neprihlásený Štvrtok, 20. júna 2024, dnes má meniny Valéria
Orange pri FUP čoraz kontroverznejší. Snaží sa zbaviť DSL zákazníkov prenášajúcich najviac?

Telekomunikačný operátor Orange nepristupuje ku sťažnostiam zákazníkov ohľadom FUP optimálne a v tomto prístupe pokračuje nielen nastavenými pravidlami ale aj v spôsobe poskytovania informácií o prístupe k FUP a jednotlivých prípadoch sťažujúcich sa užívateľov. Prístup je čoraz viac protizákaznícky a prirodzene vzniká otázka, či sa spoločnosť týmto prístupom nesnaží zbaviť zákazníkov prenášajúcich najviac dát.

Značky: OrangeFUP

DSL.sk, 5.5.2017


Telekomunikačný operátor Orange nepristupuje ku sťažnostiam zákazníkov ohľadom FUP optimálne a v tomto prístupe pokračuje nielen nastavenými pravidlami ale aj v spôsobe poskytovania informácií o prístupe k FUP a jednotlivých prípadoch sťažujúcich sa užívateľov.

Prístup je čoraz viac protizákaznícky a prirodzene vzniká otázka, či sa spoločnosť týmto prístupom nesnaží zbaviť zákazníkov prenášajúcich najviac dát.

Protizákaznícke pravidlá FUP

Ako sme informovali v minulotýždňovom článku na základe skúseností jedného z užívateľov, Orange minimálne v niektorých prípadoch striktne uplatňuje limit FUP na množstvo prenesených dát a po prenesení 300 GB vo fakturačnom období rýchlosť zníži na 128 Kbps / 128 Kbps.

Či sa tento prístup aplikuje plošne na úplne všetkých zákazníkov nie je jasné.

Takéto sú síce oficiálne podmienky služby a Orange samozrejme má právo si ich stanoviť. Pravidlá sú ale výrazne protizákaznícke, keď užívateľom oprávnene chýba možnosť kľudne aj za doplatok si rýchlosť akokoľvek zvýšiť na použiteľnú ak dosiahnu limit. Rýchlosť 128 Kbps / 128 Kbps je dnes na pripojenie celej domácnosti totiž nepoužiteľná a viaceré moderné internetové služby sa s ňou nedajú reálne využívať.

Pravidlá FUP majú svoje dôvody a opodstatnenie pre manažment kapacity siete a v prípade alternatívnych operátorov DSL sa môžu premietať aj priamo do nákladov, povolenie prenesenia napríklad len 1 GB denne na vyššej rýchlosti alebo povolenie rýchlosti na úrovni jedného až pár Mbps navyše extra zaplatené takýto manažment zrejme výrazne nenarušia.

Je tak pomerne absurdné, aby zákazníci nemali žiadnu možnosť ako naďalej využívať ich pevné pripojenie aspoň trochu použiteľným spôsobom ak dosiahnu limit FUP, špeciálne ak ho dosiahnu nevedomky, občasne alebo cudzím zavinením.

Orange ale zákazníkom žiadne riešenie neposkytuje, v stanovisku pre DSL.sk vôbec na tieto výhrady zákazníkov nereflektoval a svoj prístup k FUP označil ako spôsob ako zabezpečiť, aby mali všetci zákazníci férový prístup k DSL rýchlostiam.

Sťažnosti na nepresné meranie

Navyše po našom prvom článku sa viacero užívateľov sťažovalo, že v ich prípade podľa nich v niektorých prípadoch nesedelo počítanie množstva prenesených dát Orangeom a operátor im obmedzil rýchlosť aj keď oni taký objem dát nepreniesli.

Viacerí čitatelia následne kontaktovali DSL.sk a v súčasnosti máme detailne zdokumentované prípady troch užívateľov. Užívatelia pri pevnom spojení nie sú naučení bežne si systematicky monitorovať objemy svojej dátovej prevádzky respektíve na bežných routeroch táto funkcia aj chýba a ani jeden z týchto troch čitateľov nemal k dispozícii vlastnú kompletnú štatistiku prenesených dát odmeraných na svojej strane za celé fakturačné obdobie.

Dvaja z nich ale v reakcii na zníženie rýchlosti uskutočnili experimenty, výsledky ktorých vyžadujú vysvetlenie zo strany Orangu.

V jednom prípade zákazník po dozvedení sa o dosiahnutí limitu FUP a znížení rýchlosti úplne vypol router približne 5 dní po dátume, kedy mu bola znížená rýchlosť. Rýchlosť mu bola znížená necelých 17 dní pred koncom fakturačné obdobia. Orange nám v stanovisku potvrdil, že rýchlosť mu bola znížená tesne po dosiahnutí 300 GB.

Spoločnosť ale zákazníkovi vykázala za dané fakturačné obdobie 352 GB prenesených dát, pričom takýto objem mu podľa neho vykazovala už 7 dní po obmedzení rýchlosti. 52 GB dát nad limit FUP aj keby bola 128 Kbps / 128 Kbps linka vyťažená permanentne neustále v oboch smeroch by sa na nej dalo preniesť ale až za cca 19 dní a nedali sa preniesť za 5 až 6 dní so zapnutým routerom, za 7 dní ani za celý zvyšok zostávajúceho fakturačného obdobia.

V druhom prípade iný zákazník po skúsenostiach so spomalením rýchlosti v predchádzajúcich mesiacoch, hoci podľa neho 300 GB nepreniesol, pri odchode na viac ako šestdňovú dovolenku vypol všetky na Internet pripojené zariadenia a nechal zapnutý iba router.

Večer pred odchodom mu vykazovali štatistiky Orangu v zákazníckej zóne 122 GB prenesených dát, po návrate z dovoleny 160 GB. Za dni, kedy neboli pripojené žiadne zariadenia, mal teda preniesť 38 GB.

Tento test pritom spravil potom ako uskutočnil bezpečnostné opatrenia, zmenil heslá na routeri aj WiFi a zrejme aj preinštaloval znovu firmvér routera.

Ani tieto informácie samozrejme stopercentne nepreukazujú, že Orange nemeria prenesené dáta presne. Dáta reálne mohli byť prenášané respektíve situácie vzniknúť z iných príčin a Orange môže merať dáta presne. Najmä druhy prípad mohol byť spôsobený viacerými rozličnými okolnosťami, výrazným oneskorením počítadla dát v zákazníckej zóne, stále aj infekciou alebo len útokom, ktorý posiela z Internetu na IP adresu routera veľké množstvo dát.

Oba prípady a najmä prvý si vyžadujú zrejme ale detailné vysvetlenie od Orangu, pričom jasnejšie by mohlo byť napríklad na základe dát o dátovej prevádzke v jednotlivých dňoch.

Protizákaznícky prístup

Všetci traja zákazníci sa Orangu už sťažovali respektíve podali reklamáciu.

Všetci traja žiadali od Orangu podľa svojich slov nejakú detailnejšiu štatistiku prenosov, ani jednému Orange nevyhovel. Zákazník z druhého spomínaného prípadu dostal iba informáciu, že dáta preniesol už pred dovolenkou.

Spoločnosť v stanovisku pre DSL.sk jednoznačne poprela nepresnosti v meraniach.

Pôvodne sľubovala, že konkrétne prípady prešetrí. "Ak máte konkrétny prípad, môžeme to preveriť konkrétne, ale takýto problém neevidujeme," uviedla spoločnosť konkrétne pre DSL.sk.

Po tom ako sme jej začali zasielať informácie o konkrétnych prípadoch už začala avizovať, že sa zákazníci majú obrátiť na zákaznícku linku. A to aj po informácii, že všetci sa už sťažovali respektíve podali reklamáciu.

Nevyháňa zákazníkov?

Prirodzene na základe pravidiel FUP, absencie akýchkoľvek možností so situáciou niečo spraviť po dosiahnutí limitu aj prístupom k sťažnostiam zákazníkov tak prirodzene vzniká otázka, či Orange svoj prístup v tejto oblasti nenastavil tak aby motivoval zákazníkov prenášajúcich veľa dát odísť k inému operátorovi.

Operátora sme sa priamo spýtali, či sa snaží pomocou FUP zbaviť zákazníkov prenášajúcich najviac. Na jeho odpoveď čakáme.

Operátor samozrejme nemôže zákazníkov individuálne diskriminovať, pravidlá aby boli jeho produkty zaujímavé pre niektoré skupiny užívateľov a neboli zaujímavé pre iné samozrejme mať môže. Problematická je už ale zmena podmienok počas poskytovania produktov a najmä nezmyselné obmedzenia, ako napríklad neexistencia žiadneho spôsobu ako si rýchlosť zvýšiť po prekročení FUP. Nehovoriac ak by náhodou meranie nebolo presné a obmedzovaní by mohli byť aj zákazníci, ktorý limit v skutočnosti dodržali a kontrolujú si jeho dodržanie.

Jeden z trojice zákazníkov nám skutočne avizoval, že o možnosti odchodu k inému operátorovi už uvažoval a to napriek viazanosti a zmluvnej pokute.

Všetci traja zákazníci prenášali v minulosti vysoké objemy dát. Jeden, ktorému bola v marci obmedzená rýchlosť, prekročil limit FUP aj v januári a februári. V januári dostal aj SMS o znížení rýchlosti, znížená mu ale nebola. Vo februári nedostal ani SMS upozorňujúcu na prekročenie 80%.

To naznačuje, že by Orange mohol meniť prístup k aplikovaniu FUP v posledných mesiacoch respektíve má komplikovanejšie pravidlá kedy limitovanie uplatňuje. Na druhej strane iní zákazníci boli obmedzení ale aj v minulom roku.

Prečo to nemusí byť nezmysel

Hoci motivovať platiacich zákazníkov odchádzať ku konkurenčnému operátorovi vyzerá kontraintuitívne, situácia s poskytovaním DSL alternatívnymi operátormi na Slovensku je špecifická.

Sieť telefónnych liniek patrí Slovak Telekomu, pričom ostatní operátori poskytujúci DSL vrátane Orange platia Telekomu za poskytovanie DSL cez jeho linky svojim zákazníkom.

Aké konkrétne podmienky medzi sebou Telekom a Orange majú nie je známe, na základe referenčných ponúk Telekomu ale operátor platí Telekomu jednak pevný mesačný poplatok za prípojku podľa jej rýchlostného typu v rámci ADSL Partner a jednak poplatky za prepojenie sietí respektíve samotnú konektivitu v rámci ISP Gate Plus.

Referenčná ponuka umožňuje dva modely poplatkov za prepojenie sietí, v jednom priamo operátor platí jednak za rýchlosť prepojenia medzi sieťami a jednak nejakú sumu za každý prenesený gigabajt jeho zákazníkmi cez pracovné dni. Konkrétne v referenčnej ponuke je to 0.65 eura za GB a 7.43 eur za Mbps. V druhom modeli sa platí iba za rýchlosť prepojenia ale vyššia suma, konkrétne 10.22 eur za Mbps.

Aj v druhom modeli závisí cena pre operátora aj od množstva dát prenášaných zákazníkmi, aj keď nie úplne priamo, respektíve je kompromisom medzi nasadenou reálnou agregáciou a cenou. Viac prenesených dát totiž znamená priemerné vyššie rýchlosti.

Zákazníci prenášajúci najviac dát tak v jednom aj druhom modeli vedú buď k znižovaniu marží alternatívneho operátora alebo potrebe aplikovať agresívnejšiu agregáciu. Čím má operátor menší podiel takýchto zákazníkov, tým môže mať vyššiu maržu.

Čo robiť

Aby užívatelia predišli dosiahnutiu limitu a zníženiu rýchlosti na nepoužiteľnú rýchlosť, mali by si priebežne monitorovať prenesený objem dát.

To je v súčasnosti možné okrem iného v zákazníckej zóne na stránkach Orangu.

Lepším riešením môže byť monitorovať si spotrebu vo vlastnom routeri a iba občasne porovnať, či spotreba sedí s údajmi Orangu. Takto môže zákazník sledovať svoju spotrebu detailnejšie, napríklad s dennou granularitou, a ľahšie nájsť dôvody vysokých prenosov.

Zároveň ak náhodou príde k nesúladu s dátami Orangu, má zákazník v ruke detailnejšie podklady umožňujúce mu lepšie argumentovať.

Bohužial podpora monitorovania množstva prenášaných dát a navyše trvalo aj po reštarte routera nie je bežne podporovaná vo firmvéroch jednotlivých výrobcov. Problémom je tiež fakturačné obdobie u Orange nezodpovedajúce kalendárnym mesiacom.

Riešenie si je možné doinštalovať napríklad v alternatívnych firmvéroch LEDE a OpenWrt dostupných pre množstvo routerov, napríklad v podobe softvéru vnstat. Keďže u týchto firmvérov hrozí zvýšené riziko znefunkčnenia routerov a ich užívatelia ich inštalujú na vlastné riziko, realizovať ich inštaláciu je odporúčané len skúsenejším užívateľom.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Vláda podporí veľkú továreň na batérie až 214 miliónmi, budú sa tu vyrábať aj články
Orange na Prime zlepšuje dáta ale zdražuje SMS a ruší balík výhodný pre nenáročnú telemetriu
Android 15 vydaný v novej beta verzii, vývojári môžu testovať svoje aplikácie
Samsung by konečne mohol uviesť SSD pre PCI Express 5.0, registroval si nové mená
Smartfóny v školách chce zakázať aj najväčší, najpokrokovejší a najliberálnejší americký štát
Známy výrobca uviedol SSD s extrémne vysokou TBW životnosťou
Nvidia sa stala najhodnotnejšou spoločnosťou sveta
NASA po problémoch opakovane posúva odlet Boeingu z ISS
Prvé notebooky s novým výkonným ARM procesorom sú oddnes dostupné
Japonci vyvinuli oveľa lepšie batérie s pevným elektrolytom, majú nahradiť gombíkové batérie


Diskusia:
                               
 

... asi tych 300GB nebude len facebook...

Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

spolocnost Orange by sa mala hanbit za takyto ubohy pristup.
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Orange​ nemoze za to ze ty si potrebujes lestit falus na dennej baze! Kup si umelu ancu!
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 


Kua, chlapčeky, neserte ma s tou stratou!!!
To si neviete nájsť za 3 sekundy výročnú správu Pomaranča???

Za rok 2015 mali čistý zisk 88,249 milióna €ur!!!

Vďaka "daňovej optimalizácii" a stádu oviec.
Koľko šlo do bezodných vrecák vedenia, "sponzorov" a iných,
nechávam na vašu predstavivosť...

Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Ked raz za nieco platime chceme podmienky na ktorých sme sa dohodli.Ty by si si mal vylepit facku zjavne moc internet nepouzivas alebo len na jednu vec ze selfie foto FB ?? Buzna

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Toto onoho času spôsobilo útek zákazníkov od Slovanetu - zaviedli FUP a išiel som odtiaľ preč - a už nikdy som sa nevrátil
Odpovedať Hodnotiť:
 

spolocnost Orange by sa mala hanbit za takyto ubohy pristup.
Odpovedať Známka: 6.1 Hodnotiť:
 

A prečo by sa mala hanbiť???
Chráni si vzťahy a sieť!
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

Orange si hlavne chráni maržu. Ale neočakávam že zrovna ty to pochopíš
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

ja zas neocakavam, ze zrovna ty nepochopis, ze snad nebudem poskytovat sluzbu na ktorej som stratovy. Tych zakaznikov sa treba zbavit. Vystava tu ale otazka, ci by sa nemohli preniest na 4G..
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

ja zas neočakávam, že ty pochopíš čo je tu vlastne problém. A to nemožnosť zaplatiť si za službu. Zákazníci si sú vedomí dosiahnutia limitu a sú ochotní zaplatiť za extra službu ale tá sa neposkytuje. Kde presne v tomto modely je to miesto kde by mali byť stratový?
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

clanok si cital? Orange zaplati telekomu podla toho kolko zakaznici prenesu dat. Orange ale nespoplatnuje svoju sluzbu podla prenesenych dat. Tam je to miesto, kde su stratovi. V zaciatkoch boli datovo obmedzene baliky aj flat baliky. Tie prve nikto nechcel, tak zanikli. Ale pre ISP boli vyhodnejsie a sli vzdy plnou rychlostou, kedze cim viac prenesies, tym viac zaplatis. Flat sluzby sa vzdy brzdili, lebo cim viac prenesies, tym viac zaplatime tcomu. Orange zacal ako prvy davat 7€ baliky (cojaviem kolko nesledujem ponuku aDSL orange) nalakal na to ludi lebo bol najlacnejsi a vysledok je, ze je na tom stratovy. Tak mu treba.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

6,99€ presne, dobre si pamatam. Ale pozeram ze orange z-alzovatel :) velke preciarknute 12,99 a pritom od zaciatku a kazdemu to davaju za 6,99 Parchanti.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

a este diktovat niekomu ako ma predavat svoje sluzby (pokial nieje monopol) je uplne nepripustne. Ked sa ti nepaci, ze sa nedaju dokupit data, zvol ineho operatora. Som zvedavy, ku komu pojdes :) lebo taky neexistuje.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Čítal.
Čo bráni orangu prísť do telekomu a položiť otázku: "Koľko nás budú stáť data nad 300GB a za akých podmienok?"?

Čo bráni orangu odpovedať zákazníkoch: "Cena za dáta ktoré budete čerpať po prekročení limitu FUP je (odpoveď telekomu) + cena nákladov na cestu do telekomu aby sme sa ich mohli opýtať + cena práce za zaúčtovanie a vybavenie vašej požiadavke + sponzorský príspevok na 15tu tohtoročnú dovolenku nášho generálneho + DPH"?

Potom je už na zákazníkovi či to zaplatí alebo nie.

Naozaj si myslíš, že je problém zložitejší?
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

neexistuje "nad 300GB" :) Snad si nemyslis, ze to meraju na zakaznika. Mesacne sa prenesie 4343146884GB tak zaplatia xy penazi. Ale pochop konecne, ze v restauracii all_you_can_eat kazdy den zjes 2 kurence a 5 kilo zemiakov, tak sa nic nestane, ale ked tam 50% ludi zje tak bude restika stratova. Chapeme?
Odpovedať Známka: -7.2 Hodnotiť:
 

proste si orange dal dumpingovu cenu aby nalakal ludi a teraz prisli na to, ze ked si to ludia kupili, tak to chcu aj pouzivat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Chápeme? Myslím že ja áno a ešte raz ti to skúsim vysvetliť.

Nikto netlačí Orange do straty.

To, že nejaké to "nad 300G" existuje je snáď jasné tým, že ti obmedzia rýchlosť. Alebo to hádžu len tak náhodne a doteraz sa vždy trafili na tých ktorý to prečerpaní? Ako to merajú/zisťujú teraz nie je podstatné.

Podstatné je, že neposkytujú DODATKOVU službu. Ak si čítal pozorne tak sa nesťažujú stahovaci ale ľudia ktorý využívajú internet primerane dobe v ktorej žijú a z nejakého dôvodu prekročili FUP. Sú si toho vedomí a na základe toho by potrebovali ZAPLATIT za extra službu.


Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 


A od koho iného by mali požadovať túto službu ak nie od svojho operatora. A operátor ak mu na zákazníkoch záleží tak službu poskytnutia pripojenia ( to je to čo poskytoval zákazníkovi vcera a bude aj ďalší mesiac) poskytne. Za iných podmienok samozrejme a je už len na zákazníkovi ako sa rozhodne. Zaplatí, nezaplati, začne hľadať alternatívu. Podmienky si ale dá operátor a je len logické, že si ich nedá aby tratil.

Tvoje porovnanie z reštauráciou? Keď tam budeš nabudúce tak si poriadne prečítaj pravidlá restiky. Uvidíš, že aj oni majú možnosti ako obmedziť prezeranie. Najčastejšie je to časom po uplynutí ktorého tá môže personál poprosiť o opustenie reštaurácie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

daj ich na sud ze ti nechcu predat data navyse, co ti mam na to napisat. Neposkytuju sluzbu ktoru ziadas, tak bud sa stym zmier alebo zmen operatora. Je niekde v zakone napisane, ze ti musia nieco predat ked ty o to poziadas? Daj si magenta office, to je bez FUP. Koncim na tuto temu.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

:-) aj vďaka mysleniu ľudí ako ty je tu tento článok. Mňa sa tento problem vôbec netýka. A to som zákazník orangu. Všetko čo sa ti tu snažím vysvetliť je to, že prístup orangu je najkrajšie povedané "neštandardný".

Ty sa tu pokúšaš dokazat, že zákazník má len dve práva. A to držať hubu alebo odísť. Zákazník má ale aj právo komunikácie.

Najsmutnejšie ale je, že keď sa ťa bude problém dotýkať osobné budeš prvý kto kričí aký sú ty kapitalisti hnusne svinky a to čo je písané niekde v zákone ti bude ukradnuté.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

ja sa nic dokazat nesnazim, iba pouzivam zdravy sedliacky rozum. Ked si pojdes kupit skrinu s posuvnymi dvermi, tak sa budes rozculovat, ze maju len 2dverove a ty chces 3dverove tak nech ti uzaj taku dodaju? Nie, pojdes do ineho obchodu kde maju 3dverove.
Odpovedať Známka: -8.5 Hodnotiť:
 

Nemiešaj jablká a hrušky. Nedavaj sem príklady ktoré sú odlišné.

Orange ti poskytuje dsl teraz a bude aj o cca. 10 dní keď ti nabehne nové fakturačné obdobie.

Všetko čo zákazníci požadujú je RAZ ZA ROK vykrit tých 10 dní keď sa stane, že prekročia limit FUP.

A tu orange nielen, že neposkytuje pomoc svojim zákazníkom ale im ani len nevysvetlí ako je možné, že služba ktorá bežala 20 mesiacov a o 10 dní bude bežať zase, teraz nefunguje.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

napr. som minule chcel kupit v Mercury markete gauc. Ze 6 tyzdnov dodacia doba :D som sa im vysmial a siel prec. Keby maly lokalny predajca povedal ze 6 tyzdnov, este dajme tomu mozno s prizmurenim oka.. ale nie giganticka nadnarodna siet obchodov! To mal objednat a zajtra nech nezerem pozajtra je to tu.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

A je minimálne slušnosť vysvetliť dôvody prečo nie je možné poskytovať ďalej rovnakú službu ako bola poskytovaná doteraz.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

tak som ti nasiel. Magenta office standard1, 15€ bez FUP, premium1 35€ aj so "zaloznym internetom".
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Tu, tu a tu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

harakter rozhoduje
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nepatricnost tvojho hodnotenia stavu opisaneho v clanku zjavne vychadza z aplikacie, na slovensku znacne oblubeneho, behavioralneho modelu hodnotenia spravania sa druhych, dokladne popisaneho v prirucke s nazvom "podla seba sudim teba", ktora je vyrazne popularna u vyznamnej casti prizemnejsich obcanov tejto krajiny.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

To by sa Orangeu (aj iným) páčilo. Zákazník chod len pekne na fasbuk a email a nech ťa ani nenapadne sledovať youtube, twitch alebo online televíziu.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Chod racej von z kamosmi. Moste hrat lobdu hokej a aj fetovat popijat akebo aj honit! Nesed doma to skodi ociam a chbtu!
Odpovedať Známka: -3.5 Hodnotiť:
 

A piko skodi celemu telu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Myslim ze by bolo vhodne v clanku spomenut aj porovnanie s dalsou konkurenciou SLOVANET ktora rovnako pouziva siet od telekomu a nema problem za poplatok (5€) resetnut FUP.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

spolocnost Orange by sa mala hanbit za takyto ubohy pristup.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Odporucam zdielat na sociálnych sieťach a odhovarat každého znameho, co pyta radu, či dat dsl cez Orange alebo nie.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Vyrazne kontroverzny a protizakaznicky pristup operatora, pomenovaneho cudzojazycnou variaciou nazvu oblubeneho druhu citrusoveho ovocia, ma zarucene schopnost vyvolat znacnu vlnu nevole u frekventantov diskusii tohto moderneho informacneho portalu.
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

odporucam postavit sa pred predajnu Orange s tabulou s napisom "Neodporucam DSL internet od Orange" s QR kodom na tento clanok
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja sa k tebe pridam. Zoberiem flasu ribezloveho vina a nejaku travu z policajnych skladov. Nech to rychlejsie zbehne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Podla mna, by sa mali zacat nespokojni stahovaci protestne upalovat pred predajnami orangu, hoc by to bolo asi kontraintuitivne!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

o podmienkach aDSL som prvy krat pocul na skoleni, este pred zaciatkom poskytovania tejto sluzby. Uz vtedy som povedal, ze iba blbec si da aDSL od ineho ako Tcomu a plati to dodnes.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

A napadlo niekoho, ze to je vlastne praca telekomu kedze do ich ustredni idu kable?
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

Praca telekomu to nie je, lebo oni to prenajimaju a prenajimatel ma ku tomu plny pristup. Ani ked vypadne DSL od Orange a Orange ma nocnu siestu, mussis cakat dorana, i ked telekom pohotovost je nonstop, pretoze oni k tomu nemaju pristup. Alebo aspon hovoria na infolinke, ze v systeme to nemaju.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

absolutna nepravda!
telekom sice prenajima DSL infrastrukturu ale cela ja v sprave Telekomu az po prepojovaci bod s alternativnym operatorm

cize ak je problem na linke z DSLAMu(MSANu) - tak toto moze riesit iba telekom, zakaznik sice zavola svojmu operatorovi ale on iba preposle poziadavku na telekom

alternativny operator je zodpovedny za vypadok na DSL iba aj ma problem na svojich CORE alebo BRAS(BNG) zariadeniach co vo vacsine propadov znamena niekolko minutovy vypadok kedze siet byva plne redundantna a zakaznik sa iba prehlasi z jedneho zariadenia na druhe
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A teraz sa vratme 15 rokov spat v case a co sa dialo ked niekto prekrocil limit. Ziadne upozornenie, ziadne limitovanie rychlosti, len prisla sialene vysoka faktura :).
Tolko historicke okienko, orange su inak banda debilov, ale to je takmer kazda korporacia, a asi tak ako sa pise v clanku asi sa chcu zbavit tych co prenasaju vela. Lebo ak je pravda co sa hovorilo, tak orange plati telekomu viac ako je poplatok co platia telecomu. Aspon take boli info ked orange zacal ponukat dsl cez tcum za cenu podstatne nizsiu ako tcum.
Aj preto ho mam. FUP som nikdy nedosiahol a za tu cenu je to stale to naj co na trhu je.

Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

tcomu nemalo byt dovolene poskytovat koncovym uzivatelom aDSL alebo im nemali byt dovolene podmienky za akych poskytuju velkoobchodne sluzby pre ISP
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Velkoobchodne ceny by mali byt lepsie regulovane, pretoze telekom proste bohapuste zdiera.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Musím s tebou nesúhlasiť, 15 rokov dozadu sa to určite nevolalo neobmedzený internet a to čo spomínaš, nebolo FUP. Presne ako s paušálom, ak máš 200 voľných min, a prekročíš ich, tiež Ti nepríde žiadna SMS a len vysoká faktúra, vtedy takto fungoval internet. A keď už sme pritom tak aj hlasové paušály majú FUP, neobmedzené SMS - FUP na 200 rôznych čísel na mesiac, neobmedzené volania do určitého limitu. Ale v dnešnej dobe je 300GB nič, a určite by mala existovať možnosť navýšenia...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vzhladom na to, ze Orange spustil internet cez fix LTE, kde tiez poskytuje 300GB FUP, zacne sa postupne zbavovat vsetkych DSL zakaznikov kde to pojde a bude ich chciet presunut na LTE Fix. A presne takto jednaju aj zamestnanci na pobockach. Je pre nich lepsie zivit zakaznikov na vlastnej sieti, ako platit prenajom cudzej.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Urcite je to ich cielom? Budu ich lakat FUPom 300 GB na LTE, co bude lepsie ako 300 GB na DSL?

Podla mna je to nezmysel, ak by zacali buzerovat zakaznikov hrozi ze velke % odide ku konkurencii. Proste maju FUP a hotovo, netreba to rozpytvavat.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Ak by bol Orange pri zmysloch, zakaznikom by ponukol dodatocne data cez LTE alebo 3G, ked podla nich sa to asi neda cez DSL. Daju ti sim, zamknu ju na par BTS, das do routra ak ma USB, alebo pouzijes hotspot cez mobil, alebo zapozicaju LTE LAN masinku, oznamia ti cenu za 100GB a ides. Uplne by to stacilo predavat ako data predplatenu kartu, len to by sa potom tazko vysvetlovali 100MB baliky.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Taketo pripojenie uz maju spustene.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nevieme naklady na 1GB vo vlastnej 3/4G sieti ale ak su lacnejsie ako prenajom siete od tcomu, tak by to mali spravit resp. spravili by uz davno..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ked si od nich pred 3mesiacmi chcel LTE, lebo DSL ma vypadky, poslali ta do... s tym, ze LTE nie je schopne nahradit DSL a kto tvrdi opak, klame. Na protiargument, ze to ponuka swan, slovanet, bola odpoved, ze to je len reklama, ze ponuka Orange, 2-5GB je dostatocna a viac dat by zahltilo siet. Neubehlo vela casu a Orangge zistil, ze to LTE od konkurencie im berie zakaznikov a pri kontaktovani s protiponukou vyjadruju spokojnost s LTE, kde si chvalia vyssie rychlost, odozva rovnaka, FUP tiez a menej vypadkov. Tak nejak do DSL nik neinvestuje. Zaplo sa par VDSL a tym to zhaslo. Vacsina je na obycajnom ADSL.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

najprv ma zlakali na rychlejsi net,prechod z adsl na vdsl. tesil som sa ze konecne mozem vyuzit svoju 4k telku a tak som pozeral par videii v 4k cez yt. po pol roku som sa dozvedel, ze uplatnili FUP. bol som v orange osobne, povedali mi, ze mozem odstupit bezplatne, no ja som nechcel, vyhovuje mi rychlost aj cena, povedal som ze som ochotny zaplatit si za data, ze neda sa, lebo to je nariadenie z telekomu. pred tyzdom to iste. minuli sa data volal som na 905. ponukol mi novinku tle internet na doma...za 60gb 15€ a ze data sa daju dokupovat, reku vy ste sa asi s konom zrazil...esteze mam 100gb lte od swan a 4g tablet ako zalohu, ked mi orange vypne data v 15 dni...
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

To ti ponukol riadnu hovadinu, ked 300GB LTE maju za 14€. Ale to je tak, ked vo firme pracuju idioti.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Nič v zlom . Mám telekom internet DSL a stiahnem priemerne 470GB pretože ide mi IPTV, torrenty, cloud a spomalený som nebol nikdy. To je takto, ťahať sa za cenou a potom plakať. :) :)
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Ja som jednemu klientovi zapojil docasne na DSLko kamery, ale nie hoci ake kamery, ked to pustil tak to tlacilo vkuse 5-10Mb/s(DL) pocas 1 mesiaca... cize preniesol okolo 1TB. Spomalilo ho len raz, ked prisiel piatok od 19:00 do 00:00 to neslapalo ... a potom to opat islo dalej celu noc.
Potom som ho prehodil na moj net kde uz mal 25Mb/s a dokazal dat za vikend cca 700Gb :D :D
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

co je tyma kamerami myslene?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Voyaer.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prevadzkuje plateny eroticky live kanal.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to su megadivne kamery, co tahaju vkuse 10Mbit download. Klames.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Tiez sa mi zda podozrive zeby kamery same nieco 'stahovali' , zrejme su uz davno v nejakom botnete.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Tak to su teda riadne divne vyriesene kamery. Mas mat NVR alebo server na mieste a na neho sa pripajat na dialku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mozno ma klienta, ktory ma doma v kuchyni/obyvacke zapnuty nonstop LCD, na ktorom mu bezia 4 okienka z FHD streamu h264 so zabermi z FHD kamier v jeho nonstop vyrobni ;) ... to aby pri ranajkach/obede/veceri, alebo kedykolvek proste, mohol vidiet, ako nanho ludia mukluju - vtedy lepsie vraj chuti :)

... inak ale teraz bez ironie, kedysi som mal odbobneho klienta, akurat, ze on mal na LCD pustenych 9 kamier a nastastie neboli to samostatne FHD streamy, ale len jeden obraz, ktory sa v slucke prepinal a cez DO pripadne manageoval cez "receiver" a nacitalo ho do toho ext."prijimaca" v domacnosti z DVRka, ktory bol v predajni. Takze ziaden privelky traffic, len cca 1-1.5Mbit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak, je to sbska, 5 monitorov na kazdom ina firma zhruba 32 kamier
Odpovedať Hodnotiť:
 

..nebol to nejaký "buržuj" ?
náš starý známy ?
nanho by to sedelo, po všech smerech.. :/ ;(

nj, nemá každý také štastie, že jeho (rudá) *famí(g)lia v 1990-91 zreštituuje velké pozemky, nekolik bytovích domov, kanc.,/mestskích blokov v prahe, /v Blave, a
pak ješte úspešne, profitne sprivatizuje, po známostiach, a za tvrdé valuty, a bony, -a za lacnú "nákupku, nejaké menšie, /stredné fabriky, v cz-sk,


Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

..a po tom, čo sa za tie prozatím uplynuvšie roky pribúdali roky, a choroby,nemoci u jeho otca, resp. aj u jeho "strýkov", takže v "buržujkovích cca, hoc už aj 19-tich, - 23.rokoch (max.nanajvýš v 25-27) postupne prechádzalo vedenie, mnžment ich, ted už jeho "rodinného (multi)podniku, na synáčka - ale už bez kliudného, prozíravého, trpezlivého, férového prístupu (podnikatel "s lidskou tvárí") aspon jeho otca, takže (sa) ted može hrát buržujko s tými jeho polootrokmi, neborákmi robošmi(čo ich drží na tích hladovích almužnách), (zamestnancami, jako my hráme pc hry s postavičkami, (na nejakej šachovnici, nejakým herným plánku),
a može sa vžívat do (ZDEDENEJ) role (a užívat si ZDEDENEé rodinného assets, (nj, neco jako "MBA- mladý, blbý, ambiciozný")
a može ted hrát, so zdedenými, /zreštituovanými, zprivatizovanými, (a zvýpalnenými) majetkami, takého novodobého "pana továrníka, a pana velkopodnikatele..
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

problem co mam je ze Telekom mi odmietol zaviest internet, ze to nejde, orange to urobil a ide to a najlepsie je, ze kable po ktorych to tecie patria telekomu. Tak by ma zaujimalo, o co komu ide.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Možno sa o tebe medzi ISP traduje, že si erotoman, čo celé dni a noci sleduje FullHD porno a tak ťa Telekom odmietol. Orange berie všetko, čo príde. :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"Nedokazeme na vas vyryzovat nasu obvyklu marzu, chodte od nas prec"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to je asi najtrefnejsi popis kazdeho ISP. okrem statnych a regionalnych.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

lebo ty urcite robis zadarmo, resp. ked ti pride vyplata tak mas na ucte este minus. Ze. Kks ludia, kde ste podeli rozum?
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

Ja som volal s obchodakom v orange, ked som zvazoval ze prejdem od Telekomu k nim a som mu povedal ze nech si ten FUP strci do prdele, a povedal mi ze neni problem Vam ho vypneme... tak neviem, lebo nepresiel som :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mne toto povedal týpek za pultom. Mám zavolať na infolinku, či kam, vraj mi to vynulujú, ak som to používal len na robotu a bežné surfovanie. Vraj je FUP zamerané len na niektorých klientov. Zatiaľ som to ale neriešil, lebo na zabezpečenie konektivity mám aj zálohu. Dosť by ma ale zaujímalo, akým kľúčom rozdeľujú, že komu prečerpanie povolia a komu nie.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ja mam konspiracnu teoriu taku, ze to ide podla zatazenia do DSLAMu a dalej. cize na poslednej mili vratane konektivity DSLAMu. Cize ked byvas vo velkom meste v panelaku, de je na tom DSL napojenych kopec ludi a kazdy tam taha, tak asi tam zacnu uplatnovat FUP. Ked si na dedine a mas stastie, ze tam DSL funguje (ze je zavedene) a tahas tam, tak si to nikdo nevsimne, lebo si mozno na tej linke sam s 3 kravami.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

kto by si uz len v meste v panelaku daval DSL
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

napriklad ja, lebo nase sidlisko nema opticke pripojenie. nitra
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pevne LTE swan a na aDSL sa mozes vykaslat
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Takto to zrejme bude... podľa toho kde bývaš ..
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

tak to byt nemoze, pretoze by to bolo nezakonne! kazdy zakaznik podpisuje rovnake pravidla a ku kazdemu sa aj rovnako pristupuje.
to co ty pises by teoreticky mohol nejako aplikovat telekom, ktory to naozaj musi prenasat cez celu svoju siet do intenetu.
ostatnym "alternativnym" providerom je zdaleka ukradnute kde byvas a ako je vytazeny DSLAM kedze vsetkych zakaznikov dostanu od telekomu na jednom mieste (mozno dvoch kvoli backupu) a teda tychto zaujima iba sumarna kapacita prepoja s telekomom.
takze ak niekto taha od rana do vecera tak FUPka je vymyslena prave pre takychto userov a nemoznost dokupenia viac dat to len potvrdzuje. obycajna domacnost ktora ma DSLko precerpa 300GB za mesiac iba s problemami
ja mam doma 30M optiku a za posledny rok som sa priblizil k 300GB iba raz na 260GB a to taham aj torenty/youtube/...ale je pravda ze niesom ziadny heavy user...
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Ževraj nemôže, ževraj nezákonné?
Sa zobuď, si na Slovensku vo Ficoštáte. Tu je možné všetko!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ked vam niekto z Orange ustne pri dohadoval zmluvy povie ze vam vyjde nejak nadstandardne v ustrety (vypnutie/zresetovanie fup, atd), NEVERTE ZIADNYM USTNYM PRISLUBOM a ziadajte to na papieri. V Orange je totiz ustny prislub klasicka finta ako chytit zakaznika. A ked bude podpisana zmluva a budete chciet to co bolo ustne prislubene, dozviete sa ze mate smolu, nikto vam nic neslubil, vymysleli ste si to, klamete, atd. Orange je v tomto smere najvacsi smejd akeho poznam, skutocne bezkonkurencny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja som chcel prejst ku orange, koli cene. Neskor som zistil, ze idu na mizerne riesenom IPv6->IPv4 tunely, kde rado padaju VPNky a az ma zamrazilo (Kedze to k praci nutne potrebujem mat stabilne).
Nastastie prenos DSL bol neuspesny, lebo pri spisovani zmluvy a vypovede priamo na predajni Orange spravili nejaku chybu a Telekom im to zamietol. Ked uz nedokazu ani spravne opisat do novej zmluvy udaje z faktur, tak netreba ani dalsie veci s nimi radsej riskovat. Inak telekom mi napokon dal za rovnaku cenu inet, ako ponukal orange...

A este som doma zistil, ze mi dali v Orange kopec papierov, kde su pravidla, ktore su jednostranne nevyhodne (pre klienta), cize by mali byt neplatne (ochrana spotrebitela, atd..) a este mam dodatky ku zmluve, pristupove hesla, vypoved telekomu (co orange chybne spisal), ale samotna ZMLUVA uplne chyba :)))) - asi sa cestou do obalky niekde vyparila.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Slovanete ma fuj 120gb a dodržuje ho veľmi striktne tiež .
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

ja myslim, ze maju 300, odkial mas taketo numero?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zo zákazníckej zóny
Odpovedať Hodnotiť:
 

robite vedu z toho, vsak ked mam dsl od orange a orange ma problem s telekomom za data, no tak ked uz kabel je natiahnuty staci len prejst do telekomu a je to. Aj tak maju rovnake fup a aj rychlost akurat cena ina, ale ked je orange v strate ako to poniektorý pisu, tak nema podliezat cenu telekomu len aby natahal ludi k sebe. 300 GB je na bezne dsl v pohode nemam stym zatial problem, aj ked uz za 3-4 roky pri tych datach jak stupaju to uz nebude stacit, ale zas je to o rychlosti pripojenia, ked budu traja ludia ja zena a dieta ja budem pozerat nejake videa na youtube dieta si bude nieco tahat a zena tiez fb a videa tak data budu letiet nepisem o tahani filmov a inych veci. Jedine co mi vadi je upload 512 Kb je malo ci uz ked nieco posielam alebo kamerovy system si chcem pozriet cez net, to uz trha a nestiha, tam by sa mali zamerat a zvysit ho, uz ked nie na 2 Mb tak aspon na 1,5 Mb.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Happy L, resp. 8Mbit ADSL program ma uz 1Mbit UL. Pripadne si cez QOS uprav v modeme, aby ti siel lepsie stream na premapovany port...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na sledovanie mnozstva prenesenych dat mozem odporucit BitMeter.. Da sa filtrovat podla mesiacov, dni, hodin..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

lenze ten ti odmera iba PC, co mobily, TV, nejake IoT ? Ked uz tak na router dat dd-wrt a tam tusim je nejaky meter.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

synology rt1900ac. Denne, mesacne, rocne statistiky. Zial nieje to idealne lebo na email zasiela len notifikaciu ze bola vytvorena zostava a na pozretie sa musis nahlasit do routra. Inak uplna parada.
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://goo.gl/2xKBES
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo pouzit modem Fritz!, ktory ti to dokaze aj sam mesacne posielat rovno do mejlu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

V Telekome na optike mi raz znížili rýchlosť kôli vraj vysokému objemu dát. V ten deň som uzavrel zmluvu s Orange a napísal som do Telekomu list že s nimi končím. Dopisy od vymáhačských firiem považujem za nevyžiadanú poštu a vyhadzujem ich zo schránky neprečítané. Nevymohli už vyše 5 rokov nič. V Orange keď mi končila viazanosť mi povedali, aby som neplatil poslednú faktúru. Tak som ju nezaplatil a za mesiac som išiel s Orange uzavrieť novú zmluvu. Vraj nová zmluva sa uzavrieť nedá, lebo nemám zaplatenú faktúru a dali tam tuším aj nejakú pokutu. Určite vedeli, že to nikdy nezaplatím:) Asi sa ma chceli zbaviť :D
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Ak si myslis ze tie vymahacke firmy si to od teba skor ci neskor nevymozu si na omyle. Pokial na teba sud vyda exekucne povolenie, priprav sa nato ze ta to bude stat aj 10x ako tvoj dlh v T-come. A mozes sa spolahnut aj nato ze exekutor nezije z toho ze chodi na sudy a zarobi z tvojho pripadu nejaku smiesnu marzu, tam su take sumy ze sa ti hlava zatoci raz dva. Naozaj nedokazem pochodpit ako niekto moze byt tak nezodpovedny.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Dnes je treba mať človeka, ktorému veríte a môže na vás všetky výdavky napísať. Vy na toho dobrého človeka ktorému veríte napíšete celý majetok. Ten dobrý človek vám aj otvorí účet na svoje meno a môžete aj podnikať s takým účtom. Potom môžete poslať do riti Orange, Telekom, bytové družstvo, aj každú firmu a aj samotného psa exekútora. Iba strach robí to, že z vás spravili kadejakých sheepov. Bezbožníci budú mať vždy strach.
"Bôh nám je útočišťom a silou, pomocou v súženiach, najdenou veľmi dokázanou. Preto sa nebudeme báť, ani keby zem uhla so svojho miesta, a keby sa hneď aj vrchy pohybovaly a rútily sa doprostred mora." SVÄTÁ BIBLIA, ŽALM 46:2-3
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Bankam a hazardnym hracom s wallstreet sa nic nestalo, preco sa "nezodpovedne" mozu spravat iba oni?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim ze by bolo vhodne v clanku spomenut aj porovnanie s dalsou konkurenciou SLOVANET ktora rovnako pouziva siet od telekomu a nema problem za poplatok (5€) resetnut FUP. (http://dopice.sk/jy0) (http://dopice.sk/jxZ)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Každý normálny správca nejakej siete sa bude snažiť eliminovať totálnych sťahovačov!
Odpovedať Známka: -8.5 Hodnotiť:
 

Vacsinu trafficu dnes robia IPTV telky, stahovanie, web, ci hry prenesu toho podstatne menej, a ked si aj nieco legalne kupis online tak to stale stiahnes v rovnakom datovom objeme ako keby to bol warez, cize tie FUP limity su jednoznacne odrb. Uz nie sme v 90tych rokoch, ak dneska chces byt ISP tak mas zabezpecit sluzbu tak aby mohla byt vyuzivana nepretrzite. Toto co robi Orange je nepripustne(neviem ale ci to je aj nelegalne).
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

porozmyslaj trochu.. pride do restiky na obed 357 ludi? pride. Ma restika 357 casnikov aby kazdeho obsluzili? Nema, ma 5. Stihaju 5 casnici obsluzit ludi? stihaju, lebo ludia ich nepotrebuju v tom istom case. Ked ale ludia zacnu chodit na obed presne 11:30 tak sa do restiky nezmestia a casnici ich nestihnu obsluzit. Teraz co? prenajmeme sportovu halu a zamestname 357 casnikov? No mozeme, len potom menu nebude stat 3,5€...
Keby to bolo ako ty chces, tak by sa mohol predavat iba garantovany internet. Pozri si grafy v sixe, rekord je cojaviem 110Gbit? Antik ma viac ako 110 zakaznikov, co si plati 1Gbit, ze? A to je antik velmi maly poskytovatel, ze?
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

pozeram ze dnes padol novy rekord 123,4Gbit, gratulujem. A antik ma pripojenie 20Gbit, priemer cca 5Gbit. Lebo na pripojenie xy abMbit ludi v reale nepotrebujes xy*ab konektivitu!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A to si ako vyrátal??
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

100Mbit linka da teoreticky 1080GB za den co je zhruba 32TB za mesiac. Ja by som teda teoreticky mohol stiahnut zaokruhlim 100TB mesacne. Ak vyuzijem moje pripojenie na 1% tak to mam 1TB. Co to znamena? Ze danu konektivitu mozu predat kludne dalsim 99 ludom a kazdy moze stiahnut 1TB mesacne. Alebo napriklad 199 ludom a kazdy moze 500GB. Alebo.. a tak sa postupne dostaneme k tym 25€ co platim a nie tie sialene prachy co stoji 300Mbit garant.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Neviem naco konkretne ukazujes ale viem ze cele je to postavene na striedani sa, vacsina uzivatelov internetu len pozera stranky alebo chatuje len nejaku malu cast dna. Je to presne take ako to ze ked si kupim dialnicnu znamku tak mozem po dialnici jazdit kolko chcem a kedy chcem, keby to tak ale urobil v rovnakom case naraz kazdy obyvatel tohto statu ktori vlastni auto tak je samozrejme ze sa po tejto dialnici nedostaneme nikde. Realita je ale taka ze takato situacia nikdy nestane. Rovnako to plati pre pocitacove siete. No a tych 110Gbit bolo na Sixe prenesenych cez vsetky siete, cize kapacita sixu ako takeho je ovela vyssia ako 110Gbit. My sa tu bavime ale hlupom FUPku kedy uzivatelom nedovolia prenasat data aj ked je to daleko od skutocneho vytazenia siete, alebo su curaci a maju zaplateny velmi nizky uplink.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Toto maju na DSL osetrene uz davno AGREGACIOU, takze ked v rovnaky cas zacne stahovat viac uzivatelov tak sa im rychlost znizi, takze nie je ziadny dovod ohanat sa FUP, a zaujimave je ze taka mala firma ako SLOVANET s tym nema problem a ponukne aspon reset FUP a rovnako ma prenajate vedenie ako neschopny ORANGE.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Orange internet som nikdy nemal(nastastie) ale mal som mobil pausal 6 rokov, nikdy viac...
Odpovedať Hodnotiť:
 

si pleties prave agregaciu a FUP. Zober 100Mbit linku co pisem vyssie, mesacne 1080GB. Agregacia je, ze tych 100Mbit predaju 200 ludom. Rychlost sa sama od seba neznizi nijak, to ty (ISP) musis aktivne znizit. Lebo potom sa ti moze stat, ze z tych 200 ludi si 1 da stahovat torenty a vsetci ostatni su v p..rdeli. FUP je, ze mozes stiahnut 300GB. 2 rozne veci. Agregacia nesluzi na spomalenie cloveka co vela stahuje :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

agregacia je, ze ze mas manzelku, dceru, syna a 1 auto -> 1:4 FUP je, ze syn moze jazdit len pondelky, dcera len utorky a manzelka len stredy. Ty tie ostatne dni.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ano presne!!! malu cast dna. A teraz uzivatelia zacnu pozerat 8 hodin telku cez net, hm?? Zrazu potrebujes zabezpecit 100% kapacitu ako mas uzivatelov, to ti ale nesedi s tym co si pocital v cenotvorbe. Uz chapes kde je pes zakopany?
Odpovedať Hodnotiť:
 

a este drobnost na doplnenie vyssie co pisem ze tcomu nemali dovolit predavat xdsl koncakom.. no cez telekom prenesies rovnakych 300GB ako cez orange, lenze!!! orange to zaplati telekomu a telekom to komu zaplati, telekomu? sam sebe? nikomu? :)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

problem je v tom ze FUP im nezaruci aby bola sluzba co najdostupnejsia. Stale mozu vsetci uzivatelia pouzivat (stahovat) v presne rovnakom case a teda ISP nebude schopny kazdemu plnu rychlost.
Agregacia zabezpeci to ze sa kazdemu automaticky prideli rovnaka rychlost v zavislosti od vytazenia siete.
Dalsie rozumne riesenie by bolo pocitat FUP len v casoch najvacsej spicky co by sposobilo lepsie rozlozenie vyuzitia siete na cely den.
Odpovedať Hodnotiť:
 

choval si niekedy prasce? Viac v 1 koterci? Keby ano, tak by si vedel, ze mas 1 valov pre 10 prasiatok a tam nasypes zradlo. Problem je, ze tie silnejsie prasiatka pozeru viac ako je ich pridel a tym slabsim zostane menej ako je ich pridel. Tak presne na to je FUP, ze vsetky prasiatka mozu zjest max ich pridel. Agregacia je, ze 10 prasiatok ma 1 valov.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Myslim ze ludia co sa zaoberaju chovom osipanych nechodia na DSL.sk pisat prispevky :) .
Odpovedať Hodnotiť:
 

dpc to je jedno cim sa zaoberaju. Tak sa na skusku dohodni so 5 susedmi nad tebou, pustite naplno vsetky vodovodne kohutiky co mate a chodte pozriet na 12te ci bude tiect voda. A ano aj vodarne maju (prave preto) FUP, skus zacat v cinziaku minat 200-300 m3 mesacne a zbadas ako rychlo ta najdu.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Chcel som ta ignorovat ale to sa fakt neda aky si ty vol ked porovnavas dsl s vodovodom.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

roob_ ty si MAGOR

Keby vseci rozmyslali ako ty tak sa nikde nepohneme...

kludne mozes siet nastavit aj tak ze kazdemu priratis poradove cislo, ten co preniesol najmenej bude prvy a ten co preniesol najviac dat za posledny, a ked nastane kolizna situacia (naraz vela ludi na "dialnici"), tak uplatnis poradie ako prioritu pri pri limitovani rychlosti. Ked uz kolizna situacia zanikne, zrusis limitovanie!

Vyriesene.

Zdroje (datova siete) su v tomto pripade vyuzivane naplno.
Odpovedať Hodnotiť:
 

TELEKOM:
Od 1.10.2014 majú všetky programy na ADSL technológii rovnakú FUP vo výške 300 GB. Od 1.1.2016 sa FUP uplatňuje aj pre programy na VDSL technológii. FUP sa neuplatňuje pre programy na optickej technológii.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

U mojich rodicov na dedine som chcel zaviest DSL a napriek tomu, ze mali vyse 10 rokov zavedenu pevnu linku od Telekomu, iba v ich databaze bolo, ze ADSL je mozne zaviest. Alternativni operatori Orange, SWAN doteraz hlasia, ze to nejde.
Moznost konci asi o 5 domov dalej na tej istej ulici.

Tolko k tomu, ako Telekom doteraz potichu blokuje konkurenciu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mám Vdsl orange ako router používam UNIFi USG a unifi swtch 8p 60W a software unifi controler na switch presne monitoruje port 1 na vstupe in out prenos množstvá dát sú plus mínus rovnaké ako meria orange netreba zabudnúť že pri porovnaní cez spotrebu orange že tá je cca 2 dni pozadu treba si vždy pozrieť spotrebu v tom čase ja porovnávam vždy spotrebu za predchádzajúce fakturačné obdobie
štatistika za posledné tri mesiace ja 115GB orange 114GB
ja 254GB orange 256GB ja 208GB orange 208GB nech si urobí obraz každý sám
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nechapem ako tu niekto môže obhajovať 300GB na mesiac.... V dobe ked existuje Netflix a hry maju 50GB, v dobe streamov.
Kazde 2 dni si ako prijebany pozeram ze kolko som minul aby ma nahodou na konci obdobia nevypli. Hry a filmy som prestal pozerat/stahovat. Asi žijú v dobe kamennej. Keby si nahodou stiahnem GTA 5 a Battlefield 1 cez steam čo maju spolu cca 100gb tak by som asi dostal vyrozumenie alebo ja neviem. Všetko bolo fajn do konca roka 2015.

Hlavne ten dôvod že "nelegalne sťagovanie" a "bežná rodina neminie viac ako 300gb mesačne". To akože čo je za dovod, ked som neni bezna rodina a chcem vyuzivat internet naplno tak sa mozem asi pojebat.

Najhorsie je že v lokalite kde bývam iná možnosť ako DSL neni
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

V dobe, ked stream jednej casti serialu v 4K zoberie kludne 3-4GB a stiahnutie jednej hry cez 30GB je 300GB mesacne mizerne malo. Dali sme si najrychlejsi mozny program, pretoze deti po veceroch hraju hry a pozeraju Netflix, my si tiez so zenou vecer obcas pozrieme nejaky film na Netflixe alebo HBO GO, tak nech to ma dostatocnu kapacitu. Pred dvomi mesiacmi nam stopli, resp. spomalo-stopli internet po dvoch tyzdnoch, polka rodiny lezala tyzden s chripkou doma. Vytocilo ma to poriadne, pretoze cez internet z domu aj pracujem, a dnes uz mam druheho providera. Orange sa moze ist hanbit. Aj co sa tyka mobilnej ponuky to s nimi ide dolu vodou, ked Vam povie pani pri pulte "Nechajte si tri roky stary pausal, to mate najvyhodnejsie", tak to hovori za vsetko. Nechapem to.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ludia ved chodte do slovanetu, maju sice fup len 240gb ale vypinaju vas zamestnanci takze sa moze stat ze kludne dosiahnete aj 300gb a az potom vas odpoja. My sme doma 4 co pouzivame internet a ked si kazdy pozrie youtube alebo stiahne raz za cas niaku hru tak tych 240gb priemerne padne za 2,5 tyzdna. A to sa bavime uplne bez torrentov. Boli casy ked som stahoval 300GB tyzdenne, ale aj toto je v slovanete za priplatok mozne. Resetovanie stoji 5€ a mame dalsich 240gb pricom je mozne resetovat kolko krat len chcete. 300gb je strasne malo a preto sme z orangu odisli ked zmenili pravidla. Ja na slovanet nemozem povedat krive slovo, bol som u nich 3 roky a teraz uz vyse roka znova. Predtym som mal telecom a skusil som aj orange ked mali neobmedzeny este. V telekome boli vecne problemy so stabilitou, vypadky na cele dni a raz nas dokonca omylom v ustredni odpojili.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak nielen traja, môj router má podrobné štatistiky a prenesených dátach a 226.32GB je zrejme asi to isté ako pre Orange 300GB. Okrádajú až to nieje možné.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

300 GB na mesiac je zatiaľ ok, ale možno o rok už nebude a potom sa bude hľadať iný operátor. Ono ľudia čo chcú za príplatok viac dát tak si dajte dva nety v činžiaku stačí len od susedu prehlásenie že nebude chcieť net od telekomu a dajú vám jeho linku ja som mal dva nety v pohode a nebol problém a 600 GB si myslím že už postačí na minimálne 4 roky. Síce je to o pár eur viac ale máte dva nety pokiaľ nieje možné prejsť na optiku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

PONÚKAJTE PONUKU @ NÍZKÝ ÚROKOVÝ MIER
Nadácia Foote Finance, ponúkame všetky druhy úverov s pohodlným
Splátkový systém, Náš úrok Úrokové sadzby sú 3% ročne s obchodovateľným
Trvanie splátok, Náš rozsah úverov je od $ 5,000.00 MIN. Na 100.000.000,00 USD
MAX A bez ohľadu na umiestnenie alebo úverový stav. Pre viac info pls
Kontaktujte: Philipmarkloanfirm22@gmail.com
Služba Rendered zahŕňa aj:
* Refinance
*Vylepšenie domácnosti
* Úvery pre investorov
* Auto úvery
* Konsolidácia dlhu
* Úverová linka
* Druhá hypotéka
* Podnikové úvery
* Osobné pôžičky
* Medzinárodné úvery
Ak máte záujem, poskytnite nám svoje podrobnosti nižšie
NÁZOV:
AMOUNT POTREBNÉ:
TELEFÓNNE ČÍSLO:
KRAJINA:
Ďakujeme, že ste si našli čas na zobrazenie našej inzercie a preskúmali z nej
Skvelá príležitosť.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár