neprihlásený Pondelok, 22. októbra 2018, dnes má meniny Sergej   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Dátové pásky dosiahnu čoskoro kapacitu 192 TB

Značky: zálohovanie

DSL.sk, 14.2.2018


Výrobcom technológie magnetických pások na záznam dát sa zrejme podarí aj vo viacerých ďalších generáciách udržiavať exponenciálny rast kapacity, keď o štyri generácie chcú dosiahnuť natívnu kapacitu pások 192 TB.

Vo svojich plánoch to avizuje LTO konzorcium, ktoré stojí za štandardom LTO magnetických pásoch. V konzorciu sú HPE, IBM a Quantum.

Plán bol zverejnený po uvedení novej ôsmej generácie LTO-8, ku ktorému prišlo oficiálne v posledných mesiacoch uplynulého roka a v súčasnosti sú na trhu už prvé produkty.

Plán na 192 TB kapacitu nie je vzdialený už demonštrovaným technológiám, keď už v 2015 IBM demonštrovala technológiu pre 220 TB pásky a spolu so Sony v minulom roku pre 330 TB pásky. Je to tak najmä otázka komercionalizácie už demonštrovaných technológií a zrejme najmä dosiahnutia dostatočnej spoľahlivosti, životnosti a ekonomickosti.

Zároveň štandard LTO doteraz dokázal realizovať exponenciálny rast v každej novej generácii, od prvej generácie LTO-1 s kapacitou 100 GB z roku 2000 cez ďalšie kapacity 200 GB, 400 GB, 800 GB, 1.5 TB, 2.5 TB a 6.0 TB u siedmej generácie z konca 2015.


Plány na ďalšie generácie pások LTO, kliknite pre zväčšenie (graf: LTO konzorcium)LTO-8 má natívnu kapacitu 12 TB s kazetou rovnakých rozmerov 10.2 cm x 10.5 cm x 2.16 cm, ktorá zdvojnásobuje predchádzajúcu kapacitu 6 TB. O novej generácii zatiaľ nie sú k dispozícii všetky detailné informácie, páska má ale rovnakú dĺžku 960 metrov ako predchádzajúca generácia a mechaniky zvýšili natívnu rýchlosť prenosu dát z 300 MB/s na 360 MB/s.

U ôsmej generácie prišlo podľa LTO konzorcia ku zmene technológie záznamu potrebnej pre ďalší rast kapacity v budúcich generáciách a kvôli tomu je nová generácia výnimočne kompatibilná len s jednou generáciou späť, siedmou. Inak LTO štandardne umožňuje v nových mechanikách čítať pásky staršie o dve generácie.


Demonštrácia pásky s hustotu 123 Gbit / in2 umožňujúca 220 TB pásky, kliknite pre zväčšenie (foto: IBM)LTO novú generáciu vydáva každé buď dva alebo tri roky, dvanásta generácia by tak mohla prísť o cca desať rokov.

LTO pásky v súčasnosti ani v novej ôsmej generácii nie sú páskami s najvyššou kapacitou, prvenstvo stále držia nové pásky IBM z minulého roka s natívnou kapacitou 15 TB. Na rozdiel od LTO ide ale o technológiu podporovanú len IBM a nie viacerými výrobcami ako štandard LTO a zrejme aj drahšiu.

Pásky sa v súčasnosti využívajú najmä na archiváciu respektíve ukladanie veľkého množstva dát, u ktorého nie je potrebný okamžitý náhodný online prístup. Oproti diskovým riešeniam poskytujú lepší pomer ceny a kapacity, za samotné médiá aj celé riešenia, a sú potenciálne vhodnejšie na archivačné účely.

V súčasnosti sa maximálne kapacity HDD a pások držia na podobnej úrovni. Hoci výrobcovia HDD sľubujú na ďalšie obdobie výrazné zvyšovanie kapacity novými technológiami ako HAMR, tieto produkty sú posúvané, ako rýchlo dokážu zvyšovať kapacitu HDD a či budú stíhať kapacitou páskam nie je zatiaľ jasné.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Google má chcieť za svoje Android aplikácie až 40 dolárov za smartfón
Slovenská vláda chce ponechať trvalý zimný čas
Telekom mení ceny na predplatených Easy kartách
Oficiálny DVB-T2 tuner pre Raspberry Pi, aj Zero
Vydané Ubuntu 18.10, na 32-bitovú verziu už nejde ani upgradovať
Vedci dokázali, že kvantové počítače budú výkonnejšie ako klasické
Macy majú čoskoro prejsť na vlastné ARM procesory
Štátne elektronické služby majú vyzerať rovnako, štát vydal dizajn manuál
Výmena hlavného kľúča Internetu zrejme spôsobila jeden vážny incident
Samsung chystá viaceré QLC a 96-vrstvové SSD


Diskusia:
                               
 

Chcelo by to 512 TB SSDcka...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

som cakal v dnesnej dobe skor PB pasky nez TB
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

v com je problem.. 0,192 PB paska.
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

ja si pamatam 0.0000005 PT CD-cka
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco pirate bay a nie tatra banka?
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Lebo pirate bay nevyužíva flash.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale zase tazi bitové peniaze :)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Naco by komu boli propanbutanove pasky?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mozem si na tie pasky nahrat napriklad Filana, Jadranku a Stasaka?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

áno, môžeš tam nahrať 3266 rokov ich hudobnej produkcie bez počuteľnej straty kvality
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

niečo čo kvalitu nikdy nemalo ju priekazne nemôže ani stratiť
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Filan je celkom OK, aspoň v pálenici, ale ňadranka teda kvalitou zaostáva po všetkých stránkach... Toho tretieho šaša nepoznám
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

ehm

martin kittner je top!

fakt je.


Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Podla mna tam toho Filana za*ebal omylom.
Nezapada do logickej rady ..., Jadranku a Stasaka
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

pomylil si Jakubca s Filanom
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár