neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
ESA schválila misiu k asteroidu

Značky: ESAvesmírNASA

DSL.sk, 2.12.2019


Európska vesmírna agentúra ESA schválila misiu Hera, ktorá bude letieť k dvojici asteroidov 65803 Didymos.

Misia je súčasťou spolupráce s NASA, ktorá v rámci nej pošle k asteroidom sondu DART s cieľom nárazom sondy odkloniť asteroid.

DART narazí do menšieho asteroidu z dvojice s priemerom cca 160 metrov obiehajúceho okolo väčšieho s priemerom 780 metrov.

Sonda bude raketou vynesená len na obežnú dráhu Zeme a urýchli sa sama iónovým xenónovým motorom NEXT-C. Motor využíva elektrickú energiu generovanú zo solárnych panelov na urýchľovanie vystrelovaných iónov xenónu na vysokú rýchlosť, čím je sonde schopný dlhodobo dodávať hybnosť s s relatívne malým množstvom paliva.

Okno pre štart bude od decembra 2020 do mája 2021, k asteroidu sonda doletí v októbri 2022 a hneď pri prílete do asteroidu narazí. Sonda s hmotnosťou cca 500 kg narazí do asteroidu rýchlosťou 6 km/s a podľa skorších informácií by mala zmeniť jeho rýchlosť o 0.4 mm/s. Aj takáto zmena sa ale postupne prejaví na jeho trajektórii a mala by byť detekovateľná aj teleskopmi zo Zeme.

ESA má následne sondu Hera vypustiť v roku 2024, pričom priletieť k asteroidom obiehajúcim Slnko po eliptickej orbite vo vzdialenosti 1 až 2.3 AU by aspoň podľa skorších informácií mala v roku 2026. Hera doplní informácie o zrážke a jej dopade, ktoré nebudú zistiteľné zo Zeme, okrem iného tvar vzniknutého kráteru. Hera ponesie aj dva malé CubeSat satelity, ktoré budú letieť blízko povrchu asteroidu a následne na ňom pristanú.

Zmena trajektórie asteroidu nárazom lode respektíve rakety je jednou zo zvažovaných techník obrany Zeme pred prípadným asteroidom na kolíznom kurze. Vzhľadom na veľkosť a rýchlosť lodí, ktoré je ľudstvo schopné vyslať, má táto technika svoje limity na veľkosť a vzdialenosť asteroidu. Účinná môže byť ale napríklad na asteroidy, ktoré sa k Zemi približujú postupne po mnohých obehoch okolo Slnka a u ktorých bude zistená hroziaca kolízia vo veľmi vzdialenej budúcnosti.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť


Diskusia:
                               
 

VVB = Velmi Vzdialena Buducnost
Odpovedať Hodnotiť:
 

ani nie ... len som tentokrat zvedavy , kolkokrat na jedno pristarie ta druzica pristane na asteroide .. Phill to zvladol 3x :D ..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Z pohľadu dôkazu zákona zachovania hybnosti je yebanie hlavou do steny pre overenie zvažovaných sofistikovaných techník obrany Zeme pred prípadným asteroidom na kolíznom kurze ekonomicky priekazne výhodnejšie.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

tiez som ostal v nemom uzase, ze motor "je sonde schopný dlhodobo dodávať hybnosť". som bol presvedceny, ze hybnost sa nemeni ak na sondu neposobi ziadna sila. uz ani ta fyzika nie je co byvala. :-)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

No pocat, sonda do asteroidu hned po prilete narazi? Vsak toto vedia asi najlepsie Izraelci a Indovia...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lenze v odbornych kruhoch EU je, aby na uspesne detekovanie castice trebalo kontrolne opakovanie a na neuspesne pristanie stacil jeden pokus, vedecky priekazne nepripustne diskriminacne.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Ved to bolo len nedavno co esa "pristala" na marse. Vidim to ze Esa bude idealny kandidat
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Len tak mimochodom - NASA objavila Vikrám. Takže je potvrdené, že Indiánom sa podarilo Mesiac trafiť. Hoci nepristal mäkko ale aspoň sa roztrieskal o povrch s veľkou pompou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak zrážka sondy s asteroidom dopadne inak než kalkuluje ESA a NASA, tak ho vychýlia zlým smerom a namiesto zabráneniu zrážky so Zemou vo veľmi vzdialenej budúcnosti to ten asteroid napáli do nás už o pár týždňov po misii. Vrelá vďaka Vám, ESA!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ber to s tej lepšej stránky. Ak ako ľudstvo vyhynieme, tak to našej planéte len prospeje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej, to je asi ako "ak hodíš z okna kamienok inak, ako kalkuluješ, spôsobíš zemetrasenie s magnidútom 11 a vyhladíš polovicu ľudstva". Ani plne natankovaný Saturn V by s tým asteroidom nedokázal pohnúť tak, aby do nás narazil za pár týždňov, ak vôbec.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár