neprihlásený Utorok, 22. júna 2021, dnes má meniny Paulína
Loď NASA na Mars mala problémy, už je v poriadku

Značky: Mars 2020NASA

DSL.sk, 31.7.2020


Loď NASA s robotickým vozidlom Perseverance zaznamenávala po štarte problémy, podľa nočných informácií NASA je už ale v poriadku a pokračuje v misii.

Misiu vynášala raketa Atlas V z Mysu Canaveral na Floride, štart včera o 13:50 nášho času bol úspešný.

Následne ale prišlo podľa NASA k dvom problémom. NASA dlhšie nezachytila telemetrické dáta, prvý signál zachytila o 15:15 ale bez telemetrie. Prvý signál s telemetrickými dátami prijala až o 17:30. Podľa NASA išlo o známy problém, keď boli kvôli blízkosti lode saturované prijímače.

Vážnejší bol ale druhý problém, keď sa loď prepla do tzv. bezpečného režimu s vypnutím všetkých systémov okrem základných. NASA predpokladala, že k prepnutiu mohlo prísť pre veľmi nízku teplotu počas letu v tieni Zeme.

To v nočnom oznámení potvrdila, k prepnutiu prišlo pre príliš nízku teplotu niektorých častí lode a následne príliš nízku teplotu kvapalného freónu vychádzajúceho z radiátorov zohrievajúcich tieto časti lode.


Záznam zo včerajšieho štartu Perseverance (video: NASA JPL)Agentúra predpokladala, že sa to môže stať, nemohla ale pripraviť rovnaké prostredie na otestovanie pred štartom a limity na teplotné rozdiely freónu vchádzajúceho a vychádzajúceho z radiátorov nastavila konzervatívne.

Uvedenie do bezpečného režimu v tejto fáze podľa NASA nepredstavuje problém a po pochopení dôvodov NASA prepína loď do štandardného režimu. Či už k prepnutiu prišlo nie je jasné, podľa nočného oznámenia je ale loď plne v poriadku.

Primárnym cieľom misie Perseverance bude nájsť stopy a dôkazy prípadného života, konkrétne stopy po minulom mikrobiologickom živote. Za tým účelom bude analyzovať vzorky pôdy a hornín na miestach s vysokou pravdepodobnosťou prítomnosti života v minulosti a zároveň bude zbierať vzorky materiálu pre ich neskoršie vyzdvihnutie a dopravu na Zem budúcimi misiami na Mars.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Google financuje použitie jazyka Rust v linuxovom jadre
Helikoptéra na Marse úspešne uskutočnila ďalší let
TSMC spustí testovaciu výrobu 4-nm procesom v treťom štvrťroku
Ministerstvá sa pri eID vyhovárajú jedno na druhé, ministerstvo informatizácie neodpovedalo na otázky
Telekom pokryl 5G sieťou prvé lokality mimo Bratislavy
WD zaplatí zákazníkom za SMR v diskoch pre NAS-y
Helikoptéra na Marse uskutoční ďalší let
Hubblov teleskop je stále nefunkčný, prepnutie na záložnú pamäť nepomohlo
K dispozícii beta Linux Mint 20.2
Telekom pokryl 5G sieťou veľké nepokryté lokality v Bratislave


Diskusia:
                               
 

Tak uz je jasne, preco to tolko odkladali. Medzitym uz stihla lodicka aj zostarnut a coskoro bude potrebovat aj lieky. Amaterizmus.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Presne tak. JWST, ITER, ...do toho stačí pri upratovaní v sklade drgnúť vedrom a ak odíde nejaká súčiastka, treba stavať celú výrobnú linku, lebo tie technológie už jednoducho nie sú. Veď Intel neprechádza na 7 či 5-nm technológiu priekazne tiež len kvôli tomu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ty musis mat velke EGO, ked si dovolis vsetkych inzinierov a doktorov, ktori dokazu nieco tak komplikovane poslat na Mars nazvat amatermi. Asi ti mamicka vravela, aky si uzasny, jedinecny a dokonaly, ked si si postavil vezicku z kociek. Verim ze este narozdiel od nich dokazes velke veci. Posledna veta bol to sarkazmus, ak by ti to nedoslo.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

toľko viet na tak obyčajný a nudný troling...
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

Mne staci, ze pracu co robim, robim dobre a s vysledkami. Oni az tak moc nie. To, ze nemam MIT neznamena, ze nevidim ich zjavne zlyhania.

To, ze tebe mamicka hovorila, ze autority sa musia respektovat a pocuvat za kazdu cenu a picung mozes len na mladsich je uz tvoj problem. Kriticke myslenie ti je zjavne cudzie. Bez sarkazmu.
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

ta nepoznam, ale tvoje zlyhania su možné
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To že niečo opi*uješ ako dement neznamená že máš kritické myslenie. To je teraz v móde takéto správanie schovávať za kritické myslenie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je konstruktivna kritika prejavom kritickeho myslenia ?
Alebo su to dve uplne nezavisle veci?
Odpovedať Hodnotiť:
 

frflať -le -lú -li! -lal -lajúc -lajúci -lanie nedok. expr.

1. (na koho, na čo; $0) ▶ slovami (nie dosť výrazne, rázne, zrozumiteľne) ustavične prejavovať nespokojnosť; syn. hundrať, šomrať: f. na počasie, na ceny; zlostne f. na susedov; všetci naňho frflali a hundrali; mať dôvod na frflanie; Chvíľu frflala, že musela tak dlho čakať. [P. Vilikovský]; Taxikári tu nepočúvajú frflanie zákazníkov. [Pc 1999]

2. zried. ▶ vydávať bublavý zvuk typický pre vriacu hustú tekutinu; syn. frfotať: guláš na sporáku frfle
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Každý máme občas svoje blbé dni.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie su chladnicky s freonom uz zakazane? Avsak regulacia asi nemyslela na radiatory s freonom...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Freon zakazali na Zemi a blizkom okoli.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mňa keby posadla túžba s primárnym cieľom nájsť stopy a dôkazy prípadného mikrobiologického života, tak najprv vyšktám všetky planéty, kde sa už niekomu stratila sonda, lebo spochybnenie prípadných dôkazov zvládajú priekazne už konšpirátori-začiatočníci.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár