neprihlásený Utorok, 25. septembra 2018, dnes má meniny Vladislav   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Tvorca BitTorrentu uvedie inú kryptomenu Chia. Vyžaduje veľké HDD, príde v 2018

Značky: kryptomenyBitcoinBitTorrent

DSL.sk, 10.11.2017


Bram Cohen, tvorca BitTorrent protokolu a prvého BitTorrent klienta, po prvotných informáciách o príprave technológie na kryptomenu úplne odlišného typu ako je Bitcoin v uplynulom roku aktuálne potvrdil už realizované práce na uvedení konkrétnej novej kryptomeny využívajúcej skôr avizované princípy.

Cohen o tom informoval pri prednáške na Kalifornskej univerzite v Berkeley v druhej polovici októbra.

Kryptomena sa bude volať Chia a jej hlavnou výhodou oproti Bitcoinu má byť efektívnosť využívania zdrojov. Zároveň by mala byť výrazne viac decentralizovaná, keď pre jej princíp by sa nemalo minimálne v začiatkoch oplatiť investovať do veľkej kapacity pre ťaženie.

Základom Bitcoinu a ostatných kryptomien je distribuovaná databáza transakcií pozostávajúca z reťaze blokov, tzv. blockchain. U takmer všetkých doterajších mien je na vytváranie nových blokov potrebné uskutočnenie množstva výpočtov, ktoré je odmeňované získaním novej vyťaženej kryptomeny minermi. Tento princíp nesie označenie Proof of Work.


Prednáška Cohena o Chia (video: Blockchain at Berkeley)U Bitcoinu sa energetická efektivita používaných riešení na ťaženie postupne zvyšovala, najskôr boli výpočty uskutočňované na CPU, následne na GPU, FPGA a v súčasnosti na vlastných navrhnutých ASIC čipoch. Rovnako sa zvyšuje ale aj celkový zapojený výkon jednotlivými minermi a dolovanie tak spotrebováva veľké množstvo elektrickej energie, ktorá je použitá len na zabezpečenie funkčnosti a ťaženie Bitcoinu a žiadny iný efektívny účel.

Ako sme opakovane informovali, kryptomena Cohena bude postavená na disponovaní čo najväčším diskovým priestorom. Takýto koncept nie je nový a je známy pod označením Proof of Space, využívajú ho napríklad kryptomeny Burstcoin aj SpaceMint.

U Chia sa proces vytvárania novej meny nebude volať dolovanie ale farmárčenie. Úložná kapacita dostupná farmárovi sa zaplní raz vypočítanými dátami a utriedi respektíve indexuje. Následne vytváranie bloku spočíva len v nenáročnom vyhľadaní dát, ktoré sú v nejake metrike najbližšie výzve. Farmár má tým väčšiu šancu vyťažiť blok a získať odmenu, čím väčším úložným priestorom na tento účel disponuje.

Ťaženie kryptomeny typu Proof of Space nemíňa zdroje jednoúčelovo, užívatelia a mineri môžu využívať zatiaľ nevyužitú kapacitu existujúceho úložiska a Chia evidentne podľa prezentácie efektívne umožní využiť voľné dostupné miesto na disku. V závislosti na nákladoch na úložisko a hodnoty a nastavenia ťaženej meny môže byť zároveň neekonomické na tento účel kupovať nové disky, minimálne v začiatkoch nebudú vznikať veľkí mineri a systém by tak mohol byť viac decentralizovaný ako Bitcoin v súčasnom stave.

Cohen v spolupráci s viacerými expertami z univerzitného prostredia vytvoril a konci septembra zverejnil nový typ funkcie, ktorý je vhodný na použitie pri Proof of Space kryptomene. Nový typ má byť podľa ich práce jednoduchší ako doterajšie a vo viacerých aspektoch efektívnejší.


Logo meny Chia, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Chia Network)Keďže Proof of Space mechanizmus umožňuje pri získaní veľkej úložnej kapacity efektívny útok veľmi rýchleho generovania blokov, tento mechanizmus sa kombinuje s tzv. Proof of Time mechanizmom. Každý blok vytvorený Proof of Space mechanizmom musí byť potvrdený výpočtom Proof of Time. Pri ňom sa podobne ako pri Proof of Work musia uskutočniť náročné výpočty, ich výsledok je ale jednoznačne určený a nemusia a nebudú ho uskutočňovať všetci farmári ale špecializované servery.

Kód klienta bude založený na oficiálnom Bitcoin klientovi a podľa vyjadrenia Cohena sa nová mena bude snažiť byť kompatibilná s Bitcoinom tak, aby na ňu prípadne mohli prejsť riešenia využívajúce Bitcoin. Cohen hovorí o podobnej rýchlosti generovania blokov a teda zrejme aj podobnej kapacite, pričom väčšiu kapacitu chce výhľadovo zabezpečiť transakciami mimo blockchain. Technicky avizuje použitie iného podpisovania, keď namiesto ECDSA avizuje BLS, čím zrejme myslí Boneh-Lynn-Shacham podpisovaciu schému.

Cohen zatiaľ menu nemá implementovanú, zrealizoval už ale prvé kolo financovania a menu by chcel stihnúť uviesť do konca budúceho roka. Podľa dostupných informácií pravdepodobne v druhom štvrťroku plánuje jej predpredaj.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Rubikova kocka, ktorá sa zloží sama
Chyba vo Firefox ho umožňuje zhodiť a niekedy zamrznúť Windows
Japonské robotické vozidlo úspešne skáče po asteroide, foto
Programy z Digi a Magia zmizli z ponuky pre chybne vysielané dáta
Uvedený výkonný akcelerátor pre umelú inteligenciu
Štát chce dať 45 miliónov na počítačové bezpečnostné tímy
Musk sľubuje základňu na Marse v 2028
Nástupca Keplerovho teleskopu už našiel svoju prvú planétu
Orange mal problémy s Ligou majstrov cez Internet
Škoda buduje veľké datové centrum, ako superpočítač by bolo jedným z najvýkonnejších


Diskusia:
                               
 

nejde piratebay :/ doteraz isiel co sa deje?
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Error 502
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Raz ide raz neide. Neries.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Laicky povedane kryptomenu Chia si predstavte ako chia semiacka ktore zbierate zo zeme do misky a potrebujete vela miesta v takej miske. Ondrej Macko - sefredaktor
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Laicky povedane kryptomenu Chia si predstavte ako Chio chips. A cim viacej Chio chips tym viacej Adidas...
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

A ako si predstavit Adidas je uz priekazne vsetkym jasne.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

clovek ani nevie ci si robis srandu alebo to fakt povedal :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prpacte ale taketo tvrdenie by som nikdy nepovedal. Vsetci predsa vieme ze kryptomena je laicky povedane mena velmi podobna takemu euru alebo ceskej korune
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

https://thepiratebay-proxylist.org/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dúfam, že ceny diskov po tomto pôjdu do astronomických výšin... :-/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Podla mna sa mylis, disky su pre beznych ludi uz viac menej nepotrebne, rychly cloud, streamovacie sluzby tv..ja som uz nestiahol za posledny rok skoro nic, s novou menou prichadza vyuzitie uz zbytocnych mojich 6TB.
Odpovedať Známka: -8.5 Hodnotiť:
 

No podľa mňa to dosť závisí od jedinca...ja napr dosť cestujem, nie všade mám net a prístup ku cloudu, resp nie taký net aby som nečakal na všetko pol dňa, resp s poslednou dobou všeliakých security incidentov...pre corporate využitie mať Azure/AWS okej...ale personal pre mňa mať veci na disku je jasný víťaz...a je to pre mňa jednoduchšie mať na 2,5 disku ktorý nosím so sebou a pri USB 3.0+ už ani prenos niekoľko gigových súborov neni issue...

Ale zase ak človek len behá hore dole po blave a menšie súbory rieši tak okej...pri cludoch mi vadí strašne limitácia na veľkosť súboru, viď dropbox, resp box
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Uz jebe z tych kryptomien nacisto.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

jebe jebe ale za mesiac som zarobil 2400€ na MONERO a to potesi :D
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Uzasne. Efektivnejsie blokovanie prechodu ku komunizmu jednotlivcom priekazne uvita kazdy republikan.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

A vrazil si do HW 5000 eur :D
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Nenapísal ze zarobil ťažením. Zrejme zarobil investovaním a následným vzrastom monera na cene.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako? Ako?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a ja som včera nekúpením BTC zarobil 300€ :D ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

minca ma dve strany - pretoze zase nekupenim pred mesiacom si prerobil 3000€
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

a kto vraví, že som pred mesiacom nekúpil :) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Boom kryptomien pokracuje.
Ludi co chcu peniaze za nic je vela.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Su aj taki co nechcu peniaze za nic?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Nie.
Ale drviva vacsina zastancov a zberatelov kryptomien sa tvari akoby pri krytpomenach islo o nieco viac, ako len bezpracny zisk.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Áno ide o postupné kroky ku slobode od rotchildovskych centrálnych bánk ktoré zotrocuju ľudstvo tak aby si to neuvedomovalo.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Nehovorim? Vyhovorky. realne ide len o rychle zbohatnutie.
A co myslis kto bude navrchu tychto kryptomien?
Myslis ze to nebudu tiez nejake podobne rodinky, individua?
Dokonca je mozne ze rotshiledovci uz maju nakupene, a hybu cenami kryptomien uz teraz.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak maju nakupene a co? Ked sa odtrhneme od bank, tak tieto rodinky stratia schopnost vytvarat nove peniaze a vkladat ich do obehu ako sa im zachce. V tom spociva ich moc.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Snivaj. Neodtrhnes sa. Vzdy bude niekto navrchu kto to bude riadit.
O tom ze sa to neda riadit tlacenim dalsich neznamena ze sa riadit neda mnozstvom btc co maju. Soros dokazal s par mld hybat s kurzom libry.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

If something is important enough, even if the odds are against you, you should still do it.“ - Elon Musk
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trochu offtopic...

Nejaký návrh za schopnú náhradu za Skype For Business ??

Zvažoval som riešenie od Cisca, ale vzhľadom na obrovské množstvo zlých reviews od klientov, a aj cene som to zavrhol...

Ide mi hlavne o stabilitu pri zdieľaní plochy, nakoľko často zaúčam na systémy kolegov z iných pobočiek, resp videokonferencie a aby to nebolo nejak strašne drahé aby mi to manažment schválil :D
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Skype for non-business...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Discord ???
Odpovedať Hodnotiť:
 

O tom som počul, ale nemám s ním skúseností... pre WoWko som používal Ventrilo/TeamSpeak :D

Má to aj zdielanie plochy s možnosťou predania ovládania?

Dá sa korporátne využitie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

TeamViewer
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mozno skusit ring.cx .... Ale asi nebude postacovat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tight VNC Viewer v pohode...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zoom
Odpovedať Hodnotiť:
 

Slack
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj tvorca javascriptu a spoluzakladateľ Mozilla má svoj projekt v tejto oblasti aj so solídnym tímom a už aj majú nejaké výsledky. Bude o tom článok?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pre odkrývanie (rozoznávanie) zašifrovaných (prekladových) informačných (prístupových) polí (odlíšení) pri ťažbe (premiestňovaní) kryptomien (premiestňovaného) s využívaním takéhoto mechanizmu (pojenia rozoznávaní dohodnutej reality) postupom času (rozkladaním skladaní) treba stále (sa pojí) viacej a viacej výpočtovej (odovzdávania) sily (sa).

Pre (rozoznávanie) (prekladových) (prístupových) (odlíšení) pri (premiestňovaní) (premiestňovaného) (pojenia rozoznávaní dohodnutej reality) (rozkladaním skladaní) (sa pojí) viacej a viacej (odovzdávania) (sa).

Odovzdávanie sa viacej a viacej pojeniu sa skladaním rozkladaní reality dohodnutých rozoznávaní pojenia premiestňovaného premiestňovaním pri odlíšení prístupových prepletov rozoznávania si.

Podľa odhadov energomerov v roku 2020 bude treba na prítok bitcoinu toľko energie čo teraz na celé Dánsko.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

mali by tu dat na komenty captchu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to ja uz by som sem prestal pisat
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. Obmedzovanie zverejnovania priebehu dospievania k zavaznym zaverom vedeckeho vyskumu podmienkami je priekaznym indikatorom urovne demokracie spolocnosti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jo tak dospievanie to je niečo pre teba
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Sice by nezaskodilo, ale kym Zem spieva, priekazne mi netrebe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vedci z univerzity Carnegie Mellon vyvíjajú „tekutý“ tranzistor z netoxickej zliatiny kovov india a gália, ktorý je pri izbovej teplote kvapalný. Nový tekutý tranzistor otvára perspektívu miniatúrnych tekutých počítačov pre odkrývanie zašifrovaných informačných polí, pretože napríklad pri prístupe "captcha" s využívaním takéhoto mechanizmu postupom času treba stále viacej a viacej výpočtovej sily. Rôzne naladená inteligencia si vizualizuje rôzne nálady predstáv o prístupe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Celkom by ma zaujímalo aký traffic bude na úložnom priestore, ktorý by som poskytol na ťaženie.
Príklad:
Bolo by fajn poskytnúť 20 TB, nech to akože zarába, ale čo z toho, keď budem mať vyťažený internetový traffic na max, prípadne pre aplikáciu FUP pomalý net. A zasa zriadiť si samostatné pripojenie do internetu len pre toto je hlúposť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dáta nebudeš sťahovať, ale ich jednorazovo vypočíta tvoj PC a uloží na disk. Pointa je v tom, že sa potom už len rýchlo vyberajú bloky z týchto predpočítaných dát. Čím väčšie úložisko budeš mať, tým vyššia pravdepodobnosť, že vo svojich dátach máš potrebný blok a preto čím väčšie úložisko, tým väčší profit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mila redakcia, pekne ste to napisali, a teraz vam dam domacu ulohu, skuste si pozriet PIVX a napisat aj nieco o Proof Of Stake a Zerocoin protokole. mozno je i fialova cesta k bitcoinovej mini bublinke. POW som kedysi tazil kadejake, no problem je vnich ze elektrinu to teda cuca riadne, preto POStake je momentalne pre mna top, ale o proof of space neviem, storj ked vyriesi svoje problemy moze byt tiez velky hrac
Odpovedať Hodnotiť:
 

Starý dobrý Bitcoin zjavne skončil. Už je 138 tisíc nepotvrdených transakcií a posledný blok bol vyťažený o 21:46, takže mineri už asi ani neťažia nové bloky. Bitcoin Cash je nový Bitcoin.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hashrate BCH už prekonal BTC: https://fork.lol/pow/hashrate
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vedeli ste ze BURSTCOIN je aj Slovensky projekt ?
www.burstcoin.sk
Mam to prelozit do SK ?
www.burstcoin.sk
flegi@burstcoin.sk
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár