neprihlásený Streda, 17. júla 2024, dnes má meniny Bohuslav
ZFS dostane podporu pridania ďalších diskov do RAID-Z

Značky: súborové systémyRAID

DSL.sk, 17.6.2021


Open source implementácia súborového systému ZFS, OpenZFS, dostane podporu pridania ďalších diskov do redundantných RAID polí typu RAID-Z.

ZFS je pokročilým copy-on-write súborovým systémom s podporou pre snapshoty, kontrolné sumy zabezpečujúce integritu dát, kompresiu, deduplikáciu, synchronizáciu a ďalšie pokročilé funkcie vrátane integrovaných funkcií správcu zväzkov s podporou redundancie a využívanie viacerých diskov v podobe rozličných RAID režimov.

ZFS vznikol v Sune a v súčasnosti ho vlastní Oracle, OpenZFS je jeho open source implementáciou využívanou v Linuxe aj FreeBSD.

Jednou z chýbajúcich funkcií OpenZFS oproti napríklad softvérovému linuxovému RAID-u je možnosť rozširovania existujúcich redundantných RAID polí typu RAID-Z o ďalšie disky.

Vývojári teraz takúto funkčnosť doplnili a podporovaná je pre všetky tri typy redundantných RAID-Z polí, RAID-Z1, RAID-Z2 a RAID-Z3. Funkčnosť sa ale oproti linuxovému RAID-u odlišuje, pre existujúce dáta sa pri presúvaní dát po pridaní disku neprepočítava parita a dáta zostávajú uložené s doterajším pomerom množstva dát a paritných dát. S lepším pomerom zodpovedajúcim novému počtu diskov v poli sa ukladajú až nové dáta.

Funkčnosť neumožňuje pridávanie viacerých diskov naraz, zmenu RAID režimu ani odobratie diskov.

Vývoj funkčnosti trval štyri roky a v súčasnosti je podľa informácií vývojára Matta Ahrensa na FreeBSD Developer Summit už implementovaná.

V ktorej verzii OpenZFS bude pridaná nie je zatiaľ ale jasné. V pripravovanej verzii OpenZFS 2.1 to ešte nebude, keď táto verzia je už vo fáze kandidátov na vydanie.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

FBI sa dostala do mobilu útočníka na exprezidenta za 40 minút
Ďalšie búrky spôsobili výpadky elektriny pre desiatky tisíc ľudí
Ponuka vysokokapacitných SSD pre PC sa rozširuje, pribudol ďalší 8 TB model
FFmpeg už podporuje hardvérové dekódovanie H.266
Packeta ide na Slovensku stavať až 1000 ďalších balíkoboxov
Apple sprístupnila verejné beta verzie iOS 18 a macOS 15
FBI sa dostala do mobilu útočníka na exprezidenta
Predaje smartfónov narástli, stredná trieda ustupuje a Xiaomi sa doťahuje na Apple
Mestá a obce chcú rozšíriť optiku pri elektrických vedeniach, podpísali memorandum s distribučkami
Vydaný Linux 6.10


Diskusia:
                               
 

Čiže ďalšie pyrhovo minivíťazstvo v štýle šuntových adibasov. Čo tak spraviť niečo užitočné namiesto nekvalitných kópií!?
Toto je presne ten prístup, čo zhadzuje celú open source komunitu v očiach laickej verejnosti, činiac nasadzovanie jej produktov v štátnej správe priekazne prakticky nepriechodné.
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Daj sa konečne vyšetriť "priekazne" si magor.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Bez vyšetrenia ťažko priekazne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Medzi redundantné RAID polia sa ak sa nemýlim radí aj RAID-1, t.j. ZFS mirror. Pridávanie / odoberanie resp. replace disku v ZFS mirror je možné už dávno, článok vyznieva akoby ZFS vôbec takúto funkcionalitu nikdy nemalo.
Dokonca aj v prípade ZFS RAID-0 (stripe) je možné disky pridávať a s limitáciami vraj aj odoberať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty sa nielen mylis, ale necitas s porozumenim. Autor nehovoril o redunantnych RAID poliach, ale o redunantnych RAID-Z poliach. To -Z je tam dolezite, to su paritne a tam sa pridat disk nedal. Mohol si pridavat vdev do poolu, ale nie disk do vdevu.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Akoze nefunguje odoberanie, ked disk z raidu zoberiem/ pokazi sa snad to nepestane fungovat?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A sakra!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked ho zoberies/pokazi sa, bude v degraded mode a bude ta otravovat, pokial tam ten disk nedoplnis, aby ich bol povodny pocet.

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár