neprihlásený Streda, 19. júna 2024, dnes má meniny Alfréd
O dotácie na fotovoltaické panely menší záujem ako na kolektory, zajtra ďalšie kolo

Značky: obnoviteľné zdroje energiefotovoltaika

DSL.sk, 19.8.2019


V pokračovaní iniciatívy dotácií na obnoviteľné zdroje energie pre domácnosti Zelená domácnostiam II majú po výraznom znížení podpory na fotovoltaiku oproti pôvodnej iniciatíve slovenské domácnosti výrazne menší záujem o podporu na fotovoltaické panely ako na slnečné kolektory a dokonca ani zďaleka v jednotlivých kolách nevyčerpávajú alokované sumy.

Doteraz sa uskutočnili štyri kolá podpory na fotovoiltaické panely, zajtra od 15:00 je naplánované piate s alokovanou sumou 500 tisíc eur.

V prvých štyroch bolo postupne alokovaných 800 tisíc eur, 800, 500 a 500 tisíc eur, pričom suma bola minutá len v prvom kole. V druhom boli vydané poukážky len na cca 458.5 tisíc eur, v treťom 306 tisíc a štvrtom 365.9 tisíc eur.

Na kolektory boli v prvých dvoch kolách alokované sumy 800 tisíc a v ďalších troch 700 tisíc eur, pričom sa vo všetkých kolách vyčerpali.

V prípade fotovoltaických panelov sa oproti prvej iniciatíve výrazne znížila podpora na 1 kW inštalovaného výkonu a celková maximálna výška podpory, z 900 až 1200 eur na 1 kW na 500 eur za 1 kW a celková maximálna výška príspevku z 3450 eur na maximálne 1500 eur. Zároveň kým v pôvodnej iniciatíve bolo možné získať extra príspevok za doplnenie systému batériami a takéto systémy boli aj zvýhodnené v poradí, v novom kole sa batérie extra nepodporujú.

"Európsky príspevok na 1 inštalovaný kilowatt bol v pilotnom projekte pri fotovoltike násobne vyšší oproti ostatným zariadeniam. V úprave sadzieb sme tiež zohľadnili nižší prínos fotovoltiky k plneniu cieľov projektu a zároveň pokles cien fotovoltických zariadení dostupných na trhu," zdôvodnila zníženie podpory fotovoltaiky SIEA.

Cieľom projektu je zvýšiť inštalovaný výkon zdrojov obnoviteľnej energie, pričom podľa plánu by pokračovaním iniciatívy mali byť podporené zdroje s celkovým inštalovaným výkonom 140 MW.

Jednotlivé kolá výzvy sú vždy realizované len na jeden typ zariadení. U slnečných kolektorov dosahuje príspevok za 1 kW od 400 do 500 eur podľa ďalších podmienok a maximálne 1750 eur, pri tepelných čerpadlách od 272 po 340 eur a maximálne 3400 eur a pri kotloch na biomasu od 80 po 100 eur a maximálne spolu 1500 eur.

Tieto príspevky môžu získať rodinné domy, pri kotloch a kolektoroch môžu príspevok získať aj bytové domy. Podporu môžu získať iba domy mimo Bratislavského kraja. Kotle na biomasu sa podporujú iba ak nahrádzajú kotle na uhlie.

Príspevok v podobe poukážky môže kryť maximálne 50% oprávnených nákladov na zadováženie a inštaláciu zdroja vrátane montáže.

Viac informácií je možné nájsť na zelenadomacnostiam.sk.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Známy výrobca uviedol SSD s extrémne vysokou TBW životnosťou
Nvidia sa stala najhodnotnejšou spoločnosťou sveta
NASA po problémoch opakovane posúva odlet Boeingu z ISS
Prvé notebooky s novým výkonným ARM procesorom sú oddnes dostupné
Japonci vyvinuli oveľa lepšie batérie s pevným elektrolytom, majú nahradiť gombíkové batérie


inzerciaDiskusia:
                               
 

Firmy sa podporovat neplanuju? V Nemecku je vela hal obsiatych fotovoltaikou. U nas nic takeho nebude? Imho ovela rozumnejsie ako to davat na urodne polia zitneho ostrova.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jak by naša socialna vlada podporela (planych) kapitalistov, už by to ňebula najľepša socialna vlada. Ani sebe ňeznace predstavic jake nervy me lapu, jak chlopy v karčme začnu veľebic hranola i zos kapitanom.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

dokladam .. Nasa vlada vobec nema zaujem, aby sa fotovolataicke clanky horomadne instalovali na domacnostiach .. ceny za realizaciu su premrstene , a presahuju navratnost. Ceny energie su xkrat mensie ako cena za distribuciu a tu je kamen urazu ... vyzera to tak akoby akcie didtribucnych spolocnosti vlastnili samotni politici...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kym distribucne spolocnosti odmietaju vykupovat prebytocnu elektrinu, je to cele o nicom. 20 rocnu navratnodt nech si strcia do zadku sudruhovia. Ze distribocne spolocnosti nevykupuju je pracou statu-vlady-cervenych.prezlecencov. Vo vacsine vyspelych statov stat odobera a odkupuje prebytocnu elektrinu vyrobenu fotovoltaikou - u nas sudruhovia tomu vsemozne brania - radsej v banictve balia peniaze do alobalu
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Vykup takejto energie je hlavne z hladiska riadenia sustavy problematicky. Predikcia vyroby nulova, kompenzacia nulova, nutnost drzat v zalohe rezervu a pod. Z mojho pohladu by mali padnut akekolvek dotacie. Ak niekto chce, nech si to kupi sam a za vlastne - tym aj trhovo klesne cena a akumulaciu si vyries vo vlastnej rezii. V opacnom pripade ak by slo o garanciu vykupu ide o garantovany biznis a to je znovu len deformacia. Jednoducho ak sa mi to oplati, tak si to kupim a nie spekulovat kupim si to, lebo sa to vdaka dotaciam/regulaciam a garanciam oplati.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Dotacie seru trh. Ale nedavame ich len my a nedavame len na fotovoltaiku. Ale toto je presne tak myslene. Ak chces sprav si vo vlastnej rezii. Akurat ti k tomu stat chce pomoct lebo sa tvari akoze chce byt zeleny a rata sa mu to do investicii do zelenej energie ked sa nam pozera na prsty EU. Akurat, zeby sme z investicie vytazili co najviac to u nas nik neriesi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A to Vám kto povedal, takú odbornú informáciu? Ako sa podľa Vás predikuje, či pustím cinkulár alebo ho vypnem. A taká mraznička, bojler, kanvica, lokomotíva (bajočko 8MW) sa predikuje ako? A aký zádrhel to pridáva v predikcii PV výkupu?
Intuícia mi nahovára, že keďže PV produkcia kulminuje s vrcholom spotreby, tak seriozna ponuka od distribúcie by bola na PV produkciu vzájomný zápočet, barter, výmena jedna ku jednej. Nutný zisk so zámeny by DS získala v rozdiele ceny energie počas špičky vs ceny za nočnú tarifu.
O tom, že domáca PV produkcia by sa úplne spotrebovala v mieste výroby netreba ani polemizovať.
Za ktorú DS prípadne výrobcu lobujete?

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tvoja intuicia mi je vazne ukradnuta. Spotreba je vec jedna, ked sa ti do siete tlaci nekontrolovatelny bordel je vec druha. Ak to budu 4 domy z dediny, siet to ani nepozna, ak by to praktizoval takto kazdy je to problem. Jednoduchsie je problemu predchadzat tym, ze to neumoznis ako riesit kompenzacne prvky a dodatocne riadenie a nie na urovni distribucky ale vyssie. Ak nechces teda polemizovat o vyrobe a spotrebe v danom mieste, tak co vlastne riesis? Vyries si akumulaciu sam a zo siete ber len vtedy, ked nemas vlastnu kapacitu. A naozaj potom nemusis polemizovat o tom, preco distribucka tvoju energiu nechce a ani preco to nie je fer...
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Najprv k Vašej perle - bordelu.
PV invertory majú skreslenie harmonického priebehu typicky jednotky % (žiaden bordel, bez problémov prehrajú aj koncert Queen-u v HiFi kvalite) a majú typickú dobu reakcie v desiatkach ms. Inak povedané, nie je potrebné ich regulovať a už vôbec nie ľuďmi. Stav siete nepretržite monitorujú a upravujú produkciu, každý invertor samostatne alebo v súčinnosti s ďaľšími zariadeniami. Podmienky dodávky si upravuje sám regulátor a výrobca dokladá ich splnenie v štátnych skúšobniach. V žiadnom prípade nehrozí tlačenie nekontrolovateľného bordelu.
Ďalej k DS. Môžem aj musím polemizovať o DS, lebo
a) sa tu balia naše peniaze do alobalu (z daní, z poplatkov na distribúciu ...) a Hranatý sa nám smeje do tváre, že ON zohnal tie milióny vlastnou hlavou
b) každá tá kWh, ktorú DS odmietne prevziať, musí byť aspoň z nejakej časti vyrobená zo zdrojov, ktoré Slovensko dováža
c) a vyrobená je určite nie s nižšími emisiami, ako v prípade PV
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Na verejnosť sa len nesmie dostať, že by potreby domácnosti pokrylo len niekoľko panelov pod oknom v obývačke a návratnosť investície by bola v jednotkách rokov (typicky 2 nanajvýš 5), čo Vami navrhované prevádzkovanie PVE (batérie a prebytky TUV) ani náhodou nesplňuje.

Inými slovami. Arogantne klamete ľuďom do tváre s cieľom okrádať ich.


Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nejdem sa ani pytat odkial take sprostosti mas, ale vytahovat pripadove studie nejdem. Realna navratnost systemu pri aktualnych paneloch je stale na urovni 20 rokov a silne zavisle od lokality, ale vsak ok vies to asi "lepsie". Tak si ich namontuj pod obyvacku a neotravuj. A nech je to kompletne pre ziadnu DS nerobim a ani v oblasti predaja ci montaze FV. Mam aj kolegov co mali rovnake naivne predstavy ako tu rozpisujes a dopadlo to tak, chvilka napetia ...., ako som im povedal ked to sli realizovat.

O riadeni ES asi nemas ani ponatia, velke FVE su vhodne nanajvys ako stabilizacny prvok. Vsetko ostatne su dalej len negativa.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Keď nemôžem dodávať do DS a pretože mám doma len sporadicky niečo zapnuté, návratnosť nedosiahnem nikdy.

Lapidárnejšie, darmo kúpite sadbu a prácou dopestujete úrodu, keď ju nemôžete zameniť/predať, zhnije Vám.

Ak by som mohol dodávať, cena panelu 0,25€ na W, ročná produkcia 1 kWh, pri cene 0,1€ za kWh návratnosť 2,5 roka, pri cene 0,25€ za kWh návratnosť jeden rok.

Možem si ich dať pod okno v obyvačke, ale budú mi tam tak isto platné, ako keď sú v pivnici, rovnako, ako Vašim kolegom.

Iba arogantný človek môže nahovoriť inému, aby platil zlodejov ešte viac, ako musí.

Neotravovať by vyhovovalo práve tým, ktorý tie alobalové výhody požívajú. To nie sú zamestnanci, to sa priemerne inteligentný človek dovtípi.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

A tak je to spravne. Kazdy, kto by doma vyrabal, by chcel garantovane predavat a predavat by chcel vzdy, ked moze - toto sa deje na svere nemecka, ked sa rozfuka z coho maju nervy Cesi aj Poliaci. VE Skalite, ktore uz nefunguje, dostalo moznost pripojenia a na otazku, preco im to dovolili SEPS odpovedal, ze ich vykon bol nizsi ako chyba merania ne prenosovke. Ziaden domaci uzivatel nezaplati riadenie na urovni ES, kde by sa kazda obec mohla brat ako mala FVE. To by boli len naklady na strane prevadzkovatela a navratnost v nedohladne. Takze ak chces FVE, prosim - ty musis vediet ci to pre teba ma zmysel, ale nechci to tlacit do siete aby si na tom mohol zarabat a nehladaj v tom ziadnu alobalovu konspiraciu. Su to hlavne technicke a ekonomicke dovody, nie preto, ze ti niekto chce znemoznit z toho profit.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Rozoberiem, čo Ste práve napísal.
Je správne uprednostňovať enviromentálne neudržateľnú výrobu na jej maxime, dokedy sa len bude dať. Konkrétnejšie, operátor nesmie znížiť rýchlosť dopravníkov z uhlím do kotla, ani keď bude k dispozícii čistejšia forma energie. Ak nebude k dispozícii energoblok s funkčnými filtrami, ihneď pustiť do prevádzky aj ten bez filtrov, no a čo že je neskolaudovaný a bez povolení k prevádzke. https://dopice.sk/nlC


Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Je správne radšej dovážať z čiech, ako umožniť našincovi si privylepšiť znížením výdavkov za elektrickú energiu
https://dopice.sk/nlD - linka na denný trh
Ale to Ste mali povedať hneď, že Ste alebo aspoň ašpirujete byť "NÁŠ ČLOVEK" a nie ma označovať za konšpirátora, ako keby Hranolov telefonát Ste nikdy nepočul https://www.youtube.com/watch?v=Wkbs6FPAW68
Keď Ste vyrovnaný s Vašim postojom k ničeniu životného prostredia, je to Vaša vec, ale aspoň prestaňte šíriť bludy o možnom preťažovaní siete fotovoltaikou. Nemôžem sa ubrániť pokušeniu to vykresliť - invertor znížuje dodávku z dôvodu, že napríklad napätie sa blíži k max limitu povolenému normou. Zlý odľud dostane notifikáciu, pribehne s terminálom a hackom sa snaží prenastaviť limit o 1V viac nevediac, že sused už stihol na svojom invertore nastaviť limit o 5V vyššie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Jasne FVE rastie na stromoch a generuju cisty vzduch. Za co ma oznacujes mi je ukradnute, konspirujes a melies sracky. Ked uz tak vehementne mas dojem, ze nieco podporujem tak som za JE, uhlie malo byt davno odstavene. Nerozumies prevadzke a riadeniu ES ako takej a riesis svojich 5 panelov a nie tie miliony co by takymto pristupom boli v sieti a ignorujes problemy z inych krajin opisanych vyssie, pricom zly stat, zly hranol, zly neviemkto, ale ty by si chcel garantovane zarabat. Ale ja som "nas clovek". Je to ekvivalent tomu, ze si postavis firmu na vyrobu "dopln si co chces" a potom chces garantovany odbyt, lebo ty chces zarabat a je hrozne nefer, ze velkovyroba/distribucia/zakaznik od teba kupovat nechce.
PS: Nezabudni zachranovat ladove medvede - najlepsie statusom a spoza monitora. Ty ekolog.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Áno, nespomínal som ľadové medvede. Pomýlili Ste si thread.
Áno, nie som za garantovaný výkup, som za uprednostnenie odberu z OZE.
Rozdiel medzi nami je tento:
Ja si dám PV na svoju záhradu, dom, obyvačku doplnte čo chcete. Aj som si ju kúpil, spoza monitora, ale musel som ísť po ňu k výrobcovi do Košíc. A sám som ju zaplatil.
Kde Vy postavíte JE? A už ste si vyhliadli model? Mám nápad, u suseda, však. Aj tak je to len ekolog. No a zaplatia ju všetci, však im niečo z tej ich priprdenej PV kvapne. Že už sme dali do dostavby Mochoviec niečo cez 5 miliard. Teda každý zarábajúci slovák 5000€. No a čo že nie sú dokončené. Dáme ešte dva krát toľko. nie? Čo na tom, že štiepneho materialu je tak na 300 rokov a miesta, kde boli JE, sa nebudú do konca existencie zemegule dať na nič použiť( polčas rozpadu U238 4,5 mld rokov) . Odpad tiež navrhujem zaviesť k susedovi.
Viete, sú slušný ľudia a taký ako Vy.

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Mne sa paci ako si myslis, ze mas patent na rozum. Vsetci su blazni len ty si lietadlo. O prevadzke ES nevies ani z bla. Dokazujes to svojimi recami. Mas svoje predstavy, maj si ich, a kludne si namyslaj dalej, ze vies ako by to malo fungovat a co je najlepsie. To je presne ten predpoklad, preco nie si na rozhodovacej pozicii. Nastastie.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Fúha... Ty kde máš bežne 8 MW lokomotívu???
No daj ešte dva.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

napríklad táto lokomotíva od škodovky s trvalým výkonom 6.4 MW Maniak....

https://bit.ly/2NhZTQN
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hej, v Česku sú. Ale furt to nie je 8 MW a kde ich vidíš na Slovensku? A ešte niečo, ona sa nemusí rozbiehať preťažovaním el. sústavy, na to tam má všakovaké nielen "ukazovátka".
A vôbec nie sú také bežné...
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

sú úplne bežné a je ich vidieť aj na slovensku.
Rovnako vectrony ktoré používame na IC vlakoch majú výkon 6.4MW a bude ich čoraz viac. Na to že to odhadol bajočko na 8MW bol veľmi blízko ty matelko.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Celé to je hovadina. Neviem koľko ich je Slovensku, možno 3-4 ks, ale, práve Česi používajú tie najsilnejšie rušne na osobnú prepravu, kde je vlak pomerne ľahký. Ale serú ich časy... Štart, stop...
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Sám si hovadina maniak. Je ich momentálne 7 kusov z plánovaných 10. A plánuje sa nimi postupne nahradiť všetky zastaralé a dosluhujúce rušne a my ich tiež použivame na osobnú prepravu. Ty hovadina.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Energetická hovadina.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

To áno, ale aj tie haly raz postavili na úrodnej pôde.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

bolo by fajn, keby podporuju aj nejake realne prospesne riesenia, napr zelene haly https://dopice.sk/nkJ
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nerozumiem preco to nedostal aj Bratislavsky kraj, tam by to ludia vyuzili najviac, priemrne je tam viac dni slnka..
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Lebo blavaci su bohati hajzli nenazrani, maju toho dost
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ty debilko, 3/4 Blavakov sú východniari a stredné Slovensko ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hlavne by sa to vôbec nemalo stavať na Slovensku, kde je mizerné počasie a Slnko pomerne nízko nad obzorom. A už vôbec nie z ukradnutých peňazí.
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

Nízko? Však si ten panel otoč k nemu, je to úplne jedno či vysoko. U nás ako som už niekto nedávno spomínal sa uvažuje ako max. dopadajúci výkon cca 1000 W na 1 m2. Panely majú furt astronomickú cenu a nízku účinnosť. To nepíšem o firmičkách ako ecoxyz z PD, kde dostanete až o 20% drahšie komponenty ako inde a ešte aj s vymyslenými neviem ako dobrými rečičkami a parametrami okolo. Des je zohnať lacné batérie, či menič za rozumný peniaz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

v roku 2015 som pomáhal kamarátovi s výberom komponentov, lebo tiež si dával panely. Keďže pracuje v Nemecku tak som pozeral aj dodávateľov po ceste (ČR aj DE) a čuduj sa svete, rovnaký panel, rovnaký výrobca, v Nemecku najlacnejší, potom ČR a potom Slovensko.. ale len jedného výrobcu som našiel čo mal panely vo všetkých krajinách.. komponenty k tomu ale takisto, nie veľké rozdiely, ale u nás v 90% prípadoch najdrahšie... ale hej, veď máme najväčšie platy z týchto krajín tak jasné že sú tomu prispôsobené aj ceny ......... :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

A základy ekonómie ťa neučili? Kde je väčšia konkurencia tam musí byť aj nižšia cena?
A ďaľšia pravda o nenažratosti Slovenských podnikateľov ale tú v teorii nenájdeš

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako príklad som uviedol tú firmu z Prievidze...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lebo keby mohli ist dotacie na Slovensku iba na vsetky kraje, tak by panely viseli nad zahranicnym uzemim a podmienky ich udelenia by priekazne vobec neslo splnit.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Ta dotacia je uplne zbytocna. To co dostanes ako dotaciu ti zozere firma co ti to montuje este aj viac. Ked si sikovny, spravis si sam a das si spravit revizku a hotovo.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

A potom tu mas ludi ktorym by si nedal zatlct ani klinec. Je niekde pisane, ze to musis dat robit firme? Nestaci ti nakupit material?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Ano je.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kde žiješ, musí to byž certifikovaná prácička
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Ked to tymto tempom pojde dalej, kto prvy odborne popise technologiu vyskrabavania hovna z podrazky, toho konzultacny konglomerat zarobi casom na vydavani certifikatov v clenskych krajinach eu garantovane priekazne hotovy majland.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

sa mi zdá že priekazne ovtipnievaš. Za posledých 7 dní mi prišiel vtipný tvoj komentár už 2x :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

6 dní, 7 nocí...
Odpovedať Hodnotiť:
 

len velmi male perceno ludi si to dokaze sam na srechu namontovat a spravne elektriku zapojit.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

mne osobne by to mozno problem velmi nerobilo, ale kedze potrebujem pre prevadzku kritickych veci (cerpadlo na vodu) doma 3~ a na to je menic stale zufalo drahy...
a okrem toho byvam v stavbe ktora je v katastri zapisana ako chata, takze na akekolvek sucasne dotacie si mozem nechat zajst chut...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

tak to sme dvaja :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak to sme traja :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak to dostupna specikacia portov priekazne neumoznuje ani svedsku trojku :D
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

povedal by som, ze podla najnovsich eu specifikacii by to uz bolo aj na nu v pohode
Odpovedať Hodnotiť:
 

Poctivé erefcéčko sa, než aby pristúpilo na podmienku v znení nadväzujúcich právnych ustanovení, priekazne vždy radšej rovno zneplatní.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a onedlho budeme štyria xD
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kolega toto riesil na dom, prisla firma ze mu to spravia, vybavia dotaciu a ked spocital, ze vlastne nic neusetri a celu dotaciu zozere firma a povedal im to do oci, tak s kyslym usmevom odisli.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A čo čakal? Zrovna tak všakovaké trnavské firmičky chodia zatepľovať činžiaky. Násobne predražene nakupujú ktovie kde materiál, strčia niečo do vačku miestnym "rozhodujúcim" ľuďom a hneď(teda nie časovo...)je stavba aj o 30% drahšia ako by zodpovedalo. Slovač je ohromne nenažraná! Komplet železné konštrukcie z balkónov, schodíšť a výťahovej šachty si "zobrali" robotníci vraj aby mali na kávu!!!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

mno cerpadlo je indukcna zataz na ktoru musi byt naddimenzovany menic, takze radsej so soft-startom a frekvencnym menicom. A pri tejto 500+E investicii sa uz oplati uvazovat o nahradeni motora 1f verziou (bezne do 1.5kw)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Malému čerpadlu stačí predradiť prúdový limitér a je po probléme.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ňeni ani tak problem to zapojic, jak vyjsc na strechu
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Ty si tieto pičoviny, čo píšeš, sám pluskuješ ako buržuj?
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Som len tak narýchlo pozrel, čo ponúka väčšina firiem a obyčajne ide o jednofázové varianty. Keď mám v dome aktívne využívané 3 fázy je to zrejme na dve veci...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pouzi na "lacny" ohrev teplej vody, na nic ine to dobre nieje...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co ti ide na tri fazy?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja neviem možno bojler a Sporák kotol CNC freza pila.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neuveríš, ale šrotovník. Nikdy sa netočia hodiny tak rýchlo, ako keď naštartujem to hebedo :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď sú ľudia neuveriteľne nároční na spotrebu el. energie, niet sa čo čudovať. Ešte že tých fáz nemáme 5 či 6.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To by ti fotovoltaika utiahla asi len s velkou plochou predpokladam. Ty by si ked tak mal ist do pripojeneho systemu. Nie off-grid. Na srotovnik by si bral trojfazu zo siete. Na telku, chladnicku, pocitace by si bral jednofazu teoreticky z baterie. Pripadne ohrev vody.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A to si mám kvôli panelom ťahať špeciálnu vetvu po dome, ktorá by bola pripojená na panely? O šrotovník ani tak nejde, to je jasné, že ho pár panelov nepotiahne. ale pripadá mi nezmyselné zapojiť jednu fázu, keď ani neviem, v ktorej zásuvke ktorá fáza končí...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lebo asi nepoznáš farby vodičov...
Dnes je 1-fázový rozvod v bežnej domácnosti aj dosť málo.
Lebo ľudia žerú elektriku často na maximum, čo 1 fáza dovolí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak si neni na strednom slovensku, tak je to jedno. Mame sumarne meranie, takze je jedno do ktorej fazy dodavas a z ktorej beries.

Som jeden z dodavatelov a snazim sa skor tlacit ceny na trhu dole, ale nieje to take jednoduche. Administrativa k pripojeniu zozere vela casu. Ak si to urobis, neveril by si kolko veci mozes urobit zle. Poznam par urob si sam a malo kedy to realne dopadlo dobre. Poznam aj par velkych firiem a dopadlo to este horsie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Napríklad čo dopadlo zle?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napriklad dva krat zhorel rozvadzac, raz dom, vybuchli baterky. Vyrobu zapocitavalo ako spotrebu - to je najoblubenejsie. Realne to nerobilo nic, alebo napajalo par spotrebicov v dome. Pri vypadku elektriny skopalo pracovnika Distribucky atd. Okrem toho kto ma smartmeter, ak dodava do siete prebytky na cierno, pocita mu elektromer dodavku ako spotrebu x10. Po 2020 by mali mat smartmetee vsetci. Najcastejsie sa ale stretam s tym, ze realne to nerobi nic a majitel je vysmiaty ako leco ako dobre si to urobil.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nechcem hľadať blbosti po nete, vieš mi nejaký link dať, alebo aj ako to má byť zapojené, resp. aj bez pripojenia do el rozvodnej siete alebo spôsobom ako má bežná APC pre počítadlá, teda nabíjať batériu solárom a napájanie spotrebiča menič/sieť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Topologii je viacero. Toto je zrovna ta menej vyhodna, ale dobra na hranie, pre pochopenie ako to cele funguje.

My robime najcastejsie klasicky ongrid s prebytkami do ohrevu tuv, teda ak ma ist o ekonomicku stranku veci. Ak chce niekto hybrid, ostrov, alebo LiFePO4 baterie, ci 400Wp panely v klasickom rozmere, tak za penize v Praze dum.

Ostatne popis je tu, ale asi je to reklama tak to tu asi dlho nebude: https://dopice.sk/nkV


Odpovedať Hodnotiť:
 

Ta stranka to si ty?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano
Odpovedať Hodnotiť:
 

aha a ta schema. Kup si napriklad DIY o malych off gridoch. Dolezite su hlavne ochrany, kedze DC prud taha obluk. Bezpecnost na prvom mieste. Stretol som sa aj s AC isticom na DC obvode. To bol konkretne jeden z vyhorenych domovych rozvadzacov. Napr. je tu jedna kniha https://dopice.sk/nkW

Netreba verit ani vsetkemu co je na forach. Mam tam par znamych co tam deklarovali ze im nieco funguje, ale ked som to chcel vidiet, tak to este nemali dokoncene a pod ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ďakujem. Videl si už niekde konkrétny typ Solárneho článku a batérie bez toho nabíjača/regulátora? Proste nejaký fotočlánok pripojený rovno k nabíjateľnej batérií. Malo by to nejak tiež fungovať, pokiaľ neriešime prebíjanie batérie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

60 clankove panely boli uvazovane na nabijanie 24V clankov. Ale s rastucim vykonom panelov rastie aj napätie, takze je to uz len nepisana norma pre vseobecne pouzivane panely.
Daju sa zohnat aj miniregulatory na baterky. Ak to das bez regulatora, tak ti velmi skoro odide baterka, pretoze olovene baterie maju bezne 3 nabijacie rezimy postupne iduce za sebou. Ak to budes natvrdo valit do baterky, tak len vyuzivas len ten prvy nabijaci rezim Bulk.
Odpovedať Hodnotiť:
 

idealne pouzivat olovene baterky len tak na max 30%. Doma mam 38kwh olovenu baterku, ale vyuziva sa tak na 8kwh a mam nad tym system co to cele riadi tj. sa prepne rezim invertora ked uz sa znizi pozadovana kapacita a naopak ak je baterka plna tak cez raspberryPi relatka pustam postupne ohrev vody 800W a ak aj tak stale dostatocne svieti slniecko tak az na 1600W. Chcelo by to ale lepsi invertor lebo tento je len 4kW. Panely su cdte takze celkom fajn funguju aj ked je zamracene.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prave toto je to o com hovorim. Nahranie mozno, ale inak:

-Velmi nizka ucinnost nabijacieho/vybijacieho cyklu. Realne casto na urovni 60-50%.
-Vhodne vybijat len do 55% a idealne len na kratku dobu kvoli sulfatacii
-treba vetranu miestnost
-vysoke prudy, hrube kable, kontrola kontaktov, kontrola kyseliny, lebo ak sa spravne nabijaju pre cyklovanie tak doslova varia..
Proste olovo nie....
Odpovedať Hodnotiť:
 

A prečo nemôžeš dať bez údržbové? Ešte aby v dnešnej dobe niekto čumel do bateriek sa mi zdá dosť scestné!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo má výkon článku s jeho napätím??? Nechápem.
Však si poprepájam jednotlivé články tak, ako mi vyhovuje. Jáááj... to už nebude košer, že, lebo rozdielne napätia článkov. Kto by to bol povedal...
Článkov môže byť menej, len proste budú výkonnejšie, to sa niekomu nedá vyrobiť? Aby sa nezvyšovalo výstupné napätie panelu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toťka dávali v telke dokument o osudoch ľudí v dedinkách okolo Fukušimy... No smutné a smutné...

Ale nebudem kvôli tomu kupovať predražený nezmysel menom fotovoltaika!

Aj veterné hlúposti nie sú celkom dobre pochopené. Buď sa netočia, alebo ich treba hoodne brzdiť. A ten niekoľko 100 kubíkový podstavec tam zostane aj tá oceľová obluda tiež...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár