neprihlásený Sobota, 25. mája 2024, dnes má meniny Urban
Výsmech Slovensku. Doména .sk pod novým vlastníkom SK-NIC-u nemusí fungovať 7 hodín do mesiaca

Značky: SK-NICštát

DSL.sk, 18.1.2018


Správca slovenskej domény najvyššej úrovne .sk SK-NIC s účinnosťou od 1. februára mierne upravuje pravidlá fungovania domény.

Zmeny sú najmä technicko-právne v niektorých bodoch pravidiel. Veľkou novinkou je ale doplnenie pravidiel o dohodu o úrovni poskytovaných služieb, SLA, ktorá definuje v akej kvalite majú byť služby SK-NIC-u poskytované.

Parametre kvality

Konkrétne je v nej definovaná tzv. kritická úroveň služieb v podobe dostupnosti a odozvy služieb, pričom horšie hodnoty znamenajú podľa zmluvy štátu s SK-NIC neakceptovateľnú kvalitu služby. Dosiahnutie aspoň definovaných hodnôt teda zrejme znamená akceptovateľnú úroveň služieb.

Splnenie parametrov kvality sa posudzuje na mesačnej báze a ak ich SK-NIC za pol roka nedodrží minimálne v troch mesiacoch, štát s ním môže zmluvu rozviazať.

Hoci u tak kritického systému ako je DNS pre národnú doménu majú byť systémy redundantné do takej miery, že akékoľvek dlhšie výpadky by mali byť veľmi nepravdepodobné, tolerancia pre napríklad nepredvídateľné okolnosti je potrebná a samotný princíp viacnásobného prekročenia parametrov za dlhšie časové obdobie je akceptovateľný.

Potreba poskytovať službu v neakceptovateľnej kvalite každý druhý mesiac aby sa stala tak neakceptovateľnou, že ju štát môže vypovedať, sa ale už zdá príliš ústretový voči dodávateľovi tak kritickej služby.

Najmä ale bohužial stanovené hodnoty kritickej úrovni služieb v SLA majú smiešne nízke hodnoty dostupnosti a vysoké hodnoty odozvy. Kvalita DNS služby pre doménu .sk ako takej je podľa nich považovaná za neakceptovateľnú až keď nedostupnosť za mesiac prekročí 432 minút, teda 7 hodín a 12 minút. To zodpovedá dostupnosti 99%. Rovnaká dostupnosť 99% má byť pre každý jednotlivý DNS server a pre 95% dopytov cez UDP má byť doba odozvy do 500 ms.

Pre Whois služby je postačujúca dostupnosť len po 98% času a podobne pre EPP rozhranie pre registrátorov 98% času, pričom stačí ak odozva na príkaz registrátora príde do štyroch sekúnd. To znamená, že systém pre registrátorov má akceptovateľnú dostupnosť ak nefunguje aj 14 hodín za mesiac.

Zmluva so štátom predpokladá aj uvedenie nie kritickej úrovne parametrov kvality služieb, ktorá by mala zrejme zodpovedať bežnej kvalite služieb. Tá sa v zverejnenom dokumente nenachádza, prečo zisťujeme.

Výrazné zhoršenie stavu

Pre samotné DNS služby doteraz zrejme hodnoty dostupnosti neboli formálne zadefinované, doteraz by ale nikto nepovažoval za akceptovateľné ak by .sk doména a teda celý slovenský web nešiel 7 hodín do mesiaca a štát by zrejme zmluvu okamžite vypovedal. Zadefinované hodnoty tak situáciu posunuli výrazne k horšiemu, keď teraz ani pri 7 hodinovej nedostupnosti za mesiac štát nemôže argumentovať nedostatočnou kvalitou služieb, tie by naopak teraz boli v súlade so zmluvou a SLA.

Je samozrejme otázne čo by boli vhodné hodnoty a téma zrejme vyžaduje odbornú diskusiu. Spolu s mechanizmom potreby ich viacnásobného nedodržania počas dhšieho obdobia nie sú nereálne ale ani hodnoty na úrovni 15 minút za mesiac.

V prípade rozhraní pre registrátorov sa parametre dostupnosti priamo zhoršili. Doteraz bola v pravidlách uvádzaná dostupnosť bez započítania ohlásených odstávok 99.95%, teda s maximálnou nedostupnosťou 21 minút za mesiac, teraz je to viac ako 14 hodín. Aj keď tu ide zrejme o odlišné úrovne kvality služieb.

Kto je za to zodpovedný

O podobe nových pravidiel rozhodovala na svojom zasadení komisia pre správu .sk, kde sú zástupcovia SK-NIC-u, štátu aj tzv. internetovej komunity. Či komisia hlasovala aj o podobe SLA, ktorá je prílohou zmenených pravidiel technickej komunikácie, zisťujeme.

Podobu SLA predpokladane navrhol SK-NIC.

Výrazný diel zodpovednosti nesie aj úrad vicepremiéra Pellegriniho, ktorý pred vstupom nového majiteľa do SK-NIC-u uzavrel s SK-NIC-om dodatok zmluvy so štátom. Hoci vicepremiér Pellegrini mediálne avizoval zámer posilniť postavenie štátu aj reálne zlepšenie pozície Slovenska, v najzásadnejších otázkach umožňujúcich napríklad zmenu správcu k nim neprišlo a naopak dodatok aj formálne explicitne zadefinoval doterajší stav.

Podobne v otázke zmluvou akceptovateľnej kvality služieb došlo spolu s podobou SLA zrejme prijatej v súlade s mechanizmami stanovenými zmluvou reálne k zhoršeniu postavenia Slovenska a užívateľov domény. Ako o zmene hlasovali zástupcovia štátu zisťujeme, vicepremiér ale nesie zodpovednosť minimálne za to že zhoršenie stavu umožnil respektíve mu nezabránil.

Stanoviská jednotlivých strán zisťujeme.

Samozrejme dovolenie takýchto veľkých výpadkov neznamená, že k nim bude prichádzať. Aj v záujme prevádzkovateľa je čo najvyššia dostupnosť, s novými pravidlami SLA ale nemusí pociťovať žiadny tlak zabezpečovať dostupnosť tak ako je to očakávané. Zároveň doteraz bola v posledných rokoch prevádzka samotných DNS serverov pre .sk doménu podobne ako u iných domén najvyššej úrovne vysoko spoľahlivá.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Legendárny instant messenger ICQ končí
Nový formát menších pamäťových modulov CAMM2 použitý už aj v desktopovej doske
Postkvantové šifrovanie by na Androide spomaľovalo, Google ho nezapol. Spomaľuje aj Chrome na PC
NASA po poškodení pamäte obnovila na sonde Voyager 1 už aj funkčnosť vedeckých prístrojov
Nová verzia Windows 11 sa blíži dokončeniu, už sa testuje
Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory
Raspberry Pi vstúpi na burzu v júni
Firefox pripravuje vertikálny zoznam kariet a skupiny kariet
Vesmírny Boeing nepoletí ani v sobotu, nový termín nebol oznámený


Diskusia:
                               
 

Naco domeny vseobecne? ved aj tak bude coskoro cely internet vnoreny pod google a fb a bude sa prehliadat iba chromom, ostatne prehladace zaniknu.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

v tom pripade by velmi rychlo vznikla alternativna odnoz
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Netreba odnoz ani pomaly. Uz SLA pre eID oficialne umoznuje len prisnejsie limity pre kriticku úroveň služieb, takze prevadzkovatel slovensko.sk noveho vlastníka SK-NIC-u priekazne vycentruje.
Odpovedať Známka: 1.6 Hodnotiť:
 

Ved to bezi na WordPresse, jasne, ze to nebude spolahlive :(
Nechapem, ako moze byt taka dolezita stranka na jednom z najderavejsich frameworkov, ake su...
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

Jebat celé Slovensko.. žiadne sk domény už nekupujem a pre všetky nájdem nejaké alternatívy...
Odpovedať Známka: 0.3 Hodnotiť:
 

nieee Neminuskujte ma to bol sarkazmus iked nevydareny.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Sarkazmus - uštipačný, bezohľadný, zraňujúci výsmech

Ty opisuješ realitu, aj keď nie celkom presne, ale pre 99% ľudí internet = Googlu a Facebook.
A bez googla neurobia nič s internetom.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

hohoho.
co SK IT to SK d-0jeb
Odpovedať Známka: 4.2 Hodnotiť:
 

ked se s chujmi inteleginetne neda bavic ledabu im dohovoric, tak sa im mozes us len smiac
Odpovedať Známka: -2.6 Hodnotiť:
 

Za vlády človeka, ktorý do nepríčetnosti kritizoval privatizácie a za jeho vlády vo veľkom prechádza zdravotníctvo do súkromných rúk. Za vlády človeka, ktorý má vraj "rád finančné skupiny ako koza nôž" má štát vo vlastníctve stratovú časť podniku a tú ziskovú dá súkromnej firme. Za vlády takéhoto človeka, sa takejto "banalite" (pre verejnosť) niekto čuduje?
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

a ty ho ešte nazývaš človekom?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

A za koho vlády sa predali telekomunikácie nemcom? Ktoré by mohli keby sa nepredali aj ten celý SK-NIČ prevádzkovať a nie nejaka súkromná firma bohvie odkiaľ ktorá si zas len uhrala kšeft.
Odpovedať Známka: -1.0 Hodnotiť:
 

nj, predali predali. a kolko im potom este dali na somarinky typu odoprave.info ...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

po vyhnani vsetkych vzdelanych IT-ckarov sa lovenske vedenie rozhodlo vyhnat za hranice aj vsetky sestricky, lekarov a ucitelov. ostali tu uz len pravnici a fizli, ktorych po zasahoch na romulakov osetruju arabksi lekari (ked sa im prave chce) a deti ucia ukrajinski ucitelia, takze a tak sa zacalo orwelovske porustovanie lovenska . predaj SK-NIC je len prvy naznak orwelovsky, ze lovaci uz nechcu svoje lovensko a preto sa zbavuju vsetkeho, co je lovenske
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

a exekutori
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

ti budu exekuovat prepustenych fizlov, ktori nieco vydiedli
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Súčasnú slovenskú vládu už nezaujíma nič na čom sa nedá poriadne ryžovať. .sk doména medzi to patrí - síce sa na nej ryžovať trochu dá, ale treba aj niečo robiť a niesť istú zodpovednosť, čo je pre vládu nelukratívne. Preto je pre ňu výhodnejšie sa jej zbaviť. Vláda uprednostňuje nerizikové investície pre svojich - napríklad transportér, dopravný podnik, školské pomôcky, futbalový štadión, zdravotná poisťovňa a podobne.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

"Súčasnú slovenskú vládu už nezaujíma nič" ... na com sa neda rychlo poriadne zaryzovat. na beznych akciovych trhoch sa za dobru investiciu povazuje a niekolko % narast akcii. SK-NIC popri takmernecinnosti iba vyberal poplatky, to bola cista ryza. a po 20 rokoch dokazali akurat doyebat svoju web stranku

Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

pokiaľ si myslel strany ako SAS alebo ONANO tak tí určite, to sú iba privatizéri a prihrávači kšeftov, proste paraziti spoločnosti
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Prečo ste mu dali mínusy? Veď je to pravda.

Problémom je že fico musí robiť s ľudmi čo majú napríklad "vysokú" sršovskú školu z Budapešti. Miestny oligarchovia čo hrabú pod seba (boli vytvorený nielen KGB na rozhraní socík - demonokracia). A úradníkmi ktorý by najradšej nerobili nič a nič ani nepokazili a kedy tedy si za služby dali zaplatiť (myslím že SK-nic je tento prípad).

Len si všimnite , konečne chce niečo robiť Kaliňák (okrem iného zástupca nejakého klanu oligarchov) z Cigánskymi getami tak sa ozvú mimovládky s ďalšími cudzími agentami v rôznych médiach a tlachajú slniečkárske keci.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

A ty tu čo ešte robíš, aha Ty niesi ITčkar, ty len dokladáš tovar v tescu, ups ale to možeš robiť aj inde.
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

preco podcenujes nas ludi, ktori pracujeme v tescu? co by si papal, keby sme tam ten tovar nevykladali?
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

chodil by kradnut dozadu do tescoskladu, a potom by ho nahanali fizli
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Vcera mi volal princ z Nigerie, ze mi poslal mailom 100 000 000 USD ako dedicske konanie, ale email mi nedosiel. zrejme kvoli vypadku v sk-nic
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Kua koľko je v tej Nigérii bohatých princov sa nestačím čudovať... každý mesiac mi nejaký posiela prachy, čo si ja len s toľkým bohatstvom počnem?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

šteniatko
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

E-mail ti neprisiel, lebo ako sam tvrdis, volal.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Zaplatime botnet, 3 mesiace po sebe to dame na 8 hodin dole a budeme tlacit na stat nech zmluvu zrusi. Kto je za?
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Ja som za. Vytvoríš nejaké IRC alebo telegram skupinu na organizáciu?
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Pridáme sa.
Zavolajte nám na akékoľvek telefónne číslo.
SIS
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

vytvor telegram a ideme do toho. NAKA
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Ty si ale infantil, takto budeš riešiť problem aj ked ti predaju fipronilové vajcia? Problemy sa riešia zákonmi, napriklad vyvlastnenim domény.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

napis sem jeden novy zakon, ktory za poslednych 20 rokov nieco vyriesil
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vzhladom k moznostiam editacie prispevkov ho ale namiesto sem trebalo priekazne rovno napisat.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

No to je to typicke hranie s deviatkami. Sa na to nachytavali zakaznici 20 rokov spat. 99, 99.9 a 99.99 vyzera na papieri skoro rovnako ...

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

evidentne
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Krása - takže keď sa štatutár nedostane kvôli výpadku .sk domény do elektronickej stránky v poslednom možnom termíne na prevzatie dokumentu tak môže žalovať za prípadnú vzniknutú škodu súčasného majiteľa .sk domény?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Bezočivci majú ešte drzosť tvrdiť že ide o slovenskú doménu ked pritom ide o súkromné vlastníctvo. Dôkaz že domény v rukách súkromnínov sú zlo.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

To sú prosím pekne, tie ficové istoty o ktorých vyprával, nie ?
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

nie
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Zaujimave .. tak elektronicky web je statny, ale domenu spravuje sukromnik. To je naozaj vtipne. Mozne asi len na Slovensku, nevedia uz, co by predali, ukradli a dodrbali.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Problém nie je, že je to súkromné, ale že je to monopol. A čo je štátne, je monopol od prirodzenia. V prípade súkromníka treba zabezpečiť konkurenciu a bude to v pohode.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

namiesto blbých kecov si prečítajte radšej toto, je to zaujímavé a pomerne smutné čítanie
https://goo.gl/BHw5GY/
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Lenže to je článok z minulého roka. Väčšina z nás ho čítala. A aj keby sme ho nečítali, tak to nie je prvý článok, ktorý opisoval krádež slovenskej domény. Tzn. že my tu všetci IT zdatní vieme o čo ide, ale bežné ovce nemajú ani len páru o tom, čo je to národná doména, a jebú zvysoka na také problémy. A to je hlavný problém Slovenska, že ľudia majú tak veľa problémov, že sa im už ani nechce bojovať za to, aby boli odstránené.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

linka uz neexistuje :-(
da sa sem vlozit aj nejaka normalna a funkcna linka, ked ide o clanok minimalne rok stary?
Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo sa zbytocne neponahlat s komentárom a skusit sa opytat toho s-kur/prasi-veneho guugla na nazov pôvodného komentara "Příběh domény .SK, aneb krádež za bílého dne".
//a uz som dostal aj odpoved preco skracovac - "Najdlhšie slovo môže mať 50 znakov."
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nehnevajte sa na mna ale boli ste niekto v SKniku osobne? Podrazdena blondava unda vam otvori dvere a este vam vy<>cuje, ze to mate posielat postou. Prepacte za vyraz, ale NEJEBE IM ? Pretoze toto je uroven afriky a nie europs,eho statu. Absolutny hnoj!
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

" Pretoze toto je uroven afriky a nie europs,eho statu"
Neboj, spoločne tú Afriku doženieme :)
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

afriku dobiehat mozes jedine tak v kriminalite a korupcii. more nemame, pust nemame, nerasty nemame, teplo nemame, hory predame a kokoland vam ostane
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

vies preco boh stvoril vaginalnu kvasinkovu infekciu? aby aj zeny vedeli ake je to zit s podrazdenou picou
Odpovedať Hodnotiť:
 

A to si niekto z registratorov aj vsimol, ze oznamenie, ktore prislo registratorom o zmene pravidiel nebolo ako je uvadzane v tych este aktualne platnych minimalne mesiac vopred, ale len 2 tyzdne pred platnostou a navyse prilohy su na serveroch domeny: http://go.pardot.com ?????
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

PRESNE, HAJZLI SU TO!!!
ja som iba vlastnik domeny, ale to je neskutocne!
v tom mejly zo 17.4.2018 nie je jedina linka, na ktoru by sa dalo kliknut, vsetky idu na go.pardot.com!!!
ale zatial neregistrujem zvysenu spamovost schránky, tak tam snad moju e-mail adresu neposlali automaticky :-o
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď už ide o peniaze, a spôsobovanie škôd ľuďom, to na Slovensku ide všetkým na výbornú. Samozrejme, že to nakoniec nikomu vadiť nebude.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Malo ostat pekne sucast Rakusko-Uhorska
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár