neprihlásený Pondelok, 17. júna 2024, dnes má meniny Adolf
Vznikla petícia žiadajúca zmeny v správe .sk domény

Značky: .skSlovensko

DSL.sk, 9.5.2017


Po dlhodobej kritike stavu správy národnej domény najvyššej úrovne .sk a informácií z posledných týždňov o pripravovanej zmene vlastníka správcu domény SK-NIC vznikla cez uplynulý predĺžený víkend petícia žiadajúca výrazné zmeny v správe domény.

Organizuje ju a zároveň podporuje Združenie poskytovateľov webhostingu, v ktorom sú združené najväčšie webhostingové spoločnosti zároveň pôsobiace ako najväčší registrátori slovenských domén. Za petíciu podľa informácií organizátorov pre DSL.sk hlasovali registrátori spolu registrujúci viac ako 70% .sk domén.

Podľa stránok petície ju podporuje tiež slovenská akademická sieť SANET.

Petícia nie je adresovaná konkrétnemu subjektu, požaduje ale zmeny od štátu a prirodzeným adresátom v tejto oblasti je Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, popri ktorom funguje aj komisia pre správu .sk domény.

Petícia žiada dva hlavné body, aby sa doména dostala pod väčšiu kontrolu štátu a komunity a pripraviť plán na presunutie jej správy na novú nezávislú a neziskovú organizáciu.

Správcom .sk domény je dlhodobo spoločnosť SK-NIC, pričom jej správa je upravená zmluvou so štátom a vo viacerých oblastiach podlieha rozhodnutiam Komisie pre správu národnej domény .sk. V nej má dve miesta štát, dve správca a tri komunita, pričom jedno má zástupca registrátorov, jedno zástupca používateľov a jedno zástupca prevádzkovateľov internetových služieb.

Petícia žiada posilniť viaceré právomoci komisie. Žiada aby mohla rozhodovať o cenách domén a aby mohla rozhodovať o použití časti zisku domén v prospech internetovej komunity. V súčasnosti musí komisia síce schváliť prípadné nové ceny, navrhnúť ich môže ale iba správca. Podľa zmluvy má byť 5% z výnosu domén určených na podporu internetovej komunity, o rozdelení rozhoduje ale správca a schvaľuje ho štát.

Petícia tiež žiada vyrovnané zastúpenie všetkých strán v komisii, keď za strany označuje štát, komunitu, registrátorov a správcu. Oproti súčasnosti takýto návrh vyčleňuje registrátorov do samostatnej kategórie a pri zachovaní dvoch zástupcov za každú stranu by tak znamenal zrejme pridanie jedného miesta pre registrátorov. Na otázku ako si konkrétne vyrovnané zastúpenie predstavujú a aké problémy by malo riešiť organizátori neodpovedali.

Petícia žiada aby komisia mohla rozhodovať o prípadnom novom správcovi, akým mechanizmom keďže je v nej zastúpený aj aktuálny nenavrhuje. Organizátori bližšie tiež nevysvetľujú, s akými konkrétnymi očakávaniami a ďalšími krokmi by sa mal pripraviť plán na presunutie správy na neziskovú organizáciu.

Poukazujú aj na problematickú históriu domény .sk, ktorú najskôr síce zaštiťovali akademické organizácie ale následne jej správa kompletne prešla do rúk súkromnej firme. V tejto súvislosti žiadajú, aby štát v databáze ICANN označil za držiteľa respektíve ccTLD manažéra buď úrad alebo nejakú novú organizáciu namiesto aktuálneho správcu.

Petícia požaduje aj aby správca nemohol vetovať rozhodnutia komisie a jej rozhodnutia boli záväzné. Čo tým presne organizátori mysleli pre DSL.sk nevysvetlili, právo veta ako také ale vo všeobecnosti správca zrejme nemá a rozhodnutia komisie v oblastiach jej rozhodovania sú záväzné. Nezmyselne je ale v zmluve štátu so správcom nastavené dlhodobo kritizované vypovedanie zmluvy, ktoré musí jednohlasne schváliť aj komisia a teda aj správcu. Štát tak zmluvu v súčasnosti nedokáže vypovedať.

V každom prípade splnenie požiadaviek petície by viedlo k zvýšeniu kontroly nad .sk doménou štátom a komunitou na úkor správcu a mohlo otvoriť diskusiu o tom, či je pre jej prevádzku potrebný súkromný subjekt alebo by ju dokázala úspešne zabezpečiť napríklad nezisková organizácia ako napríklad v susednom Česku úspešný projekt CZ.NIC.

Deje sa tak v čase, keď o prevzatí správcu domény .sk SK-NIC rokuje britská spoločnosť CentralNic. Ako sme ale upozornili v tomto článku, tá aktuálne realizuje v oblasti správy domén kontroverzné kroky v podobe rušenia niektorých celých registrov domén vyžadujúce vysvetlenie.

Petíciu je možné nájsť a podporiť na stránke nasadomena.sk.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Debianu 10 končí dlhodobá bezpečnostná podpora
Apple pripravuje okrem výrazne tenšieho iPhonu aj tenší MacBook Pro
Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách
Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu
Po ARM notebookoch prichádza aj výkonnejší RISC-V notebook
Podpora predposlednej verzie Windows 10 definitívne skončila


Diskusia:
                               
 

http://www.dsl.sk/article.php?article=19629
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Peticia je taka platonicka myslienka od Platonu :)
Absencia konkretnejsich udajov (ciselne vyjadrenie, konkretne navrhy osob a realizacie, atd..) ju fakticky ponizuje len na stredisko zberu dat a adries ludi. Uz doplnit tam iba cisla kreditiek a dalsia databaza na unik je na svete...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Dobry den,

Dakujem za Vasu reakciu. Peticiu berieme vazne, nie platonicky. Naozaj chceme aby sa system spravy SK zony zasadne zmenil.

Mame konkretnu predstavu ako by to mohlo fungovat, a takto sme to aj formulovali v nasom liste pre pana Pellegriniho. Istotne ale uznate, ze tema je dost tazko komunikovatelna pre beznu verejnost. Preto sme ju zjednodusili to tej formy ako ju vidite na www.nasadomena.sk

V tejto faze nam ide o vyvolanie diskusie na tuto temu. Aby sa stat konecne spamatal a uvedomil si, ze sukromna firma (dlhodobo) ryzuje na jeho narodnej domene. Ked sa tuto diskusiu vyvolat podari a bude sa hladat novy a lepsi sposob spravy domeny SK, prideme s nasim konkretnym navrhom (zrejme ich bude viac z roznych stran).

Za mna osobne a za firmu Platon mozem povedat, ze mne sa najviac pozdava cesky model CZ.NIC. Aj dalsi clenovia zdruzenia ZPW su mu nakloneni.

S pozdravom

Ondrej Jombik
Platon Technologies

Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Ak aj "tema je dost tazko komunikovatelna pre beznu verejnost", tu je to samy odbornik a expert, zjednodusenu formu principialne nepovazujucu za hodnu relevantnej diskusie.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

pan z platonu ma pravdu, je to absurdna situacia. je to uplny monopol na narodnu domenu, to je cosi absurdne. ronvako ako keby si niekto obsadil medzinarodnu tel predvolbu na slovensko a rozhodoval o cene prepojenia do statu.
osobne som za model, aby to spravovala neziskova organizacia alebo napriklad technicka univerzita a vynosy aby sli na vzdelanie studentov, tu by sa upresnilo, ci by to mala iba stu, alebo by sa vzdy pridelovali zisky na konkretne projekty danych vzdelavacich institucii. je to myslim najobjektivnejsi model, lebo ludia si platia vzdelanie vo vlastnom state.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aby sa ta stranka dala seriozne nazvat "Peticia" a aj tak akceptovat, musi splnat urcite nalezitosti, ktore nesplna.

mrknite sem:

http://www.viaiuris.sk/prirucky-a-navody/ peticie-ako-vyzeraju/

Preto je to v terajsom stave len "mutenie vody" a zber dat, ktory je vdaka absencii vyssie uvedenych bodov prakticky zbytocny. (Robit si statistiku, kolko ludi nesuhlasi? Je ich vela.. aj ja by som radsej statnu organizaciu nechal spravovat .SK domenu, ale "peticiu" v tom prevedeni ako je teraz, by som nepodporil ani po 2 frtanoch na lačno.)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

SK NIČ bol najhorsi spravca domeny siroko daleko. Nikto si nedovolil zdierat svojich poddanych tak ako SK NIČ.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

potrebujem aktualne spravit zmenu jednej domeny z vlastnika zivnostnika na s.r.o., ale v SK NIČ takato trivialna vec nejde spravit, co je toto za bordel kua, naco je vobec takyto spravca.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

To je v pohode, aj som musel meniť vlastníka na nové IČO keď mu staré zrušil a doména mu vypršala - to len bol bigbít.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

... keď staré zrušil ...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A co ti brani vytvorit novy identifikator (zaregistrovat noveho uzivatela) a potom zmena drzitela? Je to zmena vlastnika (s.r.o, aj ked je 100% vklad a konatel jedna a ta ista osoba ako szco, je samostatny novy subjekt), takze samozrejme ukon s poplatkom.
Skor je nedomysleny absolutne ten novy system, lebo ked si niekto predplati domenu na 10 rokov a zmeni registratora, musi zaplatit dalsi rocny poplatok, ktorym sa mu obdobie predlzi. Cize bude mat domenu 11 rokov. Chceli zamedzit spekulaciam a dosiahli to, ze ked sa niekto dohodne s 2ma registratormi, tak si moze domenu tymto sposobom "korektne" predlzit aj na 30 rokov (nielen 10), kedze v pravidlach proti tomu nie je ziadna ochrana :))))
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

v banánovej republike to tak chodí. Zdierať, zdierať a ešte viac zdierať.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Zdierať a dotovať
Zdierať a dotovať
Zdierať a dotovať
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Nikto si nedovolil zdierat svojich poddanych tak ako SK NIČ. "

Rychlo si zabidol na Towercom, UPC, Telecom...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

prakticky ako uzivatelovi mi to je u rici, ale DNSSEC by mohli pridat.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

O prave veta hovori bod 6.11 Zmluvy s SK-NICom:

"Zmluvne strany sa dohodli, ze k platnemu a ucinnemu vydaniu akychkolvek zmien Technickych casti pravidiel oproti predchadzajucemu stavu je potreny pisomny suhlas Dodavatela".

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/zebychybavclanku
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takze vazeni a co ste robili doteraz?
Uz len z principu tu peticiu podporim ale i tak si myslim ze si progresivne slovensko zase len nahana bodiky
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Mne by bolo jedno aj keby toto navrhoval zder-sd, samozrejme pri takej bande by som bol opatrnejsi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No jo Truban uz masturboval na FB
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár