neprihlásený Pondelok, 1. marca 2021, dnes má meniny Albín
Štart na Mars tento týždeň nakoniec nebude, budúci majú byť dva

Značky: Mars

DSL.sk, 16.7.2020


Prvá plánovaná misia k Marsu v tohtoročnom vhodnom okne pre lety na Mars s označením Hope Mars Mission nakoniec neodštartuje tento týždeň, keď bol jej štart odložený na budúci týždeň.

Dôvodom odkladu je pokračujúce nestabilné počasie na japonskom ostrove Tanegashima, odkiaľ bude raketa štartovať.

Misia mala štartovať najskôr v utorok 14. júla, štart bol pre nevhodné počasie odložený na dnes o 22:43. Aj tento termín bol zrušený a vesmírna agentúra Spojených arabských emirátov aktuálne oznámila plánovaný termín štartu medzi 20. až 22. júlom.

Budúci týždeň by sa tak mali uskutočniť dva štarty k Marsu, keď v budúcom týždni má naplánovaný štart aj čínska misia Tianwen-1, ktorá bude pozostávať zo satelitu, pristávacieho modulu a robotického vozidla. Úlohou misie bude hľadať dôkazy súčasného a minulého života a analyzovať prostredie planéty.

Ako posledná má po opakovanom posunutí termínu odštartovať misia NASA s robotickým vozidlom Perseverance, ktorá podľa posledných informácií NASA neodštartuje skôr ako 30. júla. Primárnym cieľom misie Perseverance bude nájsť stopy a dôkazy prípadného života, konkrétne stopy po minulom mikrobiologickom živote.

Satelit Hope vyvinuli Spojené arabské emiráty v spolupráci s americkými univerzitami, jeho úlohou bude analyzovať počasie a atmosféru Marsu. Na palube má infračervený spektrometer, ultrafialový spektrometer a kameru.


Satelit Hope, kliknite pre zväčšenie (foto: UAE Space Agency / Mohammed Bin Rashid Space Centre)Vynášať ho bude japonská raketa Mitsubishi H-IIA.

Satelit má 1.35 tony a telo rozmerov 2.37 m x 2.9 m, s rozvinutými solárnymi panelmi to bude 3 m x 7.9 m. Solárne panely budú na Marse zabezpečovať 600 Wattov, satelit má spotrebu 477 W.

Anténa pre komunikáciu so Zemou má priemer 1.85 m, rýchlosť komunikácie bude dosahovať v závislosti na vzdialenosti Zeme od Marsu medzi 250 Kbps až 1.6 Mbps.

Ideálne okno pre lety na Mars sa kvôli meniacej sa vzdialenosti a polohy planét otvára raz za približne 26 mesiacov. V poslednom okne pre lety na Mars v roku 2018 letela len jedna misia, InSight americkej NASA. V tomto roku budú letieť až tri a pôvodne mali až štyri, európska ESA svoju misiu ExoMars ale opäť posunula na rok 2022.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Satelitné TV vysielanie je v týchto dňoch rušené Slnkom
Ďalšie Starlink satelity má SpaceX vyniesť v noci na pondelok
Helikoptéra na Marse beží na Linuxe
NASA zverejnila detailnú panorámu okolia Perseverance na Marse
Google použil svoj podmorský kábel na detekciu zemetrasení
Posledná verzia Windows 10 dosiahla 20%
Ohlásená prvá SD Express karta
Google bude platiť dvoch vývojárov pracujúcich len na bezpečnosti linuxového jadra
HP kupuje časť HyperX
Samsung uvedie notebook s vlastným ARM procesorom


Diskusia:
                               
 

To su take vyhovorky. Za vsetko moze pocasie. Sak nech letia v noci, skoro rano ked je pocasie stabilne. Len zakryvaju neschopnost a hadzu vsetko na pocasie. Zajtra to budu hadzat na severnu koreu, pozajtra na cinu, potom USA, Fica, Radicovu a nakoniec na DSL.sk. Keby neboli lenivi, pridu sem, tu dostanu dobre rady a instrukcie od expertov a na Marse budu uz vcera!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

hlavný kameraman ted leží, a potí s angínou, (sa napil moc studenej vody, na túre v Dolomitoch),

a vrchní scénograf, majster-kulisár, si podvrtol členok na cyklostezke..

to je REALITA
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tito su nezaujimavi lokaji, mna zaujima kde je muz z maskou?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár