neprihlásený Piatok, 27. mája 2022, dnes má meniny Iveta
Väčšina úradníkov si zneplatnené certifikáty nevymenila, ich elektronické podpisy môžu byť neplatné

Značky: elektronický podpisSlovenskoe-government

DSL.sk, 21.12.2021


Väčšina užívateľov, ktorým boli minulý týždeň certifikačnou autoritou SNCA zneplatnené kvalifikované mandátne certifikáty a kvalifikované certifikáty pre elektronickú pečať, zrejme zatiaľ nezískala nový platný certifikát. Ak budú niektorí z týchto užívateľov naďalej využívať už neplatný certifikát, ich elektronické podpisy budú neplatné.

Ako sme informovali v tomto článku, Slovenská národná certifikačná autorita, SNCA, prevádzkovaná organizáciou NASES aj niektoré ďalšie certifikačné autority minulý týždeň museli zneplatniť ešte platné certifikáty kvôli koncu certifikácie čipových kariet Siemens (ATOS) verzia CardOS v4.4, ktorá platila do 15. decembra.

SNCA vydávala na tieto karty mandátne certifikáty a certifikáty pre elektronickú pečať. Podľa informácií organizácie NASES pre DSL.sk SNCA hromadne zneplatnila 1 752 certifikátov, z toho 84 certifikátov pre elektronickú pečať a 1 668 mandátnych certifikátov.

Pred dátumom konca certifikácie požiadali SNCA o vydanie nového certifikátu užívatelia len 628 z týchto certifikátov, 16 certifikátov pre elektronickú pečať a 612 mandátnych certifikátov. Užívatelia mohli získať nové certifikáty aj u iných certifikačných autorít ako SNCA. Dá sa zrejme ale predpokladať, že vo veľkej väčšine prípadov neprešli k inej certifikačnej autorite a nové certifikáty ešte nemajú.

NASES podľa svojho stanoviska užívateľov certifikátov, ktoré mali byť predčasne zneplatnené, okrem verejných oznámení už v máji individuálne upozornila emailom a začiatkom novembra aj oznámením do elektronických schránok.

Ak užívatelia s certifikátmi, ktoré už boli zneplatnené, vytvoria elektronický podpis, tento bude neplatný. Niektoré softvéry, ktoré sa používajú na vytváranie podpisu, a tiež portál Slovensko.sk nekontrolujú prípadné skoršie zneplatnenie certifikátu použitého na podpisovanie a neupozornia na neplatnosť vytvoreného podpisu.

Podobne elektronická schránka na Slovensko.sk neupozorňuje bežných užívateľov automaticky na neplatnosť podpisu ani u prijatých správ. Užívatelia si platnosť podpisu ale môžu overiť funkciou dostupnou v menu.

SNCA vydala podľa stanoviska NASES certifikáty pre elektronickú pečať samosprávnym krajom, centrám pre deti a rodiny, základným, stredným a spojeným školám, gymnáziám, Kancelárii Ústavného súdu, mestám, obciam, regionálnym úradom verejného zdravotníctva a Ústavu pamäti národa.

Mandátne certifikáty od SNCA podľa štatistiky typov užívateľov poskytnutej organizáciou NASES využívali najviac predstavitelia škôl a školských zariadení, keď až 35.87% certifikátov bolo vydaných pre riaditeľov škôl a školských zariadení a 17.84% pre zástupcov riaditeľov škôl. Často sa používali aj samosprávami, keď 10.36% certifikátov bolo vydaných pre starostov, 2.03% pre zamestnancov obce, 1.7% pre primátorov, 6.49% pre zamestnancov mesta a 2.16% pre zamestnancov mestskej časti.

Štatutárnym orgánom príspevkovej alebo rozpočtovej organizácie bolo vydaných 3.21% certifikátov a zástupcom štatutárneho orgánu takýchto organizácií 1.77%. Zamestnancom orgánu dohľadu bolo vydanách 2.89% certifikátov, osobám na pozícii riaditeľ odboru 1.31% certifikátov a na pozícii zástupca riaditeľa odboru 1.11% a osobám oprávneným vykonávať zaručenú konverziu 1.05% certifikátov.

Využívali ich ale aj predstavitelia rozličných štátnych orgánov vrátane predsedov a riaditeľov ústredných orgánov štátnej správy, predsedovia výborov parlamentu, predstavitelia samosprávnych krajov a celkovo osoby zastávajúce desiatky rozličných pozícií, pre ktoré sa vydávajú mandátne certifikáty.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Trailer a termín štvrtého hraného Star Wars seriálu
VMware bude mať nového vlastníka, kupuje ju Broadcom
NASA má problémy so sondou k asteroidu, posunula jej štart
Google údajne opäť odložil uvedenie skladateľného smartfónu
Prvé SSD pre PCI Express 5.0 by mohli dosahovať 13.5 GB/s


inzerciaDiskusia:
                               
 

Veď ale ak musí byť úradný dokument opatrený platným podpisom, tak použitie neplatného ošetruje zákon o falšovaní a pozmeňovaní verejnej listiny štandardným postupom, čím je všetko legislatívne priekazne v poriadku.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Je to fail, vydali mi obciansky tohto leta asi 5 dni pred tym ako expirovali certifikaty a nestihol som si ich uz predlzit. Takze 5 dni po vydani noveho OP som musel ziadat hned o dalsi a aj si to sam zaplatit. Bananistan!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pokial urad nepotrebuje podpisovat, je mozne ho zrusit, je zbytocny.
Pokial potrebuje, ale nevie si o novy poziadat, je dost nekompetentny a tiez to mozno zrusit.
Pokial potrebuje, ale nechce sa im a hadzu na to bobek, budu to robit vo vsetkom a tiez sa moze zrusit.

Za rychlu reformu statnej spravy mi mozu zaslat dakovny list.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

A pokiaľ úrad pošle dokument s neplatným certifikátom občanovi - občan nie je povinný ho akceptovať, pretože taký dokument je neplatný, teda štát nemá právo vyžadovať jeho plnenie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Síce nie je, ale napríklad pokiaľ nesie známky vydierania či vyhrážania, uvedomelý občan nemá na výber, či nad tým priekazne privrie oči alebo mávne rukou.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ano pan Quijote...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale Hlavná Tupá Veronička povie, že podpis je platný, aj leď je neplatný, lebo oni sa tak dohodli a údtavný súd im to potvrdí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podpisane podanie do socialnej poistovne mi preslo v pohode aj s potvrdenim prijatia.
Ktm to bude fungovat a nemusim nikam chodit, tak to nebudem riesit. Obciansky s podpisom mam od uplneho zaciatku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre diskutújich iba jedna informácia. Tento problém sa netýka kariet eID. Ide o iný druh čipových kariet. Vizuálne o biele karty formátu platobnej karty, alebo karty formátu SIM karta, ktorá je súčasťou USB čítačky a tvoria tak USB token.

Prevydávanie kariet eID a ich sťahovanie z obehu nesúvisí s ukončením certififikácie pre čipové karty Siemens/ATOS CardOS v. 4.4.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár