neprihlásený Sobota, 18. mája 2024, dnes má meniny Viola
Štát upozorňuje na riziká uzatvárania zmlúv s operátormi pred Vianocami

Značky: SlovenskopripojenieInternetRegulačný úrad

DSL.sk, 7.12.2017


Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, RÚ, podobne ako po minulé roky aj aktuálne upozorňuje na riziká predvianočného obdobia súvisiace s telekomunikačnými službami.

Konkrétne úrad opäť občanov vystríha pred neuváženým uzatváraním zmlúv s telekomunikačnými operátormi, ktorí sa v tomto období snažia nalákať zákazníkov rozličnými akciami a zároveň užívateľom typicky končí doterajšia viazanosť.

"Pokiaľ záujemcov o služby niektorá z ponúk osloví, tak by sa mali dôkladne oboznámiť so všetkými podmienkami. RÚ neodporúča spoliehať sa len na informácie z reklamy, z médií a informácie, ktoré získajú napr. rozhovorom so známymi alebo s predajcami služieb. Takto získané informácie nemusia byť úplné. RÚ upozorňuje, že operátor môže vydať všeobecné podmienky a cenník, ktoré sú súčasťou zmluvy," upozorňuje Roman Vavro, hovorca RÚ.

"Dôležité je premyslieť si, či je výhodné získať ponúkaný benefit za cenu zmluvnej viazanosti a podmienok s ňou spojených. Prípadné nejasnosti je potrebné vysvetliť si pred uzavretím zmluvy," upozorňuje úrad.

Pred dvomi rokmi vydal úrad podobné ešte detailnejšie upozornenie, ktoré obsahovalo aj päť inštrukcií:

  1. Nekonajte pod tlakom. Ak nemáte dostatok času, uzavretie zmluvy radšej odložte.
  2. Všeobecné podmienky a cenník si dôkladne preštudujte, dostupné sú aj na internetových stránkach operátorov.
  3. Dôkladne uvážte zmluvnú viazanosť a prípadný súhlas s riešením sporov pomocou rozhodcovského súdu.
  4. Vyjasnite si to, čo vám je nejasné.
  5. V prípade absencie potrebných znalostí si nechajte nezávisle poradiť.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Android smartfóny na základe pohybu rozpoznajú, že sú kradnuté, a zamknú sa
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť viachodinovú odstávku služieb
Nové ARM notebooky budú mať dobrú oficiálnu podporu Linuxu
Po dlhých rokoch sa zvýšila kapacita 2.5" HDD
V Česku sa DSL zrýchli zrejme až na 500 Mbps / 100 Mbps
Sci-fi seriál 3 Body Problem bol predĺžený
Hokej pomohol vytvoriť ďalší rýchlostný rekord slovenského Internetu
Raspberry Pi ide na burzu
Nové .sk domény budú opäť dočasne lacnejšie
Raspberry Pi uviedlo dosku pre M.2 SSD, lacnú ale iba pre malé SSD


Diskusia:
                               
 

Čo keby s tým štát radšej niečo urobil? Napr. sťažil operátorom schovávanie nenápadných poplatkov, všetko by muselo byť hneď predom objasnené atď.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Alebo pre slovenskych operatorov typicke pridavanie poplatkov do faktury, ktore tam nepatria a ktore si clovek casto krat nevsimne.

Robia to uz roky a tiez im to nikto stale nezatrhol.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Predovšetkým je potrebné v takých prípadoch uplatniť si u operátora reklamáciu (podľa reklamačného poriadku operátora). Regulátor im niektoré poplatky zatrhol, napr. za vystavenie faktúry a iné im zatrhli priamo zákony. Za takéto poplatky napokon operátori dostali (a zaplatili) pokuty.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jj, reklamacia vzdy pomohla, ale mnohi ludia to urcite ani neriesia alebo ani nevedia ze platia o euro viac ako by mali.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak je ale podľa paragrafu §125 na critical hit potrebnych 266, vyplytvavat si ich po jednom k rieseniu priekazne viest nemusi.
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

predovsetkym je potrebne vyriesit aby swan na 4ke urobil napravu s vyuzivanim sluzieb v ramci eu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Máte pravdu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vo svete plnom prijebanich su nevyhnutne zakony aby prijebanim nejebalo to je ale prijebane ze na to musi byt poj. zakon ze. keby neboli prijebani nebolo by treba poj. zakony ale oni su prijebani tak je treba zakonom zabezpecit aby im nejebalo.


Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Nie. Kazdy potencialny zakaznik ma vysostne pravo vybavit si to s kazdym operatorom osobne.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Allah Akbar ... priekazne..
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

...prípadne stručne ručne :-D - ale nie s tými pipkami za pultíkom - tie vedia prd, len opakujú naučené ako papagáj, najlepšie s vedúcim smeny, manažérom.....
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

lebo potom by stat vykonaval svoju ulohu tak ako ma,a to sa predsa nerobi

Ojebany zakaznik->plati aj za veci ktore nechcel->zmluvna pokuta privysoka->kazde 1 euro co operator ukradne zakaznikovi je zarobkom aj pre stat

rovnaky problem by si mohol riesit pri ojazdenych autach a problemu stacania kilometrov, je totiz jednoznacne priekazne kto pretocil kilometre, stat ajtak nekona

Bezny clovek kupi pouzite auto od ineho bezneho cloveka->zakon chrani len na skryte zavady aj to len do 3 mesiacov od kupy->ojebany kupujuci s dojebanym autom navstevuje servis->naklady neumerne cene auta tak berie uver->kazde 1 euro co servis a banka zarobi je zarobkom aj pre stat
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Každý poplatok musí byť v zmluve, resp. v cenníku, ktorý je súčasťou zmluvy. Ak by nebol, tak to môžeš u operátora reklamovať a ten ti musí vyhovieť. Neviem ako štát, ale regulátor uložil operátorom povinnosť tieto informácie publikovať aj na webovom sídle operátora. Informácie musia byť dostupné cez odkaz z titulnej stránky webového sídla. Nejeden operátor za to už dostal pokutu... Ak operátor mení cenu, musí o tom informovať a umožniť bezplatne vypovedať zmluvu. Čo sa týka zmluvných pokút, tak tie už riešili súdy (právoplatné rozhodnutia). Zmluvná pokuta už nie je rovnaká po celú dobu viazanosti, ale postupne klesá.
Odpovedať Hodnotiť:
 

So stocenymi km nesuhlasim. Pokial si vsetky clanky v sieti nekontroluju stav km (akoze nemusia) a za istych optimistickych konstelacii moze dojst k tomu, ze km mohol stocit iny, nez auto predava. Zaroven sa moze stat (akoze sa stalo) ze sa zaznam km u vyrobcu podrbal a na jedno VINko sa evidovali dve auta.

Druha a ovela podstatnejsia vec je, ze si kupujes auto, nie cislo na tachometri. Stavil by som sa s tebou kludne, ze dokazem fungl nove auto zhuntovat do stavu poslednej kukurice skor, nez mu skonci zaruka. A to tak, ze bude kozmeticky vyzerat pekne, na tachometri bude pekne male cislo ale technicky to auto bude vrak. A to ho ani nebudem tyrat, otlkat ani zamerne nicit, len tak normalne jazdit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co od Vas vytiahneme, to vrazime do TV reklam, s ktorymi Vas budeme masirovat uz od konca oktobra, a Vy, ovecke nase sproste, sa nam zase uviazete, a my Vas podojime a vrazime do reklam, ...

Vsimli ste si, ze pomaranc a zeleny skriatok spustili vianocnu kampan naozaj koncom oktobra ?
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

zeleny skriatok mal aj letne vianoce tento rok. psycho. ked pocujem ten jeho skrekot s ceskym prizvukom, tak radsej nic nekupujem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No tak ked cirny piatok, black friday, co je jeden den a oni z toho urobia 10 dni s ponukou pochybnych zliav, ale ludia vsetko vykupia, preco by nemohki robit letne vianoce :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No pre nich su vianoce kazdy den. Tolko ludi odrbu ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Začať by mohli odchytávaním podomových predajcov Telekomu, ktorí sa snažia svojimi klamstvami uloviť dôchodcov na rôzne zbytočné služby, ktoré niekedy ani nevedia poskytnúť. Veď hlavne, že je podpísaná zmluva, nie?
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

To je tzv. uzavretie zmluvy mimo prevádzkových priestorov predávajúceho podľa. Upravuje to zákon o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho. Kontrolu dodržiavania zákona v tomto prípade vykonáva Slovenská obchodná inšpekcia.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tiež nám títo lolkovia občas behajú po baráku a vyzváňajú pri dverách... a vždy sa snažia pôsobiť max. profesionálne, no akonáhle ich hneď pošleš kade ľahšie, tak začnú byť nepríjemní, až agresívni. :D

Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

a práve tam robíš chybu.. ja sa ich začnem pýtať na podrobnosti, až prídu na to, že o ponúkaných "produktoch" vlastne nič nevedia a vzdajú to väčšinou po 3-5 tvrdení/klamstve/polopravde/nevedomosti kedy ich opravím..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mohol by mi niekto (okrem syntaxterrora) objasniť, za akých okolností je pre klienta vhodné využitie rozhodcovského súdu?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Veľmi dôrazne zásadným spôsobom protestujem voči ničím nepodloženým fabuláciám, že by som sa niekedy z takých, alebo dokonca eventuálne onakých, dôvodov úmyselne snažil čokoľvek objasniť.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

+ zato, ze si bol prvy :D
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ja osobne pri uzatváraní zmluvy trvám, aby zmluva neobsahovala, že spor je riešený prostredníctvom rozhodcovského súdu. A skutočne potom toto v zmluve nemám. Menej skúsený záujemca si túto časť zmluvy obvykle ani nevšimne...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aha, takže operátor nemá štandardnú zmluvu a štandardné všeobecné obchodné podmienky, ale pre teba osobne spravia iné?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie, majú rovnaké pre všetkých, ale v zmluve sú niektoré časti, s ktorými môže záujemca súhlasiť alebo nesúhlasiť. Jednou z týchto vecí je riešenie sporu prostredníctvom rozhodcovského súdu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja som pri optike od Orange dodatocne zistila, ze v zmluve ani prilohach (stos cca 50 stran) nemam parametre poskytovanej sluzby.
(Mame rychlejsi net, ako sme si objednavali, tak som chcela vediet, ci nam neaktivovali nejake zbytocne balicky, ale nie - faktury sedia a vyssie rychlosti vraj davaju "vernym" zakaznikom automaticky.)
Odpovedať Hodnotiť:
 

U poskytovateľov internetového pripojenia už dlhší čas prebiehajú kontroly zmlúv - ich súladu s nariadeniami EÚ.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Správa pre novinárov je plnom znení na webe RÚ a obsahuje informácie ako nájsť vhodné internetové pripojenie + krátke video https://youtu.be/en_ZxY1zrdw
Odpovedať Hodnotiť:
 

co tak zrusit poplatok za platby faktury v predajni ??? To by mohli potom aj ostatny predavaci zaviest , a hned 3€
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

v dnesnej sa niekomu chce vystavat rady a platit fakturu na predajni? cez mobil to trva pol minuty internetbanking
navyse to zdrzuje ludi co chcu riesit veci ktore inak ako na predajni nevyriesia, navyse nosit predajna musi peniaze a to su tiez naklady cez sbs a pod preto poplatok :) ma motivovat ludi to tam nenosit
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Tiez si minule nejaky stary kkt kupoval rozky v potravinach. A pritom to mohol objednat online a UPS by to mal za 2 dni doma. To snad neskape od hladu nie?

A ta pycza za pokladnou zatial mohla nieco uzitocne naprogramovat.


Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To už sme dospeli,keď štát upozorňuje plebs na takéto veci..Dumb and dumber :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Tak ono skôr SMER upozorňuje svojich voličov.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ten je tak necitatelny ze by nato clovek potreboval skolu
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár