neprihlásený Streda, 3. júna 2020, dnes má meniny Karolína   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
UPC a Heureka v reklamách zavádzali

Značky: reklamaSlovensko

DSL.sk, 4.10.2018


Telekomunikačný operátor UPC a prevádzkovateľ porovnávača cien Heureka podľa rozhodnutia Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu vo svojich reklamách zavádzali.

AK RPR tak rozhodla na svojom septembrovom zasadnutí, rozhodnutia z ktorého oznámila tento týždeň.

V prípade UPC riešila relatívne komplikovanú záležitosť. Sťažnosť totiž prišla na reklamu operátora na Facebooku, ktorá propagovala rýchle pripojenie sloganom "Rýchlejší internet = vyššie DPS". DPS znamená Damage Per Second a ide o metriku používanú v hrách na vyjadrenie úspešnosti ofenzívnych činností.

UPC rýchlejším zrejme myslela naozaj rýchlosť pripojenia, keď reklama propagovala akciu na 500 Mbps pripojenie a zároveň spoločnosť sa v reakcii na sťažnosť odvolávala na uvádzanie rýchlosti napríklad na platforme Steam.

Sťažovateľ ale namietal, že DPS nesúvisí s rýchlosťou pripojenia v Mbps a v DPS na pripojení s rýchlosťami 30 Mbps a 500 Mbps by nemali byť u toho istého hráča rozdiely. Keď tak má vplyv ping, ten by zrejme ale mal byť na danej prípojke rovnaký nezávisle od rýchlosti programu. "Z tohto dôvodu má sťažovateľ za to, že reklama je klamlivá a prekračuje etickú hranicu, keď sľubuje od rýchlejšieho internetu aj lepšie herné zvýhodnenie," uvádza tlačová správa RPR.

AK RPR dala sťažovateľovi za pravdu a reklama podľa nej porušuje ustanovenie kódexu hovoriace o zákaze zavádzania spotrebiteľov.

"Komisia má za to, že na DPS majú väčší vplyv iné charakteristiky, ako napríklad kvalita pripojenia, ktoré nemajú v zásade nič spoločné s rýchlosťou internetu. AK RPR sa taktiež nedomnieva, že v danom prípade je možné hovoriť o priamej úmere medzi DPS a prenosovou rýchlosťou, keďže rovnako, ak nie viac dôležitá je miera agregácie, teda pomer medzi koľko zákazníkov sa rozdelí dané prenosové pásmo," zdôvodňuje svoje rozhodnutie.

V prípade Heureky prišla sťažnosť na reklamu tiež na Facebooku, kde boli propagované hodinky Suunto Ambit3 Peak za cenu od 42.53 eur. Podľa sťažovateľa ale cena začínala nad 200 eur.

Za uvedenú cenu si bolo možné kúpiť len náramok k hodinkám. Zadávateľ podľa RPR potvrdil, že reklama vznikla pravdepodobne v dôsledku nesprávneho poskytnutia údajov zo strany predajcu. AK RPR tak opäť rozhodla, že reklama podľa nej porušuje ustanovenie kódexu hovoriace o zákaze zavádzania spotrebiteľov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

UPC pridáva balíček s ruskými stanicami
Českého vývojára hier mal kúpiť čínsky gigant, nestalo sa - aktualizácia 1
V českom DVB-T pribudla stanica v 4K rozlíšení
Používanosť Windows 10 aj Linuxu narástla
Lenovo oznámilo výraznú podporu Linuxu
Na WD podaná hromadná žaloba za SMR v diskoch pre NAS-y v ďalšej krajine
Uvoľnenie DVB-T frekvencií pre 5G siete dokončené, až na malú výnimku
Vydaná beta LibreOffice 7.0
Predaje smartfónov sa prepadli až o pätinu
Prieskum tvrdí, že prelaďovanie DVB-T neznížilo počet divákov


Diskusia:
                               
 

Vyššie DPS by som bral metaforicky nie ako zavádzanie..
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. Pokiaľ štát proti rozhodnutiam AK RPR nezasiahne, z definície zákona a E=mc^2 de jure vyplýva, že obmedzovanie rýchlosti dopravy je nutné posudzovať priekazne rovnako.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

DPS - domaci prd smradlavy - a nech mi RPR dokaze opak...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ale smradlavost prdu nie je zavisla na rychlosti pripojenia, ale na rychlosti tlacenia do gebule trojdnovu pizzu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale ked mam linku 30mbps a na hru pre prenos dat potrebujem napr 20mbps, tak viem hrat spolahlivo. ale ked mam linku 300mbps, viem z domu pripojit az 15 ludi ktori budu hrat a teda spravime spou vacsi damage :)
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Hry síce nehrám

ale

Vygooglil som co je DPS
Vygooglil som co je Damage
Vygooglil som co je Steam
Asi viem co je miera agregácie
Vygooglil som co je kvalita pripojenia

Zhrnutie:
Asi určite hry nezačnem hrať
Aspoň asi určite nie cez internet

A facebookový účet si naďalej tiež asi nevytvorím

Samozrejme asi určite v dobrom

Asi mi jebe

Asi v dobrom určite

Asi určite je to stoudobou alebo za to môže Ríbezľové víno z malokarpatskej oblasti.

Odpovedať Známka: -3.1 Hodnotiť:
 

Skus karpatske brandy :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj ked kamarat trva na KBS (karpatske brandy special), trvam na malokarpatske vina
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

tvl ako som to čítal, myslel som si, že sa dočítam, že si vegán, robíš crossfit, zvažuješ, že budeš fruitarián a ty si len obyčajný alkoholik. KBŠ si dám s tebou bratu, na zdravie!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

na zdravie. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Významným faktorom je kvalita pripojenia: koľkokrát musí daný paket odoslať, aby došiel úspešne do cieľa. Logicky to znižuje rýchlosť - za určitú časovú jednotku musíš preniesť viac údajov, ako deklaruje provider. To by bola zaujímavá informácia. Túto nijaký provider z objektívnych príčin neuvádza.

Viď: mobilné pripojenie síce deklaruje nejakú rýchlosť, ale tie pakety majú vysokú stratovosť. Čiže je bežné, že keď si stiahneš video, tak natočíš viac dát ako má stiahnutý súbor.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jéj to som nevedel ze budem slávny :D (UPC)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A aky postih obch previnilcov nakoniec postihol? Pretoze to sme sa v clanku nedozvedeli. Alebo len 'no no no'?
Odpovedať Hodnotiť:
 

administrativny poplatok pre FO 300e
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Celkom bezne od heureky bohuzial.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mal som par rokov UPC internet, jeden z vyssich (rozumej rychlejsich) programov toho casu. Kedze bol CSGO kvoli vysokym pingom nehratelny, vymenil som za pomaranc. Na UPC som dal vela staznosti, technici boli u mna ako na klaviri, ale vzdy to skoncilo tvrdenim, ze "pingy negarantujeme". Okaslat taky internet. Potom po prechode na pomaranc som zistil, ze aj ine stranky ako Youtube, idu niekolko nasobne rychlejsie ako na UPC. Co vsak je lepsie na UPC je jednoznacne telka.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Jasne ze pomaranc chodi rychlejsie. UPC ide vsade na doraz, este aj v SIX-e maju linku furt na maxime zatial co pomaranc tam ma namraky volnej kapacity.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

UPC nikdy. Ta ich hybridno-koaxialna siet to je hroza.
V ZA mali tak pretazenu siet, ze zhadzovali FTP a peer2peer spojenia. Dakujem neprosim.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár