neprihlásený Sobota, 3. júna 2023, dnes má meniny Karolína
WD uviedol 20 TB HDD pre NAS-y s vylepšenou architektúrou OptiNAND

Značky: HDDWestern Digital

DSL.sk, 1.3.2022


Spoločnosť Western Digital, spolu so Seagate jeden z dvojice dominujúcich výrobcov klasických pevných diskov, zaradila do svojej ponuky model pevného disku WD Red Pro s novou vyššou kapacitou 20 TB. Maximálna kapacita WD Red Pro doteraz dosahovala 18 TB.

Disk určený pre NAS-y využíva vylepšenú architektúru HDD pomocou flash pamäte s označením OptiNAND predstavenú v minulom roku.

Disk s modelovým označením WD201KFGX využíva klasickú záznamovú technológiu CMR a zrejme aj technológiu s energetickou asistenciou označenú ePMR, v špecifikácii ju spoločnosť ale neuvádza. Má 7200 RPM, 512 MB cache a maximálnu rýchlosť prenosu dát 268 MB/s.

Prvé dva disky s OptiNAND uviedol Western Digital v novembri, WD Gold a WD Ultrastar DC HC560 s kapacitou tiež 20 TB.

Technológia OptiNAND využíva NAND flash pamäť v podobe iNAND EFD, Embedded Flash Drive. Flash pamäť nie je využitá na ukladanie užívateľských dát a ani ako štandardná cache pamäť, využitá je na ukladanie rozličných interných dát a metadát. To umožňuje ukladať dáta na klasický magnetický HDD hustejšie a tiež zvýšiť výkon.

Vo flash sú uložené metadáta RRO, Repeatable runout, o pozičnej chybe hlavičiek, ktorá sa pre daný disk nemení, a tieto metadáta sú generované v továrni.

Uložené sú v nej tiež metadáta potrebné kvôli ATI, Adjacent Track Interference, ovplyvňovaniu susedných stôp pri zápise dát. Aj na HDD s neprekrývajúcimi sa stopami musia byť po opakovanom zápise dáta v susedných stopách obnovené.

Disk tak uchováva metadáta o počte zápisov. V doterajších diskoch sú tieto metadáta pri zapnutom disku v RAM, pričom sú uchovávané iba na úrovni celých stôp. S OptiNAND sú uložené metadáta na detailnejšej úrovni jednotlivých sektorov, vďaka čomu je obnova dát potrebná menej často. Stopy tak môžu byť bližšie pri sebe a kapacita jednej platne disku môže byť väčšia.

OptiNAND tiež výrazne zlepšuje výkon disku v režime s vypnutou zapisovacou cache pamäťou, v ktorom by disk mal zapísať všetky zapisované dáta a nestratiť žiadne dáta ani pri neočakávanom výpadku napájania. S OptiNAND dokáže disk uložiť pri strate napájania do flash pamäte viac ako 100 MB a môže tak aj v režime s vypnutou zapisovacou cache pamäťou optimalizovať výkon zápisu zmenou poradia zápisov zrejme až takéhoto množstva dát. Podľa spoločnosti sa vďaka tomu výkon náhodného zápisu v tomto režime blíži výkonu pri zapnutej cache pamäti.

Novú technológiu sme detailne popisovali v tomto článku.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Hackeri budú hackovať skutočný satelit vo vesmíre, zajtra bude vypustený
Český T-Mobile má predplatenku so 100 GB za 12 eur, slovenský zdražuje predplatenky
O histórii legendárnych smartfónov BlackBerry bude aj seriál
Vesmírny Boeing má ďalšie technické problémy, let s posádkou opäť odložený
Motorola uviedla zaujímavý skladateľný smartfón s veľkým vonkajším displejom
Raspberry Pi bude od júla k dispozícii milión kusov mesačne
The Linux Foundation spustila projekt podpory vývoja softvéru pre RISC-V
Helikoptéra na Marse nemá problém, je iba za kopcom
Pri vstupe do USA bude na prehľadanie smartfónu potrebný súdny príkaz
NASA otestovala laserovú komunikáciu z vesmíru s rýchlosťou 200 Gbps


Diskusia:
                               
 

20 TB desiatkovo? Koľko to ukáže vo Windows?? 18,5 TiB?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, 18.62 TiB (binary) = 20 TB (decimal).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Opravujem cca 18.19 TiB
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To len keď si tam dodávateľ nespraví pre zvýšenie používateľskej prívetivosti nevyhnutnú recovery partition, či root reserved, tak sa do toľko zakúsne réžia súborového systému, aby priekazne ani náhodou.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nerozumiem aký furt kto problém počítať aj HDD dvojkovo. Dá sa to vyjadriť pomocou SI, takže to ničomu neodporuje.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár