neprihlásený Streda, 28. júla 2021, dnes má meniny Krištof
NASA ukázala ako položí helikoptéru na povrch Marsu

Značky: Mars 2020NASA

DSL.sk, 29.6.2020


Americká vesmírna agentúra NASA aktuálne popísala a ukázala ako položí svoj dron Ingenuity na povrch Marsu.

Dron používa pohon typu helikoptéry a jeho účelom je najmä otestovať možnosť lietania v podmienkach Marsu. Na planétu poletí helikoptéra Ingenuity pripevnená na spodnej strane robotického vozidla Perseverance.

Vhodné štartovacie okno pre štart trvá od 17. júla až do 11. augusta, podľa posledných informácií plánuje NASA štart 22. júla. Bez ohľadu na termín štartu je pristátie na Marse naplánované na rovnaký termín, 18. február 2021.

Po pristátí bude Ingenuity naďalej pripevnená na Perseverance ešte dva mesiace, počas ktorých vozidlo nájde vhodné miesto pre položenie. Podľa NASA bolo navrhnutie mechanizmu položenia jednou z najväčších výziev testu helikoptéry.

Po zhodení krytu sa vozidlo posunie a o približne šesť dní neskôr sa aj pomocou pyrotechnického mechanizmu a elektrického motora helikoptéra otočí a uvoľnia sa jej nohy. Následne bude helikoptéra z výšky približne 13 cm pustená na povrch.


Video ukazujúce mechanizmus položenia Ingenuity na povrch Marsu (video: NASA)NASA aktuálne neinformuje ako bude prebiehať testovanie helikoptéry. Podľa skorších informácií ju NASA plánuje ale použiť minimálne na päť testovacích letov vo výške cca 4.5 metrov nad povrchom do vzdialenosti maximálne stoviek metrov s dĺžkou letov do 90 sekúnd, v akej miere ju bude využívať potom nie je jasné. NASA ale opakovane avizovala testovanie najviac 30 dní.


Dron Mars Helicopter pripevnený na Perseverance zospodu v strede, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / JPL-Caltech)Atmosféra Marsu na povrchu je oveľa redšia ako na Zemi, má len rádovo jedno percento hustoty pozemskej, a lietanie pri povrchu je rovnako náročné ako na Zemi vo výške 30 km. Nižšia je ale aj gravitačná sila, dosahujúca približne 38 percent pozemskej.

Aby dron mohol v týchto podmienkach lietať, má dvojicu opačne sa otáčajúcich dvojvrtúľ, ktoré sa otáčajú rýchlosťou maximálne 2400 otáčok za minútu. Helikoptéry na Zemi majú rádovo 10-krát nižšiu rýchlosť. Vrtule sú dlhé cca 1.2 metra a dron má len 1.8 kg. Napájanie zabezpečujú solárne články.


Video ukazujúce testovanie dronu (video: NASA)Primárnym cieľom misie Perseverance bude nájsť stopy a dôkazy prípadného života, konkrétne stopy po minulom mikrobiologickom živote. Za tým účelom bude analyzovať vzorky pôdy a hornín na miestach s vysokou pravdepodobnosťou prítomnosti života v minulosti a zároveň bude zbierať vzorky materiálu pre ich neskoršie vyzdvihnutie a dopravu na Zem budúcimi misiami na Mars.


Video popisujúce dron (video: NASA)V tohtoročnom okne by mali k Marsu letieť aj ďalšie dve misie. 14. júla má odštartovať misia Spojených arabských emirátov s označením Hope Mars Mission v podobe satelitu Hope a 23. júla čínska misia Tianwen-1, ktorá bude pozostávať zo satelitu, pristávacieho modulu a robotického vozidla.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

LG bude predávať iPhony
Posledná verzia Windows 10 má viac ako štvrtinový podiel
Intel bude vyrábať čipy Qualcommu a Amazonu
Česko chce veľkú továreň na batérie
SK hynix spustí výrobu DDR5 v tomto roku
Intel premenoval výrobné procesy na označenia podobné konkurencii
iPhony majú byť z titánu
Na Macu s ARM spustený Debian
Štát ruší nosenie množstva ďalších potvrdení na úrady
Helikoptéra na Marse uskutočnila najvyšší let, vytvárala stereo snímky


Diskusia:
                               
 

Ja som vedel, ze raz aj na marse polozia kabel.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Holt, pri hľadaní najlepších miest pre umiestnenie fotopascí na penisy v predstihu niet nad kladenie priekazne náročných primárnych cieľov.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Aj ja som ukazoval, ked som bol maly..
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Či tam voľačo ešte nájdu narozdiel prachu, šutrov a nejakého ľadu na póloch. Aj tak Zem bude čoskoro Mars 2.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

I veruže nájdu! Predsa príbuzných toho zeleného uškriekanca z obrazovky "Sto tabletov týždenne!".
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dovolim si pripomenut ze tlak vzduchu na marse je 0,006 nasobok zemskeho. Preto by tu helikopteru mali testovat v 35 km vyske a nie v labaku pri atmosferickom tlaku. Ak im to potom nepoleti, tak ja som to vedel a aj som to tu napisal.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

A nižšiu gravitáciu ako otestuješ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vzhľadom k počtu titulov ide tykaním o priekazne drahú otázku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Héliovým balónikom :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

K baloniku treba zasa Sulika. Ratal niekto s tymto v rozpocte?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Risko im to polozi, ako vladu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak to bude padať na Zemi tak na Marse to bude menej padať a dokonca sa to aj udrží nad povrchom.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:

Pridať komentár