neprihlásený Sobota, 12. júla 2025, dnes má meniny Nina
Vydaný Linux 5.6

Značky: linuxové jadroLinus Torvalds

DSL.sk, 30.3.2020


Tradične v noci na pondelok autor prvej verzie linuxového jadra a jeho hlavný správca Linus Torvalds vydal novú verziu linuxového jadra 5.6.

Tentokrát nová verzia obsahuje aj niektoré významnejšie novinky.

Pribudla podpora VPN protokolu WireGuard, ktorý je novšou alternatívou k doterajším VPN protokolom ako najmä IPsec a OpenVPN.

V jadre 5.6 je prvotná podpora USB4. Verzia USB4 je postavená na protokole vychádzajúcom z technológie Thunderbolt, ktorú jej tvorca Intel okrem uvoľnenia poskytol skupine USB Promoter Group. Cez káble typu Type-C umožní prenášať po dvoch linkách dáta spolu až rýchlosťou 40 Gbps, rovnako ako Thunderbolt 3.

Nové jadro 5.6 by malo byť prvým jadrom, ktoré má vo svojej 32-bitovej verzii okrem malých výnimiek vyriešený tzv. problém roku 2038. Podľa skorších informácií vývojárov ide o prvú verziu 32-bitového jadra, ktorá sa bude dať použiť ako základ 32-bitového systému určeného pre používanie aj po roku 2038.

K viacerým zlepšeniam prišlo v podpore AMD CPU a GPU, okrem iného ovládač k10temp už poskytuje informácie o napätiach pri Zen CPU.

V jadre pribudol ovládač pre zdieľané priečinky virtualizačného riešenia VirtualBox a experimentálna podpora transparentnej kompresie pre súborový systém F2FS.

Na tradičnom Kernel Newbies zatiaľ nie je k dispozícii popis noviniek verzie 5.6, kompletnejší zoznam noviniek popisuje ale napríklad linuxový Phoronix.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Avizovaný prvý radič pre SSD pre PCI Express 6.0
V EÚ sa v júni fotovoltaika prvýkrát stala najväčším zdrojom elektriny
Uvedený M.2 SSD s podporou fyzického zničenia dát pre vyššiu bezpečnosť
Vesmírna mobilná sieť SpaceX má byť tento rok aj v Európe, na Ukrajine
Nový LibreOffice ukončí podporu Windows 7, sprístupnená RC verzia
Sci-fi seriál Murderbot od Apple bude mať druhú sériu
Česko zatiaľ nepozná presnú príčinu blackoutu, fotovoltaika z Nemecka to nemala byť
Google si natiahne ďalší optický kábel medzi USA a Európou
Nvidia ako prvá firma prekonala hodnotu štyri bilióny
Mobilní operátori získali množstvo frekvencií, 4ka v najzaujímavejších pásmach iba 5 MHz


Diskusia:
                               
 

To taký bežný dedinský programátor by sa už pri vkladaní podpory druhej VPN do kernelu zamyslel, či systémovo vyvíja operačný systém, alebo systematicky nakladá vidlami hnoj na vlečku.
Odpovedať Známka: -4.2 Hodnotiť:
 

priekazne nie
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ale zase taký bežný mestský programátor by sa už pri vkladaní podpory kernelu do druhej VPN ani nezamyslel že či systémovo navýja operačný systém na vydly, alebo systematicky nakladá vlečku na hnoji :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Corona sa zda byt ucinnejsim riesenim problemu 2038.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Nepredbiehajme.

V dobrom, samozrejme.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár