neprihlásený Sobota, 22. júna 2024, dnes má meniny Paulína
Ministerstvo odmietlo poskytnúť špecifikáciu tabletov pre seniorov, bolo obvinené z preferovania konkrétneho výrobcu

Značky: e-governmenttablety

DSL.sk, 7.4.2022


Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie už realizovalo verejné obstarávanie pilotného množstva tabletov pre jeho projekt rozdávania tabletov seniorom a znevýhodneným osobám, odmietlo ale poskytnúť súťažné podklady s požadovanou špecifikáciou tabletov.

V otázke zrejme od niektorého záujemcu o účasť vo verejnom obstáravaní bolo tiež ministerstvo obvinené z preferovania modelu konkrétneho výrobcu, vzhľadom na neposkytnutie špecifikácie opodstatnenosť tohto tvrdenia ale nebolo možné overiť.

Ako sme opakovane informovali, štát plánuje v rámci tzv. plánu obnovy z prostriedkov od EÚ rozdať seniorom a znevýhodneným osobám podľa posledných informácií približne 170 tisíc tabletov a zároveň ľudí zaškoliť pre ich využívanie. Oproti prvotnému návrhu projektu prišlo k výraznej zmene, keď za rovnakú sumu takmer 70 miliónov eur sa poskytne výrazne menej tabletov oproti pôvodne plánovaným 280 tisícom. O rozdieloch oproti prvotnému návrhu sme informovali v tomto článku.

Ministerstvo o projekte naposledy informovalo v polovici marca a pre DSL.sk avizovalo, že už prebieha verejné obstarávanie tabletov pre pilotnú fázu zrejme v počte tisíc kusov. Kým v prvotnom návrhu projektu bola špecifikovaná cena tabletov približne 100 eur a uvedená aj cena plánovaného dátového pripojenia, v schválenej podobe sa už bližšie detaily o parametroch neuvádzajú. Ministerstvo sme tak pred tromi týždňami požiadali o bližšie informácie k tomuto verejnému obstarávaniu.

Pred dvomi týždňami poslalo odkaz na informácie o verejnom obstarávaní na stránkach Úradu pre verejné obstarávanie, kde zrejme ale nie sú verejne dostupné súťažné podklady pre čiastkové zákazky týkajúce sa obstarávania týchto tabletov pre pilotnú fázu. Ministerstvo sme tak požiadali o tieto podklady s požadovanými špecifikáciami.

Ministerstvo po opakovaných otázkach aktuálne reagovalo po dvoch týždňoch, podklady neposkytlo a reakciou ich fakticky odmietlo poskytnúť. Ministerstvo totiž avizovalo, že po Veľkej noci pripravuje k téme tlačovú konferenciu a tam poskytne komplexnejšie informácie a zodpovie otázky.

Kompletné požiadavky na parametre obstarávaných tabletov tak nie sú známe. Niektoré požadované parametre sa uvádzajú v otázkach, ktoré kládli ministerstvu zrejme potenciálni záujemcovia o účasť vo verejnom obstarávaní, zverejnených na stránkach ÚVO.

Jedna otázka obviňovala ministerstvo z preferovania modelu konkrétneho výrobcu. "Verejný obstarávateľ požaduje pre parameter Fotoaparát hodnotu "zadný 8 Mpix, predný 5 Mpix". Takto definovaný parameter v kombinácii so zvyšnými požadovanými parametrami poukazuje na model konkrétneho výrobcu," uvádza sa totiž v otázke.

Vzhľadom na nedostupnosť kompletných požiadaviek opodstatnenosť tohto tvrdenia nebolo možné overiť a neoverovali sme ho. Už len vyžadovanie konkrétneho rozlíšenia fotoaparátov a nie minimálneho rozlíšenia, ak išlo naozaj o vyžadovanie konkrétneho rozlíšenia ako naznačuje formulácia v otázke, samozrejme ale vyvoláva otázky.

Samozrejme ale mohlo ísť tiež o snahu záujemcu akceptovať jeho model s nižšími parametrami, keď sa otázka pýtala na akceptovanie tabletu s fotoaparátmi s rozlíšeniami 5 megapixelov a 2 megapixely a argumentovala, že takéto rozlíšenia sú dostatočné. Ministerstvo v každom prípade podľa odpovede zmenilo špecifikáciu na zadný fotoaparát s rozlíšením minimálne 5 megapixelov a predný 2 megapixely.

Otázky a odpovede odhaľujú ešte niektoré ďalšie parametre, napríklad tablety budú aj s klávesnicou a púzdrom. Pôvodne špecifikácia vyžadovala Bluetooth klávesnicu, po otázke ale ministerstvo zmenilo špecifikáciu a umožňovalo aj klávesnicu pripojenú cez USB.

Nie je jasné, či už prišlo k úspešnému ukončeniu verejného obstarávania a aké tablety boli obstarané.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Telekom zlepšil dáta pre dovolenkujúcich a cestovateľov, má použiteľné balíčky až pre 115 krajín
Amazon v balíkoch prestáva používať plastové vzduchové vankúše, v USA
Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom
TSMC zvažuje čipy vyrábať na oveľa väčších obdĺžnikových plátoch


inzerciaDiskusia:
                               
 

Tesim sa novu armadu dochodcov, ktori budu zielat hoaxy ...
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

predajú a kúpia si maslo vajcia múku, alebo dajú vnúčikovi na pornhub
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Kurvy, zas mi chcu vziat kseft!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Najprv hrnce, palóny z ovčieho rúna, potom panvice keramické, masážny lavór proti krčovým žilám, vtipy k MDŽ a teraz tablet.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

čistá štátna zlodejina
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Takze zasa Remisovej vysoka profesionalita. Vsadim sa, ze ten tablet bude nejaky 10 rocny model za cenu dnesneho premioveho.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Isté je len to, že nemôže ísť o produkty Apple, nakoľko tam je ovládanie tak intuitívne, že by cez školenia priekazne nešlo preprať ani cent.
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

Treba sa spýtať, čo stačí NASA, kde nejakých 1024x768 je luxus...

A potom sa treba odvolať na predchodcov, že sa tender naťahoval 10+ rokov a teraz je tu výsledok, kde ÚVO tender prikázalo uzavrieť a nedá sa s tým nič robiť... :-)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Intuitívne ako denacifikácia rusky hovoriaceho obyvateľstva
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Tak to je bonmot, silný a odvážny priekazne ako gesto.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Ďèvëđ pŕìëķãźńýçh pïćővıň.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No to zas bude - Nejde mi internet. Ty hlupa pi.a...
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Idu nakupit 50€ tablety s klavesnicou a puzdrom a firmicka, ktora je spriatelena s ministerskymi uradmi alebo s Pani P, ktora tomu udajne veli, preda statu tieto 50€ lacaky za 100€.

Krása. Ale pan F je vagabund.
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

Pani Prepelicovou? Pracovnickou nabytkarskej firmy?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, Pani Piča.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Keby som sa zapojil do tohto verejneho obstaravania (neviem co to obnasa, co musim splnit ako "dodavatel pre stat") a ponukol tam produkt ktory kupim napriklad na alze s 10-20% prirazkou pre mna aby som to nerobil zadarmo :), tak co sa stane? Urcite budem ponukat lepsi produkt za menej penazi ako ten ich tendencne vybrany dodavatel... Minimalne by to ministerstvu pridalo pracu vymysliet si preco uprednostnili toho a toho dodavatela ked ja som im ponukol nizsiu cenu.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Neboj, určite tam bude nejaká podmienka, že posledných 5 rokov musíš zamestnávať aspoň dvoch típkov, čo môžu ovládať žeriav alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, tím projektových menežérov, čo majú dokopy aspoň 250 rokov riadiacich skúseností s ISO 9001 a audit od niektorej z priekazne taxatívne vymenovaných spoločností.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Dolezita poziadavka p. Remisovej bola, aby tie tablety mali zabudovany regulacny ventil kurenia, default nastaveny na 16 st. C.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ukazuje sa, že zariadenie bude mať bezprecedentný pomer cena/výkon z čoho bude profitovať zákazník.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Hlavne dotykovy monitor musi mat integracnu funkciu, aby starecky tras nesposobil nechcene kliky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

urcite to bude Apple iPad Pro
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Skor to bude nejaky unbranded cinsky tablet biednej HW vybavy, s androidom 4 za cenu ipadu pro.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ministerstvo odmietlo komentovat specifikacie.. no len aby na danej tlacovke nezaznelo, ze podmienkou obstaravania bude tiez podmienka, aby na zadnej strane zariadenia svietil nahryznuty banan, alebo ina zelenina..
Odpovedať Hodnotiť:
 

nech im dajú radšej nažrat,lebo lebo ked si kúpia lieky, neostane im na žrádlo a ešte ktomu aj na kúrenie a eletriku
Odpovedať Hodnotiť:
 

lieky su tablety
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Penzisti zeru lieky preto, lebo sedenie u lekara je ich Instagram. Cim viac diagnoz, tym si vacsi influencer. Takze nech nesedia u lekara bude aj na zradlo. A kurenie a elektrinu? Naco im elektrina, to ze si pozru spravy na RTVS a potom idu o siestej vecer spat im elektrinu ani netreba.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Penta si vychovala svoje zombie vo svete Maxa a televíznych reklám
Odpovedať Hodnotiť:
 

411eur za tablet?
akoze to bude mat tlaciaren na wifi pre pripad velkeho kanclu?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

400 euro je taka normalna cena za tablet. Otazka je, co naozaj ministerstvo nakupi. Lebo mam silny dojem, ze to bude nejaky vybehovy sunt. Napriklad 2gb ram, 4gb interneho uloziska, Android 7 a podobne smakociny.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Lenže z pohľadu informatizácie je úplne jedno, čo to bude a aká bude cena. S vynechaním personalizácie to má pre budovanie osobného vzťahu k esencii predmetu priekazne rovnaké konzekvencie ako v očakávaní ovácií rozdať všetkým okuliare so štyrmi dioptrami a rovnakým rámom. Na to nie že netreba ministerstvo, ale už dedinský idiot je overkill.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Za postsmeráka Rašiho, likvidácie obalu z monitoru k PC účtovali 420 eur za kus. To sa ryžovalo, to sa stavali chaty domčeky kupovali byty jachty. A opäť sa budú účtovať službičky ale už za hlas.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

11 inch Phone Tablet Pad Pro Google Play 4GB RAM64GB ROM Tablets Android 10.0 Dual Call GPS Bluetooth

Zvyšok na "aplikáciu na boj proti hoaxom) a školenie ako tablet používať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja len ze som tak drahy mobil ani tablet nikdy nemal, a to pracujem...

inak, co mas s kolenom ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Za peniaze si neboziecom...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dôchodca je medzi politikmi luxusný tovar. Dôchodca je vernejší než osadový občan alebo extrémny krčmový depresor. Na tých nie je spoľahnutie, pri guľáši a páľenke sľúbia čokolvek, ale k urne už neprídu. Zato dôchodca si pamatá kto mu dal eurko k eurku. Onedlho budú najlepšie dotovaní dochodcovia a slobodné matky. Nastáva čas zvýšiť dane tým ostatným ktorí voliť nechodia a nedajú sa teda kúpiť. Robíš vo fabrike si bezdetná tak plať! Pobežia za Kolármi uvidíte.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Vyhodene peniaze, dochodca bude volit fica ci peleho. Ockovne ci tablet nezmenia presvecenie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

mladí si zvolili Matoviča a vidíme, kde sa dostali. Proti tomu je aj Vlado Boxerista kráľom.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Matovic je amater ktoreho drzia pcolinsky, to uz aj blb danko si rok dopredu chystal ministrov. Nestaci mat dobry umysel a potom nepodporit sudne reformy...
Odpovedať Hodnotiť:
 

IT sektoru treba zvysit dane velke platy maju a vela slobodnych tam odnuluje pred PC...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tiez uvazujem ze si "obstaram" tablet, ale 400€ nedam ani nahodou.
Lenze stat na to ma. A stat zaplati predrazene tablety, ako keby sme tu nemali dolezitejsie problemy.
A stat po financnej stranke, to sme my, dojne kravicky.
Ake chytre, neznizis DPH na jedno a benzin, bude viac lovaskov na kupovanie dochodcov...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zober si Mi Pad 5 - veľké ako krava, relatívne ľahké, príjemná cena (menej ako 400 eur).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mas skusenost? Dik za tip.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre dôchodcu (use case: hry, feedly, Netflix, YouTube, všetky možné sockové siete...) ideálne.

Pre niekoho, kto si robí poznámky a čmára tiež, avšak pri cene pera Ťa asi 2x prehne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som si objednal z Amazonu Fire HD 10 za 98 evri v akcii aj s dopravou (do Svajciarska) a za tu cenu je to parada. 8core CPU, pekny fullHD IPS displej, skvela vydrz na bateriu... relativne dobre vyladeny system. Doinstalujes co treba a mas. A verim tomu, ze je lepsi nez ten co bude od ministerstva za 411€ :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

A nech tato nasa vladna sebranka nezabudne spustit na to bombasticku kampan v style "Nepotrebujete drahe tabletky, namiesto nich Vam dame este drahsie tablety"... :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Staci cena letu na vikend + 2 hodinky privatnych pasazierov a tablety su takmer zaplatene. Neries drobne.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár