neprihlásený Nedeľa, 5. apríla 2020, dnes má meniny Miroslava   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Balóny Google budú poskytovať mobilnú sieť v ďalšej krajine

Značky: GooglebalónypripojenieInternet

DSL.sk, 23.11.2019


Balóny spoločnosti Loon zo skupiny Alphabet spoločnosti Google budú použité na rozšírenie mobilnej siete a poskytovanie pripojenia k Internetu v ďalšej krajine, Peru.

Spoločnosť to oznámila tento týždeň.

Google predstavil projekt pripojenia k Internetu z balónov ešte v roku 2013. Pôvodne počítal s podporou zabezpečovania bezdrôtového pripojenia vlastnou technológiou, nakoniec ale balóny poskytujú v spolupráci s miestnymi mobilnými operátormi štandardné mobilné siete technológiou LTE.

Balóny boli najskôr využité na poskytovanie mobilných sietí po zničení infraštruktúry po prírodných nešťastiach práve v Peru a Portoriku. Prvou krajinou, kde sa začnú používať na bežné zabezpečenie mobilného pripojenia, je Keňa. Projekt podľa aktuálneho oznámenia čaká na finálne povolenie.

Technológia má prínos najmä na zabezpečenie pripojenia v riedko osídlených oblastiach bez vybudovanej pozemskej infraštruktúry a v Peru budú balóny použité na pokrytie oblasti Loreto patriacej do amazonskej oblasti.

Sieť bude poskytovať Loon v spolupráci s Internet Para Todos Perú, veľkoobchodným operátorom budujúcim mobilnú infraštruktúru použiteľnú ostatnými mobilnými operátormi. Zákazníci operátora Telefónica by mali pripojenie z balónov začať využívať v budúcom roku, pričom najskôr má byť pokrytých 15% oblasti Loreto s cca 200 tisíc obyvateľmi.

Balóny Loon sú unášané stratosferickými vzdušnými prúdmi a riadiť ich polohu je možné pomocou zmeny ich výšky medzi cca 15 až 21 km a tým ich presunutím do iných prúdov. Balón vydrží vo vzduchu naraz podľa skorších informácií Google viac ako sto dní, následne potrebuje pristáť.

Pôvodne spoločnosť počítala s potrebou mať balóny umiestnené okolo celej planéty na zemepisných šírkach, na ktorých chce v niektorých lokalitách poskytovať pripojenie. Nakoniec sa jej podarilo ale zlepšiť ich manévrovateľnosť, dokáže zabrániť ich unášaniu prúdmi rovnobežnými s rovníkom okolo celej planéty a dokáže ich držať okolo cieľovej pozície.

Na projektoch poskytovania pripojenia k Internetu zo vzduchu pracuje viacero spoločností. Takéto projekty potenciálne dokážu lacnejšie pokryť aj riedko obývané oblasti, kde sa pokrytie pomocou pevnej infraštruktúry ani klasických mobilných sietí doteraz neoplatilo budovať.

V minulých rokoch boli nádejnou technológiou aj drony, na ktorých pracovali aj Google a Facebook, obe spoločnosti ale tieto projekty zrušili. Google s odôvodnením, že väčšiu perspektívu majú balóny, Facebook oficiálne kvôli tomu, že na podobných projektoch začali pracovať už aj spoločnosti z leteckého priemyslu.

Čoraz viac perspektívnou technológiou sa javia satelity. V súčasnosti sa už pracuje na troch oznámených projektoch konštelácií nízko letiacich satelitov pre poskytovanie pripojenia k Internetu, každej s viacerými tisíckami satelitov. Ide o Starlink od SpaceX, OneWeb od rovnomenného startupu a Kuiper od Amazonu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Chrome pre koronavírus vracia zmeny v cookies
Štátna predpoveď šírenia koronavírusu bola veľmi amatérska, s úplne zlým výsledkom
Vo Firefoxe dve kritické chyby zneužívané v útokoch, aktualizujte
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 20.04 LTS
SpaceX sa pri teste zničila už tretia Starship
Google zo sledovania polohy užívateľov zverejnil o koľko menej kam Slováci chodia
Štát stále nepovedal ako presne využije lokalizačné dáta
Vydaný alternatívny Android LineageOS 17
V SR sa napriek situácii uskutočnila informatická olympiáda, cez Internet
NASA roztvorila zrkadlo nástupcu Hubblovho teleskopu, na Zemi


Diskusia:
                               
 

Nebolo by jednoduchsie spravit mini vzducholod ako balon?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

nie
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Asociácia lenivých výrobcov balónov sa voči takému nariekaniu ostro vyhradzuje a priekazne nevylučuje ani podniknutie právnych krokov na obranu svojich členov!
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Vzducholoď z podstaty konštrukcie vyžaduje stály pohon. V súčasnosti nie sú vhodné technológie, ktoré by prekonali 100 dní výdrže balóna, ktorý len mení výšku, ale v podstate je na pozícií držaný vzdušnými prúdmi.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

No...a skutocni odbornici pri podmienovacej otazke ohladuplne prenechavavaju cas na dokoncenie priekazne presnej specifikacie podmienok.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nie ! Lebo ako balon a aj vzducholoď sú slepá ulička v šírení mobilného signálu !
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Skus si postavit balon a potom vzducholod.
Ze co je jednoduchsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemôžu sa balóny a satelity od muška časom rusit?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ide o ohrozenie vzdusnej prevadzky. Lietadlam sa mozu do lan zamotat vrtule alebo turbo vcucne balon a uz je nestastie na svete.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

jj padne internet
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Skôr nájdeš ihlu v kope sena ty, ako lietadlo v tej výške balón.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na to od vynálezu ohňa žiadny odborník okrem nudy nemá dôvod a tá je priekazne plne v kompetencii ministerstva kultúry, takže prípadnú spoluúčasť na poistnom plnení priekazne bezpochyby zohľadňuje štátny rozpočet.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Oheň nebol vynájdený. Takisto ako vzduch alebo voda neboli vynájdené. Vynájdené bolo maximálne tak zapaľovanie ohňa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Že by slobodná vôľa nezahŕňala ani len možnosť vynájdenia ohňa kladie vierozvestcom na premisy ideológie priekazne mohutnú logickú výzvu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

problem je ale niekde uplne inde... tie balony pouzivaju ako napln helium a toho je na semi sakra malo.. no a tu sa ide minat helium na kopec stratosferickych balonov.. Cena helia je uz dnes riadne vysoka a tymto sposobom vyleti do cien zlata...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

preklep.. semi - zemi
Odpovedať Hodnotiť:
 

treba sa poucit z minulosti, svojho casu plnili zeppeliny a hinderburgy vodikom. vraj vcelku uspesne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takéto balóny by sa mi hodili, keď som v minulom desaťročí bol na pracovných cestách v Rusku. Tam vtedy nemali v menších mestách bežne ani kalkulačky, predavačky v obchodoch tam všetko počítali na abakusoch. Človek sa chvilami cítil ako v starom Egypte, teda až na tú zimu a strašnú chudobu. Fanúšikom Dickensa by sa tam ľúbila atmosféra, ale ja som sa tešil domov na Slovensko, návrat do 21. Storočia.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Podobný pocit (aj keď menej intenzívny) človek zažije aj keď sa vracia na Slovensko z Balkánu. Ako keby sa v čase preniesol o 10 rokov dopredu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a ja som bol milo prekvapeny ake skvele weby maju
Odpovedať Hodnotiť:
 

ZESTRELIM IM TO A BUDE PO BALONIKOCH.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Riško podrž balónik.
A bolo.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár