neprihlásený Piatok, 2. decembra 2022, dnes má meniny Bibiána
Aplikácia a dáta od operátorov proti koronavírusu podľa českých hygienikov nepomáhajú

Značky: ochrana súkromia

DSL.sk, 28.4.2020


Mobilná aplikácia zisťujúca kontakty infikovaných cez Bluetooth a lokalizačné dáta od mobilných operátoror ukazujúce, kde sa infikovaný v posledných dňoch približne nachádzal, v súčasnej situácii v Českej republike nepomáhajú v boji s koronavírusom a s lepším dohľadávaním kontaktov infikovaných.

V otvorenom liste okrem iného pre vládu to tvrdia desiatky českých hygienikov, ktorí tieto kontakty reálne dohľadávajú.

Hygienici listom okrem iného reagovali na kritiku, že zdržiavajú pokrok.

Ako sme upozornili už na začiatku mesiaca v tomto článku, už informácie a vyjadrenia z toho času naznačovali, že lokalizačné dáta operátorov nemusia byť v boji proti koronavírusu veľkým prínosom.

Teraz hygienici vysvetľujú, že v súčasnom stave nie je pozitívnym prínosom ani celá tzv. chytrá karanténa zrejme vrátane dát z mobilnej aplikácie. Pri súčasných počtoch nových infikovaných totiž kapacitne zvládajú dohľadávať kontakty na základe rozhovorov s infikovaným a takýmto spôsobom vedia kvalitnejšie zistiť relevantné kontakty.

Kontakty zrejme z mobilnej aplikácie by naopak podľa nich zbytočne navyšovali počet kontaktov bez ich riadneho epidemiologického posúdenia. "Navyšování kontaktů bez řádného epidemiologického posouzení povede naopak ke zvýšení počtu osob, které nemohou chodit do práce a ke zhoršování ekonomického dopadu epidemie," uvádza sa v otvorenom liste.

Systém podľa hygienikov ani prácu nezrýchľuje a dokonca znižuje kvalitu epidemiologického šetrenia. "Při současných počtech případů naopak systém snižuje kvalitu epidemiologického šetření a ve svém důsledku i zhoršuje související dopady epidemie," tvrdia hygienici.

Tieto nástroje by mohli podľa nich pomôcť v situácii, kedy budú v Česku denne pribúdať mnohé stovky nemocných a už nepôjde o kvalitu šetrenia ale o jeho kvantitu.

"Je přinejmenším riskantní v současné situaci nahrazovat fungující systém systémem jiným a to bez znalostí skutečných souvislostí a potřeb profesionálů v ochraně veřejného zdraví, které si navíc stát právě pro tyto situace hromadného výskytu infekčních i neinfekčních nemocí dlouhodobě připravuje a vzdělává," uzatvára list.

Takmer rovnaké riešenia, čo sa týka spôsobu fungovania a možného prínosu, nasadzuje alebo plánuje nasadiť Slovensko. Na Slovensku je v súčasnosti ešte výrazne nižší počet nakazených ako v Českej republike.

Ako sme upozorňovali už pri ohlásení zámeru využiť lokalizačné dáta od mobilných operátorov, v prvom rade je potrebné zvážiť očakávaný reálny prínos takéhoto riešenia a až potom sa rozhodovať do akej miery sa kvôli nemu zasiahne do súkromia. Na Slovensku štát zvolil opačný postup.

V prípade mobilnej aplikácie sme zase v pondelok upozornili na veľmi vážne problémy v tejto aplikácii, týkajúce sa ochrany súkromia aj funkčnosti.

Vyvíjať a nasadiť riešenia využívajúce moderné technológie, ktoré môžu pomôcť v boji proti šíreniu koronavírusu, je samozrejme vhodné a potrebné. Potrebné je ale najskôr zvážiť čo reálne môže riešenie priniesť, následne ako ho implementovať s čo najmenším zásahom do súkromia a zvoliť vhodný kompromis v týchto otázkach. Zmysel má samozrejme pripravovať aj riešenia, ktoré nie sú efektívne v súčasnej situácii ale môžu byť efektívne v prípadnej zhoršenej situácii v potenciálnych ďalších vlnách alebo pri iných epidémiách v budúcnosti.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Súd schválil odškodnenie zákazníkov MacBookov s problematickou klávesnicou
Orion dnes opustí orbitu Mesiaca a začne sa vracať na Zem
Doterajšie eID sa budú dať na podpis používať asi iba pol roka, podpora bude zrejme slabá
Stanica Trojka skončila
Smartfóny komunikujúce aj cez satelity budú bežnejšie, ďalší avizovaný na prvý štvrťrok


inzerciaDiskusia:
                               
 

Udaje sa zbieraju a nejsou lidi na vyhodnocovanie. A tak to je dobre. Presne ako povestne dotazniky cez velku noc, zrejme skoncili v kosi. A tak to je dobre. Ukazuje sa, ze celoplosny spizing nema kto vyhodnotit. A tak to je dobre.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

sledovanie mobilnych telefonov vsetkych obcanov slovenskej republiky je protiustavne a ja som si isty ze ficova staznost na ustavnom sude dospeje k pozitivnemu vysledku a ten hajzel placovkarsky co to nasadzuje, neopodstatnene a protiustavne opatrenia, pojde pekne do basy.

ja mam telefon vypnuty kvoli tomuto kriminalnikovi lebo sa doborovolne na tomto ilegalnom experimente ucastnit nemienim. slovac zozerie vsetko aj s navyjakom, ani dva krat nemrkne.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Akurát že sledovanie mobilnych telefonov vsetkych obcanov slovenskej republiky v princípe nie je protiustavne, nakoľko ústavnosť určuje az kto a za akým účelom sledovanie iniciuje, nakoľko napríklad i taká včela či osa pred zimou prešťuchá priekazne všetky diery.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Vsetky diery je trosku predimenzovane tvrdenie. Ak by sa konstatovalo, ze vo svojom okoli, dalo by sa suhlasit.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Cez Iridium je dosah vo svojom okoli priekazne 100% global.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Ale to uz sme pri Echelone a jeho najblizsej ustredni.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Bububu sleduju ta aj ako kadis!
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Nie vsetko co robis sa pouziva ako statistika pre dalsie vyrobky a sluzby.

Cim viac o tebe vedia tym lepsie vedia cielit reklamu, vyrabat vyrobky, ponukat sluzby.

Viac ta dojme reklama ked vedia co vo svojom zivote zazivas. A ano patri k tomu aj to sranie. Kolko krat mas sex, vsetko su to dolezite informacie o vas a vasom spravani.

Preto sa o par rokov budete dobrovolne nechat cipovat lebo presne budu vediet ako to maju na vas zacielit.

Lebo Vam nevadi, ze vas sleduju 24/7. Pretlacia vam hocijaku ich ideologiu.

Vsak aky krasny a bezpecny je ten svet ked je spojeny vsak?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Beeee beeeee iofcaaaa!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Presne Matovic do basy!!! Je to tiez len clovek a mohol by tam ist pozriet Kicuru. Privrznur prsty do dveri a tak ... A snad aj Fica ci Kaliho. Ale don Robertovia maju poslanecku imunitu a preto sa to nestane.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

No zajtra idem hygienikovi, zajtra nerobím, hygienik od...e ich z bytu. No zajtra ideme hygienikom, hygienikom, toto robia Šarinovci, ideme hygienikom. Ani byt nezaplatím, nezaplatím ani byt, neexistuje!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

vyjebu ich z bytu, tu nebudu byvat! zajtra volam jozovi, aj hygienikom, no co oni uz se mnu tu robia, vtomto byte! nezaplatila byt!, uz od septembra!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Začalo to zberom stravných lístkov hlavným hygienikom a pokračuje zberom dát ministerstvom zdravotníctva...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár