neprihlásený Utorok, 28. novembra 2023, dnes má meniny Henrieta
Nitra minula 20 tisíc na šesť solárnych lavičiek

Značky: fotovoltaika

DSL.sk, 9.8.2017


Mesto Nitra zakúpilo šesť tzv. solárnych lavičiek, za ktoré minulo 20.6 tisíc eur s DPH.

Obstarané boli lavičky Steora, na ktorých viaceré problematické aspekty okrem vysokej ceny sme upozorňovali už vo februári pri ich zapožičaní Bratislavou.

Hoci lavičky boli vtedy mestom prezentované ako od slovenskej firmy, v skutočnosti sú podľa dostupných informácií produktom chorvátskej spoločnosti.

Neefektívna cena v meste

Za cenu 3419 eur za jednu lavičku respektíve 3330 eur bez inštalačného poplatku získalo mesto Nitra osvetlenú lavičku, ktorá má solárne panely a dokáže nabíjať mobilné zariadenia a poskytuje WiFi pripojenie s hotspotom pripojeným cez mobilnú LTE sieť.

Otázna je ale ako cenovo efektívne je obstaranie takejto lavičky pre použitie v meste s existujúcou elektrickou rozvodnou sieťou, kde môže byť nabíjanie mobilných zariadení aj WiFi poskytované výrazne efektívnejšie, cenovo aj technologicky.


Lavička Steora inštalovaná v meste Nitra, kliknite pre zväčšenie (foto: mesto Nitra)Navyše samotné lavičky Steora podporujú aj pripojenie na elektrickú sieť, pri ktorom sa menia na príliš drahé zariadenie poskytujúce WiFi, nabíjanie mobilných zariadených a menej pohodlné sedenie ako bežné lavičky.

Či sú lavičky v Nitre pripojené na elektrickú sieť zisťujeme. V stručnom článku v minulotýždňovom vydaní Nitrianskeho Echa sa nachádza ohľadom tejto otázky zvláštna a zrejme sama sebe si odporujúca informácia "Napájané sú výlučne zo solárnej energie a fungujú nezávisle od počasia." Ak by totiž boli napájané výlučne solárne, na počasí sú závislé. Ak napojené nie sú, zisťujeme prečo.

Problematické parametre

Hoci prechod na obnoviteľné zdroje energie je dôležitý, aj pri takýchto projektoch je potrebné dbať na efektívnosť. V prípade tohto projektu je vôbec otázne, nakoľko použiteľné je takéto riešenie takejto konštrukcie v podmienkach Slovenska vzhľadom na intenzitu slnečného žiarenia v týchto zemepisných šírkach.

Od zástupcov slovenskej spoločnosti predávajúcej lavičky sme vo februári dostali zvláštnu informáciu o množstve generovanej energie, "max 100 w/h v ideálnych podmienkach". To je samozrejme ale nezmyselný údaj, keď Watt je jednotkou výkonu a nie jednotkou množstva vygenerovanej energie. Na spresňujúcu otázku, či má ísť o 100 Wh za hodinu a inštalovaný výkon solárnych panelov je teda 100 Wattov, doteraz neodpovedali.Solárna lavička Steora na Primaciálnom námestí v Bratislave, kliknite pre zväčšenie (foto: Bratislava.sk)Lavička má ale v každom prípade pre účel a efektívnosť svojho použitia problematickú konštrukciu. Panely sú totiž umiestnené horizontálne na ploche na sedenie. Ak tak na lavičke sedia ľudia, znižujú výkon. Navyše kvôli horizontálnej orientácii generuje menej energie ako by mohla pri ideálnom naklonení panelov. To najmä v zimných mesiacoch môže znamenať veľmi malé množstvo generovanej energie.

Ak by inštalovaný výkon bol 100 Wattov a na lavičke celý deň nikto nesedel, podľa kalkulačky PVWatts v Bratislave vodorovný panel s inštalovaným výkonom 100 W pri stratách na úrovni cca 15% vygeneruje za mesiac december len cca 1.7 kWh elektrickej energie, respektíve 57 Wh na deň. Aká je spotreba systémov lavičky nie je známe, 57 Wh za deň stačí na sústavný odbere len cca 2.4 Wattov.

V letných mesiacoch je samozrejme situácia výrazne lepšia, napríklad v júli by pri takýchto parametroch malo byť vygenerovaných denne 490 Wh ak na lavičke nikto nesedí.


Inštalovaná česká lavička CapaSitty v parku v meste Litoměřice, kliknite pre zväčšenie (foto: mesto Litoměřice)Iným dizajnom je mať solárne panely mimo plochy na sedenie, napríklad ako u českej lavičky CapaSitty. Túto lavičku predstavitelia slovenskej spoločnosti za Steora v odpovediach pre DSL.sk vo februári označili za "nevydarenú kópiu tej našej". Výhodou Steora v oblasti fotovoltaického generovania je, že je jedno akým smerom je orientovaná a nie je ju potrebné orientovať pre čo najväčšiu efektivitu panelmi na juh.

Ďalším problematickým aspektom solárnych panelov, na ktorých sa sedí, je ich zahrievanie. Na paneloch je plexisklo, či sa ale napriek tomu povrch neprehrieva je otázne. Lavička má podľa informácií tvorcov na stránkach aktívne chladenie s ventilátormi, v minulosti avizovali že teploty na ploche sedenia garantovane neprekročia 30 stupňov C. V súčasnosti je táto informácia už zo stránky stiahnutá a tvrdia len, že sa neprehrieva. Zároveň v prechádzajúcich mesiacoch ukázali nový model s vodným chladením.

Tento vývoj naznačuje, že s teplotami a chladením lavičky bol problém. Akú verziu lavičiek kúpila Nitra nie je známe.

Lavička má zabudovanú samozrejme aj batériu, podľa februárových informácií zástupcov spoločnosti ide o 12.5-Voltovú batériu s kapacitou 110 Ah, teda 1375 Wh. Presnejšie ju v odpovedi charakterizovali ako "kapacita batérie 110Ah, napätie 12,5A", evidentne ide o ďalší nezmyselný údaj a chybu.

Od zástupcov sme sa snažili už vo februári získať dáta o reálnom množstve generovanej energie, doteraz dáta neposkytli.

Problematická bezpečnosť

Lavička má integrovaný modul pre pripojenie k mobilnej LTE sieti, cez ktorú zabezpečuje pripojenie WiFi hotspotu. Mobilné pripojenie podľa ponuky priloženej k zmluve nie je súčasťou dodávky, to si už zabezpečuje u mobilného operátora mesto.

Aktuálne informácie mesta Nitra ukazujú, že WiFi hotspot je zrejme prevádzkovaný v konfigurácii nepovažovanej za príliš bezpečnú. Podľa oznámenia mesta je WiFi sieť s názvom Steora totiž bez hesla. Teda komunikácia cez ňu je zrejme nešifrovaná a odchytiteľná kýmkoľvek, keď doterajšie WiFi štandardy nešifrujú dátovú prevádzku otvorených WiFi sietí.

"Samozrejme, jedinečnosť našej lavičky je kompletné riešenie (softver aj hardvér)," avizovali vo februári zástupcovia predajcu pre DSL.sk.

Výbava

Podľa februárových informácií má lavička na boku dva USB porty pre nabíjanie s výstupným výkonom 10 Wattov a plochu pre bezdrôtové nabíjanie.

Presné podporované štandardy nabíjania sa vo FAQ odpovedajúcich aj na technické parametre neuvádzajú, podľa kompatibilných zariadení ide v prípade bezdrôtového nabíjania zrejme o štandard Qi.

Stanoviská

Mestu Nitra sme otázky okrem iného na cenovú efektivitu zaslali minulý týždeň, pre dovolenkové obdobie zatiaľ na otázky neodpovedalo. Po poskytnutí stanoviska informácie doplníme.

Zmluvu o kúpe uzatvorenú v druhej polovici júla sa nám v Centrálnom registri zmlúv nepodarilo nájsť, na stránkach mesta je ale zverejnená.

Aktualizácia 1: Mesto neodpovedalo na otázku, ako zdôvodňuje obstaranie solárnych lavičiek namiesto zabezpečenia ich funkcií inými lacnejšími riešeniami. Podľa stanoviska sa evidentne rozhodlo inštalovať tzv. inteligentné lavičky a vybralo si z existujúcich produktov.

Uskutočnený prieskum dodávateľov odmietlo serveru DSL.sk poskytnúť.

Jasne neodpovedalo ani na otázku, v čom je podľa neho hodnota cca 3400 eur na lavičku pre občanov. Avizuje iba opäť s využitím populárneho termínu, že lavičky sú inteligentné a že je veľa možností ako rozšíriť poskytované služby. Na otázku aké ďalšie inteligentné služby chce nimi zabezpečiť už odmietlo odpovedať.

Do budúcnosti sa funkčnosť lavičiek dá samozrejme bez navýšenia nákladov rozširovať iba o funkčnosti umožnené súčasným hardvérom. Okrem hardvéru na zabezpečenie popísaných funkcií sú v lavičke podľa verzie FAQ z februára prítomné ešte senzory na meranie teploty ovzdušia, tlaku, vlhkosti a senzory na meranie niektorých nebezpečných plynov v atmosfére. O aké senzory konkrétne ide nie je jasné.

Podľa odpovede mesta lavičky zrejme nie sú pripojené na elektrickú sieť. Prečo neodpovedalo.

U vybraných lavičiek mesto podľa stanoviska oceňuje, že "z pohľadu údržby a energetickej náročnosti tieto nevyžadujú žiaden zásah". Podľa zmluvy dodávateľ poskytuje na lavičky štandardnú dvojročnú záruku.

Mesto zároveň poskytlo rozporuplnú odpoveď na otázku efektivity, keď v jednej vete hovorí že efektivitu riešenia ťažko hodnotiť a zároveň že toto riešenie je vyhodnotené ako efektívne. "Otázku efektivity riešenia ťažko hodnotiť s výhľadom jednak na prvotné obstarávacie náklady a jednak aj budúce prevádzkové náklady, toto riešenie je možno považovať za pilotné na Slovensku a v podmienkach mesta je vyhodnotené ako efektívne," uviedlo konkrétne.

Mesto považuje svoje odpovede za dostatočné a na ďalšie otázky pýtajúce sa na uvedené a ďalšie aspekty odmietlo odpovedať.

Spoločnosti predávajúcej lavičky Steora na Slovensku sme položili konkrétne otázky na technológiu, výbavu a ďalšie aspekty, odpovede na ktoré môžu dať definitívne odpoveď na otázku či tento produkt dáva praktický zmysel a je efektívny aspoň pri inštalovaní vo voľnej prírode, už na začiatku februára.

Najskôr prisľúbila ich zodpovedanie, následne prestala reagovať a doteraz na položené otázky neodpovedala. Na urgenciu z minulého týždňa už nereagovala vôbec.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Telekom má pre predplatené karty 100 GB balíček za 4 eurá
Projekt tabletov pre seniorov má ďalší problém, štát zverejnil ich osobné údaje
Serverov sa predá výrazne menej, sú ale drahšie a častejšie majú akcelerátory
V Česku sa sporia, či zrušiť z občianskych preukazov rodné čísla
Chyba v OpenZFS je komplikovanejšia, poškodzovanie dát stále nie je opravené
EÚ chce stále prehliadačom nanútiť vlastné koreňové certifikáty, odborníci opäť protestujú
Synology opravila chyby v kamerách a routeroch, aktualizujte
Počet nových elektromobilov v EÚ narástol o 53%, na Slovensku o 72%
Markíza dosiahla svoje požiadavky, pri objednaní platených TV bude povinná aj Markíza
LibreOffice znovu sprístupnil Android verziu


Diskusia:
                               
 

k comu je to dobre preboha?
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Tiez ma napada tato otazka ? Preco by sme sa mali vsetci skladat na wifi a nabijanie pre socky ? ... nech si nabiju telefon doma a zaplatia data ... celkovo ten koncept free wifi nechapem.
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

načo je to dobré? Odpoveď medzi riadkami v článku.
"Na spresňujúcu otázku, či má ísť o 100 Wh za hodinu a inštalovaný výkon solárnych panelov je teda 100 Wattov, doteraz neodpovedali."
kretén, čo lavičku kúpi za 1700€ a predá ju za 3500€ nepotrebuje vedieť čo je 100 Wh...

Pár magorov z mestskej rady to schválilo, lebo ide o prestíž a NR sa môže prezentovať ako prvé slovenské mesto s arriva kolobežkami a solárnymi lavičkami ako EKO mesto.
Radšej keby rozšírili tú 5km cyklotrasu... veď to prejde človek aj po po rukách.
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

ciklobuzny v tych S/M oblekoch by som strielal... ozaj nepotrebujem aby som stale cistil auto od zrazenych cyklistov.
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

chod zapit lieky co ti mama nachystala kakavkom
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Bez sa strelit
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

možno keby si nejazdil po cyklotrase, tak nikoho nezrazíš trulo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

presne tak, chod do pice
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Už dávno tu nebol taký odborný príspevok do diskusie. Pán bude asi z klubu ĽSNS, nie?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

5km? To je stále lepšie ako v BB. Tam zjednosmernili 500m cestu nedzi štadiónom a európou a namaľovali cyklopruh. A spolu s (ne)existujúcou infrastrakčr tá cyklocesta vedie od nikiaľ nikam :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

O akú prestíž? Ide o kredity na niekoho BÚ.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bezdrôtové pripojenie zadarmo – pokiaľ ho poskytujú súkromné podniky – jestvuje predovšetkým z ohlasovných (reklamných) dôvodov. Vlastne do širokého okolia – a aj do tvojho umníka (smartfónu) – vysielajú obvesti (informácie) o tom, že tam na okolí niekde sú. Svoj prístupový bod si nepomenujú „Arrakis“ alebo „Taniquetil“, ale pomenujú ho názvom svojho podniku.

Netreba podliehať klamom, že to pripojenie robotuje (funguje) bohvieako – nemusí byť vonku ani použiteľné, hlavne, že jestvuje. A ak ho chceš mať použiteľným, tak skús ísť priamo do toho podniku (predajne a podobne).

V prípade, že takéto bezdrôtové pripojenie poskytuje napríklad verejná správa, tak hlavnou pohnútkou je vytrieskať na to cudzie peniaze pre zvyšovanie vlastnej obľúbenosti. Obzvlášť časté je to v prípadoch, keď na to môžu čerpať eurozásobne (eurofondy).

Štvrtá ríša má utkvelú predstavu, že chce byť najlepším miestom pre život, a tak sľubuje aj takéto veci a dáva na ne peniaze vybrané od všetkých...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Opravujem sa – chcel som napísať: „... vysielajú obvesti o tom, že tam niekde v okolí niekde sú.“ (Pôvodne tam bolo: „... vysielajú obvesti o tom, že tam niekde nablízku sú,“ ale napokon som to prepísal; žiaľ, nedokonale.)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

predsa aby sli spravne peniaze tym spravnym ludom.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Technologický pokrok na Slovensku:
Skcube
Eurofondy na výskum
Solárne lavičky

Nová tunelovacia rota.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Branisko ma stale len 2 pruhy zabudol si?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Teleportácia zlata zo zatvorených skríň Matice Slovenskej priamo do vzdialených trezorov.

Zachovanie keltského hlavného mesta v areáli Bratislavského hradu betónovou ochranou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aby išli správnym Smerom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na rozkaz kpt. Danka, balkanskeho cigana a sudruha hranola :)
Welcome to slovakistan
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Treba setrit elektriku, nech to stoji co to stoji.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Blba otazka, lepsia je skor, kto na tom zarobi? Nech ziju EU fondy. Ved bez nich by mafia ani nemohla existovat.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

presne tak. dnes, keď už nikto nekupuje bony, tak musia z niečoho žiť.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vacsiu kravinu ako je ta lavicka som nevidel. operadlo nema, v zime je pod snehom nefunkcna, v lete na obed pri slnku si na nu clovek nesadne lebo je taka rozpalena že si tam mozete vajicko upiect, ked si na nu sadnete, blokujete fotony a tvorbu elektriny... za tieto peniaze radšej mohli kupiť dva automobily invalidom.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Ale ved odbornik predsa zasadne sada tak, aby fotony neblokoval a ostatni by aj tak do telefonu pisali len sprostosti, takze to tak priekazne ma byt ku vseobecnemu prospechu.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Čo si usmažiť len jedno vajce, určite to schytajú obe ! :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ekodiktatura...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Co je to preboha za lavicku, ved sa tam nezmesti ani jeden bezdomovec...
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

omyl, praveze sa zmesti, ale nema sa o co opriet a tak bude z nej padat v spanku !!!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

uz som sa bal, ze to bude lavicka, na ktorej sa da sediet len cez den.
A tie W/h - v tom maju hokej snad vsetci novinari a podobna haved. :-)
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

uz len ten samotny napad, mat solarnu lavicku je sprosty.
Lavicka je najvyuzivanejsia v lete, ked je horuco. Umiestnenie laviciek je najidealnejsie pre pouzivatelov v tieni. V TIENI kurva!
Odpovedať Známka: 9.7 Hodnotiť:
 

Ale ved prave to, ze nejde o len tak nejaku ciastocnu picovinu, ale rydzu, oficialnu a kompletnu, je dokazom vysokej odbornosti s dorazom na implementaciu najnovsich vedeckych trendov.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Až na tie mrzké cudzie slová... toto dáva naozaj zmysel!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

rada by som sa s tebou osobne zoznamila. co povies?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

keď si na lavičku sadneš, tak články zakryješ.
A ten, kto si dnes o tomto čase sadne na tú lavičku, tak tomu pripeká v hlave dosť na to, aby mu z toho slnka nemuselo pripekať viac. Takže áno, máš v podstate pravdu.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Mozno si len chce spravit prazenicu zadarmo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako píše dole noroko, tie české lavičky dávajú aspoň trochu zmysel. Majú operadlo a ľudia nezakrývajú panel. Ideálne by asi bolo umiestniť solárny panel nad lavičku ako striešku/tienidlo.
.
A darujem know-how: postaviť to ako altánok - 2 lavičky, medzi nimi stolík a na strieške solárne panely, nech je to cool a eko. ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Solarne panely mohli vynechat a k lavicke namontovat pedale - kto si chce nabit mobil, nech si zaslape. A mali by to vsetko v jednom: eko, cool, hipster, crossfit aj vegan.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A prečo to tak nie je? Už ani tých hipsterov a vegánov sa nedá spoľahnúť.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tie ceske lavicky su v pohode, tento paskvil v Nitre je ojeb, no zase si niekto prilepsil. Slovenskooo!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak toto teda je perspektivny projekt!!! Hlavne ze sa niekto nabalil. Cez den budu na nej ludia vysedavat a ritmi zakryju slnko ... Aka je navratnost? Ved keby sa pripoji na elektricku siet tak zerie par wattov, povedzme 20 eur rocne nech nezerem.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Navratnost okolo 100 rokov. Priblizne v tej dobe by sme mali debehnut nemecke platy... tie sucasne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to aj s vyhrievaním
Odpovedať Hodnotiť:
 

"..Od zástupcov slovenskej spoločnosti predávajúcej lavičky sme vo februári dostali zvláštnu informáciu o množstve generovanej energie, "max 100 w/h v ideálnych podmienkach". To je samozrejme ale nezmyselný údaj, keď Watt je jednotkou výkonu a nie jednotkou množstva vygenerovanej energie. Na spresňujúcu otázku, či má ísť o 100 Wh za hodinu a inštalovaný výkon solárnych panelov je teda 100 Wattov, doteraz neodpovedali..."

- hmn.. sa pýtat hocijaké otázky z elektrotechniky absolventov, /"študentov těch různích .."pseudodemokratickích, sluníčkárskích, SLUNICKARSKICH pseudoodborov a musulmanskích "preslunneních, islamistickích, "gutmenschen -fakúlt..

..však tím všetkím ide jen o to 1 - tí sa vyznajú, a starajú jen o to, kolko €$ si můžů nažmýkat, natunelovat z takíchto .."ojebů, tunelů, z EUrofondů, a poslat to tím ich spolu-bojovníkom - podrezávačom, znásilnovačom z IS, / ISIS, všem těm muslimo-negro-opiciam..
Odpovedať Známka: -1.0 Hodnotiť:
 

a este takyto kokot sa sem pride vygrcat. zober si to a pal do pice
Odpovedať Známka: -2.4 Hodnotiť:
 

iste, chod už za tými vašími libtards-"klinikármi, pojdete na další tuc-tuc-duc Czechtek "festival", pre smažky a fetky
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Nahodou techparty su super, lepsie nieco galaxticke zazit ako sediet v preprdenej izbe a pisat kokotiny ako ty.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ono tie festivaly pre elektronicku tanecnu hudbu(techno, trance...atd) uz niesu take caste ako kedysi, nejak tie veci uz upadli a neorganizuju sa.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aha,cize ked mi lezu na nervy tieto tvoje vyblitky a naozaj nemam chut citat takehoto zakomplexovaneho jedinca,vdaka svojej obmedzenej inteligencii usudzujes,ze som nejaky slnieckar/libtard. Fuck you retard,mam po krk takychto chudakov ako ty :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nuž...že progresívne zmýšľajúci intelektuál by ich prestal čítať je priekazne nepopierateľné.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

mas to iste ako ked tupym kotlebkam co netrafia spravny Krivan napises ze su sproste lebene, a odpovedou ti je ze preco nemas rad svoju vlast
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Jop je vtipné ako niekto dokáže byť hrdý že sa narodil na nejakom kúsku zeme ohraničenom nejakými fiktívnymi čiarami. Hlavne keď na tom nemal absolútne žiadne pričinenie ani zásluhy.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Este by mohli dobudovant planovany most pod R1....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Stacilo by opravit ten v Nitre, co sa rozpadava.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako napad sa mi to paci, ale ta cena a prevedenie je uz prestrelene. Vidiet ze minimalne cena bola urcena vzhladom na verejne tendre, nie podla zdraveho konkurencneho prostredia.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Aj keď je to zbytočnosť, tak z nejakého marketingového hľadiska, akože Nitra, galaktické centrum supertechnológií by to možno zmysel malo. Ale to mali dať navrhnúť študentom, vyrobiť nejakej firmičke v Nitre, nejakú bezvýznamnú pičovinu z toho aj na 3D tlačiarni a o celej výrobe zavesiť film na youtube.
Ale toto je tupý-kokotský prístup. Kúpim hotové a potom sa ukazujem, že - aha, čo ja mám. Ako blondýna v X6.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No, vieš, práveže tá cena zrejme možno ani nie je až taká prestrelená, vzhľadom na to, čo tá lavička dokáže (veci uvedené na stránkach výrobcu + korumpovanie veľkomiest).

Uvedom si, že do tej kokockej družice, ktorú vypustili na obežnú dráhu a ktorá sa za 2 týždne pokazila, vraj vrazili prácu za niekoľko stotisíc € – alebo aspoň tak si ju kapupušovci ohodnotili.

Ide o to, že je to predovšetkým obrovská a nepoužiteľná CHUJOVINA.

Je to lavička... a pritom nie je vhodná ani na sedenie.

To mohli vyvíjať aj lietajúcu ponorku, možno nášmu vojsku by ju predali.

Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Blbost ako voda v kosi... To je tak, ked slnieckar a hipster daju hlavy (alebo nieco ine) dokopy a jedine co ovladaju, je dizajn. Ale aj ten nie uzitkovy, ale skor taky ten idealisticky. Pochopitelne, z techniky a ergonomie mali za FX... Inak by takuto sprostost nevymysleli. By ma zaujimala, aka je teplota toho skla v lete, ked na to prazi slnko, aka je zivotnost tych akumulatorov v zime, ked bude zase -30, ake su prevadzkove naklady, a ci to nerozmlati prvy ozran, co pojde v noci okolo...
Ale hlavne, ze je hype!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Solar freakin' roadways!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kereho ko.ota napallo je.at clanky tam de davas rit?

mali to na.ebat nad lavicku jak pristresek nad a neprsalo by aj sannut by sa dalo ale oni
ňéééééééééééééééééééééééééééééééééééééé11!!!!!!!

mucit ho kutacom kutat do zadku jak popel z kachel tak kutacom vykutat.
poranne potom pochopi zasanne vecy a ked né zahreje sa kutac na prijemných TISÍCPATSTO °C a bude sa kutat dalej aj otáčky sa zvíšá.

:D

Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

"..mali to nakydnút (na operadlo, rozšírit z opierky, -a ponad, NAD lavicku jak pristresek nad.."

:o
+ aj by to tienilo! :o

:o omfg, mít firmu, podnik, /vývojársky tým, -hned by som ta chcel do týmu :o ;D :p lůl
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ok ale cem byt ten tímlíder a cem celokozene kreslo aj s okozuvanyma kolickama (aj z nútra okožuvaníma) na tej stolicke
nic menej neberem.

plat takisto pod padesat litrov mesacne a medaka se soferom.
bazenik a aj dom s pozemkom aspon sedesat árov.

a este aj par tetusiek k tomu bazénu.

a budem robit len jennu hodinu mesacne.
to staci.. na plny úvazek to bude patsto litrov mesacne né menej.

:D
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

aani tá česká lavička CapaSitty v parku v meste Litoměřice není úplne špatná, - ale zas zaberá 2x tak velkú plochu (- kvůli - tie solár.panely má vzadu, za operadlem
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dpc ludia keby sa táto epidémia debilizmu a zlodejstva zastaví?!?! Však to už neni ani možné kam stále odchádzajú naše dane. Prečo ešte aj v dnešnej dobe o takýchto veciach ktorým vôbec nerozumejú rozhodujú dáky neadertálci a kromaňonci. Tá lavička by musela fungovať tak 300 rokov aby vôbec vyprodukovala množstvo energie v cene tej lavičky. Aj tak ju nejaký ožran o týždeň dva rozjebe tak ako akýkolvek iný mestský mobiliár, pretože tu nič nevydrží.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vzhladom k ucinnosti inych sposobov upozornovania na s rizikom sirenia utkvelej predstavy vyhodnosti platby dane suvisiacim mentalnym potencialom sa priekazne jedna o mimoriadne efektivny sposob zrozumitelnej komunikacie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Priekazne?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja verim, ze IQ ludi klesla uz tak hlboko, ze je nenavratne pod 0.
ved tu sa kradne uz v kazdej diere (nic proti NR), a toto? fakt, mimo rozsah chapania, cista zlodejina. ved si NR zaplatia za parkovanie... navyse...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vezmite si to z tej lepsej stranky, sadnete na lavicku a cez jej wifi si poslete dokument ktory sa vam vytlaci vo velkom kancli a vy si potom uz pridete len pre hotovy papier pekne oddychnuti... no nie je to super?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Určite by človek čomusi takémuto nemal vystavovať svoje pohlavné orgány. To už si rovno môžte dať vajcia do mikrovlnky. No nesadol by som si na to a ešte kôli wi-fi dodržiaval bezpečnú vzdialenosť od toho minimálne 4 metre.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby si len vedel kolko mikrovlnneho ziarenia ti uz teraz ide na kokot ... jedna lavicka hore dole
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Pche... iba amater a nevzdelanec nosi iba alobalovu ciapku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jj, alobalove slipy hugo boss, to je vec :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

> Teda komunikácia cez ňu je zrejme nešifrovaná a odchytiteľná kýmkoľvek.

a aky by bol rozdiel keby bola zaheslovana a heslo by bolo verejne zname? alebo ma snad vygenerovat SSID a heslo zvlast pre kazdeho usera?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Vzhladom ku zverejnenej cene a konstrukcii predsa nemoze byt snimac otlackov problem a nasledne generovanie unikatneho SSID pre ultimatnu bezpecnost pozadujucich pouzivatelov z hashu pozadia je pre odbornika hrackou.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dobré riešenie, každý, čo si tam sadne, zanechá odtlačok, prípadne pachové čidlo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vacsina sluzieb je sifrovana samostatne - banky, maily, momentalne aj google ci FB uz maju https v zaklade, nepotrebujes mat sifrovane wifi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Za tych cca. 3500 Eur za lavičku by mohli dostat a rozdat asi 25MWh elektrickej energie, cize asi tak pre celorocnu spotrebu 10-20 domacnosti.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No neviem, bezna domacnost plati tak 40-60e za mesiac elektriku. Takze za 3500e by si ani tych 10 na rok neuzivil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nieco ako v kosiciach? http://dopice.sk/k2x
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto je trochu iné. Keď si to kupuje nejaké médium na reklamu, nech. Ale slovenskému priekupníkovi ide karta.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nejako podraželi. "One unit costs HRK 11,000 (EUR 1,460)". Src: http://balkangreenenergynews.com/ smart-bench-steora-presented- at-european-parliament/
Odpovedať Hodnotiť:
 

je to fotovoltika a nie fotovoltaika...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Na strednej skole sme na matike pocitali algebraicke rovnice, na vysokej sa zase volali algebricke :) .
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

typicky problem tohto naroda. naco riesit to, ze nas niekto okrada a ozobracuje. dolezite je pohladkat si svoje ego pri nezmyselnych vedomostiach. a preto tento stat vypada tak ako vypada...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

konecne si budu mat kde bezdomovci nabijat smartfony. predtym furt otravovali kazdy bar a restiku v nitre.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vážená úpravovňa (redakcia) DSL,
som nesmierne potešený, že sa venujete aj takýmto námetom.

Počul som o tom z rozhlasu a okamžite som sa nad tým rozhorčil, ale až vďaka vašim obrázkom si uvedomujem, že som sa veru rozhorčil málo!

Nazývajú to lavička, ale nemá to ani operadlo???!

Tú českú lavičku som už dakde videl, no túto ohavu veruže ešte nie! Zrejme nečítam DSL-ko tak poctivo, ako by som mal...

Takže nitrianski papaláši dali ~3400 € za takúto hnusotu, aby bezdomovci neprechladli? Za tie peniaze im radšej mohli zriadiť útulok!

Mimochodom, údaj 100 W/h nie je nezmyselný, len to treba vedieť čítať s porozumením: za najlepších podmienok lavička dodáva počas 1. hodiny výkon 100 W. Potom ju zrejme rozbijú. Za horších podmienok aj skôr než za hodinu.

A ešte to, že čím viac sa využíva, tým menej výkonu poskytuje – to je ako z nejakej hrôzostrašnej nakrútky (filmu) s názvom „Slovenskí umelci zakladajú startap“.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hned ma napadlo ako by sa to dalo "vyuzit" ni ena zloty, to je v poriadku.. aj to sa da..
Ale tzv. predlzeny signal ku kámosovi :-D nieco ako "medzibod" z jednej strany nasmerovat smerovku, z druhej strany nasmerovat smerovku :-D a prenasat udaje v L2TP s IPsec :-D ved lepsie je mat na "pol-ceste" nejaky ten aktivny prvok :-D
Ale zrejme by sa zabila takto jej priepustnost pre ostatok "populacie holubov"
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je príklad takej klasickej slovenskej hodnoty za peniaze ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj v Bratislave je táto lavička nie? Pod stromom... a vždy keď som išiel po tom námestíčku, vždy bola v tieni. Tu aspoň podľa foto nie je v tieni
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trošku drahá "lavička"
A ešte niečo. Načo to je, keď sa na tom nemôže sedieť?
A onak, lavička má mať operadlo!
Načo je mi takéto naleštené prkno za nehorázne prachy???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aby sa minuli dotácie a 20%-40% ostalo bokom.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár