neprihlásený Utorok, 1. decembra 2020, dnes má meniny Edmund
Dnes prvý štart na Mars, video

Značky: Mars

DSL.sk, 19.7.2020


Po dvoch odkladoch pre nevhodné počasie je štart prvej plánovanej misie k Marsu v tohtoročnom vhodnom okne pre lety na Mars s označením Hope Mars Mission podľa aktuálneho potvrdenia vesmírnej agentúry Spojených arabských emirátov plánovaný dnes v noci o 23:58 nášho času, ako bolo pôvodne avizované.

Štart bol už dvakrát posunutý pre nevhodné počasie na japonskom ostrove Tanegashima, odkiaľ bude raketa štartovať. Pôvodne mala štartovať v utorok 14. júla a následne vo štvrtok 16. júla.

Satelit Hope vyvinuli Spojené arabské emiráty v spolupráci s americkými univerzitami, jeho úlohou bude analyzovať počasie a atmosféru Marsu. Na palube má infračervený spektrometer, ultrafialový spektrometer a kameru.

Vynášať ho bude japonská raketa Mitsubishi H-IIA. Priamy prenos zo štartu bude prenášať vesmírna agentúra Spojených arabských emirátov, sledovať ho bude možné na videu v tomto článku.

Satelit má 1.35 tony a telo rozmerov 2.37 m x 2.9 m, s rozvinutými solárnymi panelmi to bude 3 m x 7.9 m. Solárne panely budú na Marse zabezpečovať 600 Wattov, satelit má spotrebu 477 W.

Anténa pre komunikáciu so Zemou má priemer 1.85 m, rýchlosť komunikácie bude dosahovať v závislosti na vzdialenosti Zeme od Marsu medzi 250 Kbps až 1.6 Mbps.


Prenos z nočného štartu misie Hope (video: UAE Space Agency)Ideálne okno pre lety na Mars sa kvôli meniacej sa vzdialenosti a polohy planét otvára raz za približne 26 mesiacov. V poslednom okne pre lety na Mars v roku 2018 letela len jedna misia, InSight americkej NASA. V tomto roku budú letieť až tri a pôvodne mali až štyri, európska ESA svoju misiu ExoMars ale opäť posunula na rok 2022.


Satelit Hope, kliknite pre zväčšenie (foto: UAE Space Agency / Mohammed Bin Rashid Space Centre)Po Hope to bude čínska misia Tianwen-1, ktorá bude pozostávať zo satelitu, pristávacieho modulu a robotického vozidla. Úlohou misie, ktorá má štart naplánovaný na budúci týždeň, bude hľadať dôkazy súčasného a minulého života a analyzovať prostredie planéty.

Ako posledná má po opakovanom posunutí termínu odštartovať misia NASA s robotickým vozidlom Perseverance, ktorá podľa posledných informácií NASA neodštartuje skôr ako 30. júla. Primárnym cieľom misie Perseverance bude nájsť stopy a dôkazy prípadného života, konkrétne stopy po minulom mikrobiologickom živote.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Bitcoin dosiahol rekordnú cenu
Raspberry Pi má oficiálny aktívny chladič
Čínska sonda na orbite Mesiaca sa rozdelila, ide pristávať
Rusi začínajú vyvíjať 32-jadrový procesor
365.bank má problémy s aktualizáciou, užívateľom znovu stiahla platby z 2019 - aktualizácia 3
Prvý väčší let SpaceX Starship budúci týždeň
HAMR má umožniť aj lacnejšie menšie disky
Prvá väčšia vzorka z asteroidu sa blíži k Zemi, pristane budúci týždeň
TSMC postavila továreň na 3-nm čipy
Najnovšia verzia Windows 10 má po mesiaci podiel 9%


Diskusia:
                               
 

100 marsov týždenne...
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

pozri sa ci je tam voda
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Viete ako našli vodu na Marse????? Jednej marťanke poslali vozítko Curiosity a ona bola z toho straaaašne HAPPY.
Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

Totálny výkvet amerických univerzít... úlohou satelitu bude analyzovať počasie a atmosféru Marsu a rýchlosť komunikácie bude dosahovať medzi 250 Kbps až 1.6 Mbps, lebo namiesto stručného a jasného výsledku analýzy má dôjsť niečo priekazne celkom iné.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Treba tam dopravit starlink satelity, potom bude latencia dobra.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Asi myslel priekazne ho*no
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Atmosféru Marsu bude sledovať satelit od Spojených arabských emirátov.

Skús navrhnúť satelit, ktorý chceš dopraviť k Marsu a zároveň mu tam nejako narveš aj superpočítač. Raspberry Pi by tie výpočty neutiahol. Tak možno by nebola až taká zlá možnosť posielať na Zem surové dáta a tu ich spracovať. Mýlim sa?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pan objavuje Ameriku? A nejaké pošahané Maliny Py tam ani blázon posielať nebude. Taký moderno nespoľahlivý črep tam nemá čo robiť. A vôbec do kozmu nepatria dnešné nanometre, lebo by dofungovali ešte pri štarte.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Surové dáta ako výsledok úlohy analyzovať sú akceptovateľné na levely idiot a boh.
A návrh satelitu, ktorý chcem dopraviť k Marsu, mi vychádza presne rovnaký ako návrh dilda, ktorý si chcem narvať do prdele. Čiže zrejme ide o priekazne univerzálne riešenie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pri návrhu satelitu musíš rátať s vibráciami počas letu. Dildo má tieto muchy vychytané, teda to to je jeho primárna funkcia. Takže ide o podobné vynálezy.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Hehe, jake stare video tu je. No nic, aspon si pozriem reprizu. Trochu aj zaspoilujem, cakajte jedno prekvapenie.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Postavičku Elona z kinderka? Je skladacia? Rád montujem veci dokopy.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To ze im to nebuchlo pri starte?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár