neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
Štát zverejnil zákon podľa ktorého môže vypnúť Internet a útočiť hackermi. Pomerne neurčitý a široký

Značky: SlovenskoštátbezpečnosťInternet

DSL.sk, 28.5.2017


Národný bezpečnostný úrad na konci týždňa posunul do medzirezortného pripomienkového konania návrh nového zákona o kybernetickej bezpečnosti.

V ňom ako server DSL.sk upozornil už pred týždňom na základe vyjadrení vicepremiéra pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho sú zavedené a upravené aj dva razantné agresívne nástroje proti kyberútokom, vypnutie Internetu štátom a aktívne kybernetické útoky realizované štátom.

Zákon o kybernetickej bezpečnosti je novým komplexným zákonom, ktorý rieši kybernetickú bezpečnosť krajiny a ktorý doteraz chýbal. Okrem iného definuje kompetencie, úlohy a povinnosti pre jednotlivé subjekty v oblasti bezpečnosti ale aj pri prebiehajúcich útokoch.

Národný bezpečnostný úrad, NBÚ, ktorý je hlavným orgánom v otázkach kybernetickej bezpečnosti, napríklad vyhlasuje stav kybernetického ohrozenia a v takomto prípade môže aj súkromným prevádzkovateľom služieb ukladať povinnosti riešiť bezpečnostné incidenty.

Komplexnejšie sa návrhu zákona budeme venovať v samostatnom článku.

Otázku spomínaných dvoch nástrojov nebude vo svojom znení riešiť priamo samotný zákon o kybernetickej bezpečnosti, ten iba v tejto otázke novelizuje zákon o ozbrojených silách a začleňuje možnosť využitia týchto nástrojov do tohto zákona.

Úprava oboch nástrojov je ale pomerne neurčitá a široká a obsiahnutá je iba v štyroch odsekoch. Prvý a druhý odsek definujú tieto dva nástroje, tretí upravuje možnosť ich použitia iba v rozsahu primeranom k účelu a zodpovednosť za prípadné vzniknuté škody a štvrtý definuje za zodpovednú osobu rozhodujúcu o vypnutí elektronických komunikačných sietí ministra obrany.

Celá úprava týchto nástrojov: "Na účely kybernetickej obrany ozbrojené sily vykonávajú opatrenia a úkony zamerané na identifikáciu a neutralizáciu útočníka kybernetického útoku a na predchádzanie alebo zabránenie aktivitám a ohrozeniam v kybernetickom priestore, ktorých pôvodcom je cudzia moc, cudzí činiteľ, nebezpečné zoskupenie alebo osoba, ktorá prostredníctvom elektronickej komunikačnej siete alebo prostredníctvom komunikačného, informačného alebo iného systému ohrozuje bezpečnosť alebo obranu štátu.

Na účely kybernetickej obrany, ak je to nevyhnutné pre bezpečnosť alebo obranu štátu a bezprostredne hrozí ujma na živote a zdraví, možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutne potrebný čas obmedziť prevádzku elektronickej komunikačnej siete, alebo komunikačného, informačného, alebo iného systému, alebo zabrániť v uskutočnení alebo v pokračovaní elektronickej komunikácie, ak taká komunikácia predstavuje priame ohrozenie bezpečnosti alebo obrany štátu.

Opatrenie podľa odseku 1 a 2 sa môžu uskutočňovať len v takom rozsahu, ako si to ich účel vyžaduje a nesmú viesť k ujme, ktorá je zrejme neprimeraná predpokladanému následku; za škody spôsobené obmedzením podľa ods. 2 zodpovedá orgán štátu, ktorý obmedzenie vykonal.

O použití opatrenia podľa odseku 2 rozhoduje minister obrany a v čase jeho neprítomnosti člen vlády poverený predsedom vlády, ktorým môže byť minister vnútra Slovenskej republiky alebo minister Dopravy a výstavby Slovenskej republiky; o tomto použití minister obrany bezodkladne informuje prezidenta Slovenskej republiky, predsedu vlády a riaditeľa Národného bezpečnostného úradu."


Zároveň v dôvodovej správe sa k týmto bodom uvádza iba jeden odsek: "Z dôvodu absencie právnej úpravy kybernetickej obrany a jej pojmológie v základných zákonoch týkajúcich sa obrany štátu sa upravujú ustanovenia zákona o ozbrojených silách na účely efektívneho zabezpečenia kybernetickej obrany tak, aby spolu so zákonom o obrane bol vytvorený právny rámec umožňujúci nasadiť ozbrojené sily na riešenie kybernetických incidentov pri kybernetickej obrane štátu a definujú sa nevyhnutné úkony realizované pri tejto obrane."

Hoci oba popisované nástroje môžu teoreticky v niektorých situáciách pomôcť s riešením útokov, otázne pre aké percento útokov sú skutočne najefektívnejšie. Kontroverzné aspekty nástrojov tohto typu sme popisovali v tomto článku. Špeciálne dôležité je aby boli nástroje a najmä vypínanie sietí aplikované iba ak neexistuje selektívna ochrana a zároveň zásah je naozaj potrebný.

Či bude vypracovaná napríklad vo forme vyhlášky aj detailnejšia úprava zisťujeme.

Celý návrh zákona je možné nájsť na Slov-Lex.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia


Diskusia:
                               
 

to stou EU smernicou sa dako poponahlal uz ju schvalili tu aktualizovanu :) ved nas ujo Fico a jeho panacik Pelegriny musia chranit pred ruskými hackermi vsakze :D :D
Odpovedať Známka: 1.3 Hodnotiť:
 

Toto nikdy nebolo ani nebude o Rusoch.
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

Akože nie, veď Denník N, SME, týždeň a iné "periodiká" tvrdia, že 50% Slovákov sú extrémisti platení práve Ruskom. A práve pred týmito "živlami" nás naša ochotná a predvídavá vláda musí chrániť.
Odpovedať Známka: 0.4 Hodnotiť:
 

Média, ktoré si vymenoval patria medzi tie, ktoré navštevuje tá vzdelanejšia časť verejnosti. Je to poznať podľa názorov a vyjadrovania sa v diskusiách. Pre porovnanie doporučujem navštíviť napríklad aktuality. Platenie tzv. trollom z diskusií je proste dokázaný fakt. Rusko vedie informačnú vojnu s EU.
Odpovedať Známka: 0.2 Hodnotiť:
 

hovori ti nieco slovne spojenie vzdelany idiot?
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

Buržuj je jeden z tých idiotov, čo sa háda na SMEtisku či je modrá naozaj modrá a vyhlasuje, že humanitárne bombardovanie civilistov je OK. Rovnako má nevyvrátiteľné dôkazy o tom, že Husajn mal chemické i jadrové zbrane, že Lýbia je lepším miestom pre život po zavraždení Kaddáfiho a podobne.

Ako správny idiot si neuvedomuje, že idiot k idiotovi sadá (rovnako ako vrana k vrane) a tým pádom sa medzi idiotmi na SME cíti dobre. To, že má o nejakého pol bodu IQ viac ako každý tretí diskutér na SME mu dáva pocit vzdelaného inteleguána a tým pádom sa tak prejavuje i tu. Veľmi rád píše o platených diskutéroch a vzhľadom na to, že sám trávi 8 hodín denne na súmračnej sa radí nie len medzi idiotov, ale medzi iniciatívnych idiotov, čo je zďaleka horšie ako idiot.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

kde sa dá prihlásiť za trolla?
veľmi rád by som trolloval za peniaze. takto keď trollujem, všetci ma podozrievajú, že som platený raz rusmi, inokedy americkou trumpovou propagandou...
a ja to kua robím zadarmo!
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

kua vidíš aký si sprostý!
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

90% slovenských vojakov je proti NATO.
Takže úlohá splnená.

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

..tá "vzdelanejšia" časť verejnosti = všetko kúpení, zapredaní, sorošovskí kolaboranti, "zapredanci, sorošovsko-bruselsko-saúdská "5kolóna" vlastizrádců,"anti-white -genocídniků..
Odpovedať Známka: 1.0 Hodnotiť:
 

prestan brat drogy,lebo mama ti prestane davat vreckove
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Na teba to zabralo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Buržuj, nemýliš sa?
Zlý Kotleba má ukončené dve VŠ, podľa teba číta denník N? Zato Lucia Ďuriš Mimovládka Nicholsonová má za sebou úspešnú maturitu na Metodke a tým to u nej končí, ona chudinka nemá právo na tie žurnalistické skvosty?
Odpovedať Známka: 1.6 Hodnotiť:
 

Ale ten neonacista, antisemita a rasista je skutočné zlý človek, nebezpečný rovnako tak, ako politici obhajujúci nekontrolovanú migráciu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Haha, jj, samozvaná a samokorunovaná elita inteligencie Slovenska.
Tieto plátky čítajú predovšetkým "vzdelaní a rozhľadení" Bratislavčania, polka obyvateľov za Trnavou sú sedláci a druhá polka sú extrémisti - presne toto si o sebe myslíte, toto vám vaše "mienkotvorné" modly podsúvajú a honíte si na tom svoje egá...
(A povedz nám, prosím, viac o tej informačnej vojne platenej Ruskom - my, nečitatelia SME, vaše proste dokázané fakty nepoznáme.)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

par takych ludi s takymi nazormi ako ty poznam, dokonca chodime spolu aj na pivo. Oni nie su zli (urcite ani ty), pokecame o hocicom, len ked sa zvrtne debata na politiku tak vacsina z partie neciti potrebu pocuvat a rozvijat konspiracne teorie a radsej idu na wc, objednat si dalsie pivo a podobne. inak su uplne v pohode a urcite aj ty

drz sa a vsimaj si ludi okolo seba.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

aktuality.sk, pluska, topky, cas je totálna žumpa - a najmä diskusie sú plné brigádnikov zo Súmračnej - stačí si pozrieť neustále obhajovanie skorumpovaných politikov. Polícia by tam denne, keby chcela, mohla podať 5-10 trestných oznámení.

sme - zas diskusie cenzúruje až príliš a je tam tiež dosť anonymných trollov.

- asi jediné relatívne normálne diskusie sú na idnes.cz kde diskutéri musia byť identifikovaní skutočným menom a priezviskom cez MojeID a reálny OP.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"..idnes.cz kde diskutéri musia byť identifikovaní skutočným menom a priezviskom cez MojeID a reálny OP.." - už (dávnejšie) neplatí, už to zas zrušili toto prísne obmedzenie (aspon u novoregistrovaních..)
sa tam už občas objavujú různé sranda "mená, na to, aby to boli skutočné
(a minule som tam zbadal nejaké konto s reg.číslom 0, už ani nvm, co za meno to bolo (a tuším ani žiadne meno u toho konta nebolo uvedené (čo je tam docela časté, som si to už víckrát všimol..)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nj, a je to pravda, diskusie na idnes mám velmi rád, naozaj
z 99 % sú tam úplný .."anti-sluníčkári, samí národovci, ("vlastneci"),

a ten zvyšok, tích pár % - to sú všechno věsmes známé mená, firmy, a aaj pár sorošovskích redaktorov -kolaborantov
(pričom je docela dobre možné, že tí sú aj (aspon některí) aj tí sorošovskí sluníčkári (Dominik, pak, Vanek, atd..

(a redaktori, známe trio Mánert - Palata - barochová)

ted ješte malá úloha z teorie množin a grůp, a algo.:
kolkí z nich(soroš.redaktorov) sú aj ktorými z tích sluníčkovích nicků ? (a kolkými, z nich ?)

[soroš.redaktori ??{==:}? soroš.diskutéri] ??!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

2Lyta:
Preboha, ja som mal 3-4 zo slovenciny, urcite nie som nejaky grammar nazi.
ale tvoj prispevok je cista katastrofa, ci po obsahovej, alebo gramatickej stranke. Akym jazykom vlastne pises ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

na bota celkom dobra gramatika
Odpovedať Hodnotiť:
 

nj, kolkí z tamojšieho tria muslimo-soroš-redachtorů sú zároven aj tamojšími, známími soroš-islamo-diskutérmi ? ?!
(a kolkými naraz)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Európska únia a Spojené štáty agresívne viedli tú tvoju informačnú vojnu proti Rusku či Sovietskemu zväzu skôr, než si sa ty naučil používať záchod.

Áno, Spojené štáty agresívne si dokonca pred niekoľkými rokmi objednali a zaplatili softvér pre výrobu a ovládanie trollov, ktorí mali vyzerať ako miestni "prodemokratickí občianski aktivisti". Dokonca to zverejnili vo svojom spolkovom vestníku verejného obstarávania.

Odpovedať Hodnotiť:
 

"ktorých pôvodcom je cudzia moc, cudzí činiteľ, nebezpečné zoskupenie alebo osoba"

takze voci virtualnym utokom sa stat chranit chce, ale mixovat populaciu a importovat sem do nasej uz tak dojebanej europy migrantov (z coho nikdy nemoze vzist nic dobre, okrem kebabu a drog) sa branit nemozme. a kto by aj chcel, je rasista, fasista, kotlebovec, extremista, hnup, psychopat... divne
Odpovedať Známka: 3.5 Hodnotiť:
 

importovali migrantov aj USA a cuduj sa svete vies kolko z "migrantov" je momentalne CEO vo firmach? ale samozrejme rozdiel migrant a emigrant, dalej su ludia gramatni a negramotni a podobne. a hej si rasista a kotlebovec. ja nie ja som slnieckar.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Davat whore of the babylon ako priklad nie je prave stastne..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Lenže Whore of Babylon sa vzťahuje na Rím nie na USA. Preštuduj si pozornejšie Revelation of John.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Empire of the US padne rovnako ako Rome Empire. Preštuduj si realitu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie, neviem kolko CEO je vo firmach a nevies to ani ty, pretoze by si stroskotal uz pri vymenovavani firiem. fakt divne argumenty, neviem o co ti ide, je mi to nejasne. ale je mi viac nez jasne ze okrem privlastku slnieckar by som na tvoje oznacenie mal zopar dalsich
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Naozaj ti nenapadne ani jedna firma,ba ani par mien,ktore v usa nemaju ceo alrbo inak vysokopostavenych ludi s inymi nez typicky anglosaskymi menami? Zopar by si ih hadam dal. Tuto ohovne debatu si ale zacal ty s tvojim vykrikom o imigrantoch v europe. Ale dobre ti tak, ked nevies k teme aspon si spomenul z coho mas mindraky :)
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Zasrana klavesnicka :D
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Ano, a vies co je zaujimavejsie na tyh ceo?
Kazdy z nich je miesanec s belochom a ani jeden nie je extra nabozensky zalozeny.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Migracia do USA bola po vlnach - pustis prvu vlnu, integrujes, pustis druhu vlnu, integrujes, atd.

Migracia do Europy nie je po vlnach - pustis vsetko, mas zaplavu, nezintegrujes nic, povodne obyvatelstvo v cudu. Gratulujes, mas tu dalsie krajiny so blizkovychodno/africkou kulturou a moralkou.

Najdi si na youtube video o gulickach a migracii. To je presne video pre ludi, co nemaju predstavivost o cislach.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

cisla su rasisticke!
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

presne tak, pochadzaju od arabov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nj, pri pohlade na tie negroopice, (na známích fotkách, stá-tisícové húfy,tlupy hlava-na-hlave, vedla lodi, a na "(víc jak NE)pokojních demonštráciách ( = riots), je nad sluníčko jasnejšie, že každý druhý z tích negro.. je prinajmenšom doktor matematiky, docent, v obore Teorie čísel..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zato pri pohľade na náckov je každý minimálne doktor práv, nie?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Tak sprav zo mňa nácka preto, lebo nesúhlasím s neriadenou migráciou a vôbec ťa nemusí zaujímať, že mám migranta kamaráta :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ona tá inváz. ehmn "migrácia" je naopak riadená až moc ..dobre,
prešpekulovane

(..ale, ovšemže, ne tými negro-islamistami z Afriky, abo negro-arabmi, s iq medián 60, - 75, (max.80)..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Diky za video :) http://dopice.sk/jFU
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale do USA sli pristahovalci ctit ich zakony a zit podla nich, nie povrazdit miestnych a nahradit ich zivotny styl svojim!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ehm, to vyznelo blbo :) myslim vlnu okolo svetovych vojen, nie v 15-18 storoci ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zrovna USA davat ako priklad zdarnej integracie je docela vtipne. Najprv sa tam "integrovali" spanieli ktory uspesne vymlatili stredoamerickych indianov. Potom prisli anglani a frantici ktory zasa zacali osidlovanie (rozumej zabi indiana zachran uzemie). Casom sa zacali ale mlatit aj medzi sebou lebo sak preco nie.Po case postupili dalej a zacali to schytavat aj vzdialenejsie indianske kmene. Neskor zasa zistili ze potrebuju pracovnu silu tak zintegrovali cernochov z afriky. No a pocas vojen, teda hlavne 2 svetovej sa tam integrovalo kopec narodov kde ale vznikli pekne "spolky" typu talianska mafia, irsky zabavaci co sa mlatia hlava nehlava, cinania ktory sa komplet izoluju a maju rovno svoje stvrte a podobne. Staci sa len pozriet na cernoske nepokoje v 80 a 90tych rokoch alebo aj teraz nedavno Ferguson. Alebo import kubancov a mexikancov.Amerika len rada buduje o sebe obraz ze im vsetko funguje a mozu ostatnym radit.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

skutocne pekne napisane, a to nie som citatel zem&vek a pod veci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zbavte sa windozov a nebude problem!

vy svine!
a ne ze
DO TO VYPAU!!!?!! potom sa pytat a kricat na tv na 10tom poschodi a vsade smrad a spina atd..
:D

Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Daj si ich na piču!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

By ma zaujimalo, ci dokazu vypnut aj satelitny internet...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nad Slovenskom žiadne satelity nelietajú lebo Fico povedal že na to nie sú peniaze.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

žiaden satelit nedokáže dať taký internet človeku, ako dokáže dať len človek človeku
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

to by si ty musel vediet ako taky satelitny internet funguje
Odpovedať Hodnotiť:
 

a pritom staci vypnut internet
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Nasa krew pojd chitat wifi na hranice... my sme anonimos!
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Vola sa FUP.
Odpovedať Hodnotiť:
 

cize nabuduce si danko nezrusi fan page na fb, ale rovno da vypnut internet?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hackne facebook a google... terazky je predsa kapitán...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nbusr123 ide háčkovať... ľudia dobrí sem sa - kde ste ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

btw. DNR má vraj super tarify, u ich Fénixa (prevzatého od ukrošov)
Odpovedať Hodnotiť:
 

hejnj, tož vidite, tak konečne aj tu ste nekterí už "pozřeli´, neskoro, ale predsa, lidé zbadali a zistili, a presne vidíte, víte, jako to je, a o co tu jde.. -

- že ten film Svetová válka - Invaze *Z", - je celý presne dle skutočnosti, a veskrze celý je jen-a-jen o tích ..negromuslimoch, negro-prasoopiciach..

hm..jdem radši zarýglovat všechny okná, a zahasprovat, pozamkýnat dvere okná na 99 západov..
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Toto ich zaujíma kokotov, ale aby sa ľudia mali dobre, načo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto ste si vymysleli smeráci a esenesáci ? Na nás ? Na krajanov ? !!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

a) http://turnofftheinternet.com/

b) byť útočníkom, tak mi je už jasné, čo by bol môj prvý cieľ.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To akoze fakt organizacia, co pouzivala heslo nbusr123, ide davat odporucania ohladne internetovej bezpecnosti?

Kolka trufalost
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zakon je pomerne neurcity a siroky, presne podla pocitacovej gramotnosti a predstavivosti predkladatelov....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Poradte. Ostat v praci za 500€, volne vikendy, sviatky a pracovna doba 8 hodin denne, alebo ist makat 11stky aj vikendy a sviatky za 600+? :/
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

na co? zajdi si na par rokov do zapadnych krajin zarob si na firmicku a podnikaj
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nbusr123
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takíto horliví natisti a ich nasprostastí prisluhovači, ktorí by všetko riešili hrubou silou a na všetko používali Severoatlantickú agresiu (Najväčšiu Agresívnu Teroristickú Organizáciu), sú našou najväčšou hrozbou.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár