neprihlásený Utorok, 29. septembra 2020, dnes má meniny Michal, Michaela
Podvečer SpaceX vynáša Starlink satelity s tienidlami

Značky: StarlinkSpaceX

DSL.sk, 8.7.2020


Spoločnosť SpaceX by mala uskutočniť desiaty štart s desiatkami satelitov Starlink pre poskytovanie pripojenia k Internetu dnes podvečer o 17:59 nášho času, oznámila dnes spoločnosť.

Štart bol pôvodne naplánovaný predminulý piatok 26. júna, spoločnosť ho ale zrušila niekoľko hodín pred štartom. Podľa stručného oznámenia bol potrebný ďalší čas na predštartové kontroly, bližšie informácie nezverejnila. Následne minulý utorok vynášala GPS satelit novej generácie tzv. GPS bloku III.

Raketa Falcon 9 štartuje z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride a prvý stupeň by mal po štarte pristáť na lodi v Atlantickom oceáne.

SpaceX doteraz okrem prvých dvoch testovacích satelitov vyniesla už 538 satelitov Starlink. Malý počet z nich nie je funkčný, spoločnosť sa ale už dávnejšie stala privátnou spoločnosťou prevádzkujúcou najviac satelitov.

Pri desiatom štarte bude vynášať 57 Starlink satelitov a dva satelity od spoločnosti BlackSky.


Plánovaný prenos podvečerného štartu SpaceX (video: SpaceX)Všetky Starlink satelity už sú podľa spoločnosti vybavené riešením VisorSat na zníženie jasnosti satelitov, na ktorú sa sťažujú astronómovia. Ide o tienidlá podobné aké sa používajú v autách, vyrobené zo špeciálnej tmavej peny. Tienidlá budú brániť dopadu slnečného žiarenia na antény, podľa skorších informácií Muska bude pena extrémne prepúšťať rádiové žiarenie a neovplyvní tak činnosť antén.


Podoba riešenia s tienidlami pre satelity Starlink, kliknite pre zväčšenie (obrázok: SpaceX)O riešení a ďalších informáciách o príliš vysokom jase satelitov Starlink, ktorý je problémom pre astronomické pozorovania, sme detailne informovali v tomto článku.

Spoločnosť otestovala VisorSat na jednom satelite pri ôsmom štarte vynášajúcom Skylink satelity, ako je riešenie reálne účinné nie je jasné. Pôvodne ho plánovala použiť na každom satelite pri deviatom štarte, nakoniec tak robí pri desiatom.

SpaceX plánuje pre Starlink mnohé tisícky satelitov, prvých viac ako 4.4 tisíc má byť na orbitálnych výškach 550 km a 1110 až 1325 km, ďalších viac ako 7.5 tisíc na výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km. Spoločnosť podala žiadosti aj na ďalších 30 tisíc satelitov pre orbity medzi 328 až 580 km, podľa prezidentky spoločnosti Gwynne Shotwellovej ale zatiaľ nie je isté že použijú až takýto vysoký počet satelitov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

LineageOS vydaný pre skoro všetky Pixely
USA uvalili sankcie aj na významného čínskeho výrobcu čipov
Český premiér vyzýva na zlacnenie smartfónov pre lepší boj s koronavírusom
SpaceX znížila výšku prvého väčšieho letu Starship
Slovensko získalo na informatickej olympiáde dve medaily
Tesla sľubuje batérie lacnejšie o 56% a elektromobil za 25 tisíc
Únik vzduchu na ISS sa nepodarilo nájsť, posádka ide opäť do ruského modulu
Telekom už dáva zákazníkom pevného pripojenia neverejné IP adresy
Prvý HAMR disk príde tento rok
Na verejnosť unikol zrejme zdrojový kód Windows XP


Diskusia:
                               
 

Treba vyniest dalsie smetie. Poobede sa na to chystam aj ja, je to teraz in!
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Holt, i jasnozrivosť je možné zamerať priekazne na hovno.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nic nieje smetie. Je to len forma energie.

Vedomie je to co meni energiu na hmotu.

Cize vsetko vo vesmire je smetie natlacene na seba.

Vsetko smetie pochadza zo Zeme. Cize aj keby zahltime Zem smetami tak jej len pomozeme premenit kvazi stratenu energiu naspat na svoju hmotu. Tak ako sa to vesmiru paci. Nazvi si to bohom, ultra vedomim, bars cim cim chces. V jednom ma krestanstvo pravdu... si na jeho obraz... a mas moznost tvorit je tak? Preto si tu na tejto plodnej Zemi a premienal hmotu na svoj dusevny obraz... mozno ti odpali mozog pri tom si to predstavit ale je to tak... ale stale plati... vieme toho velmi malo a nikto nevie zatial ako to je... ale mozno raz vdaka tomu bude aj chleba zadarmo :)
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Nech si ich strcia tam kde slnko nesvieti (lebo by sa odrazalo).
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

To ti pripomeniem o 10 rokov ked sa budes chciet pripojit v lietadle na wifi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak sa udrží nasadený trend, tak o 10 rokov budú lietadlá len spomienkou..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zisli by sa namiesto Oranbeg siete, zda sa ze Orange ma vypadok siete

Odpovedať Hodnotiť:
 

Od spoločnosti BlackSky.

Trosku rasisticke nie?

Jaj ci ked je to black, je to cool.. keby sa to volalo WhiSky, bol by problem.. got it..
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

oooo, odborníci z dsl.sk .... mocný bohovia s ktrorými sa neradí snáď len NASA a podobný blázni ....... mám otázku. používam internety od t-comu, všimol som si že stránka eporner mi nejde týmto internetom, ale mobilnými dátami od orange už áno ... tak som si zinštaloval VPN, a zrazu všetko ide .... otázka znie, prečo to t-com robí ? podpisoval som niečo takéto ? môžem ich nejako diplomaticky kopnúť do zadnice emailom ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak zrovna to viem úplne presne. Je to za rovnakým účelom, ako sa dávajú nafukovacie kolesá na priekazne celoodpružené bicykle.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

No mna by veru velmi zaujimalo ze kde si podali tu ziadost ci mozu vyniest na orbitu dalsie tisicky satelitov, pretoze mne na stol od nich ziadna ziadost nepristala.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár