neprihlásený Sobota, 19. septembra 2020, dnes má meniny Konštantín
Sonda na Marse sa zatiaľ posunula iba o 2 cm

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 18.10.2019


Hoci sa vedcom z NASA a nemeckej vesmírnej agentúry DLR konečne podarilo dosiahnuť pokrok pri záchrane tepelnej sondy HP3 misie InSight na Marse, ktorej sa nepodarilo zavŕtať do povrchu, zatiaľ sa celkovo posunula iba o dva centimetre.

Aktuálne o tom informuje NASA.

HP3, Heat Flow and Physical Properties Package, sa má kladivovým mechanizmom zavŕtať ideálne až päť metrov pod povrch. Malo sa tak diať viacerými razeniami po približne 51 cm. Sonda sa vo februári ale posunula iba o cca 35 cm a hlbšie sa nebola schopná dostať.

Od februára NASA a DLR analyzovali čo môže byť príčinou. Pôvodne sa za pravdepodobnú príčinu považovalo narazenie na skalu. Následne sa za najpravdepodobnejšiu príčinu začala považovať absencia trenia okolitého materiálu a sondy kvôli odlišnosti pôdy v lokalite sondy oproti očakávaniam. Trenie ale sonda potrebuje pre svoj pohyb.

To naznačuje aj stav po letnom odkrytí sondy, ktoré ukázalo vytvorenie menšej jamy okolo sondy. Na snímkach podľa NASA tiež vidieť 5 až 10-cm vrstvu pevnej pôdy, na akú sonda nebola pripravená.Vedci sa pokúsili ramenom InSight pritlačiť pôdu v okolí sondy, rameno ale nedokáže v takejto vzdialenosti od sondy vyvinúť dostatočný tlak a jama vedľa sondy zostala.

Na začiatku októbra NASA informovala o ďalších plánovaných technikách, zhŕňaní okolitej pôdy do jamy a pritlačení na časť sondy ešte nad povrchom zboku pomocou ramena aby sa stabilizovala.


Popis stavu záchrany HP3 zo začiatku októbra (video: NASA)Technika zabrala a na začiatku týždňa DLR avizovala pokrok, NASA teraz zverejnila viac podrobností. Sonda od 8. októbra na trikrát uskutočnila 220 úderov, posunula sa celkovo ale iba o dva centimetre vďaka pritlačeniu ramena na sondu zboku.

Zatiaľ sa ešte zrejme nevie o koľko sa sonda touto technikou posunie, keď sa to podľa NASA len ukáže. Zároveň ale avizuje, že inžinieri teraz testujú čo sa stane keď sa sonda dostane pod úroveň povrchu a rameno na ňu nebude môcť zboku tlačiť. Možnými riešeniami ako pomôcť potom sonde má byť nazhŕňanie materiálu na vrch sondy pre zvýšenie jej hmotnosti a tlačenie na ňu zvrchu ramenom.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

RISC-V procesory po akvizícii ARM vstupujú do PC
Veľká väčšina predaných smartfónov v našom regióne stojí do 400 dolárov
Skylink testuje viac ako desiatku nových kanálov
SpaceX odložila vypustenie ďalších 60 satelitov Starlink
Štát voľne sprístupnil kompletné osobné údaje všetkých testovaných na koronavírus na webe
Apple potvrdila použitie prvého 5-nm CPU
Trailer druhej série The Mandalorian
Vydané Gnome 3.38, prejde na nové číslovanie verzií
Vzniká x266, open source enkóder H.266
Dátové balíky pre vybrané aplikácie porušujú sieťovú neutralitu, rozhodla EÚ


Diskusia:
                               
 

tolka drina
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

niekedy aj 2 cm znamenaju vela
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

práve večerám
Odpovedať Hodnotiť:
 

... toto MI ROBITE SCHVALNE !! zase nebudem spat! Pred 4 dnami to bolo o 3 .. teraz je to o dva ... je to oprava?, alebo dokopy 5 cm !!..

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V súlade s európskymi hodnotami vychádzajú najnediskriminačnejšie priekazne 2 s opačnou orientáciou.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

priekazne ano
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

namiesto mínusiek by si mal dostávať facky
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ten chlapík na videu je schopný postaviť akurát tak trstinovú chatrč. Sa nečudujte, že nenavŕtal dieru do zeme keď použil vrtáky do stropu :)
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

To skôr sa do dvojcentimterovej jamky zasieva semienko bavlny...
Odpovedať Hodnotiť:
 

838 miliónov USD, to máme cca 280 miliónov USD na centimeter.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

preco tam jednoducho neposlu existujuci x tonovy bager s modulom priklepova vrtacka a dialkovym ovladanim. by sa im to oplatilo viac, nez tam poslat nieco na 10 krat.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár