neprihlásený Pondelok, 16. septembra 2019, dnes má meniny Ľudmila   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
NASA už o dva roky pošle na Mars helikoptéru

Značky: MarsvesmírNASAnové technológie

DSL.sk, 12.5.2018


Americká vesmírna agentúra NASA už v najbližšom okne letov na Mars pošle spolu so svojim robotickým vozidlom Mars 2020 lietajúci dron používajúci pohon typu helikoptéry.

NASA avizovala vývoj dronu už na začiatku 2015, pri oznámení dokončenia návrhu a predstavení podoby Mars 2020 pred dvomi rokmi ale neavizovala použitie drona. Nakoniec ho misia ale ponesie.

Doterajšie vozidlá vrátane posledného Curiosity majú len obmedzené možnosti skúmania terénu pred sebou, pomocou kamier na vozidlách prípadne s menším rozlíšením pomocou snímok zo satelitných sônd. Dron by každý deň mohol vzlietnuť a preskúmať terén pred vozidlom, čo by umožnilo lepšie plánovať cestu.

Podľa informácií NASA ešte spred troch rokov by dron mohol umožniť robotickému vozidlu prejsť vďaka lepšej vybranej ceste denne až trojnásobok vzdialenosti oproti súčasnosti a zároveň lepšie vyberať lokality pre podrobnejší prieskum a odoberanie vzoriek.


Ilustrácia posielaného drona na Mars, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA / JPL-Caltech)Či pre oznámený dron v rámci misie Mars 2020 plánuje aj takéto bežné praktické používanie nie je jasné, v aktuálnom oznámení bližšie popisuje len plánované testy pre overenie technológie.

Lietanie na Marse totiž nie je jednoduché a samozrejmé a kvôli podmienkam sa výrazne odlišuje od pozemského lietania. Atmosféra Marsu na povrchu je totiž oveľa redšia, má len rádovo jedno percento hustoty pozemskej a lietanie pri povrchu je rovnako náročné ako na Zemi vo výške 30 km. Rotory tak dokážu generovať nižší vztlak a musia sa otáčať rýchlejšie, aj keď nižšia je aj gravitačná sila, dosahujúca približne 38 percent pozemskej.

Helikoptéra NASA bude mať dvojicu opačne sa otáčajúcich dvojvrtúľ, rýchlosťou až takmer 3 000 otáčok za minútu. Helikoptéry na Zemi majú rádovo 10-krát nižšiu rýchlosť.


Animácia a reálna demonštrácia drona v podmienkach marťanskej atmosféry (video: NASA)Dron bude pomerne malý a bude vážiť iba 1.8 kg. Presné rozmery NASA neuvádza, pri oznámení vývoja pred tromi rokmi hovorila o priemere 1.1 metra.

Motory budú napájané elektrickou energiou z Li-Ion batérií, pričom dron bude mať vlastné solárne panely pre ich dobíjanie a tiež vlastný mechanizmus pre ohrievanie elektroniky pre prežitie chladných nocí.

NASA v oznámení popisuje len parametre testov. Vozidlo Mars 2020 dron položí na vhodné miesto a odíde do bezpečnej vzdialenosti. Následne dron ako prvý test vzlietne do výšky troch metrov a zostane tam 30 sekúnd. Počas mesiaca uskutoční spolu celkom do päť letov s predlžujúcou sa vzdialenosťou a dĺžkou letov, do niekoľkých stoviek metrov od východzej pozície a o dĺžke do 90 sekúnd.

Lietať bude musieť samozrejme plne autonómne, keď kontrola ľuďmi v reálnom čase zo Zeme vzhľadom na dobu letu signálu zo Zeme na Mars, niekoľko minút, nie je možná.

Či v prípade úspešných testov bude následne dron sprevádzať Mars 2020 pri jeho misii oznámenie nepotvrdzuje.

Primárnym cieľom misie Mars 2020, ktorá má odštartovať v júli 2020, bude nájsť stopy a dôkazy prípadného života, konkrétne stopy po minulom mikrobiologickom živote. Za tým účelom bude analyzovať vzorky pôdy a hornín na miestach s vysokou pravdepodobnosťou prítomnosti života v minulosti a zároveň uloží 30 skúmaviek s materiálom pre ich vyzdvihnutie a dopravu na Zem budúcimi misiami na Mars.

Ďalšími cieľmi misie je analyzovať klimatické podmienky na planéte a jej geológiu a zároveň uskutočniť prípravné experimenty pre budúce ľudské misie na planéte.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Telekom zrýchľuje DSL aj optiku, ruší FUP
Pevné LTE od Swanu zrýchlilo na 150 Mbps
Posledná aktualizácia Windows 10 má spôsobovať ďalšie problémy
Emmy zatiaľ opäť súbojom Netflixu s HBO
Vydaný Linux 5.3


inzerciaDiskusia:
                               
 

Dalsie prditko?

My chceme poriadnu kozmicku lod s posadkou alebo aspon s humanoidnymi robotmi a ked uz nie s warpovym tak aspon atomovym pohonom
Odpovedať Známka: 0.3 Hodnotiť:
 

Už sa teším na rok 2023.
Podľa planu by nám mali vyasfaltovať ulicu pred domom.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

A nech tá vesmírna loď odhodí svoje nerezkové hýbače (atómové motory) tak, aby dopadli na Pentagon vo Fashingtone.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rozmyslam ze to aj keby natiahnem optiku zo zeme na mars a telefonujem tak poviem nieco, 8 minut kym to pride na zem a dalsich 8 odpoved takze 16 min ping nic moc. To vazne nevie nikto prekonat rychlost svetla??? Halo odbornici DSL, poradte
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

ja by som aj vedel, ale sa mi nechce
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Mne by sa aj chcelo, ale neviem.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Hned od vcera to tu priekazne bude.
Odpovedať Známka: 0.3 Hodnotiť:
 

Pomocou kvantového previazania je možné preniesť informáciu rýchlejšie než je rýchlosť svetla, ale zatiaľ to stojí za prd.
Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

Hovno preniest. Furt tam bola. Na prenos treba priekazne inu technologiu.
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

Kvantovym previazanim nieje možné preniesť žiadnu užitočnú informáciu. To je základná vlastnosť tohto javu.

Jediné čo sa dozvieme je momentálny spin tej meranej častice, ktorého hodnota je náhodná a opačná ako tá druhá častica a to, že už meraním stratila previazianie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

quantum wormhole
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ja viem prekonat rychlost svetla.
Ale uz je tu aj nejaky vek - takze sa musim najprv rozcvicit.

-- your Chuck Norris

Odpovedať Známka: 4.6 Hodnotiť:
 

Ja by som vyskúšal na marse vypustiť poštové holuby, že čo sa bude diať.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Nič.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Dosiahnutie ineho vysledku je samozrejme mozne kazdym priekazne i teoreticky lepsie pripravenym.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To je dednoduché, použiješ VDBT (velmi dlhu bambusovu tyc) a informaciu budes prenasat jej pohybom. Ked nou pohnes na zemi, pohyb sa okamzite prejavi aj na marse.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

To je presne spôsob, akým VDBT nefunguje ;-)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

8m trva svetlu prekonat vzdialenost Slnko - Zem.
Mars - Zem ~ 4m - 22m.
Odpovedať Známka: 1.3 Hodnotiť:
 

a odkedy???
ak o tom nevieš tak Mars môže byť aj za Slnkom a to je prosím keľo veľa kilometrov???
Pozri kde v riti bol napr. 12.jan.2018 :

https://imgur.com/a/kXvwoAd


Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

Však dobre napísal. Od 4 minút keď je hneď "vedľa" zeme až po 22 keď je za slnkom
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

a odkedy sa dá komunikovať s obdžektom ktorý je za Slnkom???
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

odkedy vymysleli antény a družice
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

cez Slnko sa komunikovať nedá
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cogito ergo sum --- rychlejsie ako svetlo je samotna myslienka
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

podla mna by to mali spravit na natahovaciu pruzinu, elektronika je dost rychla aby aj pocas skoku stihla vsetko a predpokladam, zeby to aj bolo energeticky menej narocne ... a ak nejaky "ventilator" tak na to, aby odfukol piesok zo solarnych panelov a este jedna vec, ci by nebolo vyhodnejsie pre solarny system zaviest medzi druzicami retranslaciu namiesto aby sa vsetky kontaktovali priamo so zemou
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

4ex ... ak je mars napr. v zakryte so slnkom, tak by komunikovali trebars cez druzicu na orbite merkura, venuse, pluta atd
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Retranslácia presne funguje pri Marse sondy na povrchu dáta najprv posielajú družiciam na orbite a až tie k zemi :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

:-) ... a ak je zem tie dlhe tyzdne v zakryte so slnkom tak to z orbity posielaju skusobne na alfa_centauri, alebo si druzice kratia chvile a s vozitkami hraju piskvorky :-) ... myslel nieco tusim ako ulysesees ci ako sa volala, vyslana k polom slnka, ziadna planeta by tak nebola v zakryte ani so slnkom ani inymi planetami a boli by dostupne stale
Odpovedať Hodnotiť:
 

na druhej strane ak by sa pojekazila ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked je zem v zakryte s marsom, tak hraju piskorky ako kazdy iny den .... akurat sondy na marse nedostavaju nove prikazy aby neodbocili o 0,5° mimo, co sa este nikdy nestalo, no v ramci bezpecnosti to tak je, okrem toho sa komunikuje uplne normalne
Odpovedať Hodnotiť:
 

Filmári dostali zase zákazku, však ani na Mesiaci amíci nepristáli, aj WTC dvojičky zbúrali iba na oko, kdesi v štúdiu, ľen aby zchrastili tučnú poistku, pričom tam furt neporušené stoja. Sľováci veľmo dobre poznajú tieto západné, imperialistické finty vrahov z volstrídu. A, preto, radosť robiť na sľovensku poľitiku. Zopár mľadých sopliakov, študentov, ktorí ešte z roku 1989 furt neospeľi, nič nevybudovali, nebojovali na Dukle ako partizáni, nevlastnia úspešné veľkopodniky s.r.o., a.s., nám nebude vrešťať po uliciach, načahovať svoje hoľé paprče s kľúčikmi, aby poučovali podkutých boľševikov s trvalými hodnotami ochraňovaných justičnou, ľudovodemokratickou talármafiou pred zákonným kriminálom.
Odpovedať Známka: -5.9 Hodnotiť:
 

Verím, že si na ten post vynaložil nemalé úsilie...
Musím Ťa však sklamať: nie je vtipný, ani obsažný, takže si vlastne zbytočne prejebal určitú časť svojho a tiež nášho života.
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Dost napicu chcet byt niecim zauijimavy s iq 80-
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A povolenie od slovenskeho leteckeho uradu maju?
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Nie. Povolenia pre Mars vydava SLU na zaklade ciselnika spravovaneho SVA*, v ktorom dvojvrtulove zariadenia nie su a do obsadenia prislusnej pracovnej pozicie ani priekazne nebudu.
*slovenska vesmirna agentura
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ta het, bo ak ňe, šturim do vas bľachovu bľašanku z kapury šaľenych pencle.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

mravce sa tu jebú, voda kápe! počuješ, voda kápe!,
hodiny sa nedajú odpisuvat!!
ja som maluval, a voda tu kápe!
mravce sa tu jebú, kotia,
hyn hore od šarinov!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Rátajú s tak hustou atmosférou, že ten kolos zdvihne tá prdítková vrtuľa??
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Presne na toto zabudli. Rýchlo píš email!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

jak ja neznasam m$_W!!!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tento článok vyšiel pri príležitosti, alebo v sybmióze s včerajšou komédiou Marťan na JOJ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty pozeráš na JOJ filmy? A to ťa baví s toľkými reklamami?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty nevies, ze 1.) Pocas reklamy sa daju robit rozne ine veci,
2.) esistuju rozne skatulky nahravacie v cench od 100€ aj s diskom, alebo u operatorov za 1-3€ mesacne, kde si mozes film pustit, pauznut, odist napriklad na pivo, vratit sa a dopozerat s preskakovanim reklam?
Napriklad vcera sme ten film doma pozerali a meskanie dopozerania filmu oproti aktualnemu programu bolo 6 minut.
Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo si kupim netflix, mam to lacnejsie a pozeram vsetko bez reklam a este sa aj jazyk naucim ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kebyze mam takeho konicka, kupim si len samotny internet. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aká heliko...potvora??!

Mali ste na mysli vrtuľník?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár