neprihlásený Utorok, 19. januára 2021, dnes má meniny Drahomíra, Mário, Sára
Neskutočné, prevádzkovateľ Slovensko.sk nechce povedať načo nakúpil Raspberry Pi

Značky: e-government

DSL.sk, 13.3.2020


Organizácia NASES spadajúca pod úrad vicepremiéra pre investície a informatizáciu, ktorá je prevádzkovateľom ústredného portálu verejnej správy Slovensko.sk, sa opäť ďalším svojim krokom ukazuje ako minimálne v niektorých aspektoch jedna z najhoršie fungujúcich štátnych inštitúcií nevyhnutne vyžadujúca zlepšenie jej činnosti.

Tentokrát organizácia dokonca evidentne buď nechce povedať alebo nevie povedať na aký účel konkrétne nakúpila už pred mesiacom nakúpený hardvér.

Problematické od štátnych organizácií je už samozrejme ak zatajujú cenu nákupov alebo ak obstarajú prípadne nie ten najúčelnejšie využiteľný hardvér pre ich potreby. Vôbec konkrétne nepovedať alebo nevedieť povedať na aký účel sa bežný hardvér nakupuje je samozrejme neakceptovateľné a absurdné a bežne si to slovenské štátne orgány nedovoľujú.

NASES navyše neodpovedala na otázku, za akú cenu Raspberry Pi nakúpila.

Ako sme upozornili vo včerajšom článku, organizácia NASES si kúpila päť kusov Raspberry Pi 4 Model B s 2 GB RAM, krabičkou, chladičom aj napájacím zdrojom.

Na nákup sme upozornili z viacerých dôvodov. Použitie ARM minipočítačov môže byť potenciálne na niektoré účely zaujímavým a efektívnym riešením, aké sa často v štátnej správe nevyužívajú, a môže tak ísť v prípade účelného využitia o zaujímavé informácie. Na druhej strane pre hlavné aktivity organizácie NASES sa nejaví Raspberry Pi ako typicky vhodný hardvér a je tak otázkou na čo ich kúpila. Samozrejme ide z pohľadu výšky minutých prostriedkov daňových poplatníkov ale len o nízke sumy.

Organizácia NASES na otázky vo štvrtok po obede odpovedala len informáciou "zariadenia boli zakúpené pre potreby NASES", na otázky za akým účelom konkrétne nakúpila týchto päť Raspberry Pi, koľko stál jeden kus a koľko stáli jednotlivé položky na zmluve ale neodpovedala, na otázky kedy alebo či reálne konkrétne na otázky odpovie alebo jej odpoveď je potrebné považovať za finálne informácie už ani nezareagovala.

Zmluva, ktorou boli Raspberry Pi nakúpené, je zverejnená. Cenu Raspberry Pi z nej ale nie je možné zistiť, keď sa cez ňu nakupovalo desať položiek vrátane výrazne drahších položiek a zverejnená je len celková cena na úrovni 25 tisíc eur s DPH. Podľa zmluvy mal byť dodávateľom predložený ale aj položkový rozpočet.

Samozrejme je možné a reálne, že NASES nakúpila daných päť Raspberry Pi účelne, má pre ne veľmi efektívne a zaujímavé použitie, nakúpila ich za efektívnu cenu a výrazne zlyháva len vo svojej komunikácii.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

SpaceX zajtra vynesie ďalších 60 Starlink satelitov, video
Rýchle SSD s 3D XPoint pamäťou pre PC končia
USA sprísnili kroky proti Huawei
Na Apple M1 nabootovaný Linux
NASA sa nepodaril test novej výkonnej rakety SLS
Podľa nového CEO Intelu nemôže mať lifestylová Apple lepšie CPU
Apple sa má pri nových MacBook Pro s ARM vrátiť k starším technológiám
Wikipedia má 20 rokov
Výrobca platní pre HDD pre zvýšený dopyt výrazne zvýši produkciu
USA uvalili sankcie na ďalšieho veľkého čínskeho výrobcu smartfónov


Diskusia:
                               
 

NASES podla mna zlyhava v komunikacii z jedneho dovodu, a to je utajovanie skutocnosti ze vedome okradaju statnu kasu. Raspberry kupili za predrazenu cenu, a na ucel ze si to prepoji nejaky manazer s telkou a bude pozerat filmy cez libreELEC, a dalsie 4 kusy rozda rodine.
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

Rodine rozdá asi aj nové telky. Keď je v tom vata, až možno za, 10 000 tisíc EUR.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A naco im je 24ks 15TB magnetickych pasok so zarukou 40rokov (ktoru neviem ci dostanu ako firma)
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Riešite nepodstatné veci. Zmluva bola robená automaticky z EKS. Systém je nastavený tak, že súťažiaci behom aukcie znižujú iba celkovú cenu a na rozpísanie na položky majú niekoľko dní, čiže v automaticky vygenerovanej zmluve sa rozpis nemá ako objaviť. Keďže sú to všetko bežne dostupné položky kľudne sa im tam mohlo prihlásiť aj 10 firiem a cena je s najväčšou pravdepodobnosťou reálna trhová.
Čo však nie je primerané je technická špecifikácia kde si uvádzajú konkrétne produkty - porušujú základné princípy obstarávania, neumožňujú alternatívu, obmedzujú trh - z akého dôvodu im vyhovovali iba WD RED disky, iba APC UPS, iba HP storage, iba Raspberry Pi atď...
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

keby som potreboval obstarať UPS, serverové/NAS disky, a rPI watchdog (pre ktorý mám už softvér a manažment) a nejaký chytrák by mi vo víťaznej ponuke (za najmenej €) vysúťažil fortron UPS, najlacnejšie disky na trhu a bananaPi, na čo nie je žiadny poriadny SW.. tak tiež nabudúce vyšpecifikujem presne čo potrebujem.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

No... lebo aké iné?
Seagate je nespoľahlivý, héliový Hitachi príliš drahý, aj keď najlepší.

Keby dali, že chcú používať héliové pevníky (pevné disky), ktoré sú najspoľahlivejšie, zase by ste nadávali, že je to príliš obmedzujúce, predražené atď. A aj to len preto, lebo tomu v podstate prd rozumiete.

Vy asi nechápete, že sú prípady, kedy cenové rozdiely medzi výrobcami sú menšie než rozdiely v nákladoch na nasadenie ich výrobkov.

Príklad: preto tu všetci fičia na Windowse a neprejdú na GNU/Linux, lebo vraj celkové náklady na správu – akože vlastníctvo – by boli väčšie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dufam ze nova vlada dodrzi slovo a tych co rozkradli verejne peniaze, posle do basy a znarodni im majetok. Tie Raspberry by im mali zhabat tiez a dat ich skolam ako ucebne pomocky. Niekto si povie ze Raspberry Pi stoji par euri. Ale tu ide v o princip. Tie peniaze nie su ich, ale nase. Ked niekto kradne v malom... bude aj vo velkom, treba ho za to tvrdo exemplarne potrestat.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Vzhľadom k ústavnej úlohe armády pri posudzovaní ústavnej úlohy vlády je dúfanie v nastolenie kritarchie v princípe priekazne schvaľovaním genocídy.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Jj, Matovič, a.k.a Nový Mesiáš naivného Slováka...
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Mla by urobiť zásah za 1000 USD a súdne divadlo za 10000 €, aby zavreli niekoho, kto rozkradol 100 €?

Lebo tu ide o „princíp“, všakže?

Ty si volil Matoviča, alebo niektorého z jeho zlepeneckých zlodejov, podvodníkov, mafiánov a verejných škodcov?

Ty by si bol ako „červený gardista“, ako jeden z tých, ktorí by zatvárali ľudí za to, že nosia okuliare, lebo nechápeš, na čo slúžia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naco komu bude taka sprostost doma?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

tebe očividne nakokot keď to nevieš využiť
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

kazda picovina je na kokot. Priekazne suhlasim
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ludia si myslia ze sa na tom daju pozerat filmy :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Dajú sa pozerať. Vo fullHD v pohode, 4k môže robiť problémy, keďže zatiaľ nie sú kompletné drivre pre grafiku (HEVC), ale budú..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked sa na sk menia vlady tak sa meni secko nielen sefovia ale pomaly aj rybicky v akvarku. To sa nedivim ze si chcu este najku tu vecicku kupit pred odchodom chudatenka.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Veď oni ich nechcú ukradnúť ako *Lipšic diktafóny*!
Odpovedať Hodnotiť:
 

... alebo je to tajné ... a reálne si vytvorili čierny fond.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

... alebo je to tajné ... a reálne testujú efektívnosť certifikovaných školení počas pracovného času v kontrolovanom prostredi v porovnaní s kontrolnou skupinou, kde sa típci boostojú priekazne len rozbehávaním rpi in the wild.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a infoziadost nepomoze?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

však jasné,že cez infožiadosť by to museli zverejniť.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Nemuseli.

Odpíšu, že na plnenie úloh úradu. A hotovo.

A odvolajú sa na to, že žiadny výpočet úloh ti robiť nemusia, aj keď to vedia, lebo to už by bolo nad rámec zákona.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skor si to prihodili ITckari domov...zazil som ked sa v ramci prerabky IT siete prihadzovali veci ako ipad, PS4 a dalsie smakotiny ktore si pobrali manazeris domov...Takze pocitam ze tieto mini kompy ma niekto doma..
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

To by Fico nedovolil!
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

Clanok v pohode, ale bol potrebny ten bulvarny nadpis?
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Niekedy je ťažké skrývať rzčarovanie a prehnaná formálnosť tiež nie je najzdravšia.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ja by som ako titulok dal: Pozname vitaza na BOBRIKA MLCANLIVOSTI.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Kazdy si prihodi nejake to HTPC na domace zuvanie ked moze...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

neskutocne. jedine, co by ich ospravedlnovalo by bolo, ze analyza dopytu na cenu a formulovanie odpovede by stalo viac ako samotna nakupna cena tych zariadeni, cim by sa dopustili maximalne neefektivneho postupu pri obstaravani v prepocte na celkove naklady na polozku
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A z tej zmluvy nie je možné určite trhové ceny jednotlivých položiek a či sedí suma 25k za všetko? prip o koľko % to je predražené.
Odpovedať Hodnotiť:
 

odpovedali vam vobec? To ste nespomenuli v clanku. A maju vobec povinnost vam odpovedat?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Drobne ma kazdy v pici.

Pokial nestali spominanych 25k Eur...


mna vzdy zaujmaju, kradeze vo velkom (miliony+) pripadne hromadne male kradeze.

Sustredme sa na podstatne, toto ma nezaujma ani nahodou, prestante sa spravat ako bulvar.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Takze podla tvojej logiky mozu urobit aj tisic taky obchodov, kde by mohli udrbat na kazdom napr. €10.000, lebo teba to nezaujima...
Co keby si svoj prijem radsej rozdaval ludom, tebe to chybat ocividne nebude a niekoho potesis...
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

napisal:
>pripadne hromadne male kradeze.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nauc sa citat s porozumenim.

a keby aj, kludne by som sa na male kradeze vydrbal,

KED TI HORI DOM TAK NERIESIS STRATENY BICYKEL
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

A co keby ti horel dom a pocas toho ti pridu vsetci ludia na okoli pobrat veci, ktore si si v poslednej chvilke zachranil a polozil pred dom na chodnik. Namiesto toho aby ti pomohli hasit alebo zachranit veci. Niekto by si zobral telku, niekto ten bicykel, niekto solnicku ... ved su to len male veci v porovnani s cenou domu, tak na co sa trapit, nie?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

To celé môže byť priekazne súčasťou školenia projektového riadenia v rámci lekcie Travel light.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Tak si ich odfotis mobilom a prides sa pomstit :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Kazdy vreckar zacina odcudzenim spendlika v krajcirsve a postupne sa vypracuje na milionove hodnoty. Preto nepodcenujme drobne kradeze vlamanim.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Kazdy vreckar....

Ryba smrdi od hlavy! na vreckarov kazdy yebe, podstatne je mat sytem v poriadku a to sa z retardovanou chamtivou "hlavou" neda...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Objednane boli na monitoring/zobrazovanie statistik.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

pre chlapcov na hranie ? Ide od nás , neukradol nič .....
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

no predsa na autogramiadu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Udaje mate v zmluve, bez uvazenia toho ze pre velke firmy na HPE hardware dostanete bezne 50% zlavu tak po spocitani velkych poloziek sa verejne dostupna cena vysplha na viac ako je predmet zmluvy , takze predrazene to asi nebude, Raspberry bude isto na monitoring alebo nieco podobne.

Na druhu stranu , odmietnut vysvetlit naco nakupovali HW , akekolvek , je neprijatelne a riaditel by mal byt odvolany okamzite...su to verejne prostriedky a NASES nie je sukromna firma...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

to budes reportovat kazdu ceruzku??

Ti musi yebat
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Čiže pokiaľ je na pochopenie vysvetlenia potrebný určitý skill, aby vyzvedači neskončili ako Cate Blanchett v Indiana Jones a kráľovstvo krištáľovej lebky, riaditel by mal byt odvolany na základe faktu, ze nezabil osobu de facto priekazne intelektuálne hendikepovanú?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A deti prevádzkovateľa budú čo robiť počas corona prázdnin? Dostanú Raspberry Pi a dajú pokoj rodičom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jak že načo ? nadomov!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hlavne nech ukážu za čo ich nakupili
Odpovedať Hodnotiť:
 

A načo to koho zaujíma? Pár Eurová položka je pre koho taký dôležitá??
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

ty mi nebudeš diktovať čo ma má alebo nemá zaujímať!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. To je priekazne patentom ôsmej veľmoci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nases tu ma uz aj trolov?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Aj ja som si to vsimol. Asi sa boja ze sa zacnu odkryvat vacsie veci
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nemusia vysvatlovat kazdu hlupost ale MUSIA zverejnit cenu jednotlivych poloziek
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Áno – cenu z obstarávania – ktorú si môžeš zistiť aj ty nezávisle od nich.

Tú aj zverejnia v Ústrednej zápisnici zmlúv (CRZ) a teba poučia , kde si ju máš vyhľadať. A hotovo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na zamestnancov NASES sú už 3+ mesiace nasadené operatívno informačné prostriedky thru interpol dot int. Záujmovým osobám na Slovensku (počet 12+) sú monitorované rôzne prostriedky výpočtovej techniky, pošta, spojovacie a dopravné prostriedky, materiálno-technické vyb. atd. Odmeny cez konštantný symbol 158 (operatívne výdavky) sú distribuované ich susedom, informátorom, spolupracovníkom OD PZSR (OR PZ) a rodinným príslušníkom, ktorí súhlasili dobrovoľne so spoluprácou a podpísali mlčanlivosť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dobre robis ze monitorujes, tych 12 magnetofonov co mas pouzi na ..rvy co rozdrbavaju miliony. Lebo ako RTVS vraví, nezaujima nas balast ... A ak vdaka tym rasbery vyrastie len jeden technik naviac tak to su najlepsie investovane peniaze do vzdelania v tomto state. Nesnazme sa namiesto problemov vyrabat zastupne problemy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pri prispevku som uviedol nnespravny znak kolegu. Prepac. Moj spravny prefix je BA-0176.
Odpovedať Hodnotiť:
 

napr na monitoring do racku? ako syslog server? rozne testy? alebo domov na kodi ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

asi to nebude na zber dat, ale vo vela odvetviach existuju take velke obrazovky, na ktorych su rozne monitorovane udaje, na zobrazenie je lacnejsie vyuzit raspi nez nejake pc, videl som take vo vela firmach
Odpovedať Hodnotiť:
 

Darseky. Vela. Pre ITaka. Co ma robit no.
Odpovedať Hodnotiť:
 

S NASESom a ich hlavným dodávateľom - GlobalTel a CNC som mal nanešťastie možnosť "spolupracovať" (uvodzovky zámerne, nakoľko každý pokus o zlepšenie vecí, či už technicky alebo procesne skončil na aboslútnom nezáujme a nekompetencii).

Verím, že tam pracuje niekoľko šikovných ľudí ktorí sa roboty neboja, ale viem si domyslieť, že sú buď vyhoretí, alebo im šéfovci dali jasne najavo, že robotu budú "dodávať" a vykazovať len dopredu určení dodávatelia.

Škandál.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som sa len tak nestranne chcel opytat, preco DSL.sk nema zabezpeceny web ..?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár