neprihlásený Pondelok, 15. júla 2024, dnes má meniny Henrich
Záujemca o prevádzku .sk domény v kontroverznej situácii, ruší užívateľom domény

Značky: .skSK-NICVeľká BritániaSlovensko

DSL.sk, 3.5.2017


Britská spoločnosť CentralNic, ktorá má záujem o kúpu spoločnosti SK-NIC a tým prevádzku slovenskej domény najvyššej úrovne .sk, aktuálne realizuje pomerne kontroverzné kroky.

Spoločnosť totiž tento týždeň jednostranne ruší prevádzku registra ôsmich domén, ktoré prevádzkovala a v ktorých si záujemcovia mohli registrovať domény.

CentralNic

CentralNic sa zameriava na technickú prevádzku registrov domén, v ktorých umožňuje cez registrátorov koncovým užívateľom registrovať si domény. U domén, ktoré prevádzkuje, tak plní rovnakú úlohu ako SK-NIC u slovenskej .sk domény.

Spoločnosť prevádzkuje registre pre viacero nových domén najvyššej úrovne, napríklad .wiki, .xyz, .bar, ale tiež domény dvojice ázijských krajín, Laosu a Palau, .la a .pw.

Okrem toho prevádzkuje registre aj pre niektoré domény druhej úrovne, pod ktorými si záujemcovia môžu vytvárať domény tretej úrovne. Ide napríklad o domény .gb.com, .se.com, .kr.com, v ktorých si záujemcovia registrujú tak domény v tvare napríklad doména.gb.com.

Hoci na slovenské pomery ide o neatraktívne domény, tieto domény sú cielené najmä na krajiny, kde si ľubovoľné domény druhej úrovne nebolo alebo v niektorých prípadoch stále nie je možné vytvoriť. Napríklad vo Veľkej Británii si až do roku 2014 mohli firmy registrovať pod oficiálnou doménou .uk domény len tretej úrovne pod .co.uk. Domény pod .gb.com tak boli do istej miery porovnateľné.

Tieto domény ale neboli žiadnymi oficiálnymi doménami daných krajín a je ich tak možné označiť za súkromné.

Kontroverzné kroky

Aktuálne kontroverzné kroky sa týkajú práve ôsmich z týchto domén, .gb.com, .se.com, .kr.com, .no.com, .ar.com, .hu.com, .qc.com a .uy.com.

Prevádzka domén pod týmito doménami bude jednoducho jednostranne ukončená a tieto prestanú existovať, pričom prevádzkovateľ poskytol len malú kompenzáciu. Stať by sa tak malo tento týždeň, napríklad pre domény .se.com už zrejme DNS servermi nie sú vracané platné odpovede.

Problém to samozrejme predstavuje, keďže jeden z princípov a výhod DNS a domén oproti premenlivým IP adresám je ich permanentná existencia. Stratou doménového mena stratí prevádzkovateľ hodnotu napríklad v podobe návštevníkov, referencií z vyhľadávačov a iných webov.

CentralNic v stanovisku pre DSL.sk naznačuje, že predmetné domény druhého rádu nevlastnila, bola len technickým prevádzkovateľom a poskytovanie domén pod nimi sa rozhodli ukončiť ich vlastníci. "CentralNic nemôže komentovať dôvody, pre ktoré sa vlastníci týchto domén druhej úrovne rozhodli ich zrušiť," uviedla spoločnosť.

Zároveň ale odmietla zverejniť identitu týchto vlastníkov, keď podľa stanoviska to je predmetom NDA, Non-Disclosure dohôd.

Aj z tohto dôvodu je možné pozíciu CentralNic v prípade týchto domén možné považovať za významnejšiu ako iba čisto technického prevádzkovateľa, keď je jediným verejne známym poskytovateľom tejto služby, užívatelia nepoznajú identitu vlastníkov domén, priamo sa na nich nevedia obrátiť a zistiť dôvody ukončenia poskytovania domén.

Pre sedem z týchto domén sú uvedení ako vlastníci buď právna kancelária, spoločnosť registrujúca domény za iných a v jednom prípade CentralNic. Iba v jednom prípade, už nefunkčnej domény .se.com, má doména iného majiteľa.

Spoločnosť neodpovedala na otázku, či bola pri registrácii týchto domén v minulosti pred prvotným oznámením zmien v apríli minulého roka uvedená podmienka ich funkčnosti len do mája 2017. Ak by to tak ale bolo, dá sa predpokladať že spoločnosť by to avizovala.

CentralNic v stanovisku tvrdí, že prakticky žiadne weby reálne tieto domény nepoužívali. Celkovo sa mali predať len malé počty týchto domén, väčšina bola podľa spoločnosti použitá na presmerovanie alebo na obranu pred ich zaregistrovaním napríklad konkurenciou.

Vo vyhľadávači Google je ale možné nájsť celkovo stovky tisícov výsledkov na uvedených doménach. Z jednej domény môže byť v indexe Google samozrejme množstvo stránok, počet zaregistrovaných domén ale zrejme nie je zanedbateľný. Medzi výsledkami je možné nájsť domény využité na presmerovanie ale hneď na prvých stránkach aj viacero naozaj webmi využívaných domén. CentralNic sme tak požiadali o štatistiky dokladujúce jej tvrdenia.

Podľa CentralNic mali užívatelia zmluvu o týchto doménach s registrátormi. Kto je podľa nej za situáciu zodpovedný a či boli užívateľmi už podané žaloby kvôli rušeniu týchto domén zisťujeme.

V každom prípade u domén platí predpoklad, že užívatelia ich budú môcť využívať nepretržite pokiaľ budú mať záujem. Tento krok je tak pomerne bezprecedentný. Podľa CentralNic ide ale o porovnateľnú situáciu ako keď skončili domény .cs, .yu a .su pre Československo, Juhosláviu a Sovietsky zväz.

V prvom rade koniec domény krajiny kvôli rozpadu krajiny zrejme nie je porovnateľný so svojvoľným ukončením poskytovania domény. Navyše doména Sovietskeho zväzu .su nakoniec kvôli záujmu zostala v prevádzke, v .cs doméne boli zase v čase oznámenia rozpadu Československa a očakávaného konca domény registrované zrejme len desiatky domén.

Aktuálnu situáciu samozrejme nemusela a podľa naznačených informácií asi nespôsobila CentralNic, otázne je ale či vôbec mala takéto domény poskytovať ak nebola zabezpečená možnosť ich permanentného poskytovania. Navyše celá situácia je s neznámymi vlastníkmi daných domén vysoko netransparentná.

Detailnejší priebeh

CentralNic na zmenu upozornila registrátorov už pred rokom v apríli 2016. Od konca apríla sa nové domény nedali registrovať a existujúce domény predlžovať, pričom všetkým doménam bola nastavená podľa oznámenia pre registrátorov exspirácia na 30. apríla 2017 a po tomto dátume mali byť všetky domény deaktivované.

U všetkých domén nakoniec k ukončeniu prevádzky k tomuto dátumu neprišlo a kedy presne by mali byť domény znefunkčnené zisťujeme.

CentralNic ponúkol cez registrátorov len kompenzácie odvodené od registračných poplatkov, keď za každú postihnutú doménu ponúkal dva roky registrácie zadarmo v iných ním prevádzkovaných doménach druhej úrovne a v doméne .xyz.

Navyše pri viacročných registráciách presahujúcich 3. máj 2017 za každý rok predplatenia ponúkal tiež dva roky registrácie jednej domény zdarma.

Tieto kompenzácie ponúkala spoločnosť CentralNic registrátorom, ktorí ich mohli poskytnúť zákazníkom. Či tak všetci spravili nie je jasné.

CentralNic priamo užívateľom domén zmenu neoznámila. Podľa spoločnosti to bolo preto, že tieto domény prevádzkovala podľa modelu ICANN pre globálne domény najvyššej úrovne a pri ňom správca s držiteľmi domén priamo nekomunikuje a nemôže komunikovať.

.sk doména

Na základe tejto kontroverznej situácie samozrejme priamo nehrozí, že by podobná situácia hrozila aj v prípade prevádzky .sk domény spoločnosťou CentralNic.

Do tejto situácie vyústili primárne totiž podľa naznačených informácií zrejme kroky vlastníkov uvedených ôsmich domén. V porovnateľnej pozícii s nimi vo vzťahu ku správcovi domény .sk je ale Slovenská republika ako štát.

Na druhej strane situácia bola a je pre držiteľov domén v uvedených doménach veľmi netransparentná a celá situácia kontroverzná, situácia tak vyvoláva viaceré otázky, ktoré už môžu mať relevanciu k prípadnej prevádzke .sk domény.

Jednou z prirodzených otázok je ako dostatočne CentralNic rešpektuje práva držiteľov domén. Hoci v prípade domény .sk sa jej prevádzka riadi pravidlami schvaľovanými komisiou pod úradom vicepremiéra, táto komisia okrem neoptimálneho nastavenia z pohľadu sily práv správcu domény zrejme nemôže ovplyvňovať každodennú činnosť správcu .sk domény.

Zisťujeme tak stanovisko Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a konkrétne či vedel o tejto kontroverznej situácii, ak nie prečo o nej nevedel respektíve či bola vysvetlená a či a ako plánuje preveriť záujemcu o odkúpenie správcu .sk domény.

Podľa stanoviska CentralNic pre DSL.sk k dohode o odkúpení SK-NIC-u ešte neprišlo a naďalej prebiehajú rokovania.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Vydaný Linux 6.10
Markíza dnes spúšťa piatu stanicu Klasik so starými programami, štartuje napríklad s Knight Riderom
Raketa SpaceX zlyhala pre únik kyslíka, prišla o satelity a úrady jej zákazali lietať
Búrky spôsobili masívne výpadky elektriny, postihli stovky tisíc ľudí
Raketa SpaceX zlyhala prvýkrát po dlhých rokoch
Intel uvedie ešte nový CPU pre desktopy len s dvomi jadrami
Boeing zostane na ISS zrejme až do augusta, problémy spôsobilo prehriatie trysiek
V nových desktopových Intel CPU bude NPU, ale s pomerne nízkym výkonom
V Nemecku odstránia čínske komponenty z existujúcich mobilných 5G sietí
Po oficiálnom linuxovom jadre sa skráti podpora aj jadrám pre Android


Diskusia:
                               
 

Preboha, prečo? Prečo o tomto "záujemcovi" vôbec niekto vážne uvažuje?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

money, money, money?

ako vieme, u nás spravuje sk-nic súkromná firma. a tá sa môže rozhodovať ako chce (ak tým neporušuje iné zákony), takže kľudne môže z večera do rána zmeniť majiteľa.

...a keďže súkromná firma zrejme nezískala tento monopol čírou náhodou ;) (na naivitu sme už trochu starí, však?), tak si môžeme tipnúť, ako sa to bude vyvíjať ďalej...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

@Neviem:
Prečo? Lebo niekto dostane do vrecka "všimné". Ak keď sa angláni rozhodnú, že zrušia registráciu nejakej *.sk domény (aj štátnej) - tak potom môžu si hlavy trieskať o steny.
A už im nič tam hore nepomôže.
A Angláni (pokiaľ by si chcel štát niečo zaregistrovať) by jednoducho to odmietli - veď už z EU odchádzajú, tak čo ne ich po EU a EU doménach. A potom *.sk doménu môžu prideliť hoci aj Arabom - veď prachy nesmrdia.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

to si robis celkom iluzie o 'atraktivite' .sk domeny...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

odpovedaj cez tlacidlo odpovedat.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ale bez povolenia pristup k mikrofonu pre flash hlasove ovladanie stranky funguje len v testovacich verziach a nocnych zostavach prehliadacov.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Mali by sme si brat priklad od cz-nic. Neziskovka, domeny stoja asi tolko co nase, a okrem prevadzky domen vyvija vlastny dns server, router a ktovie co este. Nehovoriac o vyrazne lepsom technickom stave Cz domeny (vid. dnssec).
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

u nas to maju pod palcom "nasi ludia", ktori maju kvalifikaciu predovsetkym na podvody najroznejsieho druhu. ako inak sa da komentovat to, ze sukromna firma ide predat narodnu domenu do zahranicia??? co bude dalej - predame do zahranicia danovy urad? statne symboly? atd?
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Vyzerá to tak, veď suverenitu sme už predali dávno.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Danovy urad kludne, nech si ho vezmu aj s budovami. Statne symboli tiez, nevidim rozdiel medzi statnym symbolom a nabozenskym symbolom (lebo ani ziadny nie je).
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ako moze narodnu domenu prevziat cudzia zahranicna komercna spolocnost ????

to je uloha pre jednoznacnu neziskovku, alebo nieco pod zastitou skoly ci SAV, vyhradne slovenska organizacia.

NEMOZEM TOMU UVERIT.

Svet sa na kravsku rit obracia !
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lebo peniaze, lebo korupcia, lebo vláda sa pravdepodobne trasie pred svojimi kauzami a na podobné problémy už nemá, ani počas svojich dovoleniek v Las Vegas, Karibiku, Mexiku, čas. A preto lebo v odborných rozhodujúcich vysoko postavených pozíciách sú zväčša ľudia známi skôr svojou lojalitou ako odbornosťou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bananova republika Slovensko .. nie svet, Slovensko poslednych par rokov
Odpovedať Hodnotiť:
 

Svet nie, to len Slovensko. To uz fakt radsej nech to daju CZ-NICu spravovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vobec sa necudujem ze sa CentralNIC takto chova.
Pozrite si stranku http://www.la
Toto ma byt stranka narodnej domeny Laosu ?

Ja tam vidim iba biznis, a "vyhodne" ponuky na registraciu domen - napr. fitness.la za $12500.

Ak ukoncili prevadzku nejakych domen, tak jedinym dovodom bolo ze na tom nedokazali zarobit. A reci o "utajenych vlastnikoch" - prepisali ich vcas na nejake biele kone?

A tato firma ma spravovat slovensku domenu ?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár