neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
Nobelova cena za fyziku udelená za položenie základov umožňujúcich kvantovú informatiku

Značky: veda a výskumkvantové počítačekvantová komunikácia

DSL.sk, 4.10.2022


Tohtoročnú Nobelovu cenu za fyziku získava trojica vedcov za uskutočnenie experimentov v oblasti previazaných kvantových stavov, ktoré potvrdili predchádzajúce teórie a umožnili začať vyvíjať informačné technológie využívajúce kvantovú mechaniku.

Švédska akadémia vied o tom informuje v tomto oznámení.

John Clauser a neskôr Alain Aspect uskutočnili experimenty, ktoré potvrdili existenciu previazaných kvantových stavov. Anton Zeilinger v experimentoch začal využívať previazané kvantové stavy a demonštroval kvantovú teleportáciu.

Kvantové previazanie je jav, pri ktorom sú niektoré kvantové vlastnosti dvoch častíc vznikajúcich spolu istým spôsobom a bez ohľadu na ich aktuálnu fyzickú vzdialenosť previazané.

Kvantové previazanie sa v súčasnosti využíva vo vyvíjaných technológiách kvantových počítačov a bezpečnej kvantovej komunikácie. Kvantová komunikácia je zrejme v súčasnosti už v stave, kedy by pri praktickom nasadení prinášala výhody oproti doterajším technológiám. Výhodou kvantových počítačov má byť v budúcnosti veľmi výrazne vyšší výkon ako u klasických počítačov umožňujúci riešiť aj doteraz neriešiteľné problémy, existujúce prototypy ale parametrami zatiaľ nedosahujú ani parametre klasických počítačov a kedy budú k dispozícii praktické kvantové počítače s vysokým výkonom nie je jasné.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka


Diskusia:
                               
 

Chýba mi informácia kedy prebiehali tie experimenty resp. kedy boli tieto javy objavené.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

všade okolo, práve teraz
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Boli objavene, aj neboli objavene.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Az na taky detail - ani jeden z nich v clankoch neuvadzaju citacie z diskusii na DSL.sk, kde sa vlastne dozvedeli ako to spravit. Kedy bude DSL patrit medzi magaziny ako Lancet?
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Take zive.sk uz ma za sebou prvy krok - za citanie 'vedeckych' clankov uz musis platit. Potom pride druhy krok - za uverejnovanie clankov budu musiet platit aj autori (ako je to uz dnes bezne vo vedeckej komunite...) Takze pokial nebude dsl.sk platene, nebude mat dostatocnu autoritu :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak tie experimenty navrhli, keď na DSL.sk nebolo https, tak je logické, že vtedy tie citácie ako overené zdroje priekazne ani nešlo uvádzať. Z toho obdobia predsa pochádza množstvo objavov, autorstvo ktorých sme nezištne prenechali začínajúcim vedcom.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Pokial neuvadzaju zdroje ako je dsl.sk tym padom je ich vyskum plagiat. Uz som dneska pisal vyboru, aby to skontrolovali. Niektore ich tezy sa objavovali v diskusiach uz niekedy okolo roku 2015. Takze ocividne je to plagiat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked pride pocitacovy Covid?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A vieme čo je ten kvantový stav a prečo vzniká? Ako o sebe dve častice môžu vedieť a vzájomne menia svoje vlastnosti bez ohľadu na vzdialenosť?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

podla mna vznika to prepojenie uvodnym pozorovanim. A ked su tie castice v superpozicii v nejakom napriklad vreci a vytiahnes jednu random casticu nastane dalsi akt pozorovania, tak automaticky ta druha sa nacita z premenej na ktoru ta prva referuje.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

https://www.youtube.com/watch?v=ZuvK-od647c
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mimochodom, ja som to predpokladal ze to to bude pravda, neprekvapuje ma to. Vnimam to ako dokaz ze sme v naprogramovanej realite. Vsade okolo nas je inteligentny dizajn vo forme prirody... Algoritmi, konstanty, fyzika... Previazanie kvantovych stavov, to su vsetko veci napisane v kode. Ved na pociatku bolo slovo. To slovo je kod.
Celkovo kvantova fyzika a akt pozorovania ako meni spravanie sa castic je uplna evidencia ze sa setri "GPU" ako v nejakej optimalizovanej PC hre kde sa renderuje len to co hrac moze vidiet.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Otazne je len, preco sa nas programator tak nudi, ze si vytvoril tak primitivnu rasu a otazne je tiez, kdo naprogramoval jeho...
Odpovedať Hodnotiť:
 

svet na ktorom bezi nasa existencia moze mat uplne ine koncepty ktore si nas limitovanejsi svet nedokaze ani predstavit a to moze byt odpovedou na tvoju otazku
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Toto nie je odpoved. Lepsiu odpoved by dala aj lyta ryta hochbatnica.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Je to odpoved. Len mas slabu fantaziu a nevies o com je rec. Predstav si hostitelsky OS ktory ma pripojenie na internet. Na tomto OS bezi virtualka MS-DOS. Tato virtualka nema pristup ku sietovemu adapteru a OS ani nevie co to je internet. Taky koncept tam neexistuje a je to nieco nemyslitelne a nepochopitelne pre toto prostredie. A predstav si ze my sme nieco ako ta virtualka a ten hostitelsky system tam ma uplne odlisne koncepty nad ktorymi sa nedokazes ani zamysliet, lebo si obmedzeny na softverovej urovni.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vesmir je kolobeh. Vecny s nekonecnymi variaciami a urovnami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prečo by o sebe mali vedieť? Keď o nich vie quantum mirror, tak by z pohľadu bezpečnosti bolo udržiavanie takej informácie duplicitou priekazne len náchylnejšie k útokom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sa mi to cele nezda. Nepisalo sa o vyrieseni 100 rokov stareho 2 strbinoveho experimentu a uz vrtaju do novej oblasti. Takymto zametanim problemov pod koberec sa len zbytocne matu nove generacie fyzikov.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

U nás už Ántik do základu káble kvantové položil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kdo im daa 500 koruuun, haa??!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

no pisali aj tu na dsl o tom ako na zemi mali jednu casticu a tusim vo vesmire druhu a zistili ze napriek tomu, ze su daleko od seba chovaju sa rovnako, tusim spin sa spominal. Obvavam sa ze jednaho dna vyvynieme teleport a tachykom a potom nam to vyssia civilizacia zatrhne zo slovami, ze sprtame do toho comu nerozumieme, ale to uz budeme tisicrocia zvadzat skrytu vojnu s "technojadrom" :-)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo ma spoločne kvantové previazanie s kvantovým počiatcom. Úplne dva rozdielne princípi s podobným názvom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

musis citat niekedy medzi riadkami. Si predstav, ze taky procesor kvantoveho pocitaca moze byt rozlezeny po celom vesmire, pretoze kvantove previazanie castic ti umoznuje robit vypocty na docela velkom hardweri ktory moze byt v podstate vsade.. nemusis riesit chladenie a napajanie nejakeho velkeho procesora alebo zariadenia, kedze ho tym padom mozes rozdelit na mnozstvo mensich casti a umiestnit ich v podstate kdekolvek vo vesmire.. Nehovoriac uz o tom, ze mozes robit v podstate do nekonecna a este dalej vykonnostne upgrady takehoto zariadenia...
Odpovedať Hodnotiť:
 

^^*"..Cela kvantova fyzika a akt pozorovania ako meni spravanie sa castic, cela ta dualita, / "podvojnost (double-keep- -booking) vlno~/*caastic, je uplna evidencia ze sa setri "GPU" ako v nejakej optimalizovanej PC hre kde sa renderuje len to co hrac moze vidiet..."

..presne to iste ma tiez napadlo uz davnejsie,
aj som otom tu pisal..
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár