neprihlásený Streda, 5. augusta 2020, dnes má meniny Hortenzia
Tragická neschopnosť štátneho IT, systém obciam 7 mesiacov nedoručoval časť správ

Značky: e-governmentelektronické schránky

DSL.sk, 14.6.2018


Slovenský štát v krátkom čase bohužial raz a opäť potvrdil svoju absolútnu nekompetentnosť v oblasti IT, ktorá sa čoraz viac dostáva na povrch s intenzívnejším nasadzovaním praktickej informatizácie najmä v poslednom roku.

Multimiliónový systém DCOM využívaný podľa informácií jeho prevádzkovateľa viac ako dvomi tisícmi zrejme najmä menších obcí na realizovanie ich elektronickej agendy vrátane elektronickej komunikácie cez elektronické schránky nahrádzajúcej povinne klasickú poštu obciam približne sedem mesiacov nedoručoval malú časť týchto správ bez toho aby sa o nich vôbec dozvedeli.

Problémy boli zrejme na základe aktuálnej správy pre obce zistené na konci mája a obciam bola táto skutočnosť definitívne oznámená tento utorok.

Upozornil na to Ľubor Illek zo Slovensko.Digital na základe emailu posielaného obciam od DCOM aj so zverejnením tohto emailu.

DCOM prevádzkovaný združením DEUS poskytuje obciam okrem inej agendy možnosť vybavovať správy posielané do elektronickej schránky Slovensko.sk priamo v tomto systéme, ktorý ich zo systémov Slovensko.sk sťahuje. Časť správ, podľa stanoviska prevádzkovateľa DCOM 0.5% zo všetkých správ za november 2017 až máj 2018, sa do systémov DCOM nestiahla a obce neboli o tom nijak informované.

Tieto správy sú ale v prípade obcí rovnako ako iných orgánov verejnej moci považované za doručené momentom doručenia do schránok na Slovensko.sk. Správy obciam môžu posielať iné orgány verejnej moci, vrátane súdnych rozhodnutí a rozhodnutí o exekúciách, aj občania. Niektoré správy tak môžu mať vážne následky, ak sa obce o nich nedozvedeli v lehote na reakciu.

Oznámenie ako dôvod nedoručenia uvádza "preťaženie komunikačného rozhrania medzi IS DCOM a ÚPVS", v nasledujúcom stanovisku DEUS problém popisuje obšírnejšie: "Dôvodom nesťahovania správ bolo enormné a vopred nepredpokladané preťaženie komunikačného rozhrania medzi IS DCOM a ÚPVS, dôsledkom čoho bolo, že niektoré elektronické správy neboli stiahnuté do IS DCOM. Pre tieto nestiahnuté správy sa automaticky spúšťa samostatný proces, ktorý sa ich mimo bežného procesu snaží opätovne stiahnuť. Neobvyklou kombináciou technických chýb neboli tieto správy dodatočne stiahnuté, a súčasne aj monitoring tohto procesu nepracoval korektne."

"Neobvyklú kombináciu technických chýb" už DEUS nevysvetľuje.

DEUS sa snaží problémy označovať za "nepredvídateľné technické výpadky", ktoré sú "žiaľ súčasťou prevádzky akýchkoľvek IS". To je pri sedemmesačnom nedetekovaní takéhoto vážneho problému samozrejme absolútne neprimerané hodnotenie a zďaleka nie je možné takýto problém označiť za nepredvídateľný technický výpadok.

Obciam boli následne nedoručené správy doposielané, zároveň ich môžu nájsť priamo na Slovensko.sk. DEUS im odporúča využiť inštitút neúčinného doručenia kvôli technickým problémom nespôsobeným obcami.

Reálne technické príčiny tohto zlyhania a technická zodpovednosť zaň zatiaľ nie sú verejne známe. Na sťahovaní správ sa podieľajú dva systémy, DCOM a systémy Slovensko.sk, aspoň podľa formulácií v stanovisku zrejme správy mali byť viditeľné cez rozhranie Slovensko.sk a systémy Slovensko.sk zrejme tak za problémy nenesú primárnu zodpovednosť.

DEUS v stanovisku hovorí o "otvorení rokovaní s konzorciom dodávateľov vo veci ich zodpovednosti za túto situáciu", či už pozná konkrétne technické príčiny nie je jasné. V každom prípade aj keď problém spôsobila napríklad konkrétna programátorská chyba na strane dodávateľov, je nepochopiteľné že pri takej dôležitej činnosti ako preberenie oficiálnej komunikácie nie je systém dostatočne otestovaný a nemá mechanizmy aby minimálne upozornil na tieto problémy, špeciálne ak aspoň podľa stanoviska videl že v schránkach sú nestiahnuté správy.

Je absolútne neakceptovateľné, aby pri takto dôležitej funkčnosti zlyhanie typu nedoručenia časti správ nebolo detekované sedem mesiacov.

Navyše ako problematická sa ukázala aj komunikácia DEUS, ktoré je založené spolu ministerstvom financií a Združením miest a obcí. Server DSL.sk zhodou okolností oslovil DEUS s otázkami na technické problémy DCOM 30. mája, deň potom ako dalo združenie prvé avízo obciam.

Po podnete na iný technický problém sme sa najskôr pýtali všeobecne na aktuálne problémy, DEUS sa ozval až po piatich dňoch, žiadne problémy ani uvedené problémy s nedoručovaním správ nepriznal a po bližšom špecifikovaní daného iného problému následne vôbec za ďalších desať dní nezareagoval.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

NSA upozorňuje na riziká lokalizácie na smartfónoch, odporúča vypnúť WiFi a BT
Podiel AMD sa blíži 20%
Starship úspešne vyletela do 150 metrov, video
Apple uviedla nový model iMacu, ešte s Intel CPU
90% slovenských mladých má mobil, podľa vlastných rodičov zariadenia používajú príliš


inzerciaDiskusia:
                               
 

No jo, co by ste chceli za tych par milionov? Aby to nebodaj fungovalo? :D
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

nestalo to miliardu?
pravny stat
fikcia dorucenia ako sa patri, zmenky s atramentom z buducnosti a privlastnovanie si nizkej nezamestnanosti bez ohladu toho, ze akakolvek vlada na svete by mohla povedat to iste, lenze faktom je, ze za to mozu lacne pozocky a prosty pohyb v ekonomike.
pravny stat ako vysivany
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Stalo to tusim 30 mega + 20 mega na udrzbu na 5 rokov.
Vy by ste tie miliardy vsetci rozhadzovali.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ale kradnut neprestanu ani na sekundu, tam vsetko funguje ako po masle....
Odpovedať Známka: 5.9 Hodnotiť:
 

Ono platiť domovníkov nehnuteľností v Alpách a USA niečo stojí. Takisto zbierka hodiniek sa musí rozrastať. Treba mať pre tie krádeže trochu pochopenia.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Uveď príklad ako kradnú. :)
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

dennikn.sk/303618/pat-miliardovych-kauz-smeru/ - Päť miliardových káuz Smeru.
Som zvedavy, ci ti po tomto usmev nezamrzne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neviem, bez predplatneho vidis iba tri a je to viac emocionalny vylev ako fakty.

Medzitym sa ti do ksichtu smeje danovy podvodnik, zlodej pozemkov a patron letectva v jednej osobe, alebo z nasich penazi bude platit odskodne Harabinovi za svoje podvody zabijak v podmienke, samozrejme bez toho, aby sa mu zosobnili.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akoze kupit IS horsi, ako maju Estonci za 10x viac, ako maju Estonci je emocionalny vylev? Alebo kupovat jedovate hnede uhlie na elektrinu od Cicmanca namiesto nakupu zo zahranicia je tiez emocionalny vylev. 3 z 5 miliardovych kauz je ti malo a takze si za pokracovanie vlady Smeru? Chces povedat, ze TERAZ sa mame zameriavat IBA na Danka, alebo koho myslis a nemame si vsimat preslapy Smeru? Neodvadzas nahodou pozornost od zla s najvacsimi preferenciami a to od Smeru?
Odpovedať Hodnotiť:
 

To uz ides do dalsieho problemu. Je rozdiel, ked urobis MVP (minimum viable product) a potom postupne doplnas to, co naozaj treba, alebo ked zacnes s poziadavkami na co najkomplexnejsie riesenie a das tam poziadavky, ktore treba naimplementovat, aj ked su vzajomne sa vylucujuce a nikto to nikdy nepouzije. To vsetko treba zaplatit.

A toto ide zospodu, vrch sa na tom iba prizivi. Ked to chces zmenit a robit to ako v Estonsku, musis vymenit vsetkych tych, co tam davaju tieto prij*bane poziadavky a zbytocne vsetko komplikuju. A samozrejme riesit aj samotne procesy, ci vobec maju zmysel, nielen ich elektronizaciu.

Odpovedať Hodnotiť:
 

a kto za to moze ze danovi podvodnici a zlodeji pozemkov nesedia v base? radicovej vlada??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak si si nevsimol, danovi podvodnici a zlodeji pozemkov nesedia v base, lebo maju imunitu. Skus im ju zobrat a uvidis ten rev, aj od takych, ako si ty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

chces mi povedat ze ked kiska skonci ako prezident tak po nom pojdu? haha, ficoidi si odhlasovali ucinnu lutost pre svojich ludi takze mu staci zaplatit to na co mu pridu. bravo fico, bravo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ucinna lutost bola odhlasovana z ineho dovodu, a stale predpoklada doplatenie dani. A nakoniec, mozu ju pred koncom jeho volebneho obdobia zrusit, ved ked to verejnost bude pozadovat ;).

S podvodmi pri pozemkoch alebo pri kampani mu to moc nepoze. Je si toho vedomy, preto chcel babrat do zlozenia najvyssieho sudu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked mozu na dialniciach oebuvat 25 rokov preco by nemohli na IS systemoch, tam je to asi aj jednoduchsie, proste sa vyhovoria na nepredvidatelne okolnosti.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Načo tie to sprosté el. schránky? To fakt nemôžu použivať maily - Je to už aspoň 30 rokov odladená technológia.
Ale nie, oni idú vymyslieť vlastný systém.
Za chvíľu vymyslia vlastný povinný internet ...
Odpovedať Známka: 2.4 Hodnotiť:
 

nad mailami nemas stopercentnu kontrolu, sice nie ze by mali aj nad tymto, ale aspon ti mozu povedat, ze si mal "videne", takze o tom musis vediet, aj keby nevies, o com hovoria
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

staci gmail s dorucenim.
ved ani iphone uz nema vypis o doruceni SMS.
to je fakt take tazke? co by robili keby je nas tu 80milionov ako napr v nemecku? stalo by to 80/5.5 miliard EUR, priamo umerne viac ?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

> staci gmail s dorucenim.

This feature isn't available for all Gmail accounts. You need to be using Gmail with your work or school.

https://support.google.com/a/answer/1385059?hl=en
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Stale si myslim, ze plateny gmail by stat vysiel menej ako tieto schranky.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

plateny gmail pokial si pamatam stoji 5 eur meascne na jedneho usera. Slovensko ma udajne 5 mil. obyvatelov.
Cize stalo by to 25 milionov eur mesacne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

1/ pri 5milionoch userov by cena urcite bola ina
2/ je uplne vylucene aby statna korespondencia lezala na americkych serveroch, lebo GDPR a milion dalsich veci, take uvahy o gmaili su dobre na zasmiatie a tam to aj konci..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby sme sa o tom chceli skriepit, tak poviem ze Gmail by vedel poskytovat technologiu na servroch na Slovensku. Vsak obaja vieme, ze su to asi americke servre s technologiami meltdown a spectre. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stopercentnú kontrolu čoho? Ak máš vlastný server máš kontrolu aj nad ističmi v baráku.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Teoreticky mohli oslovit google pripadne inak - mohli si zobrat (kupit) cely template od niekoho kto to ma zabehane a len to pomenit...Ono robit veci na kolene je somarina..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zareaguju ked sa im doruci sprava
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ako... a vzhladom k trendu dynamickeho rastu socialno-ekonomickych ukazovatelov vo funkcionalitu dorucovania nesledovanom obdobi by netrebalo z hladiska projektoveho riadenia pred opatovnym spustenim hlbkovou analyzou zvazit existenciu alternativy eventualne priekazne logickejsej?
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Z teba by bol idealny hovorca statnej institucie; hocijaku blbost vies napisat tak komplikovane, ze odradi 90% ludi od dalsich otazok.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Mam pocit, ze sam kapitan sem prispieva :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To zase nie, syntaxove vyjadrenia davaju (po kratsom alebo dlhsom zamysleni) zmysel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Neobvyklou kombináciou technických chýb neboli tieto správy dodatočne stiahnuté."

if (Envirnment.ActualMood == Moods.BadMood)
{
FuckWholeDownloadingProcess();
}
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Chodte vsetci do prdele uz.MaoBK ty uz prestan pisat hluposti stale.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

pan je kozmejker....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je prosim mozne zverejnit info ci bude hnutie DSL.sk kandidovat v nasledujucich parlamentnych volbach? Lebo by som vas chcel volit.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

V nasledujucich volbach do intergalaktickeho parlamentu hnutie DSL.sk samozrejme priekazne kandiduje pod cislom devet.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dôvodom bolo enormné a nepredpokladané preťaženie. Upozornil na to Ľubor Illek zo Slovensko Digital na základe emailu rozposlaného obciam.
Mne s toho vyplýva že Illkovi neprešli Spamy a teraz sa sťažuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Iľko bol za tým včerajším DDoS útokom na SHMU. :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Asi dam u nas v robote vypoved a pojdem robit do statneho IT pretoze tam musi byt sialeny veget. 7 mesiacov klientom nechodi cast sprav a nikto si to ani nevsimol toboz by to dali obciam vediet. Niiiiic pohoda klidanko dame cigu a countera? Boha v NORMALNEJ firme by za toto nevyhodili jednotlivca - za to sa vyhadzuju oddelenia pretoze TOTALNE zlyhala kontrola...Ja sa inak aj tym IT firmam cudujem - to im nie je ani trosicku trapne?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

V ktorej firme vyhodis dnes informatika za chybu v softveri (ak teda samotny programator nie je uplny babrak)? To asi tazko, ved na trhu skoro nie su ludia.

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

V hociktorej. Ustavna povinnost ochrany vlastneho zdravia dusevne priekazne nevynima.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Citaj co pisem - kde bola kontrola? Ono to nie je o tom sediet cely den v kuchynke a dole na cige...Ako sorry ale 7 mesiacov si nevsimnut ze nefunguje tool je trosku silne kafe..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

... to mi pripomenulo ked som pred viac ako desatrocim bol ako zamestnanec dodavatelskej firmy robit poriadok v serverovni jedneho ministerstva, lebo tamojsi ITckari to nestihali. Bordel nenormalny, motanica kablov neskutocna, pachkable vytrcali pol metra z racku von, dvere na rackoch sa zavriet nedali, UPSky nezapojene, ITckarska Sodoma Gomora. Dva dni som od rana do noci oznacoval ten bordel, rozmotaval patchkable, montoval kablove organizery, az som konecne zapojil vsetko co bolo treba. Za to upratovanie zaplatilo ministerstvo asi 50tisic korun. Pridem o tyzden kvoli inej veci, a krizom z racku do racku zas najebane nove patckkable mimo organizerov, bordel znovi zacina, dvere sa zas zavriet nedaju. Vojdem do kanclu ITckarov, akurat mastili na PCckach counterstrike, pytam sa ze co tam robia tie nove patchkable. A oni ze im po upratovani prestali ist tie pocitace s CounterStrike, tak si to tam zapojili... :-O===@
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Slovenský štát?

to fakt?

Alebo štátna inštitúcia?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár