neprihlásený Streda, 27. septembra 2023, dnes má meniny Cyprián
NASA stále neinformovala, či zachránila helikoptéru na Marse

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 25.5.2022


Americká vesmírna agentúra NASA zrejme ešte stále neinformovala, či sa jej podarilo vyriešiť problémy so zabezpečením dostatku energie na fungovanie dronu Ingenuity Mars Helicopter.

Kvôli nedostatku energie prišlo na začiatku mesiaca k pomerne vážnym problémom. NASA informovala ako problém rieši ale zároveň naznačila, že môže prísť k poškodeniu dronu kvôli nízkým teplotám. Odvtedy zrejme nezverejnila nové informácie a zároveň do fotiek vytvorených dronom zverejňovaných NASA nepribudli žiadne nové fotky, posledné sú z 29. apríla.

3. mája doteraz prvýkrát neprišlo k nadviazaniu plánovanej bezdrôtovej komunikácie medzi Ingenuity a vozidlom Perseverance. Problémy s komunikáciou sa vyskytovali už aj na konci minulého roka, vtedy ale komunikácii bránil kopec a zároveň kvôli otočeniu vozidla komunikácia prebiehala cez MMRTG, termoelektrický generátor na vozidle. Navyše komunikácia čiastočne fungovala, nebola ale stabilná.

Problém na začiatku tohto mesiaca mal výrazne vážnejšie príčiny. 5. mája sa následne podarilo komunikáciu nadviazať a podľa získaných informácií mal Ingenuity problém s nedostatkom elektrickej energie.

Ingenuity využíva ako zdroj elektrickej energie solárne panely, ktoré nabíjajú batérie dronu. Elektrická energia je potrebná okrem samotného fungovania jednotlivých systémov aj na zohrievanie elektroniky a komponentov počas nízkych nočných teplôt.

Pre viac prachu v atmosfére kvôli aktuálnemu ročnému obdobiu na Marse vyrábajú solárne panely ale menej elektrickej energie, zároveň kvôli nižším nočným teplotám potrebuje dron potenciálne viac energie na zohrievanie komponentov. Podľa NASA prišlo zrejme k vybitiu batérií pod stanovenú úroveň a k vypnutiu FPGA, ktorý riadi viaceré základné funkcie. Oznámenie NASA nebolo úplne detailné, k takémuto stavu ale zrejme nemá prichádzať.

Vypnutím FPGA prišlo aj k resetnutiu hodín a po následnom nabití batérií sa tak dron pokúšal o spojenie v iných časoch ako mal. Keďže NASA zrejme predpokladala takúto príčinu, vozidlo Perseverance malo príkazy 5. mája takmer celý deň čakať na komunikáciu od Ingenuity. Tú sa podarilo úspešne nadviazať o 11:45 miestneho času, batérie dronu boli v tom čase nabité na 41%.

Podľa oznámenia NASA zo začiatku mesiaca počas predchádzajúcich troch dní nabitie batérií nikdy nestačilo na zabezpečenie zohrievania počas celej noci. NASA tak zmenila spôsob zohrievania, ktoré sa po novom zapínalo pri poklese teploty batérií pod -40 stupňov Celzia oproti -15 stupňom C. Nočná teplota v lokalite dronu dosahovala -80 stupňov C.

Zároveň sa podľa oznámenia ale helikoptéra mala následne rýchlo vypnúť, nemala napájať ohrievače a vybíjať batérie. Oznámenie neinformovalo, na akú teplotu mala podľa očakávania NASA klesnúť teplota komponentov.

NASA dúfala, že po niekoľkých dňoch by batérie mohli dosiahnuť úroveň nabitia umožňujúcu vrátiť sa k normálnej prevádzke. Z oznámenia nie je ale jasné, či NASA myslela aj návrat k doterajšiemu režimu zohrievania respektíve v akom režime zohrievania bude následne fungovať.

NASA v oznámení zároveň naznačovala, že nový režim môže viesť k poškodeniu dronu. Upozorňovala totiž, že dron bol vyvinutý ako technologická demonštrácia s použitím mnohých bežných komerčných komponentov, ktoré neboli navrhnuté na fungovanie pri nízkych teplotách v hlbokom vesmíre.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Súd zrejme zakázal Netflixu používať H.265, porušuje patent
Kuriózna kauza v Česku, ministra žiadajú odvolať za používanie šifrovanej komunikácie
Google o pár mesiacov zruší jednoduchú webovú HTML verziu Gmailu
Samsung vyvinul pamäťový modul nového menšieho formátu LPCAMM
Google si natiahne ďalší optický kábel medzi USA a Európou
Tretí blok Mochoviec už beží na plný výkon, spúšťanie ale ešte neskončilo
Intel uvedie 7-nm Meteor Lake CPU aj pre desktopy, budúci rok
Vzorka z asteroidu úspešne pristála, NASA ju transportovala do clean room
Sonda už uvoľnila kapsulu so vzorkou z asteroidu, prenos z pristávania
Intel demonštroval funkčný CPU novší až o štyri generácie


Diskusia:
                               
 

Staci vyletiet do vysky pol metra, vypnut vrtulky a ked to dzigne ten prach na tom nebude.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

To spravit nemozu, lebo sa to rozsype ako cinska hracka a to by US nerozdychali.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

uletela by tomu veža ako tanku T72/90
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

~ predat naftu z tanku,
a znefunkcnit ho pre dalsiu jazdu, pohyb
~ najst a slohnut este pojazdny civilny voz
~ cestou si nalootovat neco mensieho, cenneho, co da odniest aj pesi, v batohu,
~ prip.si este neco, nekoho poznasilnovat, cestou,
(~ tam taktiez zahodit uniformy a obliectsi civilne)
..~ a - hor sa po tie daavky, zaslubene, do tej zeme zaslubenej, nafukovacej, ~ Nemecka! a do Zaap.Europy!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Sice uz tu ja ani moji kolegovia z klubu priatelov DSL.sk nebudeme, ale verim, ze raz ludstvo bude na takej technologickej urovni, ze na Marse bude vybudovane muzeum v ktorom budu ulozene vsetky sondy, ktore tam clovek poslal.
A pozriet sa na ne bude take obycajne a bezne ako si ist kupit parke a cibulku do Teska :')
PS: samozrejme tam nebude chybat tabulka s popiskom:"Vecna slava a vdaka vsetkych myslitelom z klubu priatelov DSL.sk"
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Ale co by sme neboli. Pokial bude existovat vedomie t.j. vesmir. Znovu sa respawnes do ineho tela. Cize neboj. Uzijes si aj Mars a muzea.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prečo do iného tela? Vesmír akože nemá právo optimalizovať, či čo? Šak predsa i na overenie, koľko anjelov sa vojde na hrot ihly, stačí loopovať v čase priekazne jedného.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

len ovce veria reinkarnácií
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

a mozno si uz aj uzil
Odpovedať Hodnotiť:
 

Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní automatizované závody, zvládnou zemědělské práce průmyslovým způsobem, budou pracovat šest hodin denně. V té době proniknou hluboko do tajů vesmíru.

To všechno se promítne do každodenního života: 250 milionů tun oceli ročně, hojnost všech prostředků, městská doprava zdarma, bezplatné stravování ve školních a závodních jídelnách, bydlení v prostorných bytech bez nájemného, levné nebo bezplatné turistické základny atd.

To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Svazu sovětských socialistických republik, o kterém píše, mluví a přemýšlí celý svět. Bledne sláva kapitalistické techniky a výroby. Vždyť za deset let předstihne SSSR Spojené státy americké dvaapůlkrát a v roce 1980 bude jeho náskok sedminásobný.!!!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Je krásné žít v takovém světě! V prvé větě naší poznámky jsme vlastně napsali chybu. Přečti si tu větu znovu, milý Vláďo, Květo, Přemku, i vy ostatní. Našel jsi nesprávnost? Budeš se do nového světa teprve probouzet? Jistě znáš odpověď: Všichni se musíme přičinit! Učit se a pracovat. I mimo školu ve svých pionýrských oddílech, v kroužcích i ve speciálních kolektivech. Pusťte se všichni do technické a přírodovědecké činnosti, nebojte se usilovné práce nad funkčními modely, zamilujte si pěstitelskou či chovatelskou práci v pionýrských zemědělských hospodářstvích.

Velkolepá budova světa - komunistická společnost - potřebuje všestranně připravené lidi, vládnoucí elektřině, jaderné energii, složitým mechanismům, chemickým látkám, přírodě na Zemi i v kosmickém prostoru. Komunismus potřebuje lidi odvážné, čestné, muže a ženy, kteří umějí žít v kolektivu a pro kolektiv.
Odpovedať Hodnotiť:
 

KomunismusJeHneť ale musíš zohnať dosť európanov do otroctva, pardon do spolupráce som chcel povedať.

https://bit.ly/3sZ9IXD
Odpovedať Hodnotiť:
 

Typická NASA. Bežný človek od svitu do mrku lopotí, aby bol oficiálne informovaný, a nakoniec mu neostáva, než popri všetkej tej drine priekazne ešte aj urgovať.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Aspon sa ukazuje, ze NASA uz davno nie je co bola. Od kedy ju ovladli lgbti skupiny, tak na klucovych poziciach sedia teplosi. A toto je vysledok - zasa nejaky duhovy myslel, ze to bude fungovat ako dron dij :D
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Zaujimave, ono to vyzera, ako keby niekomu na marse vadila komunikacia medzi vrtulnikom a sondou.. A to napriklad som sa dnes docital, ze v Cesku NIC.CZ oznamilo, ze sa uz nebude vobec nic blokovat.. Na Marse by si z nich mali zobrat priklad..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Na nulitáciu neúspešného pokusu o štátny prevrat prevzatím výkonnej moci počas núdzového stavu oznámenie priekazne ale nemusí postačovať.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Čo je to solárny optimizér, napr. Soler edge optimizér p370i??
Nejak nerozumiem čo tá "blbosť" robí
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mal by zmierniť/zrovnať nesúladom panelov, od výrobnej tolerancie až po zatienenie jedného panelu v stringu kde klesne jeho výkon.
+ to požadujú hasiči aby dokázali odopnúť každý panel zvlášť v prípade nebezpečenstva - úplná blbosť
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ako to zrovnanie prebieha? Da to vsetko paralelne? Lebo ked v serii zatienis jeden ze ma vykon na nule. Alebo ciastocne bere prebytocny vykon oproti najslabsiemu v serii?
Odpovedať Hodnotiť:
 

V podstate je to DC/DC menič a je jedno aký výkon má panel v sérií a zrovnajú sa všetky na rovnaké napätie.
Teda ak budeš mať napr.: 7x panel v stringu a každý bude mať iný výkon, dostaneš na výstupe súčet ich jednotlivých výkonov a nie 7x výkon podľa najslabšieho panelu.

Ale za cenu 1/2 panelu je to pre malé elektrárne do 10kWp podľa mňa nezmysel.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár