neprihlásený Utorok, 7. apríla 2020, dnes má meniny Zoltán   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Sonda na Marse zachytila veľký počet otrasov, o jadre zatiaľ nič nezistila

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 26.2.2020


Sonda InSight americkej vesmírnej agentúry NASA na Marse zaznamenala za prvý rok činnosti viac otrasov ako vedci očakávali, celkovo doteraz viac ako 450 otrasov.

NASA o tom informovala v rámci oznámenia vydania a zhrnutia šiestich vedeckých článkov so zisteniami uskutočnenými sondou InSight.

Statická sonda InSight pristála na Marse v novembri 2018. Jej cieľom je realizovať geofyzikálny výskum Marsu, zistenie typu a veľkosti jadra, kôry, jeho seizmickej aktivity a ďalších geofyzikálnych vlastností.

Využívať na to mala najmä tri prístroje, seizmometre SEIS, tepelnú sondu HP3 zavŕtanú pod povrch a experiment RISE, ktorý presne meria Dopplerov jav, posun frekvencií pri komunikácii so Zemou, a na jeho základe umožňuje určovať aj minimálne pohyby a výkyvy planéty umožňujúce pomôcť pri odvodzovaní jej internej štruktúry.

Hoci SEIS zaznamenal veľký počet otrasov, všetky otrasy boli slabé a najsilnejší mal magnitúdu 4.0. Ani jeden tak nebol tak silný, aby sa vlny dostali do jadra planéty. SEIS tak zrejme zatiaľ nezistil podstatné nové informácie o jadre.


Zakrytý seizmometer SEIS položený vedľa InSight, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / JPL-Caltech)Experiment RISE by mal na základe meraní kmitania pri otáčaní planéty zistiť, či má pevné alebo ešte kvapalné jadro. K takémuto zisteniu sa ale zatiaľ nedopracoval, NASA avizuje že prvý rok meraní je len začiatkom a až merania za jeden celý marťanský rok, teda dva pozemské roky, dajú vedcom lepšie dáta.

Sonda HP3 zatiaľ nerealizuje relevantné merania, keďže sa ju stále nepodarilo zavŕtať viacero metrov do povrchu zrejme pre neočakávane nízke trenie pôdy v regióne sondy a tím misie hľadá spôsoby ako to docieliť.

InSight má aj ďalšie prístroje, okrem iného senzory pre meranie vetra a magnetometer. Mars síce už nemá globálne magnetické pole, magnetometer ale zachytáva zmagnetizované skaly nachádzajúce sa pod povrchom. Zachytené signály sú podľa NASA desaťkrát silnejšie ako sa očakávalo, menia sa počas dňa a pulzujú okolo polnoci. Zatiaľ sa pracuje na teóriách vysvetľujúcich tieto merania, jednou z možností je interakcia slnečného vetra s atmosférou.

Senzory vetra zase zaznamenali už tisícky vzdušných vírov, ktoré rozvírujú aj materiál z povrchu. InSight sa snaží nejaký takýto vír odfotiť, zatiaľ sa to podľa oznámenia nepodarilo.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Boeing zopakuje let na ISS bez posádky, po nepodarenom prvom
Podiel Windows 7 dokonca narástol
Hlohovec vypol bezplatné WiFi, združovala sa pri ňom mládež
Známy termín predstavenia novej generácie Intel CPU
Mobilní operátori majú ďalší problém s koronavírusom, útoky na BTS kvôli 5G
Znižovanie kvality videa nedáva zmysel, avizuje aj Seznam
Televízia užívateľom pre koronavírus voľne sprístupnila The Walking Dead
Firefox prišiel o druhú pozíciu medzi prehliadačmi
Chrome pre koronavírus vracia zmeny v cookies
Štátna predpoveď šírenia koronavírusu bola veľmi amatérska, s úplne zlým výsledkom


Diskusia:
                               
 

Zrovna predvcerom som sa pripajal na tu sondu a vravel som si ake super by to bolo kedby som daco uvidel - nevidel som nic tak som to zavrel.

Inak je to ".. vesmirna AGENTURA" ? ked vlastne skratka je
The National Aeronautics and Space Administration ?

Just askin' :)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Skvelý postreh! Pred zamýšľaním sa nad zmyslom postavy zlodeja Ming s ázijskými črtami v Jumanji je potrebné riešiť priekazne podstatnejšie otázky.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Mozno si sa pripojil na analnu sondu ktoru mas v prdeli ...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Cartman?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mezitím si na másle opečeme na kostičky nakrájenou klobásu. Přidáme cibulku a nakonec i mouku s paprikou a uděláme jíšku.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Při opékání a dochucování na kostičky nakrájené klobásy spoléháme na řešení kvadratury kruhu Matrixem a nevšímame si opodiaľ sa priekazne chechtajúce vombaty.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ty dávaš do jedla múku??
Fúha, ty si iný borec...
:-(
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

este keby tak NASA zverejnila, co sa nachadza na odvratenej strane Marsu, asi by sme boli prekvapeni.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mhmmm vidim, ze pan je cestovatel, tak nam povedz co tam je aby si nas teda prekvapil
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár