neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
Pri najbližšej hviezde ako Slnko identifikované štyri planéty podobné Zemi

Značky: vesmírveda a výskum

DSL.sk, 10.8.2017


Medzinárodný tím vedcov identifikoval pri najbližšej hviezde, ktorá je rovnakého typu ako naše Slnko, až štyri planéty parametrami podobné Zemi. Z toho dve v tzv. obývateľnej zóne.

Najbližšou samostatnou hviezdou typu G, teda ako naše Slnko, je Tau Ceti v súhvezdí Veľryba nachádzajúca sa od nás vo vzdialenosti približne dvanásť svetelných rokov. Hviezda má 78% hmotnosti Slnka.

Planéty pri tejto hviezde sa predpokladajú už od roku 2012, kedy vedci pri nej identifikovali päť kandidátov na planéty. Aktuálne zistenia majú byť výrazným spresnením ich zistení po zlepšení metódy detekovania.

Exoplanéty zatiaľ vzhľadom na veľké vzdialenosti od nás nevieme detekovať priamo ako hviezdy, keďže nevyžarujú veľké množstvo elektromagnetického žiarenia a zároveň sú výrazne menšie ako hviezdy. Najúspešnejšou metódou detekcie je detekovanie preletu planéty pred jej hviezdou z pohľadu zo Zeme, ktoré spôsobuje periodické zníženie intenzity hviezdy so špecifickým priebehom.

Táto metóda ale umožňuje samozrejme detekovať len planéty, ktoré obiehajú svoju hviezdu po orbite prechádzajúcej z nášho pohľadu pred hviezdou. Druhou najúspešnejšou a univerzálnejšou metódou je detekovanie planét detekciou ich gravitačného vplyvu na ich hviezdu.


Ilustrácia identifikovaných planét pri Tau Ceti a porovnanie so slnečnou sústavou, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Fabo Feng / Kalifornská univerzita v Santa Cruz)



V dôsledku vzájomnej gravitácie sa totiž nepohybuje len planéta ale aj jej hviezda, ktorá obieha ťažisko spoločného systému a v dôsledku sa pohybuje rýchlosťou typicky maximálne niekoľko metrov za sekundu. Takýto pohyb spôsobuje ale v minimálnej miere aj Dopplerov efekt, posun vlnovej dĺžky respektíve farby svetla pohybujúceho sa zdroja svetla, v tomto prípade hviezdy. Takýto posun sa detekuje citlivými spektrometrami.

Práve táto metóda bola použitá na detekciu planét pri Tau Ceti. Aktuálne vedci použili existujúce merania, zlepšili ale svoj model a eliminovali chyby spôsobené vplyvom aktivity na hviezde na vyžarované svetlo. Takéto vplyvy dokázali odfiltrovať analýzou dát vo viacerých spektrách, čo im umožnilo zvýšiť presnosť a detekovať menšie planéty ako doteraz.

Kým v 2012 vedci identifikovali touto metódou päť planét, podľa nového modelu dáta pri hviezde ukazujú na štyri planéty. Dve sa zhodujú s dvojicou identifikovanou pôvodne s mierne upravenými parametrami, dve sú nové a len približne zodpovedajú ďalšej dvojici z pôvodnej analýzy. Piatu planétu aktuálna práca nepotvrdila.

Tieto štyri planéty Tau Ceti g, h, e, f majú postupne dobu obehu 20, 49, 163 a 636 pozemských dní a obiehajú svoju hviezdu vo vzdialenosti 0.13, 0.24, 0.54 a 1.33-násobku vzdialenosti Zeme od Slnka. Posledné dve Tau Ceti e a f sa nachádzajú na okrajoch tzv. obývateľnej zóny svojej hviezdy, teda zóny kde sa vzhľadom na množstvo dopadajúcej energie môže na povrchu planét nachádzať voda v kvapalnom skupenstve.

Hmotnosť týchto planét je podľa modelu zároveň bližšia Zemi ako zistili vedci v 2012 a má dosahovať postupne pre Tau Ceti g, h, e, f 1.75, 1.83, 3.93 a 3.93-násobok hmotnosti Zeme.

Reálnu prítomnosť podmienok vhodných pre obývateľnosť týchto planét ale vedci nepredpokladajú, keďže vzhľadom na veľký prítomný pás asteroidov predpokladajú pravidelné bombardovanie povrchu planét.

Aktuálny zoznam planét pri Tau Ceti ale nemusí byť úplný a s lepšou presnosťou môže byť ďalej spresnený. Použitá metóda totiž zatiaľ nevie detekovať planéty veľkosti Zeme a menšie vzhľadom na obmedzenú presnosť spektrometrov. Pre detekciu takýchto planét by sme museli detekovať rýchlosť pohybu hviezdy s presnosťou na 10 cm za sekundu, aktuálne so zlepšením metódy a efektívnejším eliminovaním chýb to vedci dokázali s presnosťou 30 cm / s.

Ďalšie budúce spresnenie modelu a meraní by nemalo výrazne zmeniť teraz identifikované najmä väčšie planéty podobne ako pri súčasnom spresnení, keď gravitačný vplyv prípadných násobne menších planét bude samozrejme menší.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte


Diskusia:
                               
 

Teraz už len ostáva zistiť, či odtiaľ prichádza signál civilizácie na frekvencii 2,4 GHz.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

aby plážoví chlapci mohli zastaviť imigráciu ešte skôr ako začne a pripísať si všetky zásluhy :D
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Toto je fakt cenzúra. Vám tu príspevky od veci nechajú a môj vymažú. Kim čong Un ovládol už aj dsl.sk a tak to aj s moderovaním príspevkov vyzerá...
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Admin je asi na obede, príspevok mi tu visí už vyše hodinu. Snď nezjedol aj myšku, lebo inak mi ho nevymažeee.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Si urob svoju vlastnú diskusiu s black Jackom a štetkmi
......čert ber diskusiu.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

:) https://www.youtube.com/watch?v=5l3ipKcnYlQ
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme ze prichadza. Co si myslel, ze si nevedia vytlacit cez wifi vo velkej galaxii a potom si uz len priletiet po hotovy papier?
Odpovedať Hodnotiť:
 

nieeee 2.4GHz oni su vyspelejsi tak rovno 5GHz :DDD
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Idu rovno cez LTE :)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ešteže si tam dal emotikon, aspoň vieme, že to akože malo byť vtipné.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak na planete F trva jeden pozemsky rok takmer dvoj nasobok, znamena to teda, ze sa dozijem dvakrat tolko dni pri rovnakom pocte rokov?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Neboj sa. Ak sa skontaktujeme s obyvateľmi týchto planét niekto vydá appku, ktorá ti to prepočíta.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Ak má jeden deň na planéte f v priemere 12,0000003 hodiny, tak áno.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nie, znamena to, ze zhebnes ako tridsiatnik...
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

deväť
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

nie nutne. ak je rotacia planety viazana hiezdou, tak sa tam za cely zivot nedozijes ani jedneho celeho dna.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

+ za 13x detekcia
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

dokonca 17x
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To kliknutie pre zväčšenie obrázka nemá chybu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mali by tam dať nejaký ten IF že sa to bude dať zväčšiť len v prípade že to bude mať zmysel :/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mozete to upozornenie na chybu zmazat aj milion krat, stale to bude nespisovne.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

"Pre detekciu takýchto planét by sme museli detekovať rýchlosť pohybu hviezdy s presnosťou na 10 cm za sekundu, aktuálne so zlepšením metódy a efektívnejším eliminovaním chýb to vedci dokázali s presnosťou 30 cm / s. "

PROSIM?! CO?! 30cm ?! To sa aj da na taku dialku?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ano, da.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najlepšie je, že to vôbec nezávisí od diaľky ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

30 cm/s nie 30 cm, bavime sa o rychlosti

ak sa v smere kolmom na smer pozorovania meni rychlost tak na doplerov efekt to nema ziadny vplyv a je uplne u prdele ci je to 10 alebo 100 svetelnych rokov daleko .... problem je jedine klesajuca intenzita s druhou mocninou vzdialenosti, nie ako daleko mame tu disproporciu 299792458 m/s plus/minus 0,3 m/s

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

samozrejme dalsi problem je samotna odchylka hviezdy, pretoze 1 mm/s by sme asi nezaznamenali, kedze to je v porovnani s rychl. svetla ozaj prd
Odpovedať Hodnotiť:
 

som zvedavy kedy bude zoznam planet dalej spresneny s lepsou presnostou
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár