neprihlásený Sobota, 11. júla 2020, dnes má meniny Milota
Vydaný Linux 5.3

Značky: linuxové jadroLinus Torvalds

DSL.sk, 16.9.2019


Tradične v noci na pondelok autor prvej verzie linuxového jadra a jeho hlavný správca Linus Torvalds vydal novú verziu linuxového jadra 5.3.

Nová verzia opäť neobsahuje zásadné novinky, zahrnutých je ale samozrejme viacero funkčných noviniek a vylepšení.

Pridaná bola podpora pre kompresiu súborov s firmvérom pre rozličný hardvér používaných jadrom, ktorá môže viesť k výraznej úspore miesta na disku. Podľa vývojára za zmenou sa konkrétne celková veľkosť firmvérov v jeho teste znížila zo 419 MB na 130 MB.

Jadro začalo akceptovať jeden rozsah IPv4 adries, ktorý doteraz neakceptovalo keďže je podľa štandardu zatiaľ určený na špecifické použitie, 0.0.0.0/8.

Väčšou prichádzajúcou novinkou je začleňovanie podpory funkcií real-time OS do oficiálneho jadra. Viaceré čiastkové zmeny boli zapracované už v minulosti, teraz ale pribudla celková konfiguračná voľba umožňujúca zapnúť celková podporu real-time OS. Zatiaľ nevyústi do real-time OS, ďalšie zmeny by mali ale pribudnúť v nadchádzajúcich verziách a podľa vývojárov je zmena signálom že real-time bude plne integrovaný do oficiálneho jadra.

Samozrejme pribudla podpora nového hardvéru, okrem iného prvotná podpora grafík AMD Navi, podpora grafiky Adreno A540 použitej v Snapdragone 835 používanom v ARM notebookoch, podpora čínskych x86 CPU od Zhaoxin vychádzajúcich z CPU od Via, hardvérová akcelerácia dekódovania H.264 pomocou Allwinner CPU používaných v niektorých ARM minipočítačoch.

Pribudla podpora nových inštrukcií pre efektívne krátke čakanie bez volania jadra, bez cyklov a zaťažovania CPU, umwait, umonitor a tpause, ktoré budú pridané v novej generácii Intel Atom jadra Tremont.

Kompletnejší zoznam zmien je možné nájsť na Kernel Newbies.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Ďalšie Intel CPU údajne s netypickými 8 jadrami a 12 vláknami
Android 10 sa podľa Google presadil najrýchlejšie
Alza dostala za zavádzajúcu reklamu miliónovú pokutu, v Maďarsku
K dispozícii už aj upgrade na Linux Mint 20
Prehliadače pridajú podporu alternatívy JPEG-u AVIF v auguste
Štart Starlink satelitov s tienidlami opäť odložený, na sobotu
Fedora schválila Btrfs za štandardný súborový systém
WD začína dodávať 16 TB a 18 TB disky - aktualizácia 1
Termín vydania Androidu 11 zrejme známy, odhalilo ho video
Intel predstavil nový Thunderbolt 4


Diskusia:
                               
 

Real-time OS je navrhnuty pre embedded zariadenia, alebo to ovplivni aj beznych uzivatelov?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

používateľov
ovplyvní od slova vplyv
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Plati to aj v pripade, ze si pouzivanie linuxu uzivam?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ano, plati. Uzivas si ho pri pouzivani :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To by si ho musel uzivat.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Aj bežný používateľ si môže nainštalovať Real-Time jadro (napr v debiane je to balíček linux-image-rt-amd64). Ale ak bežný používateľ používa bežné predvolené balíčky svojho operačného systému, tak Real-Time jadro mať nebude a nijako ho to neovplyvní.

Hlavný rozdiel medzi Real-Time a ne-Real-Time je, že keď sa ti s Real-Time zacyklí proces s najvyššou prioritou, tak už s tým nič neurobíš - žiadny ďalší proces sa už k slovu nedostane. Môžeš natvrdo reštartovať mašinu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Popri hlavnejších či najhlavnejších rozdieloch je ale možnosť písania nekompromisne kvalitného kódu iba malou ukážkou z priekazne nepreberného množstva vychytávok.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To o zablokovani plati len ked mas menej jadier ako je pocet vlaken real-time aplikacie. A ked mas sched_rt_runtime_us=-1. V kazdom normalnom realtime systeme staci mensi time slice.

Realtime kernel sa velmi hodi pri nahravani a spracovani ziveho zvuku alebo videa a celkovo ak pocitac ovlada nieco mechanicke. Teda napriklad nejaky doma zostaveny stroj, ktory ovladas cez paralelny port, pripadne pre odbornikov CNC. Totiz tam ked system nezareaguje vcas, tak sa nieco pokazi alebo sa stratia stare data a nie je mozne ich ziskat znova.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Inkrementálne číslovanie verzií jadra je priekazne používateľsky najprívetivejším ústupkom linuxu.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:

Pridať komentár