neprihlásený Sobota, 13. apríla 2024, dnes má meniny Aleš
Na Slovensku už celoštátna sieť pre Internet vecí, veľkých užívateľov stále nemá

Značky: Internet vecí / IoTSlovensko

DSL.sk, 15.11.2017


Na Slovensku je v súčasnosti už v prevádzke prvá bezdrôtová sieť pre tzv. zariadenia Internetu vecí, ktorá má takmer celoštátne pokrytie s viac ako 90% pokrytím územia a 85% pokrytím populácie.

Takéto pokrytie dosiahla sieť Sigfox budovaná na Slovensku spoločnosťou SimpleCell, oznámila spoločnosť v utorok spolu s formálnym oznámením komerčného štartu siete.

SimpleCell avizovala už v minulom roku plán pokryť 90% územia do jesene tohto roka. Následne ale túto jar pri oznámení spolupráce na pokrývaní s Towercomom avizovala skromnejší cieľ dosiahnuť takéto pokrytie do konca budúceho roka. Nakoniec ale splnila pôvodne avizovaný termín.

Zariadenia tzv. Internetu vecí, IoT, sú zariadeniami bežnej potreby respektíve rozličnými senzormi s konektivitou alebo odosielaním dát na Internet. Príkladom môže byť napríklad automatický zber dát z rozličných meračov spotreby. Komunikačné siete pre zariadenia IoT umožňujú týmto zariadeniam komunikovať na veľké vzdialenosti s centrálnymi zbernými uzlami a napríklad tak umožňujú efektívny automatický zber dát z elektromerov.

Zákazníkmi týchto sietí nie sú typicky priamo koncoví užívatelia, ale distribučné spoločnosti a dodávatelia.

Pre IoT siete existuje viacero technológií, najpresadenejšia je LoRaWAN. Sieť SimpleCell postavená na technológii francúzskej firmy Sigfox podobne ako iné IoT siete využíva voľné pásmo 868 MHz, pričom tieto frekvencie spolu so spôsobom komunikácie umožňujú široký dosah jednej základňovej stanice a efektívne pokrývanie veľkých území.


Aktuálna mapa pokrytia siete Sigfox, červená - pokrytie 3+ základňovými stanicami, zelená - 2 stanicami a modrá - pokrytie 1 základňovou stanicou, kliknite pre zväčšenie (obrázok: SimpleCell)Technológie sú zamerané na občasné odosielanie malého množstva dát, spomínaný veľký dosah a energetickú efektívnosť. Sigfox má konkrétne podľa špecifikácie spoločnosti SimpleCell dosah 50 km v teréne a 3 km v meste pri umiestnení zariadenia v interiéri. Použitou moduláciou je DBPSK, vysielací výkon je 25 mW.

Rýchlosť prenosu je iba 100 bitov za sekundu a komunikuje sa správami o veľkosti do 12 bajtov, jedno zariadenie môže denne poslať 144 správ a kapacita základňovej stanice za deň je 9 miliónov správ. Technológia má aj spätný kanál od vysielačov k zariadeniam, na ktorom môže poslať jednému zariadeniu štyri správy denne s veľkosťou 8 bajtov.

Mesačnú cenu za komunikáciu jedného zariadenia avizuje SimpleCell v intervale desať centov až jedno euro, podľa počtu zariadení a množstva správ zákazníka.

Prevádzkovateľ zatiaľ ale neavizuje žiadnych konkrétnych veľkých plošných komerčných zákazníkov využívajúcich sieť respektíve konkrétne už nasadené projekty. Doteraz minulý rok informoval len o pilotných projektoch Liptovskej vodárenskej spoločnosti a spoločnosti Engie Services. Prvá z nich mala podľa oznámenia overovať predpoklad, že senzory umožnia zvýšiť efektivitu vodárenskej siete a obmedziť úniky a krádeže vody. Druhá, ktorá je investorom v spoločnosti Sigfox, využíva senzory na detekciu výpadkov klimatizácií a vzduchotechniky.

Na budúci rok spoločnosť aktuálne avizuje bez bližších podrobností projekty inteligentných parkovacích systémov, monitoring a analýza kvality ovzdušia či projekty zamerané na starostlivosť o seniorov.

Technologické spoločnosti a vývojári so záujmom o integráciu a využitie siete Sigfox môžu nájsť informácie na tejto stránke.

Komunikačné IoT siete na Slovensku budujú aj Slovanet a Antik, ktoré majú zatiaľ ale limitované pokrytie a kedy dosiahnu celoštátne pokrytie nie je zatiaľ jasné. Obe spoločnosti využívajú LoRaWAN.

U LoRaWAN je podporovaných niekoľko typov zariadení, od najúspornejších prijímajúcich dáta len po ich odoslaní cez zariadenia počúvajúce v pravidelných časových intervaloch po zariadenia neustále na príjme. Zároveň technológia umožňuje aj lokalizáciu zariadení a má priamo zabudovanú podporu pre šifrovanie prenášaných dát. Technológia poskytuje rýchlosti komunikácie 290 bitov za sekundu až 50 Kbps.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu
Česi vydali nový OS pre ich routery Turris
Predaje PC konečne prestali klesať
Nový ARM CPU pre notebooky od Qualcommu má byť výrazne výkonnejší ako Intel CPU
Sprístupnený očakávaný seriál Fallout podľa počítačovej hry
Android umožní lokalizovať vypnuté smartfóny aj iných značiek ako Google Pixel


Diskusia:
                               
 

Ach Bože ako hlboko som klesla... ľudská rasa...


Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Ale ty si neklesol, ty si sa taký hlúpy už narodil.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Ale no tak....mudry z neba predsa nikto nespadol....ale somarov ako by zhadzovali...
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

SMS su lacnejsie....
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

No vyborne! Mame sa na co "tesit".
https://www.youtube.com/watch?v=8JNFr_j6kdI
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pekny paranoik. V 18 minute https://www.youtube.com/watch?v=FLeCTaSG2-U rozprava o riziku ziarenia. Ale radio vysielace z doby ked sa narodil o vykone 50kW mu nevadia. A mozno mu ani SMS, cize mobily s X-krat vyssim vykonom nevadia. Pokial si tie spravy pred tym, ako ich poslem do siete IoT zasifrujem, tak ma ani Kalinak cez eID nebude. Takze? Skoda, ze neukazali tlieskacov na konci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokial mas SIM kartu k pausalu navyse a posielas mesacne 1 az 20 sprav, tak asi ano. Pokial by si to riesil cez predplatenu kartu, tak asi nie. A aby sa ti nestalo, ako znamemu, ze zabudol rok nabit kredit na SIM karte v poplasnom, takze ani netusil, ze by sa o zlodejovi ani nedozvedel. HAHAHA
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dakujem za clanok. Len mi pride vtinpe ako sa dusuju tym pokrytim a mapa jasne ukazuje svoje. Dosah LoRa je testovanyna 100 km ak je priama viditelnost. Rovnako sa nejedna o neaky zazrak ale komunikaciu na nizsej frekvencii je to bezne pouzivane. Aj smart home je zahaleny ruzkou tajomstva a pritom vsetko je open source..
Ale tak to proste je, zakaznik nevie ze gro je lacny atmel cpu.. Odporucam Andreas Spiess na yt. Ps ak robite s mikroprocesormi napiste mi je mi smutno samemu:( pastwo@gmail.com
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

ráta sa aj Arduino? ;-)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

hej:D
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

DSLkári sú odsúdený na samotu. Čím skôr si to uvedomíš, tým lepšie pre teba.
:(
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Ale tu schiza dorovna, ze este aj zvysi.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Poďme porátať koľko nás je.

Jeden
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

10b
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Chces povedat, ze v Arduine naprogramujes "sum", ktory sa vyraba v tomto module pre Arduino? Naco je potom tento bazmek? Iba na to, aby si si kupil antenku s rocnym predplatnym SigFoxu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len doplnim, ze LoRa sice je komunikacia na nizsej frekvencii, ale predovsetkym vyuziva siroke spektrum frekvencii. Tym padom dokaze komunikovat s nizsim vykonom a pre ostatne zariadenia vyuzivajuce dane frekvencie sa javi iba ako sum.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Som z toho sumu nesumu jelen.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to musis pozriet nejake slovenske underground weby s MCU :) 2-3 su take schopne a jedno je absolutne neschopnea su tam same deti.. to pochopis co je co.

Kolegom zdar!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Zajeb linky do pice ak mozes
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

int members;
void loop (){
members++;
delay(1000);
}
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A poštárky nebudú mať čo žrať keď sa bude plynomer sám odčítavať. Poštárka dostala 20€ naviac za odpočet plynomerov. Dajme tomu, že poštárka obehne 100 domácností - nám dajú s veľkou pompou plynomer ktorý každý deň bude hlásiť stav len za +1€/ mesačne. To sa fakt oplatí
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

max. +1€/mesiac je to ale pre tvojho dodávateľa. Správny slovenský podnikateľ si už mydlí ruky ako to pre zákazníka strelí len za príplatok 15€ ročne a nastaví tam najnižšie možné parametre, aby ho to stálo 50 centov na mesiac :)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

pod pojmom správny slovenský podnikateľ si prosím vás predstavte nejakého Nemca, prípadne Američana, ktorý vlastní podnik, ktorý má viacslovný názov a aby to lepšie znelo tak ideálne aby jedno slovo bolo "slovenský" ... napríklad (a teraz trepnem len tak z brucha) "Slovenský plýtvarenský priemysel" alebo "Slovracht"
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

ci boha
Slovenský plýtvarenský priemysel
to si idem zaregistrovat
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Navrhuješ teda platiť človeka za prácu, ktorú vie lacnejšie urobiť stroj? https://en.wikipedia.org/wiki/Luddite
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Stroj možno áno - ale teraz to stojí dajme tomu 20€ 100 plynomerov ročne (neviem koľko zožerú "sprostredkovatelia" ale dajme tomu ďalších 20€. Čiže 0,4€ ročne jedno odberné miesto. Po novom to bude stáť od 12€ / ročne jedno odberné miesto.

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

> Po novom to bude stáť od 12€ / ročne jedno odberné miesto.

Alebo to po novom bude stáť 1.2€/rok. A to sa už oplatí.

> Mesačnú cenu za komunikáciu jedného zariadenia avizuje
> SimpleCell v intervale desať centov až jedno euro, podľa
> počtu zariadení a množstva správ zákazníka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ďalšia rušička, 800MHz pásmo by mali operátorom zakázať použivať, ruší to príjem televízneho signálu z terestriálu.
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

cize to je vlastne dobre
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Ano pre Skylink je to dobručké. Ovečky budú platiť.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Zas nejaka socka co by chcela mat vsetko zadarmo?
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Zariadenia typu televizor, ziarovka, teplomer, vypinac... ktore nekontrolovatelne komunikuju so servermi mimo moju lan a nie su opensource do mojho bytu nesmu.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Myslím si, že nikto tvoj súhlas potrebovať nebude.

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ale ba, kupim TV kde to nie je, resp. vyhodim TV kde to je.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

ty mu prides do domu montovat zariadenia?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kupi v cine rusicku a ma pokoj tiez to mam tak v byte a susedov mam v ....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Spoločenstvo vlastníkov bytov jasnou väčšinou odhlasovalo nákup a namontovanie pomerových meračov tepla, ktorých odčítanie sa robí bezdrôtovo. Dodávateľ elektriny vymení elektromer za taký, ktorý môže údaje dodať na diaľku. Atď. atď. Čo s tým spravíš?
Odpovedať Hodnotiť:
 

zajebem plyn!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aj automaty na MHD listky pouzivaju uz tuto siet? Vsimol som si ze tie automaty uz maju moznost platit bezdrotovo debetnou kartou. Ako komunikuje ten automat s bankou? Pouziva tuto IoT siet? Alebo ma ten bankomat SIM kartu?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Kazdy predsa vie ze kreditna ci debetna karta ma pripojenie priamo na Sorosa. Tie automaty a platobne terminaly nic nerobia. Soros si len vezme co je Sorosova.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

ano
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Automat má GSM modem. Toto je pre internet vecí - posielať niekoľko bajtov mesačne
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Mňa by skôr zaujímalo že ak by ušetrili investície do tých automatov na lístky, náklady na tlač lístkov a prevádzku označovačov lístkov a platy revízorov, nestačili by mestským dopravným podnikom na prevádzku dotácie miest? Tým pádom by ľudia mali cestovanie mestskou dopravnou hromadou zdarma. Jediný problém by potom predstavovali len tie vysoké platy a odmeny vedenia DP.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

stratili by pol miliona eur rocne na potencialnych exekuciach a exekutory by nemali z coho zit.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

revizory by prisli o pracu, kto nakrmi ich deti?
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Sorry, pravda, moja chyba, zabudol som že som na Slovensku :(
Chudáci exekútori :/
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

a vtedy bude dobre na slovensku, ked budu odtialto exekutori utekat do zahranicia za pracou..
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne ze stacilo... notoricky neplatici aj tak su za vodou, nemaju im co zobrat. pracujuci, ten sa moze aj zodrat.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

a nejaka legenda k farbam na obrazku by nebola? rad by som vedel ci nasi su modry alebo cerveny... zelenych je malo
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

mnoho cervenych klame aby nebolo oznacenych za fasistov a xenofobov ale budu volit zelenych.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

cervena - pokryte 3+ vykryvacmi
zelena - pokrytie 2 vykryvacmi
modra - pokrytie 1 vykryvacom
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Mozno to je uz zastarale, ale zvazuje tu niekto z diskutujucich o dopade takejto siete na zivotne prostredie, vtactvo, vcely alebo priamo na cloveka? Osobne si myslim ze by zasieranie planety elektromagnetickymi vlnami pre IoT, ktore REALNE nikto nepotrebuje, malo byt zakazane.... Mozeme nakupovat alobal....
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Praveze sigfox je na tom znacne lepsie ako bezne veci. Tych par packetov za den nikoho nezabije a kedze to musi ist na baterku roky, tak to vyzaruje uplne minimum vykonu ... naproti tomu radio a televizia vyzaruje stovky kW vykonu trvale do vzduchu a to nikoho nevzrusuje ... ked uz chces nieco zakazat, tak zakaz telku ... ako sidefekt aj dvihnes IQ populacie ...
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Volte Kotlebu, zakazeme perverznu propagandu v televizii a mediach, zakazeme homosexualnu propagandu, zakazeme slobodomurarske loze, zvysime IQ populacie, zvysime socialne davky pre mamicky, zvysime porodnost, zvysime zamestnanost, zvysime platy vsetkym v provom rade hlavne ucitelom a sestrickam, zvysime sebestacnost, zvysime spolupatricnost, obnovime narodnu hrdost. Vystupime z europskej unie a zo zlocineckej organizacie NATO. Slovensko bude v rukach Slovakov a nie nasich zotrocitelov ktori presadzuju svoje proti-slovenske zaujmy. Let's make Slovakia great again.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Spolocne odstranime kebab z europy
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

A vodcova prava ruka co bude zrat?
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Da si bryndzaky, je predsa slovak, nie?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nemas tam ani jednu hrubku cize iba slaby trolling :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ak su nasi zotrocitelia natolko inteligentni ze dokazali zotrocit celu europu, ako dlho si myslis ze by trvalo kym by sa na hraniciach nasho noveho samostatneho statu objavila vojenska technika zlocineckej organizacie ktora prisla sirit demokraciu pripadne vojenska technika ozrateho medveda ktory prisiel vymedzit naraznikovu zonu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Musíme sa spojiť s Poliakmi, Maďarmi, Čechmi a Rusmi a ubranime sa. Ani Gandalf sa nepridal k sauronovi keď ho saruman lákal. Tak ani my sa nepodvolime zlu ktoré nás zotrocuje len aby sme sa vyhli konfliktu. Za slobodu je treba bojovať.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

>za slobodu treba bojovat
povedal pan Goldbergsteinowitz a za zosilujuceho sa suchania ruk v hlave ratal kolko mrtvych europanov prinesie tento konflikt a ci stihne 5 rocnicu nahradzania povodnej populacie importom
Odpovedať Hodnotiť:
 

Using Propecia Months Viagra Offiziell Kaufen Where Is The Best Place To Buy Viagara http://costofcial.com - cheap cialis On Sale Progesterone Viagra Pharmacie En Ligne Avis <a href=http://costofcial.com>cialis</a> Cialis And Dapoxetine Sky Pharmacy Propecia Tempie Clomid Et Grossesse Posologie Cialis Rezeptfrei Bestellen Online http://costofcial.com - cialis Viagra Rezeptfrei Wo Viagra X Donne Valtrex Online Uk
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemusime, staci ze sa vzdy votreme tam, odkial fuka vietor. Pekne s ohnutym chrbatom, to je nasa tisicrocna taktika.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Si pozabudol na to, ze zakladna komunikuje nielen s tvojim zariadenim, ale aj s ostatnymi v dosahu, takze ci chces alebo nie, cim viac sa bude vyuzivat ta siet, tym viac vlastne "huci" do eteru (menej pauzy).
Ale na druhu stranu staci si niekde v meste otvorit NTB a clovek najde desiatky wifin, kde niektore maju pripojene este aj vykonnejsie anteny, takze prekracuju 100mW EIRP... a tie hucia tiez prakticky nonstop.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nuz, ja to do bydliska nechcem, a mohol by som, ale nechcem.. nemam ziadny relevantny dovod, len proste razim teoriu, ze nepotrebujem aby mi chaldnicka analyzovala cokolvek, na zelovoce ciarovy kod s exspiraciou aj tak nie je, a neexistuje ziadny IoT bez ktoreho by som sa nezaobisiel. Jednoducho si myslim, ze je to bullshit, len zbytocne komplikuje domacnost. Detto na inteligentnu smart doacnost a kilometre CAT kablov.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

no to je prave na to, aby chladnicka nahlasila, ze kupujes jedlo, ktore nie je registrovane (nema ciarak) .. cize si potencionalny terorista
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Eventualne je mozne uvazovat i o akceleracii prirodzeneho vyberu, nakolko geniusovia podla historickych zaznamov priekazne nevenovali prilis detailnu pozornost sledovaniu sukromia inych, co urovnou zaujmu o zber udajov hypoteticky umoznuje rozlisovanie potencialnych alf.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Urcite by bolo zaujimave si precitat nejaku studiu o tom.
Nie nejake konspircane srance. Who knows.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A vieš, akým výkonom pečie na Zem Slnko, a navyše ešte aj o mnoho rádov energetickejšími fotónmi? Alebo aké pecky dostávaš, keď 10 km od teba udrie blesk? :P
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To je zrovna pocas jasnej noci priekazne razny argument.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

90% pokrytie je nezmysel. Pozeral som kvalitu signalu na niekolkych miestach na slovensku a vsade mi to dalo biedny prijem vonku + ziadny vovnutri. To bude zas len na papieri a vonku nic ... ja dufam, ze siet prijimacov zahustia, aby sa to dalo pouzivat. Samotna idea Sigfox je super, uz len spravit aj poriadnu infrastrukturu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mohol by si tu ideu aj popisat ked o nej hovoris.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nema niekto problem s mail.google.com na FF57?
nechcem trolit a aj napriek tomu ze v RAM ma len 750MB, co chvalim, nejdu mi otvarat srpavy, len to zosedne cely obraz, potom mi nie vzdy ide pisat do hangots, proste kurzor sa tam nepresunie, a potom obcas ako keby mys vobec nereaguje na kliknutia...
Pytam sa seriozne, nie trol, mam ten FF57 prvy den, tak neviem, ci je to len nejaka nahoda, alebo potrebuje restart, alebo a to deje aj u inych pouzivatelov.
Dik
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

mam dalsi problem, ako to, ze noscript je nekompatibilny s FF57?
ako to riesite noscriptaci ?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

seamonkey
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dá sa ako anténa rušičky použiť stúpačka alebo radiátorové rúrky? :) Vrelo ďakujem za kladné odpovede :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsetko sa da pouzit ako antena :D Ale charakteristika potrubia bude asi dost vzdialena tomu co potrebujes na vysielanie. A zabudol si na vysielaci vykon, ten zostava stale staly rovnaky bez ohladu na to aku antenu pouzijes
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale ak niekto začne hľadať zdroj rušenia, tak to nebude také ľahké, či? :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

V tvojom prípade bude. Pretože to potrubie bude svojou dĺžkou a tvarom veľmi zlý žiarič a dosah bude biedny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz som Sigfox raz pozeral, ale nikde nehovoria o cenach. A ako sa aj na fore (napriklad na https://goo.gl/5k9geq) dozvietete, tak sa vlastne nic nedozviete. A ja netransparentny pricing tiez nemusim. Takze tymto sa u mna celkom zabetonovali a nema cenu sa zapodievat ani vyvojom pre tuto siet, kedze ich ciel a biznis model je velke tajomstvo... A 12 bajtov na spravu je pomaly aj na telemetriu zalostne malo :(
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ten Martin ich úplne zabil, želám im veľa takých trolov :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak, ale dozvedeli sme sa, že "In order to give you a first idea, you can consider a range from 1 EUR per device per month to 1 EUR per device per year." A to iste aj v related odpovedi. Ak sa jedna o koncoveho zakaznika, cize obcana EU, cena by mala byt jasne stanovena a nie ako na arabskom trhu. ŇufiŇuf mal na nich poslat SOI uz pred rokom, nech sa my nemusime teraz zamyslat, kolko budeme/nebudeme cvakat za nasich 1 az 52597 sprav za rok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Česi ponúkali 100kč/zariadenie/mesačne pri 10 000 zariadeniach.

Odpovedať Hodnotiť:
 

To je strasne moc... Cca 4 eura za mesiac na device, pri 10k devicoch...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem čo si mám otom myslieť , cítim take menšie sklamanie.
Pozerám tú mapu , a zdá sami ze “Rapa Nui” informačných
technologií “Kežmarok” je natom s pokrytím dosť biedne.
:-(

Ešte aj ten Jakubisko sa rozhodol natáčať Perinbabu 2 v Kežmarku .
Ze vraj ušetrí obrovský rozpočet na rekvizitach.
( a to on máva pravidelne problémy s financovaním filmov :-))

Tak ako to je vlastne chlapci z Kežmarku ? To sa naozaj u Vás zastavil čas?

:-)))Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Len ci vobec pojde natocit, ked sa herci pri hladani signalu budu furt rozliezat po okolitych vrskoch, lebo to by slovenskej kinomatografii mohlo zasadit pomerne zasadny uder a Goggke loony zatial nad Tatrami odbornici nepotvrdili.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Preco celostatna siet je vo volnom pasme a nie licencovanom? By ma zujimalo ako je to potom z rusenim technologie z-wave.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aby si za to nemusel platiť?
Odpovedať Hodnotiť:
 

siet Sigfox je zadarmo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zdravim,

viete mi poradit aku SIM kupit do GPS trackeru?

vyuzitie dat bude tak max 10-20kB/tyzden, bezi to na 2G sieti.

Co som si pozrel predplatenky tak vsetkym expiruje kredit tak po mesiaci, a minimalne dobitie je za 5Eur.

Je nejaka lacnejsia alternativa?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pozeral si zle, 1.5 roka vydrzi kredit na SIM 4ka, 1 rok Juro a EASY a tusim aj O2 Fer/Volnost.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemylis si to nahodou s platmostou karty?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár