neprihlásený Štvrtok, 2. februára 2023, dnes má meniny Erik, Erika
Vydaná Fedora 35

Značky: Linux

DSL.sk, 3.11.2021


Tvorcovia populárnej linuxovej distribúcie Fedora vydali s posunom oproti pôvodne plánovanému termínu v utorok 2. novembra novú verziu Fedora 35.

Fedora 35 mala byť pôvodne vydaná už 19. októbra, kvôli zostávajúcim problémom ale nebol stihnutý tento termín ani ďalší termín 26. októbra.

Kým dve predchádzajúce verzie Fedory priniesli v edícii pre PC dve veľké zmeny v štandardnom súborovom systéme s prechodom na Btrfs so zapnutou kompresiou, pre Fedoru 35 oznámenie noviniek podobne veľkú zmenu neavizuje.

Najväčšou novinkou edície Workstation pre PC je nová verzia desktopového prostredia Gnome 41. Štandardne sú podporované režimy spotreby so štandardným režimom Balanced, prepracovaná bola aplikácia Software, pribudla aplikácia Connections pre vzdialený prístup k desktopu cez VNC a RDP a pribudla funkcionalita rodičovskej kontroly.

Zoznam ďalších noviniek v edícii Workstation je možné nájsť v tomto oznámení.

V edícii Cloud pre cloudové nasadenia je podporovaný hybridný boot s podporou BIOS-u a UEFI a aj táto edícia prešla na Btrfs.

Ďalšie novinky je možné nájsť v oznámení vydania novej verzie a poznámkach k vydaniu, na novú verziu je možné upgradovať alebo ju sťahovať z getfedora.org.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

AMD oznámila cenu a termín dostupnosti Ryzenov 7000X3D s veľkou L3 cache
Známe mesto pristúpilo k dramatickému obmedzeniu verejného osvetlenia, úplne ho vypína
Predaje PC, tabletov aj mobilov majú klesnúť aj v tomto roku
LTS podpora linuxových jadier sa zhoršila, dlhšiu podporu majú len staršie jadrá
V EÚ sa predáva už 12.1% elektromobilov, na Slovensku okolo 2%
Tretí blok Mochoviec začal dodávať elektrinu do siete, zatiaľ s 20% výkonom
Ani Mozillu JPEG XL nepresvedčil, do Firefoxu ho nepridá
Všetci zákazníci O2 paušálov musia čoskoro prejsť na nové paušály
Aj WD predstavil HDD s dvomi ramenami
Perseverance dokončilo ukladanie skúmaviek so vzorkami na povrch Marsu


Diskusia:
                               
 

maj sa ubuntu, fedora vitaj
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Maj sa Linux, FreeBSD vitaj. Ale nie... Za mňa najlepší linux je Arch resp. všetky Arch based distribúcie (Arch, Manjaro, ArcoLinux, ArchBang, atď) https://distrowatch.com/search.php?basedon=Arch v Pamace si zapneš AUR balíčky a si vysmiaty. Žiadne otravné pridávanie repozitárov ako v Ubuntu / Debiane, všetko nájdeš buď v hlavnom repe, alebo užívateľských AUR balíkoch. Takže v Pamace nájdeš úplne všetko po čom ti duša piští, dokonca aj komerčné aplikácie. A navyše sa tam zbytočne aplikácie nepatchujú, dostaneš ich v takej podobe ako ich releasol vývojár.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale ajtak BSD rulez. Odkedy som aj na desktope prešiel na FreeBSD, tak som dostal rýchly, elegantný, stabilný a hlavne deterministický systém. Konečne rozumiem ako čo funguje "pod pokličkou". Linux sa zmenil na moloch, ktorý sa už svojimi mínusmi začína podobať na Windows. Väčšina tých "zjednodušení" linuxu sú ako zlý vtip. Veľa vecí sa snaží zjendodušiť, ale v konečnom dôsledku ich komplikuje. A hlavne BSD nepoužíva virálnu licenciu, takže NVIDIA ovládače, CLang a ZFS sú v ňom by default. ZFS to je kapitola sama o sebe. BTRFS sa ho snaží napodobniť, ale je to skôr taká polofunkčná hračka. Na papieri má zaujímavé parametre, ale na produkčné nasadenie na serveroch s veľkými diskami sa to stále moc nehodí. A je jasné, že keď má Oracle pod palcom 2 filesystémy, tak bude tlačiť ten, ktorý mu prináša zisky (ZFS).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Od malých obecných pekárničiek až po tisíce zamestnancov čítajúce fabriky...ani na Slovensku niet jedinej firmy, ktorej by aktualizácia priekazne nepriniesla obrovské výhody! Teda ak v nej funguje účtovníctvo pod dosom.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pekárničky sú šarmantné dámy, krv a mlieko, voňajú po čerstvom chlebe, majú pod nosom jemné páperie a naturálne podpazušie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo som počul z videnia systém sa vraj dosť podobá na Windows a je užívateľsky prívetivý.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"...sa vraj dosť podobá na Windows a je užívateľsky prívetivý"
Tak toto je nejaký oxymorón, ak správne čítam.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Hahaha...nie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Holt, správne čítať priekazne nie je len tak.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ja to čítam ako: podobá sa na Windows a navyše je užívateľský prívetivý.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a načo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Škoda že Firefox ktory je prednastavenym prehliadacom vo Fedore neprehrava H264 kodeky ale je potrebne si nainstalovat kodek (vacsinou z prikazovej riadky co je pre zaciatocnikov user unfriendly) aby ste mohli sledovat youtube videa napr od Lil Nas X - Industry Baby
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skoda je vraj len to, co zena zje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Az na to, ze ked firefox najde na stranke h.264 video, tak si nainstaluje rozsirenie openh264 a pouzivatel sa nemusi o nic starat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie na fedore
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár