neprihlásený Nedeľa, 16. júna 2024, dnes má meniny Bianka, Blanka
XCP-ng sa stal projektom Xenu pod The Linux Foundation

Značky: Xenvirtualizácia

DSL.sk, 31.1.2020


Open source virtualizačné riešenie XCP-ng sa stalo súčasťou projektu Xen Project vyvíjajúceho samotný Xen, projektu spadajúceho pod organizáciu The Linux Foundation okrem iného zatrešujúcu vývoj samotného linuxového jadra.

Xen Project to oznámil v utorok.

Xen je populárnym virtualizačným hypervisorom typu jedna, teda bežiacim priamo na hardvéri. Pre Xen je k dispozícii viacero komerčných produktov poskytujúcich pohodlný manažment jedného alebo viacerých serverov s virtuálnymi strojmi bežiacimi na tomto virtualizačnom riešení.

XCP-ng je open source bezplatným riešením pre takýto manažment, ktoré je open source verziou komerčného produktu Citrix Hypervisor pôvodne známeho ako XenServer. XCP-ng je tak postavený na CentOS a manažment umožňuje cez webové rozhranie Xen Orchestra.

Zastrešenie XCP-ng podľa oznámenia umožní užšie prepojiť vývojárov Xenu s jeho koncovými užívateľmi, tí budú mať k dispozícii kompletné riešenie pre manažment priamo od projektu samotného Xenu a s predpokladom zachovania dostupnosti nekomerčného riešenia. Zároveň XCP-ng prinesie podľa oznámenia zdroje pre vylepšovanie aj samotného Xenu.

Za XCP-ng stojí okrem iného Olivier Lambert a jeho spoločnosť Vates, ktorá poskytuje komerčnú podporu pre XCP-ng.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách
Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň


inzerciaDiskusia:
                               
 

Eventualita mať k dispozícii kompletné riešenie pre manažment priamo od projektu samotného Xenu a s predpokladom zachovania dostupnosti nekomerčného riešenia je zaujímavá priekazne najmä v spojitosti s prienikom linuxovej filozofie s princípmi spoločností ako Microsoft či Apple.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

XenServer je velmi sikovna vec, skoda len, ze Citrix orezal nekomercnu verziu tak velmi, ze sa stala uz prakticky nepouzitelna...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Mozes to prosim rozviest?
Akurat sa chystam skusat Xen.
Pripadne co odporucas?
Diky ;)

Odpovedať Hodnotiť:
 

xen je HV v linuxe a je 0k, iba prostredie na spravu prakticky nejake privetive a svizne neexistuje zial. Toho sa chytil Citrix, spravil pekne rozhranie, ktore sice bezi vo windows, ale ponuka velmi serioznu a jednoduchu dpravu xenu. Aby sa vsak zazicheroval, vydava aj vlastny upraveny HV xen s ktorym to cele pracuje a prave ten od verzie 7.4 okliestil na max pocet virtualiek, jadier, atd... vo free verzii. Takze uz nemozes mat zadarmo spojazdnenych napr. 35 virtualiek s 4 servermi v HA, ako sa to dalo predtym ;)
Xen ako taky pouzivam v Debian distribucii uz aspon 10 rokov a som plne spokojny. KVM mi nesplnalo niektore poziadavky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ktore poziadavky kvm nesplnalo?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár