neprihlásený Piatok, 22. marca 2019, dnes má meniny Beňadik   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Ďalší incident Orangu, mnohým dal neprávom DSL na 128 Kbps. Zákazník DSL 8 mal za deň preniesť 763 GB

Značky: OrangeDSL

DSL.sk, 4.4.2018


Telekomunikačný operátor Orange má na konte ďalší incident týkajúci sa poskytovania pripojenia k Internetu technológiou DSL, keď tentokrát dnes chybne mnohým zákazníkom systém vykázal prekročenie limitu FUP a chybne im znížil rýchlosť.

Orange má podobne ako Slovak Telekom na DSL limit FUP vo výške 300 GB prenesených dát za mesačné fakturačné obdobie, po prenesení ktorých znižuje rýchlosť na 128 Kbps.

Vážne otázky o fungovaní merania množstva prenesených dát u Orange DSL sa vyskytli už na začiatku minulého roka, písali sme o nich v tomto článku. Traja zákazníci detailne zdokumentovali čo im systém Orangu vykazoval a na základe čoho im znížil rýchlosť, pričom tieto informácie pokladali za nesprávne.

Špeciálne v prípade jedného zákazníka boli vykazované dáta presne v takej podobe ako boli vykazované nereálne. Orange ale veľmi kontroverzne odmietol tieto prípady pre DSL.sk vysvetliť a zároveň žiadne chyby vo svojom systéme nepripúšťal.

Dnes prišlo evidentne k hromadnému incidentu a Orangu nezostávalo už nič iné ako ho priznať.

DSL.sk kontaktoval napríklad jeden zákazník, ktorému dnes ráno zrejme po ôsmej hodine Orange znížil rýchlosť pre dosiahnutie limitu FUP. V tom čase mu štatistika na stránke Orangu ešte dnes ku včerajšiemu dátumu uvádzala 57 GB prenesených dát. Následne sa upravila k dnešnému dátumu na 820 GB, za rádovo deň tak mal preniesť 763 GB dát.


Štatistiky vykazované zákazníkovi, kliknite pre zväčšenie (screenshoty: čitateľ)Ide pritom o zákazníka programu DSL 8 s rýchlosťami downloadu 8 Mbps a uploadu 1 Mbps. Ten môže za deň pri plnom vyťažení downloadu aj uploadu preniesť maximálne cca 97 GB. 763 GB tak nemôže ani teoreticky preniesť ani za deň, ani za dva celé dni 3. a 4. apríla ale až za takmer 8 dní.

Podľa zákazníka nebol v poriadku ani údaj 57 GB, ked podľa jeho vlastných štatistík za toto fakturačné obdobie určite preniesol zase viac ako 140 GB.

Zároveň systém Orangu mu dnes ráno po ôsmej poslal hneď po sebe správy najskôr o prekročení 80% limitu FUP a vzápätí aj o prekročení celého limitu FUP.

Vo vykázanej podobe boli údaje Orangu jednoducho absolútne nereálne a nie je jasné, či ide o úplne a absolútne chybné dáta nemajúce žiadny reálny základ alebo tieto údaje majú nejaký dôvod a sú zlou interpretáciou nejakých dát. Dalo by sa napríklad predstaviť, že systém môže mať problém so spracovaním štatistík o prenesených dátach napríklad na pripojeniach zostavených permanentne po dobu mnohých týždňov alebo mesiacov. Ďalšou možnosťou je započítanie dát prípadných útokov na IP adresu Orangu pridelenú v tom čase danému zákazníkovi, ktoré vzhľadom na menšiu rýchlosť linky nikdy nemohli byť všetky poslané touto linkou. Vzhľadom napríklad na podľa zákazníka nekorektných a zase menších 57 GB sa táto možnosť javí ale málo pravdepodobná. Vysvetliť tieto zjavne nezmyselné čísla musí ale Orange a nie je na nás aby sme hľadali ako môže jeho systém takto zlyhávať.

Dnes pritom nešlo o individuálne zlyhanie a Orange evidentne dnes zlyhal pri množstve zákazníkov. Pracovník infolinky operátora nám potvrdil, že sa incident dotkol "veľa zákazníkov". Rýchlosť im bola znížená ráno a operátor to potom aspoň podľa pracovníka napravil cca o 13:15.

Orange bohužial pri tomto incidente prejavil neúctu k svojim zákazníkom a opäť incident a zjavne nezmyselné čísla pre nás nevysvetlil a neodpovedal na žiadne otázky. V oficiálnom stanovisku iba priznal, že nesprávne aplikoval FUP "z technických dôvodov niektorým zákazníkom s DSL internetom", a napríklad neodpovedal na otázku ako mohol pre DSL 8 program vykázať jeho systém za deň takmer 800 GB prenesených dát.

Pri takomto zlyhaní a spolu s informáciami z minulého roka sa samozrejme vynára otázka ako kvalitný je tento systém, koľkokrát doteraz už vykazoval nesprávne dáta a koľkým zákazníkom bola nesprávne znížená rýchlosť a či by si mal Orange dovoliť ho používať. Ani k týmto otázkam sa Orange nijako nevyjadril.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

MS vydal aktualizáciu Windows 7 upozorňujúcu na koniec podpory
SUSE opäť nezávislou spoločnosťou
Streamované hry Google Stadia budú vyžadovať minimálne 20 až 30 Mbps
Hackeri na súťaži utiekli z VirtualBoxu aj VMware
Na Magio TV cez DSL naraz dva HD kanály, na optike stále tiež
Apple výrazne zvýšila výkon iMacov
USA budú mať exaflopový superpočítač v 2021, od Intelu a Cray
Slovenská Wikipedia je vypnutá, protestuje proti návrhu copyright smernice
Ďalší konkurent v SSD, Micron má svoj vlastný radič
Google dostal tretiu miliardovú pokutu, za reklamy vo vyhľadávaní


Diskusia:
                               
 

Asi maju rovnake IT odlenie ako O2 v cesku ked ludom nespravne zacali obmedzovat internet pri nezaplatenych fakturach kratko po spaltnosti. Zacali presmeruvavat vsetku preIPv4 nezabezpecenu prevadzku na ich stranku s oznamom ze neni faktura zaplatena len tato stranka obsahovalo zacyklenie takze zakaznikom odstavili internet. Na podpore mi povedal technik ze niesom prvy :D
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

mam dsl od orangu od zaciatku bez problemov ale som z vychodu tu ani porucha nie je.telekom taha optiku v maji kolaudacia a hor sa na rychlost svetla :)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Nejak tak som to mal aj ja , ale treba si uvedomiť, že zlý a ten najhorší v tomto je práve Telekom, ktorý zaviedol tento limit 300GB na dáta (aj v optike!). To, že všetci na Slovensku čušia ja náš problém, v nemecku im to neprešlo, u nás ani pes neštekne.

Je len otázkou času kedy zavedie aj na optike FUP 300GB tak ako to chcel v Nemecku. Stačí keď dosiahne potrebné rozšírenie a počet zákazníkov. A zase všetci budú ticho a budú mať 1Gbit s 300GB limitom.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

u nas je neskutocne zaostaly telekomunikacny zakon v ktorom su ucelove diery aby lobby Telekomu mala svoj vysledok. kto zazil privetivost operatorov v anglicku alebo nemecku moze len krutit hlavou co si operatori dovolia u nas
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

FUP 300 GB na optike = musi sa ist do ulic demostrovat a hadzat motolovove kokteily na Pomaranc, pretoze inak by z takej neskutocnej 3,14coviny co prekona aj vsetko v susednych galaxiach neustupili.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

na vychode nic nieje..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

na vychode nik neje
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

no, neviem ako ste na tom s tou optikou, ale v nasej dedine ju tahaju, kolaudacia mala byt 27.12:2017, potom niekedy koncom februara, konom marca....teraz mam info ze 18.maja, ale zial, stale neviem ktory rok....takze na tvojom mieste by som sa nejak moc netesil
Odpovedať Hodnotiť:
 

Už sme si zvykli, že operátori, televízie, úrady, politici, banky, vláda, polícia, zlodeji si nikdy svoju chybu nepriznajú! Na Slovensku je to tak!
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

Hlavne, že ľudkovia v kose vyjdu do ulíc All for Yan a ešte sa označkujú terčíkom.
Každá krava musí byť označkovaná, aby každý vedel do ktorého stáda patrí. So stádom sa totiž manipuluje oveľa ľahšie ako s uvedomelým jedincom. Individualita a anti-mainstreemové zmýšľanie je úspešne potláčané už od vstupu decka do materskej školy.
A tí hore sa len smejú.
Odpovedať Známka: -1.3 Hodnotiť:
 

S novou vládou by ste na súmračnej mali nosiť odznačiky LGBT.
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

zaspal si dobu, uz je LGBTI
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

a ty patris do stada lietadlo
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Úžasný slobodný občan, priam Ficofilozof.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som to v klude rozsiril na vacsinu populacie.
Ci myslis ze ti ludia co si vymenoval prisli z marsu?
Priznat si chybu nepriznaju ani kolegovia, kamosi, alebo aj v rodine.
Ako sa hovori politici su obrazom naroda.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A teraz napiste konstruktivne, co s tym hodlate urobit.
Ak kazdy na Slovensku zaujme Vas pasivne agresivny postoj a nic nezacne organizovat (ako pred rokmi urobili ludia v Nemecku a Deutsche Telecom ustupil), tak sa skutocne nic nezmeni.
Iba pisat o tom v platkoch nestaci. Je treba kontaktovat ludi trebarz cez socialne siete a najat pravnikov, medializovat. A zacat problemy pravnymi prostriedkami realne riesit. Inak sa nic nezmeni.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak tu má niekto pocit, že manifestácie v kauzách Gorila, Kuciak a pod. niečo vyriešili a došlo k zmene, tak dobré ráno a Otvorte oči. Veď väčšina manifestujúcich ani nevie, prečo na tom námestí sú a čo vlastne chcú a ako to dosiahnuť.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

preto je lepsie nadavad spoza telky ako aspon sa pokusit o zmenu
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

:-D to je v pohode Antik najprv sa chvalil ze zvysil rychlost a po zvyseni mi padla rychlost na 4-6 Mbit.....bol u mna technik ze to stromov.....je neuveritelne co dokaze spravit jeden strom zo dna na den :( cele zle operator je proste pan ....a my slovac trpme

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Sa priznaj, že si pred dom vysadil rýchlo rastúce bambusy, ktorým za deň vyrašili listy a tie ti blokujú signál.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Jo zasadil :-D
To vies ked sa ti jeden .... mladenec snazi nahovorit ze na mikrotik antene nestaci 3-4 z 5 signal a tvari sa mudro :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zo stromov toho pada...ale na hrabanie su priekazne najhorsie medvede.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To zasa najlepší na hrabanie sú priekazne politici.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Som jednym zo zakaznikov, ktory minuly rok mali tento problem... odvtedy sa sice neopakoval, ale prakticky uz nestahujem skoro nic.. ale co tak obcas sledujem, system meria raz za cas absolutne nepresne... Vyriesil som to.. Migrujem do Telekomu a v Orange koncim za 16 dni.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Pche... eruduvany odbornik sa neoziva, kym nie je aspon dvoma zo zakaznikov.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

FUP 300GB je dnes advanced userom totalne nedostacujuce.. vlastnim aj Playko a je to totalne katastrofa aby som v roku 2018 sledoval spotrebu mobilnych zariadeni ci konzol.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Pomarancu je fer uz len ked platis a platis a platis...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Skôr sa vynára otázka na čo je nám dobrý Telekomunikačný úrad, ktorý by v tomto prípade mohol zakročiť, nakoľko došlo zo strany poskytovateľa k porušeniu zmluvy.
Pri uvedených parametroch by zákazník 763 GB nedosiahol nie že za deň, ale nikdy počas fakturačného obdobia. Pri správnom fungovaní systému FUP by po prenesení 300 GB dát mal rýchlosť zníženú na 128 Kbps.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

sak prave, to je na ZALOBU !!!!

nemozne je to z dvoch dovodov: 1) je to nemozne fyzikalne v realne plynucom case na takej rychlosti ktoru zakaznik vyuziva preniest za taky cas tolko dat a ako pises za 2) ani keby zakaznikovi z nejakych zahadnych pricin rychlost zvysili na 100 Mbps, tak sa to malo proste zastavil na 300 GB a nie skoro na 820 GB

je uuuuplne u prdele co bola pricina, mozno mu rychlost nezvysovali na 100 MBps, to iba zakaznik obiehal okolo ciernej diery s uplne inak plynucim casom = Pomaranc chyboval

ked mu zvysili rychlost na den na 100 Mbps len tak bez nicoho = Pomaranc chyboval

ked mu zvysili FUP na 820 GB len tak bez nicoho = Pomaranc chyboval

Proste Pomaranc to moze vysvetlovat AKOKOLVEK, chyboval a doslo k poruseniu zmluvy.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

BTW telekom FUP neaplikuje. potvrdili mi to priamo viacere osoby v Telekome a taktiež mam aj osobnu skusenosť- mesačne prenesiem +- 500GB a žiadne spomalenie som ešte nikdy nemal.
Spomalenie Telekom aplikuje len v ojedinelých prípadoch keď je neustále vyťažená celá šírka pásma a obmedzuje to ostatných užívateľov.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Toto mozem potvrdiť. Tiež niekedy presahujem 300GB, niekedy hodne(max bolo 760) ale žiadne spomalenie sa zatiaľ nekonalo.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

sme sa tu zišli slniečkari? Ja som to písal aj pri iných článkoch o FUP, že telekom to uplatňuje len sporadicky a veľmi individuálne a dokonca po uplatnení a zavolaní na podporu na ďalší mesiac už uplatnené FUP nebolo :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tiež chcem pochváliť vyjebany Telekom, že v tomto ich žeriem.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

dsl orangu ide cez tcom. Cize v klude to moze byt tak ze tcom uctuje orangu nad 300GB dalsie peniaze, a preto orange aplikuje fup.
A aj takto vlastne kradnu zakaznikov orangu.
Samozrejme chyba pocitania dat je na strane orangu, ale fup samotne ich chyba nebude(na optike orange dup nema od zaciatku).
Ja zostavam v orange 300gb mi staci kazdy mesiac, a ked si spomeniem na ceny dsl pred orangom tak zostavam aj dalej.
Inak zaujimavy podnet, je to nekala sutaz mat fup a neaplikovat ho u seba, ale aplikovat ho u toho kto si vasu siet prenajima?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

operatori platia telekomu za agregovanu kapacitu vsetkych svojich dsl zakaznikov, pozri sluzbu ethernetgate od telekomu

osobne si myslim ze aj ked telekom zaviedol fup u seba, ostatni operatori iba vyuzili situaciu ze zaviedli ju tiez kedze vsetci budu ukazovat prstom na telekom ako vlastnika dsl infrastruktury
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ano ukazovat na tcom ktory fup neuplatnuje.
Super plan, zakaznikovi co prenesie ciac ako 300gb je to fuk ci kvoli tcomu alebo kvoli orangu je stopnuty, akonahle zisti ze tcom fup neuplatnuje tak ide k nemu.
Cize ako to orangu pomoze?
Preco myslis ze tcom nie je na alternativcov prisnejsi?
Zabudol si ze aj na dsl linky ich pustil az ked mu to sud nakazal?
A znovu orange vo vlastnej sieti fup nema.

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

jednoducho .. ten ich system co vyorava data z textakov (zabudol som meno) a nasledne to nahrava do dwh zblbol a ponahraval kadeco kadekomu .. nieco rucne zoraju, nieco mozno nechaju tak .. niekomu mozno oholia hlavu , ale karavan pojde dalej, korporacia nepadne :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mimochodom som zakaznik 4ky operatora a vyuzivam uz viac ako rok balicok TO∞ aj ked sa teraz tento balicok meni. 4ka ma od urciteho obdobia obchodneho partnera ORANGE a ja mam v smarphone iphone4s(uz starinka) prepnuty prave na siet orange, kedze pri pouzivani BTSiek od 4ky stracam casto signal a telefon mi roaminguje-neroaminguje lebo nema signal a zozerie mi to bateriu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takze mam na pevno nastavenu siet ORANGE.
V sieti obchodneho partnera su ale obmedzenia na prenesene data(teraz su uz obmedzenia aj v 4ke). No ich system varovania zakaznika smskou ze kolko dat uz ma prekrocenych funguje doslova narit. V jednej minute dojde sprava ze" Vazeny zakaznik, Vas zostatok dat v sieti obch. partnera je mensi ako 500MB. Vasa 4ka". V rovnakej chvili prichadza smska z obsahom " Vazeny zakaznik, Vas zostatok dat v sieti obch. partnera je mensi ako 50MB. Vasa 4ka" a v tej istej chvili prijde aj tretia smska z obsahom " Vazeny zakaznik, Vase data v sieti obch. partnera ste takmer vycerpali. Vasa 4ka" no aby toho nebolo malo tak zistite, ze data uz su naozaj fuc a uz za ne zacinate doplacat a nestihate ani vypnut data!.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a to si predstav ze ta prenasaju do 4ky uz 3. den a nemozes volat a si vobec rad ze sa dovolaju tebe...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a to dodam ze takto to fungovalo aj pri EDGE, teraz uz funguje 3G.. LTE nemam v mobile. Takze by ma potesilo keby ich system varovania fungoval korektne aj ked nemam supeuber rychle pripojenie. Okrem toho podozrievam samotne pocitanie dat. Urobil som zopar merani a akosik to nesedelo:D Ale este som to nebral vazne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne neslo pocitane dat uz asi od 24.3 alebo 25.3. Stale som mal namerane prenesene 2GB. Dnes nabehlo 42GB a aj to neviem ci je spravne. :D
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

42 je spravne vzdy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vyjadrit takuto "neuctu zakaznikovi" v 17 storoci za vlady kardinala Richelieu by jednoznacne znamenalo suboj na zivot a na smrt pri splne mesiaca
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tiež rovnaký scenár. O 8:00 došla správa o dostiahnuti 80%. O 20s na to ďalšia že mi obmedzili rýchlosť na 128 kbps. Bol som síce v praci a nepocítili som to ale nasralo ma to, lebo upozornenie o dosiahnutí 80% mali poslať skôr a nie v ten deň keď mi znížili rýchlosť. O cca 13:15 prišla sms kde sa Orange ospravedlňuje. Takze keď som prišiel domov už to bolo OK. Čo ale nemení nic na fakte že som sa rozhodol konečne od Orange-u odísť. Takýchto pruserov bolo už niekoľko, napr. nedávno problém s DNS adresami. Proste pohár trpezlivosti už pretiekol.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zda sa, ze nie prilis casto testuju,
ale uz ked, tak na produkcii.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

aby si niekkto robil denne printscreeny spotreby, tu nie je nieco v poriadku u zakaznika
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Mne to divne nepride - mat datovo obmedzene pripojenie tak si na to spravim script - nech vidim, kolko deti preniesli a kolko ostava a podobne.
Kazdopadne, mat FUP v dnesnej dobe na pevnom pripojeni je pekna hanba.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na jednom vedeckom forume je podla oficialneho navodu na tlacenie jednorozca taky postup odporucany ako priekazne najoptimalnejsi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby citas pozorne, vsimnes si, ze oba printscreeny boli zachytene az po obmedzeni rychlosti, prvy vsak este predtym ako bola spotreba v zakaznivkej zone upravena k tomu dnu, menia to predpokladam, len raz za den (ked im to akurat nefunguje, tak menej casto, ako tu pisal niekto v diskusii).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Stary dobry antik. Po tom co ho v minulosti navstivil Hercules z Triedy SNP. 1gbit down/1gbit up, NO FUP, zabudnes zaplatit mesiac nic sa nedeje, doplatis bez upomienky alebo penale.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som to poslal na Slovensku Obchodnu Inspekciu. Poviem priklad. V obchode mas vahu na vazenie salam, salatov atd. Ta vaha musi byt ciachovana aby vazila presne. Kto nema ciachovanu vahu dostane pokutu. Tak isto inspekcia zvykne pouzit presne zavazia na testovanie ci vaha vazi spravne. Pokial je to v limitoch tak ziadna pokuta nie je. Pokuty davaju obchodom ktore maju obraty radovo v stovkach eur.

Orange ma obraty v milionoch a neodpoveda na otazky akym sposobom mera komoditu.

Nastavaju dve otazky.
Existuje nejaka metodika/usmernenie/zakon na to ako sa maju data merat na strane operatora?
Mala by SOI kontrolovat operatorov ci meraju data spravne?

A bonusova otazka. Vedia pracovnici SOI co je to vobec KB?

Mozno by mohla pri tejto teme redakcia kontaktovat prislusne ministerstvo/a.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dakujem ti pekne, teraz o tom chmular napise blog na 3 obrazovky...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A majú vlastne overené meradlo na meranie prenesených GB? Lebo ak nie, zaváňa to mastnou pokutou a súdnymi spormi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Co sa tyka prenesenych dat, tak mam to podobne. Meranie si robim sam na GW systemom cacti. V orange maju namerane 232GB a ja mam 105GB, takze evidentne tam maju problem. Som zvedavy, kedy mi poslu sms, ze mi znizuju rychlost .....
Dalsi problem som zaznamenal dnes rano cca o 9:00 ked mi z neznameho dovodu prestal fungovat internet a este stale je s tym problem. Aj ked pisem tento prispevok, tak to nefunguje. Vyzera to na problem s DNS resolverom, ale ja osobne pouzivam google a skusal som aj novy cloudflare 1.1.1.1 a blblo to tiez, takze dns to nebude, ale bude to nieco ine.
DSL linka je OK, ip mam pridelenu, statu connected, ale ping na google "ping: unknown host google.com"
Ak sa obcas zadari, tak ping namiesto 33ms je 43ms .... rychlo to odoslem, kym to este ide

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár