neprihlásený Piatok, 19. júla 2024, dnes má meniny Dušana
RTVS zaplatila za drahú archiváciu dát o 25% viac ako Český rozhlas. Chce archivovať za milióny

Značky: zálohovanieRTVS

DSL.sk, 17.5.2017


Verejnoprávna televízia RTVS zaplatila za zarchivovanie 1 TB dát technológiou Piql, na ktoré sme upozornili v pondelok, takmer o 25% viac ako Český rozhlas.

Cena archivácie

RTVS, ktorej program je v súčasnosti pod súčasným vedením zo slovenských celoštátnych televízií najkvalitnejší pre náročnejšieho diváka, zaplatila ako sme upozornili za zarchivovanie 1 TB svojich dát presne 9991 eur bez DPH. Zmluvu uzatvorila na prelome apríla a mája.

Hoci RTVS v stanovisku pre DSL.sk avizovala, že cena je porovnateľná s cenou za toto riešenie v iných krajinách, v skutočnosti Český rozhlas zaplatil za archiváciu rovnakého objemu dát len 8000 eur bez DPH. Hoci v krajine sa používa česká koruna, zmluva je uzatvorená v eurách.

RTVS teda zaplatila o 24.9% viac ako Český rozhlas. Ten zmluvu podľa českého registra uzatvoril v auguste 2016. Výrazný rozdiel v cene RTVS vysvetlila zmenou cenníkových cien tvorcu technológie, nórskej spoločnosti Piql Norway. "Rozdiel ponúknutej ceny sme konzultovali s českou stranou a so spoločnosťou Piql. Rozdiel ceny je spôsobený zvýšením cenníkových cien Piql Norway v čase medzi realizáciou v Českom rozhlase a RTVS. Rast cenníkových cien nám Piql Norway vysvetlili rastom vstupných nákladov," uviedol pre DSL.sk hovorca televízie Juraj Kadáš.

Cena na Slovensku bola po 20% zľave z cenníkovej ceny, rovnaká výška zľavy bola uplatnená aj pri nákupe Českého rozhlasu.

Iba pilot

V rámci 1 TB zarchivovala RTVS najvzácnejší originálny materiál, ktorý má k dispozícii, tzv. Zlatý fond kultúrneho dedičstva SR. Konkrétne išlo o 900 GB videa a 63 GB audia.

Podľa poskytnutého zoznamu ide o 39 video súborov, napríklad filmy Sváko Ragan, Adam Šangala, Červené víno, Živý bič a viacero dokumentov, a 148 audio súborov, napríklad rozličné prejavy prezidentov, vysielania z roku 1968, z novembra 1989, pri vzniku SR.


Film s uloženými dátami prezeraný zástupcami Piql a mexického národného archívu, kliknite pre zväčšenie (foto: Piql)Zarchivovanie 1 TB je podľa stanoviska pre DSL.sk len pilotným projektom, pričom televízia si ale technológiu Piql už evidentne vybrala a chce v ňom pokračovať v oveľa väčšom rozsahu.

RTVS už totiž požiadala o grant z nórskych fondov vo výške dvoch miliónov eur na pokračovanie projektu. Či a aká by bola spoluúčasť zisťujeme.

Drahá technológia

Piql je svojim spôsobom zaujímavá technológia na zálohovanie digitálnych dát a má predpoklady na dlhodobú archiváciu, na druhej strane má ale vysoké počiatočné náklady.

Technológia ukladá dáta opticky na fotosenzitívny film s vysokým rozlíšením, ktorý sa po uložení dát vyvolá.

Používa veľké kazety filmu podľa dostupných informácií od Kodaku, na ktorý dáta ukladá vo formáte veľkých QR kódov obsahujúcich 8.8 miliónov pixelov. Dáta sú uložené samozrejme s opravnými kódmi a v jednom políčku je podľa dostupných informácií uložených cca 1.4 MB digitálnych dát.

Hoci technológia je svojimi predpokladmi vhodná na dlhodobú archiváciu a výrobca udáva ale negarantuje životnosť 500 rokov, je otázne či rovnaký cieľ nie je možné dosiahnuť lacnejšie alebo dokonca výrazne lacnejšie inými technológiami. A to v horizonte mnohých desiatok až viac ako stovky rokov archivácie špeciálne s využitím exponenciálne rýchleho rozvoja technológií a klesania jednotkových cien kapacity a postupným využívaním ukladania dát na výrazne lacnejšie technológie na kratšie obdobie, pričom cena týchto technológií bude predpokladane postupom času ešte výraznejšie klesať.

Detailnejšie porovnanie Piql s ostatnými technológiami pripravujeme a od RTVS sme si vyžiadali ich detailnejšie porovnanie nákladov na jednotlivé technológie, ktorým zdôvodňujú tento výber technológie. Zatiaľ nie je k dispozícii. Jasné nie je ani na aký počet rokov RTVS očakáva spoľahlivú archiváciu týchto dát, aj tento údaj zisťujeme.

Pre ilustráciu dvoch dnes používaných technológií, napríklad pri technológii archivácie na magnetické pásky s využitím štandardizovanej technológie LTO majú pásky poslednej generácie LTO-7 natívnu kapacitu 6 TB a stoja len rádovo na úrovni 100 eur. Udávaná životnosť pások je 30 rokov, pričom pri dlhšom období je vhodnejšia migrácia na novú generáciu skôr kvôli dostupnosti mechaník. Pri každej ďalšej migrácii je ale samozrejme možné očakávať oveľa lepší pomer ceny a kapacity ako v súčasnosti.

RTVS tvrdí, že v jej prepočtoch náklady na archiváciu na LTO dosiahnu náklady na Piql po cca 12 rokoch. Ako k takémuto prepočtu RTVS prišla zisťujeme. Vychádzajúc z historických dát dnes sú ale bez problémov k dostaniu LTO-5 mechaniky, ktoré sú schopné čítať LTO-3 pásky spred 12 rokov, a dokonca aj LTO-4 mechaniky schopné čítať LTO-2 pásky. Dvanásť rokov sa tak vychádzajúc z týchto historických dát dá potenciálne na LTO archivovať bez migrácie, čo by pri súčasných cenách znamenalo v prepočte cenu do 20 eur na 1 TB dát. Pre redundanciu sa môže uložením na viacero pások, ktoré môžu byť pre fyzickú bezpečnosť uložené na iných miestach, cena primerane zvýšiť na viacero desiatok eur za 1 TB.

Migráciu je ale pri dlhšom období archivácie potrebné nakoniec v nejakom intervale uskutočňovať. Aká bude priemerná cena za 12 rokov je ale otázne, keď je jednak potrebné zakomponovať náklady na kopírovanie a ďalšie náklady a jednak po 12 rokoch cena úložnej kapacity nepochybne výrazne klesne. Napríklad ak by sme vychádzali z historických dát, za posledných 12 rokov sa kapacita LTO pások zvýšila 15-násobne. Presnú cenu pások spred 12 rokov sa nám nepodarilo dohľadať, pomer ceny a kapacity sa ale zrejme rádovo zlepšil 10-násobne. Pri archivácii o ďalších dvanásť rokov je tak možné očakávať pri pokračovaní tohto trendu náklady na úložnú kapacitu potenciálne v rádoch iba jednotiek eur za 1 TB.

Pripomeňme, že zľavnená cena Piql výchadzajúc z pilotného projektu a avizovanej zľavy je cca 12 000 eur za 1 TB alebo teda nezľavnená cenníková cena odvodená z týchto dát 15 tisíc eur za 1 TB. Za túto cenu je k dispozícii len jedna kópia.

U ďalšej technológie archivácie na optické médiá je u niektorých optických Blu-ray BDXL médií udávaná životnosť minimálne sto rokov a u diskov technológie M-Disc dokonca tisíc rokov, médiá dosahujú kapacitu 100 alebo 128 GB a cena bez problémov dostupných 100 GB médií začína výrazne pod 10 eur a cena M-Disc médií pod 20 eur.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128
O2 oznámilo ďalšie zvýšenie pokrytia 5G, pridalo takmer 200 obcí
Pätica AMD AM5 bude používaná minimálne do roku 2027, možno dlhšie
Uvedený výkonný miniatúrny 2 TB SSD
V nomináciách na TV ceny Emmy vedie Netflix, výrazne uspela Apple. HBO je až tretia
FBI sa dostala do mobilu útočníka na exprezidenta za 40 minút
Ďalšie búrky spôsobili výpadky elektriny pre desiatky tisíc ľudí


Diskusia:
                               
 

Slovensko - raj zlodejov, korupcie a klientelizmu. Take typicke pre vychodoeuropske postsocialisticke periferie.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ty znalec, a co take postfasisticke zapadne krajiny ?
Kto ze to tu korupciu financuje ze ?
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Ty znalec, a co take postnacisticke vychodne krajiny ?
Kto ze to tu korupciu financuje ze ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Všetko sa dá vysvetliť.
"Národné bohatstvo" treba vyviesť z krajiny a obťažovať s ním niekoho iného.
Veď mi to nedokážeme na sk archivovať.
Ešte že, kapitán Danko zrušil neslovenské žlté vlaky.
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Keby to nejaký študent každých 10 rokov prepálil z blu-ray na dáme nové medium aspoň by zistil čo na tých kramoch je.
Takto o tom o 100 rokov ani pes neštekne.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

neznizuje sa kvalita kopie kopirovanej z kopie ktora je vytvorena z kopie ?
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

mozes skusit... napal CD, potom ho napal znovu, a potom ho nalap este raz znovu. vzdy pouzi tu najnovsiu napalenu kopiu, a daj vediet, pri ktorom sa zacinaju objavovat chyby, bude to zaujimavy test :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ak ide o archiv, ktory obsahuje aj data na opravu, tak by sa nemala znizit kvalita
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nakolko zakonom stanovene povinnosti RTVS, vratane poskytovania pristupu komercnym mediam, neumoznuju pouzivat iny ako oficialne najlepsi dostupny sposob archivacie, cena pri rozhodovani oficialne nema vahu a jej posudzovanie je najma prejavom znalosti prava.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Očividne nie každému v štátnej správe ide o to ako čo najviac ušetriť. Neplatia to zo svojich tak prečo by nevyskúšali niečo čo je "cool" keď môžu. Čo tam po magnetických páskach...
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

hlavne, ze chcu zvysit konc. poplatky. uz aby toho miku kopli do riti a hned za nim by mal letiet havran s tym jeho bullshitom.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

S tym suhlasim, ale po nom pride niekto este horsi, kapitanov poskok.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

za 10k sa da kupit 222 1TB HDD, a ked ich budem menit kazdy rok, tak mam na 221 rokov vystarane. Samozrejme na dlhodobu archivaciu su pasky, ktore su este lacnejsie... Kompetentneho zavesit za gule do prievanu.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

archivácia na Blue-Ray je spoľahlivejšia a podstatne lacnejšia, ako na HDD
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

google drive 1TB stoji 100€ rocne, za 12000 mohli mat 120 rokov predplateny gdrive. Samozrejme potrebuju archivovat viac, urcite sa da dohodnut mnozstevna zlava. Alebo si proste kupit 1 obycajne NASko, napriklad syno ds1817 na 12x8TB, 1200€stoji NAS a 12x8TB je cca 4000€, takze nech nezerem 6000 aj s nastavenim. Takze mohli mat 2 kusy namiesto 1TB kokotiny. Celu STV tam mohli zazalohovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo mozes skusit vlastny enterprise server s dostatocnou rychlostou, mrte dostupnostou, trojurovnovou ochranou integrity dat, plus nejake pravidelne zalohy...

cca 90k za 2TB :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hmm, norska firma to bude robit, a norske fondy financovat.
Zaujimava zhoda.
Tipujem ze ta firma to mala vopred dohnute so spravocom norskych fondov. Takze takto nejak sa robia ojeby na zapade.
A uz ani nehovorim ze norske fondy su vlastne danov norov za pristup na eu trh. A oni si vlastne tie prachy iba preleju spat. Dobry ojeb na eu v spolupraci s STV a ceskym rozhlasom. A bohvie este kto si to cez norske fondy objednal. Tipujem ze sukromnik ani jeden, lebo nie je jebnuty a vie pocitat.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

O 20% vyssia cena je celkom logicky vysvetlitelna - ten kseft dohodil konkretny clovek a v slusnej spolocnosti byva zvykom vyplatit mu za to odmenu, tzv. proviziu.
Jasne ako facka.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

archivacia starych filmov? to je naco?
nech to daju na torrenty, to o co bude zaujem sa bude seedovat donekonecna, ostatne vykapu.
Napriklad ja by som si velmi rad pozrel niektore stare filmy, ale ono je docela problem sa k nim vobec nejako dostat. A skutocne sa mi nechce kontrolovat program telky kazdy tyzden ci tam nahodou nejde adam sangala..
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

VSETKY stare audiovizualne nahravky vsetkeho druhu mali byt od zaciatku dostupne na netflixe. 1. by im to zarabalo a 2. by to nemuseli zalohovat, ked si to zalohuje netflix. Ale ked mame vo vedeni tych co mame, tak to potom musime zaplatit 12k za "5 filmov".
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Pokiaľ by existoval normálny riaditeľ tak by vytvoril slovenský Netflix, dal by tam komplet archív RTVS, a ceny by nastavil na cca 1-5 EUR/mesiac používania, čím by zaplatil výrobu archivácie. Keby boli normálni šéfovia dvaja tak by spravili československý netflix a dali by tam čo najširší sk-cz archív a boli by do dekády za vodou.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ale to by nesmeli technológiu realizovať skorumpované firmy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nie. 300 predplatenych roznych "netflixov" nema buducnost, lebo by si musel platit 300 pausalov. To je ako keby si mal telefon a mozes volat iba do orange, a ked chces do Tmobilu musel by si si kupit druhy telefon. Preto bol rapidshare alebo megaupload taky uspesny a drbnuti majitelia prav by sa mali od Dotcoma ucit a nie ho vlacit po sudoch.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

asi prvy krat co ti davam za pravdu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

archivujeme za miliony, pretoze my, na to mame ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Typ - Mechanika - Páska

LTO 1 - $1783 - $58
LTO 2 - $1780 - $30
LTO 3 - $5124 - $109
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

LTO 1 malo byť $28
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

uz im jebbe z tych koncesionarskych.. tak vymyslaju take pitchoviny
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ti dvaja na tej fotke vyzeraju tak zhnusene, ako keby sa pozerali na fekal p*rno svojich starych rodicov. A psa.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Tymto pozdravujem hororarneho konzula Mexika zlodeja Miku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

..tunel je potrebny... treba odkladat na "zlate padaky"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

...a inak, skutok sa NESTAL..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

už minulý článok im niekto v komentoch písal, že nech ten film nechytajú holými paprčami.. a oni to zase na tej fotke chytajú..
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

otazku treba tod polozit inak. treba si polozit otazku, ze co RTVS chce vobec archivovat? ved tie filmy vyprodukovane za socializmu niektore nehali zhnit a ve vode, na druhej strane aj teraz vyprodukovane filmy su este furt na 35mm, cize o filmy sa tod nejedna. tak potom co archivuju? "milujem slovensko" alebo podobne formaty? ved to je odpad. to by sa mali hanbit za to a modlit sa kazdy den, ze za 10 rokov si uz nikdo nespomene, ze taky odpad tavali. kedysik davali ale odpady tiez. ved, to uz v 90tych rokoch na nove robili (myslim ze to bol korda) anketu, ze co si ludie myslia o vysielani STV, tak jeden opilec tam povedal, ze take programy ani v materskej skolke nemaju, co tam davaju.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Aby mohli v roku 2542 davat na silvestra vtipne zostrihy prejavu gasparovica
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

je to vratane naskenovania originalu z filmoveho policka a nasledna digitalizacia, alebo len ulocenie uz digitalnych dat ?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ked im islo ulozit to na trvacne media, tak podla rtvs bude v roku 2517 exsitovat nejaka firma Piql co bude zarucovat precitanie tych medii? hovadina na n-tu ked n sa blizi k nekonecnu. iba provokuju verejnost.

za 500 rokov tu moze byt bud modry krystal z planety Krypton s datovou hustotou kvadrilion exabajtov na cm^3, alebo vyprahnuta pustatina

som strasne zvedavy kto by im dnes cital par desiatk kB z 8-palcovych diskiet a to je prosim pekne iba 1/3 storocia ! a kto by im to cital za dalsie 2/3 storocia ... alebo data z tohoto 5 MB harddisku: https://goo.gl/DdPmpS ... ano ibm si dodnes udrzuje pri zivote nejaky examplar ako vidno v druhom videu, ale keby imb nebolo?


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jedina moznost zalohovania je: NEUSTALE to bud parcialne, alebo kompletne prenasat na nove a nove typy pamatovych medii ... tie maju ine opravne kody, ine moznosti atd

do boha aj rucne pisane papyrusove zvitky sa po par storociach rucne prepisovali na ine zvitky a tie zas neskor rucne do knih a tie zas neskor po vynajdeni knihtlace osadzali a tlacili do dalsich knih napr. v zivom nie mrtvom jazyku, atd atd atd

ano mozno existuju aj 3000-rocne papyrusy a 500 rocne knihy ale preboza ziveho nie takym sposobom ze nikde inde neexistuje absolutne ziadna kopia informacie v nich obsiahnutych

mam chut prestat platit koncesionarske poplatky
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár