu

vsetky merania som robil ako priemer az 30-40 dní bezneho pouzivania
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Toto mi tiez nedalo spavat pred par rokmi, kupil som wattmeter. 42" TV mala mat priemer 95W... Ale, radio s ciernou obrazovkou je bezne v mojom pripade 80W a obraz cez DVB-T bezne 120-140W... Skvelé
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Možno že by stačilo, zmerať si aj napätie v el. sieti, že? Lebo štítkový údaj výrobcu je pre 230 V AC a to máte doma málokedy. Samozrejme že je tam aj rozptyl parametrov a výsledky môžu byť rozdielne.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

U väčšiny spotrebičov napätie nemá vplyv na spotrebu.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Vaw... A na to si ako prišiel???
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

už v škôlke som vynikal, takže od prvého ročníka som študoval v osobitnej, teda k veci, skús uviesť pár príkladov okrem klasickej žiarovky
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Žehlička, vysávač, práčka...
a nerob zo seba vola...
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Maniak pane a co mi radite? Nejaky jebko mi hovoril ze v sieti byva rozptyl od 160V az po 290V teda ufff
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

tebou uvedeny rozptyl by si celkom lahko zaloval distribucku. Kvalita dodanej energie je splnena vtedy, ked neklesne pod 0,9Un a naopak neprekroci 1,1Un, takze v zasuvke mozes namerat od 207 - 253 V a bude to stale v norme. Vsetko pod a nad je uz nesplnenie normy o kvalite a prevadzkovatel to musi riesit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Som si z toho rozptyleneho maniaka robil srandu, preto tie nezmyselne cisla.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No a ešte niečo. Len za 95% času zodpovedá napätie v sieti nejakým pravidlám.
To ostatné, tých 5% už zaručiť nevedia. A tam vznikajú tie rôzne "nehody"...
Odpovedať Hodnotiť:
 

voľakedy mali žehličky na pevno pripojenú špirálu a výkon 650W, dnes najú 2000W a termostat, takže čím rýchlejšie zohreje, tým skôr vypne. Vysávač má regulátor výkonu, nastavím si požadovaný výkon a spotreba sa nemení, ak ide na vyšší, skôr vysejem a môžem na pivo. U práčky najviac spotrebuje špirála, tam platí to isté, čo u žehličky
A u väčšiny spotrebičov sú pulzné zdroje, ktoré dávkujú stabilné množstvo elektriny bez ohľadu na vstupné napätie
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto je najvacsi blud u praciek v EU. V EU sa predavaju pracky prevazne s privodom iba studenej vody. Neexistuje, aby takato pracka bola energeticky menej narocna ako pracka s 2 privodmi (privod studenej aj teplej vody). Jednoducho vo vela krajinach sa vo velkom predavaju prave pracky s privodom aj teplej vody, ten isty praci cyklus trva ovela kratsie, nakolko takmer odpada cas na ohrev vody spiralou pracky. Skuste ist do Nay, TPD a pod., zo vsetkych praciek tam najdete tak 1-2 taketo modely. Nieco je chore v EU ohladom energetickeho stitkovania. Je to iba marketing.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mozno by stacilo vediet ako sa rata spotreba/prikon a zistis ze pri znizenom napati to spotrebic jednoducho dozenie vyssim odberom prudu (bavime sa o modernych spinanych zdrojoch).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ty si celé napätie ty brzda.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som to povedal inak. Napríklad pri grafických kartách máš hry, ktoré sú optimalizované pre danú grafickú kartu alebo značku.

Nedávno bola jedna hra(Formula 1), ktorá pri testovaní Phoronixom na inej značke ani nedávala poriadny obraz, zatiaľ čo pri tej správnej karte išla perfektne.

A nedeje sa to len pri jednej hre. Výrobcov hier(aspoň tých významných) má ta firma podchytených. To sa teraz možno pri novej generácii rozhrania Vulcan zmení, ale asi tiež nie úplne. Takže to nie sú len výrobcovia TV.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

uplny suhlas

však logicky každý optimalizuje to čo mu navonok prinesie výsledok (certifikát/umiestnenie v rebricku) - teda na výkon/spotrebu v testoch
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pravdu mas. V podstate staci donutit predajcov aby vystavene TV prezentovali vylucne s danym testovacim IEC videom. A EK by to mohla urcit predajcom ako povinnost. :o) ... ked mi uz aj tie ziarovky zakazali.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale realna alternative klasickych ziaroviek zatial su iba halogenove ziarovky, teda ako nahrada mame na mysli rovnaka alebo obdobna kvalita svetla (nie len 2700-2900K, ale hlavne RA, kontinualny tok svetla, zaroven stmievatelnost, rovnaka svietivost po celu zivotnost, su schopne prevadzky pri nizkych aj vysokych teplotach, atd.).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naproti tomu LED ziarovky nemaju RA hodnotu 100 alebo 99 ako klasicke ziarovky ci halogenove ziarovky, svetlo emituju iba nekontinualne (s urcitou frekvenciou "blikania"), vacsina modelove neuvadza presnu hodnotu RA, iba RA>80 - co ale musi splnat KAZDY svetelny zdroj podla europskej smernice, ktory moze byt pouzity pre osvetlenie obytnych priestorov, a LED svietidla postupom casu stracaju svoju svietivost. Udavana zivotnost u LED je pocitana podla metodiky (su viacere), kde rataju bud so zvyskovou 80% svietivostou, LED nie je vhodna do extremnych podmienok (chlad, horuco), ale hlavna je zla vernost farieb (RA/CGI), nezobrazuje verne niektore farby (vid jahody pod LED svetlom), ich emitovane svetelne spectrum ma pri niektorych vlnovych dlzkach velke prepady a nie je rovnomerne ako u klasickych ci halogenovych ziaroviek.
PRETO TEDA LED NIE JE NAHRADOU KLASICKYCH ZIAROVIEK
Odpovedať Hodnotiť:
 

kto ma rad horrory ma nizsiu spotrebu, kto pozera ruzove slepaciny, zase naopak.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hlavne si ludia ktori pravidelne pozeraju TV neuvedomuju kloko platia za reklamy, kazdu hodinu povedzme 20 minut reklam, mas zapnuty tv 4h denne to je 80 minut reklam x 365 dni = 20 dni v roky iba cisto reklamy, na parada
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vypocita uz niekto kolko to vlastne rocne stoji ?

take priemerne pozeranie telky ma rocne stoji kolko ? 100€ ?

ak hej tak mi je suma fuk ci za elektrinu zaplatim 100€ alebo 150€
pri cene telky 1000€ a internete s tv sluzbou za 30€ mesačne to je zanedbatelne
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

co tam uvadzaju cisla tej LG, tak pri 8hodinach denne je to 35 vs 49€ rocne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ALe kludne - 40" TV priemerna spotreba udavana vyrobcom 49W/h . Povedzme, ze ide o beznu domacnost s detmi a TV je pustene od 15 - 22 hodiny kazdy jeden den = 343W za 1 den. Rocne je to 125,195 kW Za cenu 1kWh pri 0,17 € (napriklad moja tarifa) to robi rocne 21,28 €. Povedzme, ze vyrobca odrbava a spotreba je 2nasobna ( tj 100% nie podla deklarovanych vysledkov, kde najvyssia je AZ 44%). Tak rocne to bude 42,56€ co znamena zvysenie 1,78€ viac za elektriku MESACNE. Ak by sme sli do tych realnych nameranych udajov pri zvyseni spotreby o 25%, bude mesacny rozdiel za danych podmienok horibilnych 0,45€.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

49@ za hod?
moja 50" plazma ma cca 200W/hod..
to je cca 60eur rocne

Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

lenze LED a plazma bude trochu rozdiel, vsakze?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

ani nie, i keď moja plazma má 300W, ale spred 12 rokov mali aj LCD podobnú, dnes aj plazmy majú pod 100W
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ale len v pripade ze mas prestrihnuty napajaci kabel
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

ja mám LG plazmu 50", na štítku spotreba 400W ked som meral tak ukazovalo od 180W do 240W. LG ma odrbalo chcem svojich 400W!!! A bodka, či výkričík!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Zrejme postačuje i na merači namiesto 110 nastaviť 220V.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nastav si "torch mode" (svietivost bunky na max, vypnute ekologicke somariny) a pusti tam biely obdlznik (RGB 255) a ako podmaz (na max hlasitost) daj square wave.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To ma zaujíma. O aký model sa jedná? Tipujem že sa to nedozviem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ze sa tu este nikto nepochvalil, ze telku nevlastni.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Však vieš že ja nemám telku, načo aj?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tym myslel ze nevlasti elektricke zobrazovacie zariadenie, ci uz je to TV, projektor, PC monitor, laptop, tablet alebo telefon s farebnym displejom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ok, chválim sa, telku nevlastním ;) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

moje 32" tv ukazovatko od thomsona žerie 18 watov,takze spokojnost
Odpovedať Hodnotiť:
 

nabuduce ju zapni a potom zmeraj...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Možno že áno...
Aby sme Ti uverili, napíš nám tu presný typ toho črepu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

zrutko ty mas crepiny v hlave,trochu aj premyslaj kym nieco napises
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

18W v pohode na podsvietenie nejakého panelu s bielymi LED stačí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No to je zaujímavé, ale ja čo som dal zmerať tak všetko ukazuje nižšiu spotrebu jak udáva výrobca, nielen tv, ale meral som ohrievač a dokonca aj činske led svetla a tam dokonca namiesto 20 W nameralo 10 W tak neviem odkial berú že vyrobcovia udávajú nižšie hodnoty. To je dvokaz toho že nie všetko na nete je pravda čo píšu, asi chceli byť zaujímavý.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je tiež možné, že máš nižšie napätie v el. sieti.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

nie nie :)
napätie je furt rovnake, zariadenie si vzdy zoberie kolko potrebuje. Jedine ako by bolo mozné mať nizsie je ked na 2,5 mm kabel das jednofazovo motor ktory berie 4 kw tam by bol problem a neutiahol, ale ked sa bavime ze zmeriam napriklad 150 wattovy tv na 2,5 mm kabli tak nemoze ukazať zle.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Bojuzial, kvoli spotrebe zabili Plasmy a teraz sa ukazuje ze aj LCD maju taku istu spotrebu. Le potrebovali porazit lepsieho rivala ...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Aha odbornik.
Koniec plaziem nebol kvoli spotrebe. Skus si to nastudovat.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

este nam povedz nieco o chemtrails a kotlebovi...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Spotreba LCD/LED za posledne roky stupla, lebo stupli velkosti uhlopriecok. Spotreba rastie s plochou obrazovky linearne, plocha s uhloprieckou kvadraticky. Napriek tomu je typicka spotreba 55" LED TV stale podstatne nizsia, nez spotreba 42" plazmy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale zase za poslednych 15-20 rokov sa extremne zhorsil zvuk chrciaci z tychto zariadeni, a teda pre seriozne pozeranie filmov ci vychutnanie si aj hudobneho sprievodu clovek potrebuje doplnit o audio sustavu, co su dalsie watty navyse. Pred rokom sme vyhodili stary obrovsky CRT televizor Toshiba, mal repraky jak delo, pri kazdej Segal-ovke som po obyvacke pozeral popadane nabojnice, tak to dunelo a cinkalo, defaultny zvukovy prejav bol neporovnatelny s dnesnymi TV. A preto pri dnesnych TV to treba brat ako nekompletne TV, iba ako zobrazovacie zariadenie s orientacnym zvukom, ale zakaznik dokupi audio sustavu.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár