neprihlásený Nedeľa, 5. apríla 2020, dnes má meniny Miroslava   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Balóny Google zabezpečia pripojenie k Internetu vo veľkej krajine

Značky: GooglebalónypripojenieInternet

DSL.sk, 8.7.2018


V africkom štáte Keňa využijú operátori na zabezpečenie bežného štandardného pokrytia mobilných LTE sietí umožňujúcich pripojenie k Internetu balóny Projektu Loon spoločnosti Google respektíve jej sesterskej spoločnosti X zo skupiny Alphabet.

Avizuje to agentúra Reuters na základe informácií keňského ministra pre informačné a komunikačné technológie Joea Mucheru.

Spolupráca zatiaľ nie je uzatvorená, v súčasnosti ešte podľa ministra prebiehajú rokovania a pracuje sa na zmluvách. Cieľom spolupráce je pokryť najmä vidiek, keď v tejto rozľahlej krajine s viac ako 580 tisíc km2 a 49 miliónmi obyvateľov je vybudovaná dostatočná infraštruktúra vo veľkých mestách ale nie na vidieku.

Google predstavil projekt pripojenia k Internetu z balónov ešte v roku 2013. Pôvodne počítal s podporou zabezpečovania bezdrôtového pripojenia vlastnou technológiou, nakoniec ale balóny poskytujú v spolupráci s miestnymi mobilnými operátormi štandardné mobilné siete technológiou LTE.


Na jeseň vypustený balón smerujúci do Portorika, kliknite pre zväčšenie (foto: Google)Balóny sú unášané stratosferickými vzdušnými prúdmi a spoločnosť môže riadiť ich polohu pomocou zmeny ich výšky medzi 18 až 27 km a tým ich presunutím do iných prúdov. Balón vydrží vo vzduchu naraz podľa skorších informácií Google viac ako sto dní, následne potrebuje pristáť.

Pôvodne spoločnosť počítala s potrebou mať balóny umiestnené okolo celej planéty na zemepisných šírkach, na ktorých chce v niektorých lokalitách poskytovať pripojenie. Nakoniec sa jej podarilo ale zlepšiť ich manévrovateľnosť, dokáže zabrániť ich unášaniu prúdmi rovnobežnými s rovníkom okolo celej planéty a dokáže ich držať okolo cieľovej pozície.Podoba pôvodnej technológie projektu Loon ešte z roku 2013, kliknite pre zväčšenie (foto: Google)Balóny už boli využité na poskytovanie mobilných sietí po zničení infraštruktúry po prírodných nešťastiach v Peru a Portoriku, okrem toho ich Google testuje na zabezpečenie pripojenia v riedko osídlených oblastiach bez vybudovanej pozemskej infraštruktúry. Takýto test bol doteraz realizovaný aj v Keni podľa dostupných informácií zo začiatku roka s desiatimi balónmi.

V Keni vznikol s balónom aj kuriózny incident. Hoci infraštruktúra pre takúto službu nevyžaduje investične náročné naťahovanie káblov a bežne nevedie k problémov s vlastníkmi nehnuteľností, jeden aspekt technológie k takýmto problémov viesť ale môže - pristávanie a v horšom prípade havárie balónov. Práve k tomu prišlo v Keni, kde na začiatku roka farmár avizoval zámer Google zažalovať za škody spôsobené haváriou balóna na jeho poliach a následnými davmi, ktoré si prišli balón pozrieť.

Na projektoch poskytovania pripojenia k Internetu zo vzduchu pracuje viacero spoločností. V minulých rokoch boli nádejnou technológiou aj drony, na ktorých pracovali aj Google a Facebook, obe spoločnosti ale tieto projekty zrušili. Google s odôvodnením, že väčšiu perspektívu majú balóny, Facebook oficiálne kvôli tomu, že na podobných projektoch začali pracovať už aj spoločnosti z leteckého priemyslu.

Ďalšou perspektívnou technológiou sú samozrejme satelity. V súčasnosti síce existuje niekoľko projektov poskytujúcich ale nie príliš zaujímavé pripojenie k Internetu pomocou jednotlivých satelitov alebo malých flotíl, viacero spoločností vrátane SpaceX ale pripravuje projekty s veľkými flotilami aj s tisíckami nízko letiacich satelitov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Chrome pre koronavírus vracia zmeny v cookies
Štátna predpoveď šírenia koronavírusu bola veľmi amatérska, s úplne zlým výsledkom
Vo Firefoxe dve kritické chyby zneužívané v útokoch, aktualizujte
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 20.04 LTS
SpaceX sa pri teste zničila už tretia Starship
Google zo sledovania polohy užívateľov zverejnil o koľko menej kam Slováci chodia
Štát stále nepovedal ako presne využije lokalizačné dáta
Vydaný alternatívny Android LineageOS 17
V SR sa napriek situácii uskutočnila informatická olympiáda, cez Internet
NASA roztvorila zrkadlo nástupcu Hubblovho teleskopu, na Zemi


Diskusia:
                               
 

Pripravte sa na jedinecne rozmazane zabery ,,prisaham videl ufo" z afriky pri objednavke teraz dostanete este viac rozmazane interview s mimozemstanom

Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Len aby bolo pripravenych dost africkych princov, lebo ak na mna zas nevyjde ani kus dedicstva, navrhnem zorganizovanie antidiskriminacnej besedy.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

jeden je vidno aj na https://www.flightradar24.com/HBAL231/1cf8a90d

http://dopice.sk/lGF
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ohrozuje to letovu prevadzku a rozne lana sa mozu zamotat do vrtule alebo to moze zmenit smer parasutistov a sposobit zamotanie padaka. Este to treba doriesit co sa tyka bezpecia.
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

myslim ze vo vyske 18km + to ohrozuje asi len ufo.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Myslenim urcite zas az tak setrit netreba.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Ale vela som cital o mig 25 a ten moze na chvilku vystupat az do stratosfery. O toto ide. Ja som niekedy lepil modely za 12 korun, tak by sa dalo povedat, ze mam odborne vedomosti z tohto. Aj lode bolo dostat, ale tie boli drahsie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

lode som lepil ja a tak s mojim vysoko profesionálnym odborným názorom, môžem povedať, že slovenská autonómna plachetnica je zlyhanie, pretože silno ohrozila lodnú a plťkovú prevádzku, svojim konaním mohla zmeniť smer potápačov a spôsobiť upchatie šnorchela. Ešte to treba doriešiť čo sa týka bezpečia
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jasne, ze tie boli drahsie. V nich nebola len taka mala tubicka s lepidlom.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

MiG-25 a "lana sa mozu zamotat do vrtule" ?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

pokial si niekto bude robit z MIG 25-ky vrtulu, tak priekazne ano... ale z MIG 35-ky si uz nikto vrtulu robit nesmie..
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

vrtuľa je poistka, keby prúdovému motoru vypadol prúd
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Konečne môžeme tlačiť z PDA cez wifi balón vo veľkej krajine a prísť si iba po hotový papier
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Do kancelárie v divočine.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

1000*528km je velka krajina?
Cize 2*Slovensko*1 Slovensko?
A este k tomu v Afrike?

Nemtudom Pa3K

Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

no ale bavíme sa v relatívnych rovinách. Ak totiž takúto krajinu dokážu pokryť balónmi, je to približne rovnaký úspech ako pokryť 90% územia Ruska štandardne (vežami). Čiže áno, na balóny je to veľká krajina, rovnako ako je "najväčší počet ľudí na jednom mieste s rozprestretými dáždnikmi" v počte 311, pre slovensko vysoké číslo (slovenský rekord) a napríklad v takom new yorku keď prší, je takýto počet len v central parku alebo na times square.
tudom pachju?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Tak neviem.
Podla wikipedie:
Kena - 582646km2
Slovensko - 49036km2

To mi pride rozdiel takmer 12x, tebe nie?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Presne tak. Rozdiel medzi wikipediou a realitou je priekazne radovy.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Pisem 2x Slovensko (nepisem, ale myslim na dlzku) * 1x Slovensko (nepisem, ale myslim na dlzku)
A to podla mna nie je velka krajina.

Chapem, ze dlzka*dlzka mohlo niekoho pomylit - islo len o ilustraciu.

Nakoniec 12*Slovensko nie je strasne vela ani v Europe.
Respektive Nemecko je 357 168 km² - co je vyse 60% z Kene.
Alebo inak - pozri si Kenu na mape Afriky tu:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Ke%C5%88a

Nieco ako (CS)SR v EU :)
A nepokryvaju celu krajinu, len cast (nepokrytu) a tej len cast (dediny).
Nakoniec som fanusik - islo mi len o vyjadrenie:
"velka krajina"

V dobrom, samozrejme ;)

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Takze nasim opreratorom by stacil aj jeden. /12
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak či tak miestnym bude to pokrytie nanič, keď budú internet cenzúrovať miestne vlády v spolupráci s korporáciami ako Google a spol. Každá podľa svojej ideológie.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Oni pouziju VPN. Aj u nas bolo VPN po revolucii a velmi sa to osvedcilo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako štartovacia základňa HZDS.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár