neprihlásený Nedeľa, 26. mája 2024, dnes má meniny Dušan
Mníchov sa zase vracia k open source

Značky: open sourceMníchovLinuxLineageOS

DSL.sk, 14.5.2020


Príbeh prechodu veľkého nemeckého mesta Mníchov na open source má ďalšie pokračovanie, keď sa mesto pod novým vedením opäť plánuje vrátiť k nasadzovaniu open source.

Takýto plán sa objavil v koaličnej zmluve medzi stranami SPD a Zelení, ktoré sa dostali do vedenia mesta. Upozornil na to Zdnet.

Zatiaľ má ale len podobu princípu podpory otvorených štandardov a voľne dostupného open source softvéru, nie konkrétnych plánov na nasadenie konkrétnych produktov.

Projekt prechodu na open source v Mníchove bol svojho času priekopníckym projektom. Mesto rozhodlo o postupnej migrácii na Linux a ďalší open source softvér už v roku 2003, ako prvé z väčších miest. Použitou linuxovou distribúciou bola vlastná distribúcia LiMux postavená pôvodne na Debiane a neskôr na Ubuntu. Ako kancelársky a komunikačný softvér mesto využívalo štandardný open source softvér OpenOffice.org a následne LibreOffice, Firefox a Thunderbird a vlastné vyvinuté rozšírenie pre prácu so šablónami, formulármi a listami pre OpenOffice.org respektíve LibreOffice, WollMux.

Podľa informácií spred niekoľkých rokov bol open source v rámci tejto iniciatívy nasadený na cca 15 tisíc počítačov, pričom na takmer všetkých bol inštalovaný aj LiMux. Mesto naďalej používalo stále aj pomerne vysoký počet počítačov s Windows, ktorý mal byť podľa dostupných informácií na niečo viac ako 4 tisícoch počítačov.

Po nástupe nového vedenia mesta v roku 2014 sa ale mesto zase rozhodlo pre návrat k Windows, ďalším riešeniam Microsoftu a iným proprietárnym riešeniam, pričom tento návrat sa začal realizovať pred tromi rokmi. Viceprimátor v roku 2014 uvádzal tri dôvody prehodnocovania iniciatívy, sťažnosti zamestnancov na Linux, zámer používať rovnaké produkty ako občania a spochybnil aj mieru úspor. Sťažnosti sa mali týkať možnosti pohodlného prístupu k dátam a softvéru na mobilných zariadeniach v existujúcom riešení mesta, minimálne jeden mestský úrad sa sťažoval na zníženú efektivitu práce.

Mesto si nechalo vypracovať analýzu konzultačnou spoločnosťou Accenture. Objednanie analýzy od Accenture bolo ale kritizované pre konflikt záujmov, keďže táto spoločnosť spolu s Microsoftom prevádzkuje konzultačnú službu Avanade pomáhajúcu firmám nasadzovať Microsoft technológie. Analýza podľa dostupných informácií odporučila dať zamestnancom na výber aj Windows a pri väčšom záujme o Windows zvážiť, či LiMux neopustiť. Podľa FSFE ale ani analýza za príčinu identifikovaných problémov neoznačovala technické problémy s riešením ale primárne organizačné problémy.

Ako bude vyzerať opätovné smerovanie k open source nie je zatiaľ známe.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Vo vesmírnom Boeingu objavený opäť ďalší problém, aj tak má ale odštartovať o týždeň
Legendárny instant messenger ICQ končí
Nový formát menších pamäťových modulov CAMM2 použitý už aj v desktopovej doske
Postkvantové šifrovanie by na Androide spomaľovalo, Google ho nezapol. Spomaľuje aj Chrome na PC
NASA po poškodení pamäte obnovila na sonde Voyager 1 už aj funkčnosť vedeckých prístrojov
Nová verzia Windows 11 sa blíži dokončeniu, už sa testuje
Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory
Raspberry Pi vstúpi na burzu v júni
Firefox pripravuje vertikálny zoznam kariet a skupiny kariet


Diskusia:
                               
 

Nie, ze by na tom zalezalo, ale ... robia chybu. Stale zle vybrali, pritom riesenie je priekazne tak jasne! Install arch
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

Nie, ze by ani na tom nezalezalo, ale ...kým pri žiadnej alternatíve nevychádza ako root cause chyby zostávajúcich dĺžka volebného obdobia, tak je jasne akurát, že čo používajú je priekazne jedno.
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Makro vírus sa vráti na jeseň. Windows ma najlepšiu korupčnú jednotku.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Najprv ze se vemou, pak ze se nevemou, pak ze se vemou...
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

dej sem ten šek jsem řek
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

windows ci oensource .. je to uplne jedno, lebo vyhrava vzdy Accenture :D :D
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Moslimskí tragédi...
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

pendleri?
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

open-source pre štátne správy neodporúčam z troch dôvodov:
1. nie na všetko je dostupná kvalitná open-source alternatíva, tým pádom je nutný profesionálne vypracovaný plán a implementácia prechodu s kombináciou open-source a platenými SW, s vysokou mierou organizácie. To nedá takmer žiadna štátna organizácia
2. zamestnanci nie sú zvyknutý na tieto nástroje a zvyknúť si nechcú, tým pádom je možná sabotáž, prípadne veľmi neefektívna práca v týchto programoch. Opäť, je nutný odborný dohľad a ľudí vo vedení, ktorí vedia čo robia. Nereálne v štátnej správe
3. Microsoft má správne nastavený cenník, aby ostali peniaze aj pre správnych ľudí a zároveň bol dodržaný štandardný cenník služieb, tj. nikto nemôže poukázať na korupciu, lebo ceny sú štandardne vysoké. Korupcia pri open-source riešeniach je komplikovanejšia. Neefektivívne vyhodené peniaze, ktoré však nejdú "naším ľuďom", ale sú zbytočne vyhodené na nezmyselnú prácu, nepotešia vedenie strany.
Odpovedať Známka: -2.1 Hodnotiť:
 

Inak povedané, open-source je ideálne riešenie pre firmy, ktoré vedia, čo robia.
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Otázkou je kolko je takych firiem co naozaj vedia co robia a si len myslia ze vedia co robia
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A je ten logický postup, vylučujúci, že to nie je odpoveďou, priekazne správny?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Vieš aspoň o jednej??
Ak áno, čo tá firma robí a čo ju živí?
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Zem a Vek a živí ju nejaký "kontroverzný podnikateľ"
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Štátna správa a efektivita práce? :-) Už ich vidím ako makajú na Windowsoch a na Linuxoch chudáčikovia nemôžu.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

oni to myslia tak, že skrátka keď tam majú linux, musia pracovať - majú produktivitu práce... keby tam je windows, tak raz týždenne majú "no, nejde mi server" "no je to zavírené" "no už som to 50x reštartovala a vždy keď spustím 'totoniejevirus.exe' čo mi poslalo apple ako náhodnú výhru tak sa to zasekne"
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Zaujal ma slovny zvrat kebytamje. Je potesujuce, ze aj madarski spoluobcania sa plnohodnotne zaclenili do diskusie.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

niekedy keď rýchlo píšem, tak mi kajszibaracki popadajú na klávesnicu a prehodí mi to slovosled, ale nem často sa mi to stane :)
a som od Žiliny
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

alebo ešte "no už sa to 2 hodiny aktualizuje a stále je to na "dokončujem aktualizácie" prípadne potrebuješ len nejaký formulár:
- "teraz vám ho nemôžem dať lebo nemám vytlačené a teraz tu nie je pán čo mi to vie zapnúť"
- "tlačiareň sa zapína hentým tlačítkom a potom dáte v počítači len že 'vytlačiť'"
- "áno, ale to mi musí pán prísť"
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Romania’s political and business class has been rocked by a bribery scandal involving distributors selling Microsoft products, that has incriminated nine former ministers ahead of a crunch presidential election in November.

https://euobserver.com/political/125868

Microsoft will pay more than $25 million to settle a bribery probe by the U.S. Department of Justice and Securities and Exchange Commission into foreign corruption allegations. DOJ and SEC were investigating whether Microsoft violated a U.S. law barring overseas corruption. The agencies announced the settlement Monday.

https://bit.ly/2AnokYr

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Akože v rámci gov licencovania spolupracuje s vládou ako agent provokatér na odstraňovaní priekazne nevhodných režimov iných krajín?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Pripomina mi to jeden vtip-
Pri sexe hovorí blondínka partnerovi:Tak si to rozmysli, či dnu alebo von!
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

nechapem
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

Nemusíš, zostaň dnu.
Vonku je zima.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Pustila by si ma dnu, je mi zima.
Teraz von, uz je mi teplo.
A zasa dnu, a von, dnu, von, dnu, von...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

titulok akože čo si to meleš popod nos.. to je tak keď si dáš moc a neovládaš to
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla mna by bolo najlepsie keby teraz namiesto vlastnej distribucie si vybrali nejaku zauzivanu a zmeny posielali rovno do upstreamu, takto by mohli konkretnu distribuciu jednoducho vylepsit aj dalsie mesta/staty a mohli by ju pouzivat vsetci.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mali prejst rovno na apple a bude svety pokoj. nakupit optimalizovany hardver a vsetko IM bude fungovat, ale nikomu inemu uz nie. a to sa predsa vyplati.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ufff, normálne ma po prečítaní titulku zamrazilo, že Merkelová s Macronom a Johnsonom donútili Grécko na odstúpenie ostrovov Turecku ako pomoc sudetským eeeeh pardon moslimským nájazdníkom pardon eeee... utečencom...
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

takze analyzu vypracovala Microsoft like firma. aky krasny proklad korupcie
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Neriešim či je vhodnejší Win alebo Linux, ale treba si vybrať jedno a toho sa držať. Meniť to každých pár rokov je určite strašne neefektívne a predražené.

Pripomína mi to niektorých projekt managerov, keď sa menia jak na bežiacom páse, každý prinesie svoje vízie, nejaký svoj middleware, nejaký svoj tool na sledovanie projektov/manažovanie tímu. Chýba jasná vízia, dlhodobé plánovanie, kontinuita. Podobne ako v politike, kde sa ľudia často menia. Naopak ľudia čo naozaj robia a držia systém v chode obvykle ostávajú (ak sa sami nerozhodnú odísť). Tu sú tie zmeny asi dané voľbami a keď prídu noví, tak si zasa začnú presadzovať svoje.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Predražené? Že nie je čo kupovať, je len dôkazom úpadku spoločnosti s priekazného nedostatku vízií pri tvorbe ponuky.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Ake su ceny winov a offisov pri velkych mnozstvach?
Odpovedať Hodnotiť:
 

To pravdepodobne záleží od obchodníka a oficiálnych alebo neoficiálnych provízií jednej a druhej strane.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kto si objedná na "konzultácie" Accenture ako keby na seba zavesil ceduľku "Skorumpovaný buzerant".
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Europa je prezrana korupciou ako zdochlina musimi larvami.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Europa?
Narychlo som sa snazil si prejst v hlave vsetky svetadiely, ci o nejakom viem, ze sa mu velka korupcia vyhla.
A pri Antarktide som si fakt na ziadnu lumparen nespomenul. V ostatnych castiach sveta nemaju problem nad ludskymi pravami, tvorbou koncentrovanych skladok odpadu alebo likvidaciou zivej prirody privriet ocko.

Mimochodom, Moskva je este Europa, ze?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Europa?
Narychlo som sa snazil si prejst v hlave vsetky svetadiely, ci o nejakom viem, ze sa mu velka korupcia vyhla.
A pri Antarktide som si fakt na ziadnu lumparen nespomenul. V ostatnych castiach sveta nemaju problem nad ludskymi pravami, tvorbou koncentrovanych skladok odpadu alebo likvidaciou zivej prirody privriet ocko.

Mimochodom, Moskva je este Europa, ze?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mali si vymyslieť platformu ako SMER s Kotlebákmi. Platforma znesie všetko. Mohli mať na Ubunde Windows 10 a naopak.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár