neprihlásený Štvrtok, 2. decembra 2021, dnes má meniny Bibiána
NASA vypustila sondu k asteroidom, má problém so solárnymi panelmi

Značky: NASAvesmír

DSL.sk, 18.10.2021


Americká vesmírna agentúra NASA v sobotu vypustila sondu Lucy, ktorej cieľom bude skúmať viacero asteroidov.

Štart na rakete Atlas V 401 spoločnosti ULA sa uskutočnil o 11:34 nášho času z Mysu Canaveral na Floride. Približne hodinu po štarte sa sonda oddelila od druhého stupňa rakety, podľa pôvodného oznámenia o ďalšiu polhodinu roztiahla dve polia solárnych panelov 10-uholníkového tvaru s priemerom 7.3 metrov. Prvý signál sonda poslala o 12:40, informuje NASA.

Jedno z polí sa podľa indícií ale plne neroztiahlo a nezaklaplo, informovala NASA v nedeľu. Pole ale generuje elektrickú energiu, v súčasnom stave to sondu neohrozuje a NASA bližšie analyzuje dáta zo sondy pre pochopenie situácie a rozhodnutie o ďalších krokoch.

Sonda bude analyzovať rekordný počet asteroidov, spolu osem, blízkymi preletmi okolo týchto asteroidov. Zároveň sa ako prvá loď vráti z vonkajších častí našej sústavy k Zemi, keď trikrát využije gravitačnú asistenciu pomocou blízkych preletov okolo Zeme.

Sonda obieha Slnko a jej súčasná rýchlosť je 108 tisíc km / hod, k Zemi sa prvýkrát vráti v októbri budúceho roka.


Umelecká ilustrácia dvoch nových misií Discovery, Lucy (vľavo) a Psyche, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA / SwRI / SSL / Peter Rubin)Primárne bude analyzovať asteroidy obiehajúce Slnko po rovnakej trajektórii ako Jupiter, pred ním a za ním. Asteroidy známe ako tzv. Trojany pravdepodobne pochádzajú z oblasti za Jupiterom a sú z materiálu, z akého sa formovali vonkajšie planéty slnečnej sústavy. Misia tak umožní skúmať históriu našej sústavy.

Lucy bude skúmať sedem takýchto asteroidov, dostane sa k nim v roku 2027 a bude ich študovať do roku 2033. Predtým v roku 2025 bude ešte analyzovať jeden z asteroidov v hlavnom páse asteroidov.

Lucy podľa skorších informácií NASA využíva vyvinuté prístroje z predchádzajúcich misií, vylepšené prístroje RALPH a LORRI zo sondy New Horizons a OTES zo sondy OSIRIS-REx, ktorá uskutočnila úspešnú misiu k asteroidu Bennu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Western Digital zrejme začne v HDD používať desať platní
Vydaná beta verzia LibreOffice 7.3
Sprístupnená tretia séria sci-fi Lost in Space
Amazon si vyvinul a nasadil tretiu generáciu ARM procesorov
Orange začal poskytovať 5G sieť v druhej bratislavskej časti
Skylink ďalej zhoršuje ponuku športu, po výzve Joj zablokoval dokonca ČT Sport
Telekom výraznejšie rozšíril pokrytie optiky
V Česku dnes skončia mobilné 3G siete
NASA zapla ďalší prístroj na Hubblovom teleskope
Štát chce postaviť v Jaslovských Bohuniciach veľkú slnečnú elektráreň


Diskusia:
                               
 

Neco nevyšlo. Skutok sa nestal.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Umelecká ilustrácia nepomohla, chýbalo im šťastie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Z konštrukcie sondy je úplne jasné, v čom je problém. Ale solárna lobby na bezplatnú pomoc so svojou promo kampaňou priekazne nemá nárok.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

kokotina,
takýmto prístupom mozes na cestovwnie casom zabudnúť

102 km /s je malo, každý vie ze aspon 110 treba
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale za sekunduuu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

teda 110000/sekundu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kua vsak treba mat trosku odhad, to by bolo trosku vela.... Relativna rychlost voci zemi by bola zaujimava info, lebo to startovalo zo zeme. Voci slnku je to skoro nezaujimave. Rychlost zeme je 30km/ sec okolo slnka. Cize sonda zrychlila na cca 60km/ sec od zeme. Podla clanku. To sa mi zda dost vela...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hlavne uvádzať "akú rýchlosť má sonda" bez toho, aby sa povedalo, voči čomu, je totálna hovadina a nikto by to nemal robiť. Voči Zemi takú rýchlosť určite nemá.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čím viac uhlov, tým viac problémov. To je podobné ako u dáždnikov. Určite sa vám stalo, že ste sa pokúsili roztvoriť dáždnik a rúčka vám ostala v ruke alebo ho vietor vyvrátil. To je niečo podobné.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

..a zase, zase spravili soudruzi inženýryi z NA(E)SA, (RosKosmos), tú istú, obligátnu, a primárnu chybu.. -

..

..už dávno mohli mít od nás, tú ideu, analágiu s dáždnikom, a už mohli posielat sondy, a spacešipky, na základe toho princípu "paraple" x, , sto, - tisíc x krát lepší, efektnejší, aj efektivnejší, a výkonejší, a vaetší..
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár